GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 18-04-2012, 20:13
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Προσπεραση σε οχημα μεγαλυτερου ογκου

σκεπτομενος το τραγΙκο συμβαν στην αλβανια και μελετωντας τις αφηγησεις των ανθρωπων που ηταν παροντες θυμηθηκα κατι που ειχε συμβει σε μενα και ισως βοηθησει καποιους στο μελον
το γεγονος ηταν περιπου δυο χρονια πριν και η μηχανη που ειχα τοτε ηταν ενα 650funturo
δρομος στεγνος και εγω προσπαθησα να προσπερασω ενα προπορευομενο αμαξι
ολα πηγαιναν καλα μεχρι που καποιος αλλος απο το αντιθετο ρευμα εκανε προσπεραση
εκει μου διμιουργηθηκε το εξης
απο το φοβο μου λογο στενου δρομου ηρθα πιο κοντα στο αμαξι που προσπερναγα με αποτελεζμα να αισθανθω μια δυναμη να θελει να με κολησει πανω στο αμαξι
εκει πανικοβληθηκα περισοτερο
ασυναισθητα κατεβασα ταχυτητα και ανοιξα γκαζι
τα δευτερολεπτα μεχρι να ξεκολησω μου φανηκαν αιωνες
μετα καταλαβα οτι ειχα μπει στην αεροδυναμικη του αμαξιου και αυτο ηταν που με πιεσε πανω του
ισως αν εβρεχε πολυ και ο δρομος να ηταν χαλια να ειχα σοβαρο προβλημα
νομιζω οτι σε πολλους εχει συμβει αυτο αλλα ισως να μην του εχουμε δωσει την απαραιτητη σημασια
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 18-04-2012, 20:22
mantas Ο/Η mantas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: athina
Μoto: BMW1200GS
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή Απάντηση: Προσπεραση σε οχημα μεγαλυτερου ογκου

Μπράβο για την ενημέρωση
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 19-04-2012, 00:13
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: Προσπεραση σε οχημα μεγαλυτερου ογκου

Οταν οδηγεις μοτοσυκλετα ολοι οι νομοι της φυσικης
σε βοηθουν και σου επιτιθενται συγχρονως!!
Ειναι λεπτες οι ισορροπιες..
Ευχαριστουμε φοινικα
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 19-04-2012, 00:22
lgs Ο/Η lgs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Athina
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Απάντηση: Προσπεραση σε οχημα μεγαλυτερου ογκου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από phoenix Εμφάνιση μηνυμάτων
σκεπτομενος το τραγΙκο συμβαν στην αλβανια και μελετωντας τις αφηγησεις των ανθρωπων που ηταν παροντες θυμηθηκα κατι που ειχε συμβει σε μενα και ισως βοηθησει καποιους στο μελον
το γεγονος ηταν περιπου δυο χρονια πριν και η μηχανη που ειχα τοτε ηταν ενα 650funturo
δρομος στεγνος και εγω προσπαθησα να προσπερασω ενα προπορευομενο αμαξι
ολα πηγαιναν καλα μεχρι που καποιος αλλος απο το αντιθετο ρευμα εκανε προσπεραση
εκει μου διμιουργηθηκε το εξης
απο το φοβο μου λογο στενου δρομου ηρθα πιο κοντα στο αμαξι που προσπερναγα με αποτελεζμα να αισθανθω μια δυναμη να θελει να με κολησει πανω στο αμαξι
εκει πανικοβληθηκα περισοτερο
ασυναισθητα κατεβασα ταχυτητα και ανοιξα γκαζι
τα δευτερολεπτα μεχρι να ξεκολησω μου φανηκαν αιωνες
μετα καταλαβα οτι ειχα μπει στην αεροδυναμικη του αμαξιου και αυτο ηταν που με πιεσε πανω του
ισως αν εβρεχε πολυ και ο δρομος να ηταν χαλια να ειχα σοβαρο προβλημα
νομιζω οτι σε πολλους εχει συμβει αυτο αλλα ισως να μην του εχουμε δωσει την απαραιτητη σημασια

