GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Ελλάδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 06-05-2010, 21:57
Neo Ο/Η Neo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή Απάντηση: NTORA caput

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως ειναι απορίας αξιο πως οι Ευρωπαιοι συμφωνησαν/ουν (διακομματικα, ακομα και αυτοι που ελεγαν οχι) στην βοηθεια στην ελλαδα και οι δικοι μας να διαφωνουν και να λενε ''οχι'', συμβαδιζοντας με το ''λαικο'' αισθημα, σπρωχνοντας την χωρα στην χρεωκοπια!!!!!
Δεν συμπαθω το Μητσοτακέικο και ειδικα την Ντορα, αλλα ειμαι σιγουρος οτι δεν ειναι η μονη απο το κομμα της ΝΔ που βλεπει οτι το ''ναι'' ειναι ο μονος δρόμος, υπαρχουν κιαλλοι οι οποίοι και φιμωθηκαν, δυστυχως για χαρη του μικροκομματικου συμφεροντος!!!! Για μερικους ισως ψηφους απο αυτους οι οποιοι θελουν να ειναι η ελλαδα παντα χρεωμενη για να μην χασουν τα αδουλευτα χρηματα που περνουν!!!
Επιτέλους καποιοι εκαναν την υπερβαση και ισως αυτη η χωρα αρχιζει να αλλαζει, και οι Δ.Υπάλληλοι θα αμοιβονται συμφωνα με την παραγωγη τους και ισως σταματησει αυτη η τεραστια διαφορα μεταξυ Ιδιωτικων και δημοσιων που οι μεν πρέπει να επιβεβαιωνονται καθε μερα για να κρατησουν τις θεσεις τους και οι δε να κοιμουνται αμοιβομενοι τον υπνο του δικαιου!!!
Γιατι τοσα χρονια δεν μπορω να καταλαβω πως οι Ιδιωτικοι υπαλληλοι δουλευουν 12 ωρες την ημερα (π.χ. Ιατρικοι επισκεπτες αλλα και πολλοι αλλοι, οι περισσότεροι δηλαδη) να αμοιβονται με 1300ε τον μηνα και να ζουν με τις οικογενειες τους και οι δημοσιοι (οχι ολοι αλλα οι περισσότεροι) να χρειαζονται 2300 για δουλεια 7 ωρων (ουτε σωστες) για να ζησουν στην ιδια κοινωνια με τους ιδιους ορους διαβιωσης αλλα και με πολλαπλασιες απολαβες!!!

Η Ντόρα λοιπόν εκανε την υπερβαση και μπραβο της!!
Έλεος... στα μηχανολογικά θέματα σου βγάζω το καπέλο αλλά στα πολιτικά πραγματικά κάνω προσπάθειες καιρό να μη μπω στον κόπο να γράψω.
Με γεια σου με χαρά σου φυσικά τι ψηφίζεις αλλά δεν είναι χώρος εδώ να γράφεις τέτοια πράγματα. Θεωρώ ότι το είδος των μοτοσικλετών είναι πιο ''ελεύθερο'' και δεν καλουπώνεται από ''ΠΡΑΣΙΝΑ'', ''Μπλε'' και ''κόκκινα'' συμφέροντα. Νομίζω ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα γράφτηκαν για να γνωρίσουν πέρα από το χώρο της μοτοσικλέτας ωραίους και γοητετικούς ανθρώπους που ξέρουν να χαίρονται τις ομορφιές της φύσης με την καλή τους. Εκεί άλλωστε θα βρείς τις αληθινές πράσινες και μπλε ομορφιές.



*Ένας 27χρονος πτυχιούχος Ιδιωτικός Υπάλληλος που δουλεύει 10ωρα κάθε μέρα και προσπαθεί να τα βγάλει πέρα με την Ελλάδα που του παρέδωσε η γενιά του Πολυτεχνείου. Τόσο οι γραβατωμένοι όσο και οι άλλοι που στην αρχή ήρθαν με τα ζιβάγκο. Αυτό που προσπαθώ κάθε μέρα είναι να μετουσιώσω την οργή μου σε ενέργεια ωστέ η δική μου γενιά να μπορεί να κοιτάξει τα παιδιά της στα μάτια χωρίς να ντρέπεται...

