GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 19-01-2011, 01:10
LakisGS Ο/Η LakisGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Λάρισα
Μoto: BMW R 1200 GS adventure '10
Μηνύματα: 4,323
Προεπιλογή Προστατευτικό ποντεσιόμετρου γκαζιού

Παιδιά θελω να σας ρωτήσω εάν το προστατευτικό του ποντεσιόμετρου του γκαζιού είναι εύκολο να τοποθετηθεί. Οπως επίσης και το προστατευτικό του ψυγείου λαδιού. Μπορώ να τα βάλω και μόνος μου? (ψιλοπιάνουν τα χέρια μου). Ευχαριστώ!
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 19-01-2011, 02:09
manosxlv Ο/Η manosxlv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: tirnavos
Μoto: varadero black abs 05
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή Απάντηση: Προστατευτικό ποντεσιόμετρου γκαζιού

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από LakisGS Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά θελω να σας ρωτήσω εάν το προστατευτικό του ποντεσιόμετρου του γκαζιού είναι εύκολο να τοποθετηθεί. Οπως επίσης και το προστατευτικό του ψυγείου λαδιού. Μπορώ να τα βάλω και μόνος μου? (ψιλοπιάνουν τα χέρια μου). Ευχαριστώ!

να ετοιμασουμε και τον καφε ετσι???
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 19-01-2011, 02:25
FANISGS Ο/Η FANISGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: SITIA
Μoto: bmw1200gs 2008
Μηνύματα: 1,147
Προεπιλογή Απάντηση: Προστατευτικό ποντεσιόμετρου γκαζιού

οσον αφορα το προστατευτικο ψυγειου ειναι πολυ ευκολο χωρις να χρειαζεται να ξερεις πολλα πολλα.για το αλλο δεν ξερω.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 19-01-2011, 09:31
ThanDim Ο/Η ThanDim βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Καλαμάτα
Μoto: R1200GS 05
Μηνύματα: 492
Προεπιλογή Απάντηση: Προστατευτικό ποντεσιόμετρου γκαζιού

Το προστατευτικό του ποντεσιόμετρου είναι πανευκολο. 2 βίδες. Προσοχή μην μετακινήσεις το ποντεσιόμετρο μόλις το λύσεις!!!

Για το ψυγείο έχει λίγο παραπάνω μπελά μιας και λύνεις κάμποσα αλλά αφού πιάνουν τα χέρια σου δε θα έχεις πρόβλημα.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 19-01-2011, 09:55
spindy Ο/Η spindy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: athina
Μoto: gs1200
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή Απάντηση: Προστατευτικό ποντεσιόμετρου γκαζιού

Μπαίνει πανεύκολα
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 19-01-2011, 12:57
Kimwnas Ο/Η Kimwnas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 746
Προεπιλογή Απάντηση: Προστατευτικό ποντεσιόμετρου γκαζιού

Το πρόβλημα με τα αλουμινένια προστατευτικά είναι ότι έχουν κάτι απότομες γωνίες και ειδικά χωρίς ψηλές μπότες, υπάρχει η πιθανότητα να "φάς" το πόδι σου πάνω τους απο καμιά απότομη λακούβα/φρενάρισμα/φλύστρα απο το μαρσπιέ... Τραβηγμένο ναι, αλλά γνωρίζω ότι έχει συμβεί...

Προσωπικά έχω μια απλή πατέντα (ιδέα και τοποθέτηση του Γιάννη στην Photologic) με ένα σκληρό πλαστικό καπάκι, καμπυλωμένο με ζέσταμα και πιασμένο με tierup. Καλύπτει απόλυτα το ποτενσιόμετρο, δεν φαίνεται άσχημα γιατί είναι μαύρο και ακολουθεί το σχήμα της εισαγωγής, δεν είναι στην "μέση" για να το κουτουλήσεις και έχει 0 κόστος...
Θα βάλω μια φωτό το απόγευμα...

υ.γ. βέβαια δεν είναι και touratech για όποιον τον ενδιαφέρει αυτή η παράμετρος...
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 19-01-2011, 13:03
endy72 Ο/Η endy72 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: ATHENS
Μoto: gs1200
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή Απάντηση: Προστατευτικό ποντεσιόμετρου γκαζιού

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Kimwnas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρόβλημα με τα αλουμινένια προστατευτικά είναι ότι έχουν κάτι απότομες γωνίες και ειδικά χωρίς ψηλές μπότες, υπάρχει η πιθανότητα να "φάς" το πόδι σου πάνω τους απο καμιά απότομη λακούβα/φρενάρισμα/φλύστρα απο το μαρσπιέ... Τραβηγμένο ναι, αλλά γνωρίζω ότι έχει συμβεί...

Προσωπικά έχω μια απλή πατέντα (ιδέα και τοποθέτηση του Γιάννη στην Photologic) με ένα σκληρό πλαστικό καπάκι, καμπυλωμένο με ζέσταμα και πιασμένο με tierup. Καλύπτει απόλυτα το ποτενσιόμετρο, δεν φαίνεται άσχημα γιατί είναι μαύρο και ακολουθεί το σχήμα της εισαγωγής, δεν είναι στην "μέση" για να το κουτουλήσεις και έχει 0 κόστος...
Θα βάλω μια φωτό το απόγευμα...

