GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 14-06-2011, 17:18
lakis74 Ο/Η lakis74 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2011
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: gs1200r
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή ΣΠΑΣΙΜΟ ΣΤΟ ΥΠΟΠΛΑΙΣΙΟ 1200gs 07 - HELP!!

Συνάδελφοι βοήθεια, στα 31000χλμ και έχοντας την μοτοσικλέτα την οποία και αγόρασα καινούργια από τον αντιπρόσωπο της Θεσσαλονίκης ανακάλυψα ρωγμή σπάσιμο στο λαμακι το οποίο συνδέει το υποπλαισιο με το κιβώτιο ταχυτήτων (Φώτο) χωρίς κακομεταχείριση ή πτώση της μηχανής???. Όλοι (οι άνθρωποι της BMW εννοώ) απορούσαν και καλά πως έγινε τέτοιο πράγμα κ.τ.λ. Εν τέλη καλύπτουν το 50% της αξίας του ανταλλακτικού και θέλουν 1200 ευρώ για να μου αλλάξουν το ελαττωματικό πλαίσιο??? Απαράδεκτο!! Εγώ φυσικά αυτό δεν το δέχομαι και θα τους κυνηγήσω όσο πάει….
Το έψαξα λίγο μήπως βάλω κανένα μεταχειρισμένο αλλά μηχανικοί που ασχολούνται με τέτοια μηχανάκια μου λένε ότι το έχουν ξαναδεί και ότι δεν είναι επικίνδυνο, εν ολίγης μου λένε ότι εφόσον η μηχανή δεν έχει πέσει να το αφήσω καλύτερα όπως είναι…
Αναζητώ λοιπόν συμπάσχοντες προς ανταλλαγή απόψεων. Ευχαριστώ.


Υ.γ. επικοινώνησα με φίλο μου στην Στουτγάρδη Γερμανίας τον ενημέρωσα πλήρως και τον παρακάλεσα να έρθει σε επαφή με την BMW MOTORRAD. Η απάντηση της εταιρίας ήταν η πλέον λογική και αναμενόμενη:

< πραγματοποιείτε έλεγχος σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο και εφόσον η ρωγμή δεν έχει προκληθεί από ατύχημα-πτώση το ανταλλακτικό (κωδ. Ανταλλακτικού
46517706358) και η εργασία καλύπτεται 100% από την εταιρία ανεξαρτήτως ισχύος της εγγύησης και η μοτοσικλέτα επιδιορθώνετε άμεσα!!>
Attached Images
File Type: jpg bmw11.jpg (81.5 KB, 312 views)
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 14-06-2011, 17:28
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΠΑΣΙΜΟ ΣΤΟ ΥΠΟΠΛΑΙΣΙΟ 1200gs 07 - HELP!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από lakis74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνάδελφοι βοήθεια, στα 31000χλμ και έχοντας την μοτοσικλέτα την οποία και αγόρασα καινούργια από τον αντιπρόσωπο της Θεσσαλονίκης ανακάλυψα ρωγμή σπάσιμο στο λαμακι το οποίο συνδέει το υποπλαισιο με το κιβώτιο ταχυτήτων (Φώτο) χωρίς κακομεταχείριση ή πτώση της μηχανής???. Όλοι (οι άνθρωποι της BMW εννοώ) απορούσαν και καλά πως έγινε τέτοιο πράγμα κ.τ.λ. Εν τέλη καλύπτουν το 50% της αξίας του ανταλλακτικού και θέλουν 1200 ευρώ για να μου αλλάξουν το ελαττωματικό πλαίσιο??? Απαράδεκτο!! Εγώ φυσικά αυτό δεν το δέχομαι και θα τους κυνηγήσω όσο πάει….
Το έψαξα λίγο μήπως βάλω κανένα μεταχειρισμένο αλλά μηχανικοί που ασχολούνται με τέτοια μηχανάκια μου λένε ότι το έχουν ξαναδεί και ότι δεν είναι επικίνδυνο, εν ολίγης μου λένε ότι εφόσον η μηχανή δεν έχει πέσει να το αφήσω καλύτερα όπως είναι…
Αναζητώ λοιπόν συμπάσχοντες προς ανταλλαγή απόψεων. Ευχαριστώ.


