GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Επικαιρότητα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 08-12-2011, 23:28
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Συνελήφθη για δωροδοκία γυναικολόγος που ζήτησε 1.300 ευρώ για κα

Μια 62χρονη γυναικολόγος -μαιευτήρας που εργάζεται σε δημόσιο μαιευτήριο της Αθήνας συνελήφθη από αστυνομικούς της Υπηρεσίας Εσωτερικών Υποθέσεων κατηγορούμενη για απόπειρα εκβίασης και παθητική δωροδοκία. Συγκεκριμένα είχε ζητήσει 1.300 ευρώ από εγκυμονούσα για να την υποβάλλει σε καισαρική επέμβαση.

Όπως έγινε γνωστό η γιατρός, που είναι διευθύντρια της μαιευτικής κλινικής του νοσοκομείου, είχε ζητήσει σύμφωνα με καταγγελίες το ποσό των 1.300 ευρώ προκειμένου να προβεί σε καισαρική επέμβαση 24χρονης εγκυμονούσας. Τα χρήματα αυτά ήταν επιπλέον των 1.700 ευρώ που ήταν τα νόμιμα έξοδα νοσηλείας στο νοσοκομείο.

Η νεαρή γυναίκα κατήγγειλε πως η γυναικολόγος της είχε ζητήσει το συγκεκριμένο χρηματικό ποσό ως επιπλέον αμοιβή δική της και του αναισθησιολόγου που θα συνέδραμε στη διαδικασία της καισαρικής επέμβασης.

Επίσης η γιατρός την είχε ενημερώσει ότι σε περίπτωση που δεν διέθετε τα χρήματα αυτά, η γιατρός δεν θα την αναλάμβανε, αλλά την επέμβαση του τοκετού θα πραγματοποιούσε ο εφημερεύων ιατρός του νοσοκομείου.

Την Πέμπτη, ημέρα εξόδου της 24χρονης από το μαιευτήριο, λίγες ημέρες μετά την καισαρική της επέμβαση, ο σύζυγός της παρέδωσε στη γιατρό, σε ραντεβού που είχε οριστεί, το ποσό των 1.000 ευρώ, που αποτελούσε προκαταβολή του συνολικού ποσού των 1.300 ευρώ που είχε ζητήσει. Στη συνέχεια αστυνομικοί συνέλαβαν την γιατρό και στην τσάντα της βρέθηκαν τα 1.000 ευρώ, τα οποία ήταν σε προσημειωμένα χαρτονομίσματα.

Η γιατρός θα οδηγηθεί αύριο Παρασκευή στον Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Αθηνών.


Συνελήφθη για δωροδοκία γυναικολόγος που ζήτησε 1.300 ευρώ για καισαρική - Τελευταίες Ειδήσεις


Πολύ κακώς ζήτησε χρήματα η γιατρός, από τη στιγμή που εργάζεται σε δημόσιο νοσοκομείο. Περίεργο είναι επίσης ότι είπε πως αν δεν πάρει τα χρήματα θα κάνει τη γέννα ο γιατρός της εφημερίας. Η καισαρική προγραμματίζεται, ποιά εφημερία;!

Δε βάζουν μυαλό κάποιοι, δυστυχώς!
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 08-12-2011, 23:30
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: Συνελήφθη για δωροδοκία γυναικολόγος που ζήτησε 1.300 ε

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων

Πολύ κακώς ζήτησε χρήματα η γιατρός, από τη στιγμή που εργάζεται σε δημόσιο νοσοκομείο. Περίεργο είναι επίσης ότι είπε πως αν δεν πάρει τα χρήματα θα κάνει τη γέννα ο γιατρός της εφημερίας. Η καισαρική προγραμματίζεται, ποιά εφημερία;!

Δε βάζουν μυαλό κάποιοι, δυστυχώς!

Reply With Quote
  #3  
Παλιό 08-12-2011, 23:31
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Συνελήφθη για δωροδοκία γυναικολόγος που ζήτησε 1.300 ε

Πρακτικές χρόνων Γιάννη δεν αλλάζουν από την μία μέρα στην άλλη....