Πολύ καλό το θέμα σου. Αν υπάρχει και κάποια πιο επιστημονική πρόταση, θα ήθελα να την άκουγα
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 19-04-2012, 00:24
dimitrisb Ο/Η dimitrisb βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πεύκη (Αθήνα)
Μoto: R1200GS (κίτρινο)
Μηνύματα: 2,458
Προεπιλογή Απάντηση: Προσπεραση σε οχημα μεγαλυτερου ογκου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από phoenix Εμφάνιση μηνυμάτων
σκεπτομενος το τραγΙκο συμβαν στην αλβανια και μελετωντας τις αφηγησεις των ανθρωπων που ηταν παροντες θυμηθηκα κατι που ειχε συμβει σε μενα και ισως βοηθησει καποιους στο μελον
το γεγονος ηταν περιπου δυο χρονια πριν και η μηχανη που ειχα τοτε ηταν ενα 650funturo
δρομος στεγνος και εγω προσπαθησα να προσπερασω ενα προπορευομενο αμαξι
ολα πηγαιναν καλα μεχρι που καποιος αλλος απο το αντιθετο ρευμα εκανε προσπεραση
εκει μου διμιουργηθηκε το εξης
απο το φοβο μου λογο στενου δρομου ηρθα πιο κοντα στο αμαξι που προσπερναγα με αποτελεζμα να αισθανθω μια δυναμη να θελει να με κολησει πανω στο αμαξι
εκει πανικοβληθηκα περισοτερο
ασυναισθητα κατεβασα ταχυτητα και ανοιξα γκαζι
τα δευτερολεπτα μεχρι να ξεκολησω μου φανηκαν αιωνες
μετα καταλαβα οτι ειχα μπει στην αεροδυναμικη του αμαξιου και αυτο ηταν που με πιεσε πανω του
ισως αν εβρεχε πολυ και ο δρομος να ηταν χαλια να ειχα σοβαρο προβλημα
νομιζω οτι σε πολλους εχει συμβει αυτο αλλα ισως να μην του εχουμε δωσει την απαραιτητη σημασια
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 19-04-2012, 00:29
dimitrisb Ο/Η dimitrisb βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πεύκη (Αθήνα)
Μoto: R1200GS (κίτρινο)
Μηνύματα: 2,458
Προεπιλογή Απάντηση: Προσπεραση σε οχημα μεγαλυτερου ογκου

Θα ήθελα και εγώ να προσθέσω κάτι σε αυτό το σημαντικό θέμα που άνοιξες Στέργιε ...
Έχετε παρατηρήσει όταν προσπερνάμε (από αριστερά π.χ.) ένα μεγάλο όχημα για παράδειγμα φορτηγό ή νταλίκα, τα παρακάτω ...
Όταν περνάμε δίπλα από το μεγάλο όχημα ο αέρας μας "σπρώχνει" προς αριστερά και μόλις περάσουμε το μπροστινό μέρος μετά μας "ωθεί" κάπως προς τα δεξιά.

Οι στροβιλισμοί του αέρα ειδικά δίπλα από ένα μεγάλο όχημα είναι ...
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 19-04-2012, 00:46
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: Προσπεραση σε οχημα μεγαλυτερου ογκου

αν υπαρχει καποιος πιο ειδικος σε θεματα φυσικης να βοηθησει
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 19-04-2012, 01:15
dimitrisb Ο/Η dimitrisb βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πεύκη (Αθήνα)
Μoto: R1200GS (κίτρινο)
Μηνύματα: 2,458
Προεπιλογή Απάντηση: Προσπεραση σε οχημα μεγαλυτερου ογκου

"Φοίνικα" αυτό έχει άμεση σχέση με την αεροδυναμική.
Οι στροβιλισμοί του αέρα που δημιουργούνται όταν βρίσκεται π.χ. η μοτο ανάμεσα από δύο συτοκίνητα είναι μία αιτία αυτής της συμπεριφοράς.
Επίσης όταν ένα αυτοκίνητο κινείται, πίσω του σε κοντινή απόσταση δημιουργείται ένα κενό αέρος, καθώς και πλευρικά αυτού. Πίσω από το προπορευόμενο όχημα αλλά και πλάι από αυτό η ροή του αέρα δεν είναι αυτή αν δεν υπήρχε το όχημα και φυσικά δημιουργούνται και στροβιλισμοί.