υ.γ. βέβαια δεν είναι και touratech για όποιον τον ενδιαφέρει αυτή η παράμετρος...
Σαν καλή φαίνεται η ιδέα σου.Περιμένουμε την φωτογραφία.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 19-01-2011, 15:48
LakisGS Ο/Η LakisGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Λάρισα
Μoto: BMW R 1200 GS adventure '10
Μηνύματα: 4,323
Προεπιλογή Απάντηση: Προστατευτικό ποντεσιόμετρου γκαζιού

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Kimwnas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρόβλημα με τα αλουμινένια προστατευτικά είναι ότι έχουν κάτι απότομες γωνίες και ειδικά χωρίς ψηλές μπότες, υπάρχει η πιθανότητα να "φάς" το πόδι σου πάνω τους απο καμιά απότομη λακούβα/φρενάρισμα/φλύστρα απο το μαρσπιέ... Τραβηγμένο ναι, αλλά γνωρίζω ότι έχει συμβεί...

Προσωπικά έχω μια απλή πατέντα (ιδέα και τοποθέτηση του Γιάννη στην Photologic) με ένα σκληρό πλαστικό καπάκι, καμπυλωμένο με ζέσταμα και πιασμένο με tierup. Καλύπτει απόλυτα το ποτενσιόμετρο, δεν φαίνεται άσχημα γιατί είναι μαύρο και ακολουθεί το σχήμα της εισαγωγής, δεν είναι στην "μέση" για να το κουτουλήσεις και έχει 0 κόστος...
Θα βάλω μια φωτό το απόγευμα...

υ.γ. βέβαια δεν είναι και touratech για όποιον τον ενδιαφέρει αυτή η παράμετρος...
Θα κολλήσω αυτοκόλλητο touratech....... πλάκα κάνω... Το μόνο που φοβάμαι σε αυτή τη λύση είναι μήπως με τίποτα πολύ υψηλές θερμοκρασίες αλοιωθεί το πλαστικό... Ιδωμεν. Σε ευχαριστώ!!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 19-01-2011, 15:54
LakisGS Ο/Η LakisGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Λάρισα
Μoto: BMW R 1200 GS adventure '10
Μηνύματα: 4,323
Προεπιλογή Απάντηση: Προστατευτικό ποντεσιόμετρου γκαζιού

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ThanDim Εμφάνιση μηνυμάτων
Το προστατευτικό του ποντεσιόμετρου είναι πανευκολο. 2 βίδες. Προσοχή μην μετακινήσεις το ποντεσιόμετρο μόλις το λύσεις!!!

Για το ψυγείο έχει λίγο παραπάνω μπελά μιας και λύνεις κάμποσα αλλά αφού πιάνουν τα χέρια σου δε θα έχεις πρόβλημα.
Θανάση σε ευχαριστώ!! Είμαι ο φίλος του Μάνου από Λάρισα. Λόγω του ότι μας βάλατε στη πρίζα με το Μαρόκο και ετοιμαζόμαστε για Τυνισία, ίσως τα πούμε και από κοντά για κάποια τεχνικά θέματα γιατί από ότι είδα είσαι και καλός μάστορας. Σε ευχαριστώ και για τις συμβουλές που μου έχεις δώσει μέσω Μάνου.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 20-01-2011, 11:18
Kimwnas Ο/Η Kimwnas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 746
Προεπιλογή Απάντηση: Προστατευτικό ποντεσιόμετρου γκαζιού

Και μερικές φωτό της πατέντας...
Εγώ είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και το τσέκαρα και στον Γέρακα όπου μου είπαν ότι δεν έχει πρόβλημα το ποτενσιόμετρο με την συγκεκριμένη πατέντα...
Αλλά είπαμε... δεν είναι για όλα τα γούστα!
Attached Images
File Type: jpg 19012011855.jpg (89.4 KB, 74 views)
File Type: jpg 19012011856.jpg (92.9 KB, 63 views)
File Type: jpg 19012011859.jpg (93.4 KB, 56 views)
File Type: jpg 19012011861.jpg (88.1 KB, 55 views)
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Κόλλημα γκαζιού ckk Τεχνικά θέματα διάφορα 18 29-11-2010 12:02
Προστατευτικό φτερό πίσω τροχού BMW R 1200 GS/Adv S.T Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 17 25-10-2010 18:58
Σκασίματα στο κλείσιμο γκαζιού platon Τεχνικά θέματα διάφορα 23 17-03-2010 08:58
Πωλείται Προστατευτικό Πλάτης Καινούριο.. portman Πωλήσεις εξοπλισμού αναβάτου 0 18-12-2009 22:57
Προστατευτικό τεποζίτου, από F650GS Fuji Ζήτηση 5 01-09-2009 00:58


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:21.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!