Το θέμα είναι θα την διώξουν από το νοσοκομείο, ή θα καθαρίσει με μία Ε.Δ.Ε.

Last edited by frits; 08-12-2011 at 23:33.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 08-12-2011, 23:41
skippybi Ο/Η skippybi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: BMW R 850 Roadster ή απλά ''Σουρτούκω''
Μηνύματα: 14,081
Προεπιλογή Απάντηση: Συνελήφθη για δωροδοκία γυναικολόγος που ζήτησε 1.300 ε

άσε να μην ανοίξω το στόμα μου γιατί σήμερα τα πήρα με έναν ****** επίκουρο στη γυναικολογική του Ρίου που πήγαμε για μια μικροεπέμβαση της γυναίκας μου...

Πήγαμε σε αυτόν συστημένοι γιατί είναι καλός γιατρός και είχαμε και υπόψιν να τον ''ευχαριστήσουμε'' μετά, αλλά ο τρόπος του(μάλλον επειδή δεν τα πήρε προκαταβολικά) ήταν απαράδεκτος!!!


ούτε σωστός προγραμματισμός για τον χρόνο αναμονής, ούτε μια καλημέρα στο χειρουργείο, βιαζόταν να ξεκινήσει πριν ακόμα η αναισθησιολόγος του πει το οκ, μας παράτησαν στον θάλαμο και περιμέναμε σαν ζώα χωρίς να μας ενημερώσουν για το τι να κάνουμε και όταν μετά από μια ώρα ρωτήσαμε μας είπε ο ****** πως μας περίμενε στο γραφείο του για οδηγίες κλπ... χάσαμε την μέρα μαςτελικά και πρέπει να ξαναπάμε αύριο για κάποιες υπογραφές...

Του τα έψαλα ένα χεράκι του επίκουρα, πήρε τα τρία μου από φακελάκι και δεν νομίζω να τον χρειαστούμε ξανά...

είπα δεν ανοίγω το στόμα μου γιαυτό δεν λέω το όνομα του μπαγλαμά...
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 08-12-2011, 23:42
adventure Ο/Η adventure βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μoto: BMW 1150GS Adventure Βασιλομήτωρ των ADV
Μηνύματα: 20,938
Προεπιλογή Απάντηση: Συνελήφθη για δωροδοκία γυναικολόγος που ζήτησε 1.300 ε


Κάποιοι γιατροί σαν αυτή ξεφτιλίζουν τον κλάδο .



Reply With Quote
  #6  
Παλιό 08-12-2011, 23:44
adventure Ο/Η adventure βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μoto: BMW 1150GS Adventure Βασιλομήτωρ των ADV
Μηνύματα: 20,938
Προεπιλογή Απάντηση: Συνελήφθη για δωροδοκία γυναικολόγος που ζήτησε 1.300 ε

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από skippybi Εμφάνιση μηνυμάτων
Του τα έψαλα ένα χεράκι του επίκουρα, πήρε τα τρία μου από φακελάκι και δεν νομίζω να τον χρειαστούμε ξανά...

είπα δεν ανοίγω το στόμα μου γιαυτό δεν λέω το όνομα του μπαγλαμά...
Έχω κακή εμπειρία στο ΡΙΟ Βασίλη άστο καλύτερα .


Reply With Quote
  #7  
Παλιό 08-12-2011, 23:47
skippybi Ο/Η skippybi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: BMW R 850 Roadster ή απλά ''Σουρτούκω''
Μηνύματα: 14,081
Προεπιλογή Απάντηση: Συνελήφθη για δωροδοκία γυναικολόγος που ζήτησε 1.300 ε

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από adventure Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω κακή εμπειρία στο ΡΙΟ Βασίλη άστο καλύτερα .


υπάρχουν μπαγλαμάδες και μπαγλαμάδες Δημήτρη μου...