Πάντα φιλικά,
Νίκος
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 06-05-2010, 22:52
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: NTORA caput

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι επειδη ''ολοι ειναι μαμημένοι'' να μην βρεθει ενας αμαμητος να βαλει τα πραγματα σε μια σωστη βαση? ειναι δικαιο να τον βαζουμε με ολα τα άλλα ξερα χόρτα να καει κι αυτος επειδη πηρε μετρα αδικα, φωτια, εναντια στον λαό......... αλλα αναγκαια μπας και σωθουμε???? Μετρα τα οποια τωρα ειναι, ναι, σκληρα τα οποια αποσκοπουν σε διορθωση των κακως κειμενων του παρελθόντος τα οποια κακως κειμενα ΟΛΟΙ συζητουσαμε και θελαμε να υπαρξει διευθετηση τους!!! Και τα οποια μετρα θα επρεπε να ειχαν παρθει πριν χρόνια αλλα κανεις δεν τολμουσε?????
Δηλαδη θα προτιμουσαμε αντι των μετρων την χρεωκοπια? θα προτιμουσες δηλαδη σημερα ο Παπανδρεου να ελεγε το ''δυστυχως επτωχευσαμεν'' και αυριο να πηγαινες στην Τραπεζα να παρεις λεφτα για την επιχειρηση σου και να σου λεγανε.....''λεφτα γιοκ...επτωχευσαμεν''!!!!!

Τα μέτρα είναι δυστυχώς απαραίτητα να παρθούν μιας και η εναλλακτική λύση είναι καταστροφική, αλλά ξέρεις πολύ καλά ότι τα μέτρα επιβλήθηκαν από έξω γιατί εδώ και χρόνια και αυτοί που είναι πάνω σήμερα και οι άλλοι και ο ίδιος ο Παπανδρέου δεν είχαν το σθένος να έρθουν κόντρα με τον "αγαπημένο" και "καλομαθημένο" πελάτη τους, τον ψηφοφόρο τους αλλά και τους φυσικούς προϊσταμένους τους (καναλάρχες, μεγαλοκατασκευαστές κ.λ.π).

Τι άλλαξε αλήθεια από τις εκλογές του 2007 όταν ο Παπανδρέου δεν μπόρεσε να κερδίσει τις εκλογές του Σεπτεμβρίου βγάζοντας ξανά τη Ν.Δ. κυβέρνηση και οδηγώντας τον τόπο στην καταστροφή. Τι έγινε και ο άβουλος, άτολμος, άχρωμος Γιωργάκης μετατράπηκε σε ηγέτη που παίρνει σκληρές αποφάσεις και δεν υπολογίζει πολιτικό κόστος.
Μην τρελλαθούμε κιόλας (προσωπική μου απόψη ότι αυτή τη στιγμή είναι ο καλύτερος που μπορούμε να έχουμε, αλλά αυτό είναι και το πρόβλημά μας. )


Οχι φίλε Σταυρο, δεν παιρνω ορκο!! αλλα και η γιαγια μου ΑΝ ειχε καρουλια θα ηταν πατινι!!!
Η πολιτικη δεν κρινετε στα ΑΝ αλλα στις αποφασεις του τωρα και τον αντικτυπο που θα εχουν στο μελλον, καλο ¨η κακό!!!!! Αυτο το μελλον θα το δειξει και μαλιστα το κοντινο!!! Παντως η Ιστορια των 30 τελευταιων χρόνων εδειξε οτι οι ''φιλεσπλαχνες ψηφοθηρικες πολιτικες'' απετυχαν παταγωδώς!!!!


Οκ τότε δεν λέω "ΑΝ" εγώ είμαι σίγουρος ότι έτσι θα γινόνταν, (είναι άπειρες οι ####τούμπες των πολιτικών) και φοβάμαι ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχουμε σήμερα είναι ότι αυτοί που είναι απάνω δεν θα μπορέσουν να επιβληθούν γιατί μετρούν παλι πολύ τα πράγματα με βάση το πολιτικό κόστος και δεν υπα΄ρχουν περιθώρια, χρειάζονται θυσίες και πρέπει να θυσιαστούν πρώτα οι ίδιοι.
Αυτή τη στιγμή που γράφω μέσα στο Πολυτεχενέιο έχουν μπει πάλι καμιά 200αριά άτομα αφού πρώτα έκαψαν πάλι την Αθήνα, γιατί δεν μπαίνουν να τους πιάσουν και αν έστω δεν θέλουν να μπουν μέσα λόγω ασύλου, γιατί θα τραβήξουν τα ΜΑΤ πίσω έτσι ώστε αυτοί να φύγουν κύριοι για μία ακόμη φορά για να επαναλάβουν αύριο τα ίδια. 3 πόρτες έχει το Πολυτεχνείο, ας τους περιμένουν να βγουν.
Αλλά .......
Στην φάση που είμαστε σήμερα θα έπρεπε να βλεπουμε ακόμα και υπερβολές στην άσκηση του ελέγχου και της χρηστής διοίκησης .