Δυστυχώς μία ανάλυση τέτοιου θέματος απαιτεί πολλές σειρές από γραφόμενα καθώς και σχετικά σχεδιαγράμματα ροής του αέρα γύρω από οχήματα.
Ελπίζω να σε βοήθησα.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 28-04-2012, 00:45
maik73 Ο/Η maik73 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: N.FALIRO
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή Απάντηση: Προσπεραση σε οχημα μεγαλυτερου ογκου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrisb Εμφάνιση μηνυμάτων
"Φοίνικα" αυτό έχει άμεση σχέση με την αεροδυναμική.
Οι στροβιλισμοί του αέρα που δημιουργούνται όταν βρίσκεται π.χ. η μοτο ανάμεσα από δύο συτοκίνητα είναι μία αιτία αυτής της συμπεριφοράς.
Επίσης όταν ένα αυτοκίνητο κινείται, πίσω του σε κοντινή απόσταση δημιουργείται ένα κενό αέρος, καθώς και πλευρικά αυτού. Πίσω από το προπορευόμενο όχημα αλλά και πλάι από αυτό η ροή του αέρα δεν είναι αυτή αν δεν υπήρχε το όχημα και φυσικά δημιουργούνται και στροβιλισμοί.

Δυστυχώς μία ανάλυση τέτοιου θέματος απαιτεί πολλές σειρές από γραφόμενα καθώς και σχετικά σχεδιαγράμματα ροής του αέρα γύρω από οχήματα.
Ελπίζω να σε βοήθησα.

Reply With Quote
  #10  
Παλιό 28-04-2012, 01:27
dimitrisb Ο/Η dimitrisb βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πεύκη (Αθήνα)
Μoto: R1200GS (κίτρινο)
Μηνύματα: 2,458
Προεπιλογή Απάντηση: Προσπεραση σε οχημα μεγαλυτερου ογκου

Με την ευκαιρία που ο φίλος ο Μιχάλης έγραψε στο θέμα... ας πούμε και μερικά ακόμη ...

Τα μεγάλα οχήματα λόγω μεγέθους έχουν μεγάλο συντελεστή αντίστασης με τον αέρα. Επίσης έχουμε παρατηρήσει ότι τα φορτηγά και τέτοιου είδους οχήματα, έχουν "τετραγωνισμένο" αμάξωμα. Ειδικότερα το πίσω μέρος έχει έντονες γωνίες. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα ο αέρας που διέρχεται να μην μπορεί να ακολουθήσει τις απότομες αλλαγές του σχήματος του αμαξώματος. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα ο αέρας να "φεύγει" από τις γωνιές του αμαξώματος με μεγαλύτερη ταχύτητα.

Γι' αυτό και στα Ι.Χ. δημιουργούνται καμπύλες στο σχήμα τους ώστε να επιτυγχάνεται πιο ομαλή ροή του αέρα.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Η μεγάλη ληστεία της Ελλάδoς. Πως και τι έγινε. Συγκλονιστικό!! Nondas Επικαιρότητα 5 20-12-2011 13:11
Η απορία κάποιου που μεγάλωσε!!!! N4pSt3R Χιούμορ 16 26-08-2011 17:45
Στην πρώτη τριάδα με την μεγαλύτερη επισκεψιμότητα παγκοσμίως το Facebook MARK Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 1 30-12-2010 15:07
O μεγαλος αδελφος τωρα και σε χαπι!! jarhead Επικαιρότητα 2 09-11-2010 18:10
Μπαγκαζιερες τελος. Ενα μεγαλο ευχαριστω σ' ολους emix Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 9 22-01-2010 03:09


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:34.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!