Υ.γ. επικοινώνησα με φίλο μου στην Στουτγάρδη Γερμανίας τον ενημέρωσα πλήρως και τον παρακάλεσα να έρθει σε επαφή με την BMW MOTORRAD. Η απάντηση της εταιρίας ήταν η πλέον λογική και αναμενόμενη:

< πραγματοποιείτε έλεγχος σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο και εφόσον η ρωγμή δεν έχει προκληθεί από ατύχημα-πτώση το ανταλλακτικό (κωδ. Ανταλλακτικού
46517706358) και η εργασία καλύπτεται 100% από την εταιρία ανεξαρτήτως ισχύος της εγγύησης και η μοτοσικλέτα επιδιορθώνετε άμεσα!!>
Καλώς ήρθες πρώτα από όλα...

Έ αν είναι όντως έτσι, κάνε μία επιστολή ζήτα την απάντηση γραπτά από την μαμά της Γερμανίας και μετά πήγαινε στην δική μας μητριά και ζήτα το δίκιο σου.

Βάλε και καμία φωτό να καταλάβουμε και εμείς τι γίνεται..
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 14-06-2011, 17:32
lakis74 Ο/Η lakis74 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2011
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: gs1200r
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΠΑΣΙΜΟ ΣΤΟ ΥΠΟΠΛΑΙΣΙΟ 1200gs 07 - HELP!!

Καλώσ σας βρήκα!! φώτο εβαλα συνημμένη
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 14-06-2011, 17:33
nikos-x Ο/Η nikos-x βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Εγκλωβισμένος στην πόλη !!!
Μoto: HONDA VARADERO 1000 - BMW μπλουζάκια
Μηνύματα: 5,548
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΠΑΣΙΜΟ ΣΤΟ ΥΠΟΠΛΑΙΣΙΟ 1200gs 07 - HELP!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από lakis74 Εμφάνιση μηνυμάτων
. . . Η απάντηση της εταιρίας ήταν η πλέον λογική και αναμενόμενη:

< πραγματοποιείτε έλεγχος σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο και εφόσον η ρωγμή δεν έχει προκληθεί από ατύχημα-πτώση το ανταλλακτικό (κωδ. Ανταλλακτικού
46517706358) και η εργασία καλύπτεται 100% από την εταιρία ανεξαρτήτως ισχύος της εγγύησης και η μοτοσικλέτα επιδιορθώνετε άμεσα!!>
Εφόσον τι είπε και η "μαμά" κι έχεις και την απάντηση στο χέρι, φαντάζομαι πως θα είναι πιο προσεκτικοί, την επόμενη φορά που θα τους "ενοχλήσεις"

Καλό ξεμπέρδεμα και σε κάποιον καφέ, θα μας τα πεις κι από πρώτο χέρι

ΥΓ: Καλώς ήρθες
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 14-06-2011, 17:49
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΠΑΣΙΜΟ ΣΤΟ ΥΠΟΠΛΑΙΣΙΟ 1200gs 07 - HELP!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από lakis74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώσ σας βρήκα!! φώτο εβαλα συνημμένη
Tώρα την είδα,

Με τη ψυχολογία να το οδηγείς αυτό το μηχανάκι, να πέφτεις σε λακούβα και να λες : τώρα ;
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 14-06-2011, 17:59
lakis74 Ο/Η lakis74 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2011
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: gs1200r
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΠΑΣΙΜΟ ΣΤΟ ΥΠΟΠΛΑΙΣΙΟ 1200gs 07 - HELP!!

@ Νίκος, αυτό απαντά η BMW Γερμανίας στους Γερμανούς πελάτες, εδω η BMW HELLAS λεει μήπως την παραφόρτωσα και πάτησα καμια λακούβα???!?!?!?
τα σχόλια δικα σας.....
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 14-06-2011, 18:06
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΠΑΣΙΜΟ ΣΤΟ ΥΠΟΠΛΑΙΣΙΟ 1200gs 07 - HELP!!