Οταν λες ''ασέλγησαν''???? Ειπε καποιος κατι για πολιτικη εκμεταλευση πλην των ''ηλιθιων'' της αριστερας?
Στο συγκεκριμένο θέμα παρότι εγώ το ανέφερα πρώτος δεν θέλω να αναφερθώ άλλο.

Last edited by frits; 06-05-2010 at 22:55.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 06-05-2010, 23:02
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: NTORA caput

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Καποιοι καποτε μαθαινουν απο τα λαθη τους και καποιοι άλλοι ποτέ!!!!
οι μητσοτακηδες μαθανε απο τα λαθη τους;;;;;;;;;;;;
τι πινεις φιλαρακι;;;;
κερνα και εμας
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 06-05-2010, 23:41
man gs Ο/Η man gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: kavala
Μoto: bmw f800gs
Μηνύματα: 1,363
Προεπιλογή Απάντηση: NTORA caput

καλα τον καημενο κυριακο δεν τον ενημερωσε
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 07-05-2010, 12:38
pirate Ο/Η pirate βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: Ηράκλειο - ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 7,343
Προεπιλογή Απάντηση: NTORA caput

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
οι μητσοτακηδες μαθανε απο τα λαθη τους;;;;;;;;;;;;
τι πινεις φιλαρακι;;;;
κερνα και εμας
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 07-05-2010, 13:05
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: NTORA caput


Η διαγραφή της Ντόρας είναι ένα από τα μεγαλύτερα λάθη της Ν.Δ και μία απώλεια για τον Ελληνισμό.
Τι να πω σε αυτό. Εάν ζούσε η γιαγιά μου θα έλεγε το εξής Ηπειρώτικο. Χάθηκε η Βενετιά για βελόνι.. Εξήγηση σε αυτό στην Πόλη… Ψιλά τα κεφάλια αδέρφια. Τα Γαιδούρια που μας κυβερνούν κόψανε καπιστράνα .Ασυδοσία ,απληστία και κουτοφραγγιά. Συγνώμη για τα γραφόμενα αλά έχω πολλή οργή μέσα μου με όλα αυτά που βλέπω.
Να είστε όλοι καλά
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 07-05-2010, 13:49
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: NTORA caput

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Neo Εμφάνιση μηνυμάτων
Έλεος... στα μηχανολογικά θέματα σου βγάζω το καπέλο αλλά στα πολιτικά πραγματικά κάνω προσπάθειες καιρό να μη μπω στον κόπο να γράψω.
Με γεια σου με χαρά σου φυσικά τι ψηφίζεις αλλά δεν είναι χώρος εδώ να γράφεις τέτοια πράγματα. Θεωρώ ότι το είδος των μοτοσικλετών είναι πιο ''ελεύθερο'' και δεν καλουπώνεται από ''ΠΡΑΣΙΝΑ'', ''Μπλε'' και ''κόκκινα'' συμφέροντα. Νομίζω ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα γράφτηκαν για να γνωρίσουν πέρα από το χώρο της μοτοσικλέτας ωραίους και γοητετικούς ανθρώπους που ξέρουν να χαίρονται τις ομορφιές της φύσης με την καλή τους. Εκεί άλλωστε θα βρείς τις αληθινές πράσινες και μπλε ομορφιές.
Οταν λες ''...............δεν ειναι εδω ο χωρος να γραφεις τετοια πραγματα'' εννοεις κατι? Μηπως αρχισα εγω το νημα???? Τι ηταν αυτο που σε πειραξε? Αυτη ειναι η αποψη μου και λιγο με νοιαζει αν θα ''μπει καποιος στον κόπο'' να μου απαντησει, δεν το ζητησα απο κανεναν!! Συμμεριζομαι όμως ολονων τις αποψεις και τις σεβομαι απολυτα ανεξαρτητως χρώματος!!
Κράτα λοιπόν τις δυναμεις σου για να απαντησεις σε καποιον αλλο που ισως, κατ' εσέ, το αξιζει περισσότερο απο εμενα!!!!!