Ευτυχώς δεν είναι όλοι, το δύσκολο είναι να βρείς καλό γιατρό και καλό άνθρωπο σε συσκευασία του ενός...
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 08-12-2011, 23:51
MARK Ο/Η MARK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΡΕΘΥΜΝΟ
Μoto: GS 1200R ADVENTURE
Μηνύματα: 28,959
Προεπιλογή Απάντηση: Συνελήφθη για δωροδοκία γυναικολόγος που ζήτησε 1.300 ε

Reply With Quote
  #9  
Παλιό 09-12-2011, 00:03
Ακιs Ο/Η Ακιs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 ADV μαυρη και χοντρη.... HONDA C90 84'
Μηνύματα: 6,038
Προεπιλογή Απάντηση: Συνελήφθη για δωροδοκία γυναικολόγος που ζήτησε 1.300 ε

Πολυ καλα στημενες ''φαμπρικες'' που λειτουργουν χρονια τωρα,και ''δουλευουν'' ασταματητα.....
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 09-12-2011, 00:04
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Συνελήφθη για δωροδοκία γυναικολόγος που ζήτησε 1.300 ε

Πληροφοριακά θα πω δυό πράγματα που ίσως κάποιοι να γνωρίζετε κιόλας.

Οι γυναικολόγοι είναι περίεργη κατάσταση. Οσοι εργάζονται ή χειρουργούν σε ιδιωτικά νοσοκομεία αμοίβονται με βάση την κατηγορία δωματίου που νοσηλεύεται η γυναίκα. Αυτό γίνεται για να μπορεί η εφορία να έχει μιά σχετικά αξιόπιστη εικόνα του τι εισπράττουν.
Στα δημόσια νοσοκομεία και κυρίως τα πανεπιστημιακά τα πράγματα είναι κατά τη γνώμη μου #########. Οσοι είναι "πανεπιστημιακοί" έχουν δικαίωμα να διατηρούν ιδιωτικό ιστρείο, όσοι ανήκουν στη δύναμη του ΕΣΥ, όχι. Οπως αντιλαμβάνεστε αυτό δημιουργεί νεποτισμό και σε πολλές περιπτώσεις κραυγαλέα εκμετάλλευση των νέων ιατρών από τους καθηγητάδες. Αυτά παιδιά δεν τα υποθέτω, τα γνωρίζω απο πρώτο χέρι.

Δεν τα λέω για να δικαιολογήσω τις πρακτικές ορισμένων, με εκνευρίζουν αφάνταστα. Τα πράγματα θα ήταν απλά αν είχαν δικαίωμα όλοι να κόψουν αποδείξεις παροχής υπηρεσιών.
Και να μην ξεχνάμε ότι το δημόσιο νοσοκομείο είναι αυτό ακριβώς που λέει. Κανονικά δεν υπάρχει περιθώριο επιλογής ιατρού. Οποιος είναι τη δεδομένη στιγμή, αυτός αναλαμβάνει.

Οτιδήποτε άλλο, καλώς ή κακώς πρέπει να πληρωθεί. Το πρόβλημα είναι οι λειψές παροχές των ασφαλιστικών ταμείων, αλλά αυτό είναι μιά άλλη κουβέντα.


Και να μην ξεχνάμε ότι εμείς κακομαθαίνουμε τους γιατρούς.

Και μιά τελείως προσωπική άποψη..... πανεπιστημιακός γιατρός κάθε βαθμίδας δε σημαίνει απαραίτητα καλύτερος γιατρός.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Μου χάλασε η …μίζα. Συνεργείο για μίζες... (για ελάτε να δείτε) kostas_366 Χιούμορ 28 07-09-2010 00:11
Κανονες για ασφαλη οδηγηση σε ταξιδι απο "Γιαγια Αρκουδα" γιαγια αρκουδα Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης 4 05-08-2010 10:22
Η Toyota ανακαλεί 34.000 οχήματα 4x4 σε όλο τον κόσμο λόγω προβλημάτων οδικής συμπερι MARK Αυτοκίνητο 2 20-04-2010 20:05
Δέκα λόγοι για να μη χτίσω σπίτι σε δάσος georgekostas Διάφορα 5 01-09-2009 12:09
Σάλος στη Γερμανία για τηλεπαιχνίδι, όπου γονείς αφήνουν τα μωρά τους σε εφήβους wolferin Κόσμος 5 26-05-2009 12:49


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:39.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!