Βασικό: Πότε την πήρες;

Αν είναι μέσα στην εγγύηση: Πλάκα κάνεις ότι σου είπαν 50%;

Πάρε τηλ. την αντιπροσωπεία και πες το θέμα σου (οι εξουσιοδοτημένοι ΔΕΝ είναι "αντιπροσωπεία" ούτε έχουν καμία σχέση με την BMW εκτός από την εμπορική).

Αν δεν είναι μέσα στην εγγύηση: Πες ευχαριστώ πολύ και πήγαινε κόλλησε το (ή άλλη λάμα από πάνω) και βάψε το με το 1/10 της τιμής που είπες.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 14-06-2011, 18:19
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΠΑΣΙΜΟ ΣΤΟ ΥΠΟΠΛΑΙΣΙΟ 1200gs 07 - HELP!!

γνωρίζω ότι η τελευταία έκδοση του Η/Υ της BMW που προμηθεύονται τα εξουσιοδοτημένα συνεργεία αναλαμβάνει τη καταγραφή όλου του ιστορικού της μοτό και η αίτηση για κάλυψη εγγύησης πάει ηλεκτρονικά απευθείας στη Γερμανία παρακάμπτοντας την Ελληνίδα "μητριά".
Η απάντηση για το ΝΑΙ/ΟΧΙ έρχεται λοιπόν από Γερμανία...

Ψάξε το, αν ήσουν Αθήνα θα σου έλεγα ακριβώς σε ποιο συνεργείο έχουν τη τελευταία έκδοση του Η/Υ (όχι μόνο software) αλλά...
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 15-06-2011, 15:21
lakis74 Ο/Η lakis74 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2011
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: gs1200r
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΠΑΣΙΜΟ ΣΤΟ ΥΠΟΠΛΑΙΣΙΟ 1200gs 07 - HELP!!

Αγορά καινούργια τον Ιούλιο του 2008, αλλά αυτό δεν μου λέει τίποτα…..
Μπορεί να είχε σπάσει και νωρίτερα και να μην το είδα και τέλος πάντων δεν μπορώ να χωνέψω τέτοιο συμβάν σε μηχανή 15000 ευρώ σε 2,5 χρόνια….
Έχω ξενερώσει πλήρως με την BMW, έχω αλλάξει περίπου 10 γιαπωνέζικα μηχανάκια και δεν έχω ξαναδεί τέτοιο περιστατικό ούτε φυσικά τέτοια αντιμετώπιση από την αντιπροσωπεία. Προς το παρών έχω στείλει αναφορά στον συνήγορο του καταναλωτή αλλά ψάχνω και συμπάσχοντες για να κινηθούμε νομικά….
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 15-06-2011, 15:31
lakis74 Ο/Η lakis74 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2011
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: gs1200r
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΠΑΣΙΜΟ ΣΤΟ ΥΠΟΠΛΑΙΣΙΟ 1200gs 07 - HELP!!

φωτο 2
Attached Images
File Type: jpg bmw3.jpg (73.6 KB, 188 views)
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1200GS 6/09 !!!!! johnkrassas Πωλήσεις μοτοσυκλετών 8 25-07-2011 18:30
BMW 1200GS 07 bru-ni Πωλήσεις μοτοσυκλετών 11 30-03-2011 19:43
ΚΑΦΕΣ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΤΕΤΑΡΤΗ 15/9/10 ΣΤΟ ENVY ΣΤΙΣ 20,30 TAKIS04 Συναντήσεις - Εκδηλώσεις (Μόνο επίσημες συναντήσεις) 30 16-09-2010 02:29
R 1200GS LEADER Πωλήσεις μοτοσυκλετών 3 29-09-2009 09:34
top box bmw 1200gs gormns Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 6 01-08-2009 21:29


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:43.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!