Υ.Γ. Συμφωνω για τα ''περι της ομορφιας της φυσης'' -γιαυτο εξάλλου ειμαι συνειδητά, και οχι περιστασιακα, μοτοσυκλετιστης 30 χρόνια - αλλα με την βενζινη στο 1,50 ολο και λιγοτερο θα την βλέπουμε την μοτοσυκλετα μας και ως εκ τουτου και την φυση!! Αρα και η μοτοσυκλετα ειναι εξαρτωμενη απο την Πολιτικη, γιαυτο και συζητηται σε ολα τα φορουμς!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Neo Εμφάνιση μηνυμάτων
*Ένας 27χρονος πτυχιούχος Ιδιωτικός Υπάλληλος που δουλεύει 10ωρα κάθε μέρα και προσπαθεί να τα βγάλει πέρα με την Ελλάδα που του παρέδωσε η γενιά του Πολυτεχνείου. Τόσο οι γραβατωμένοι όσο και οι άλλοι που στην αρχή ήρθαν με τα ζιβάγκο. Αυτό που προσπαθώ κάθε μέρα είναι να μετουσιώσω την οργή μου σε ενέργεια ωστέ η δική μου γενιά να μπορεί να κοιτάξει τα παιδιά της στα μάτια χωρίς να ντρέπεται...

Πάντα φιλικά,
Νίκος
Οταν φτασεις τα 47 χρονια σε ηλικια, τα 29+ χρόνια εργασιας, ητοι τα 8700 ενσημα μου, και τα καθημερινα 14ωρα εργασιας (μεσα και ολα σχεδόν τα Σ/Κ, οι αργιες και οι γιορτές) τοτε να ερθεις να μου μιλησεις και ισως σε ακουσω!! Οταν συν των παραπανω κανεις τα πρωτα σου Χριστουγεννα και το πρωτο Πασχα μετα απο 17(!!!!!!) συνεχομενα χρόνια εργασιας στο σπιτι σου τοτε να ξαναρθεις και θα σε ακουσω!! οταν τελος μετα απο αυτα τα 29 χρονια με ολα τα παραπανω παντευτεις, κανεις και παιδι(-α) και μεινεις ανεργος τοτε θα σε ακουσω με προσοχη και σεβασμο, και μονον τοτε θα μιλησουμε για την ''κληρονομια του Πολυτεχνείου'' που εσυ ησουν αγενητος τότε......, και ισως μαθεις - απο εναν που ηταν 12 χρονων τοτε και κοντεψε να χασει την μανα του στα γεγονοτα - το πως και το γιατι ....και του Πολυτεχνειου αλλα και της κληρονομιας αυτου μετεπειτα!!!
Για την ωρα με 10 χρόνια εργασιας (ουτε σωστα) και αγεννητος το 1974 (αυτο δεν θα αλλαξει αλλα μπορεις να μαθεις για το Πολυτεχνειο) δεν δικαιουσαι να μιλας, τουλαχιστον σε εμενα, για ''πρασινα'', ''μπλε'' κι αλλων χρωματισμων καλουπια!!!!!

Παντα φιλικα και με μοτοσυκλετιστικους χαιρετισμους
Γιωργος

Υ.Γ. σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια σχετικα με τα μηχανολογικα.

Last edited by GeorgeP; 07-05-2010 at 13:59.
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 07-05-2010, 14:03
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: NTORA caput

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από napgeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Η διαγραφή της Ντόρας είναι ένα από τα μεγαλύτερα λάθη της Ν.Δ και μία απώλεια για τον Ελληνισμό.
Τι να πω σε αυτό. Εάν ζούσε η γιαγιά μου θα έλεγε το εξής Ηπειρώτικο. Χάθηκε η Βενετιά για βελόνι.. Εξήγηση σε αυτό στην Πόλη… Ψιλά τα κεφάλια αδέρφια. Τα Γαιδούρια που μας κυβερνούν κόψανε καπιστράνα .Ασυδοσία ,απληστία και κουτοφραγγιά. Συγνώμη για τα γραφόμενα αλά έχω πολλή οργή μέσα μου με όλα αυτά που βλέπω.
Να είστε όλοι καλά
Για να μην υπάρχουν απώλειες, σε τέτοιες σοβαρές για το Εθνος στιγμές, η Ντόρα θα επιστρέψει και θα σώσει τον Ελληνισμό. Δεν γλυτώνουμε έτσι εύκολα από αυτούς
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 07-05-2010, 14:20
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: NTORA caput

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από napgeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Η διαγραφή της Ντόρας είναι ένα από τα μεγαλύτερα λάθη της Ν.Δ και μία απώλεια για τον Ελληνισμό.
Να είστε όλοι καλά
O κόσμος στις εκλογές νέου Προέδρου του Κόμματος της Ν.Δ. στις 29 Νοεμβρίου, είχε άλλη άποψη.
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 07-05-2010, 14:25
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: NTORA caput

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas_366 Εμφάνιση μηνυμάτων
O κόσμος στις εκλογές νέου Προέδρου του Κόμματος της Ν.Δ. στις 29 Νοεμβρίου, είχε άλλη άποψη.
Μάλλον ειρωνικά το έγραψε ο Ναπολέων...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:21.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!