GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 04-05-2009, 14:39
ves Ο/Η ves βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Βυρωνας
Μoto: F800 GS
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή Remus Hexacone για F800GS

Σκεφτομαι να αλλαξω την μαμα εξατμιση (ναι αυτη που σας θυμιζει τη σομπα της γιαγια σας στο χωριο) με την Remus Hexacone Titanium. Για μενα ειναι πιο ομορφη απο την αντιστοιχη της Acrapovic, ταιριαζει καλυτερα και ειναι σαφως πιο φτηνη!!!!! Αυτο ομως που δεν ξερω ειναι αν χρειαζεται να πειραχτουν χαρτογραφησεις, μειγματα ή/και ενα σωρο ψιψιψινια & κοκοκοψια, πραγμα που δεν θα το ηθελα με τιποτα (θεωρω οτι μπλεκεις ασχημα 9 φορες στις 10). Ξερει κανενας κατι;;;;
(Ρητορικη ερωτηση γιατι ειμαι βεβαιος οτι οι περισσοτεροι ξερετε κατι παραπανω απο μενα).


http://www.remus.at/php/index.php?cm...4&iProdImage=0
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 08-05-2009, 06:12
Orfeus Ο/Η Orfeus βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW F800S
Μηνύματα: 305
Προεπιλογή Απάντηση: Remus Hexacone για F800GS

Θεωρω οτι η αλλαγη της στο 800 μου,δε χειροτερεψε την αποδοση.Στανταρ κερδισε σε εμφανιση και το κλεισιμο του γκαζιου λειτουργει καλυτερα απο κορνα.Ξεταπωτη δεν τη συνιστω ειδικα την κοντη,γιατι θα σε μαθει ολη η γειτονια και μερικες φορες η διακριτικοτητα ειναι το ζητουμενο.
Αλλαγη σε χαρτογραησεις δε χρειαζεται,καθοτι ψεκαστο(ετσι λενε και οι Αυστριακοι)
Βεβαια για να παρεις τα μεγιστα,φιλτρο,μπουζι,λαιμοι,προγραμμα και τελικο θα κανουν το μηχανακι να πεταει...
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 08-05-2009, 06:45
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Remus Hexacone για F800GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Orfeus Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρω οτι η αλλαγη της στο 800 μου,δε χειροτερεψε την αποδοση.Στανταρ κερδισε σε εμφανιση και το κλεισιμο του γκαζιου λειτουργει καλυτερα απο κορνα.Ξεταπωτη δεν τη συνιστω ειδικα την κοντη,γιατι θα σε μαθει ολη η γειτονια και μερικες φορες η διακριτικοτητα ειναι το ζητουμενο.
Αλλαγη σε χαρτογραησεις δε χρειαζεται,καθοτι ψεκαστο(ετσι λενε και οι Αυστριακοι)
Βεβαια για να παρεις τα μεγιστα,φιλτρο,μπουζι,λαιμοι,προγραμμα και τελικο θα κανουν το μηχανακι να πεταει...



John ....
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 08-05-2009, 12:42
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Remus Hexacone για F800GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Orfeus Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρω οτι η αλλαγη της στο 800 μου,δε χειροτερεψε την αποδοση.Στανταρ κερδισε σε εμφανιση και το κλεισιμο του γκαζιου λειτουργει καλυτερα απο κορνα.Ξεταπωτη δεν τη συνιστω ειδικα την κοντη,γιατι θα σε μαθει ολη η γειτονια και μερικες φορες η διακριτικοτητα ειναι το ζητουμενο.
Αλλαγη σε χαρτογραησεις δε χρειαζεται,καθοτι ψεκαστο(ετσι λενε και οι Αυστριακοι)
Βεβαια για να παρεις τα μεγιστα,φιλτρο,μπουζι,λαιμοι,προγραμμα και τελικο θα κανουν το μηχανακι να πεταει...
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 11-05-2009, 13:50
ves Ο/Η ves βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Βυρωνας
Μoto: F800 GS
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή Απάντηση: Remus Hexacone για F800GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Orfeus Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρω οτι η αλλαγη της στο 800 μου,δε χειροτερεψε την αποδοση.Στανταρ κερδισε σε εμφανιση και το κλεισιμο του γκαζιου λειτουργει καλυτερα απο κορνα.Ξεταπωτη δεν τη συνιστω ειδικα την κοντη,γιατι θα σε μαθει ολη η γειτονια και μερικες φορες η διακριτικοτητα ειναι το ζητουμενο.
Αλλαγη σε χαρτογραησεις δε χρειαζεται,καθοτι ψεκαστο(ετσι λενε και οι Αυστριακοι)
Βεβαια για να παρεις τα μεγιστα,φιλτρο,μπουζι,λαιμοι,προγραμμα και τελικο θα κανουν το μηχανακι να πεταει...

Σ'ευχαριστω!!!!
Να σε ρωτησω κατι "αδιακριτο";;;; Γιατι προτιμησες αυτην απο την Acrapovic (αν οχι μονο για οικονομικους λογους);;;;
Και κατι ακομα (ασχετο(ς) αλλα σχετικο) στο κλεισιμο του γκαζιου συχνα μου κανει σκασιματα ειναι φυσιολογικο;;; Εσενα στα κανει με την Hexacone ή δεν εχει να κανει με την εξατμιση;;;;
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 12-05-2009, 02:06
Orfeus Ο/Η Orfeus βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW F800S
Μηνύματα: 305
Προεπιλογή Απάντηση: Remus Hexacone για F800GS

ρωτα οτι θες...Οι 800αρηδες ειμαστε ειδος προς εξαφανιση.
Το λοιπον...Ειχα Ακραπα και τα λεφτα για την αγορα της απο το επισημο δικτυο της BMW(ναι αυτη με τα 755ε).Δυστυχως ενας κυριος με ΤΑ εσκασε πανω της και μου την εκανε πατατακι.Παλι καλα μου την πληρωσε μετρητοις.Ειχα περιπου πανω στο μοτορι για ενα χρονο την Ακραπα,ενα χρονο την εργοστασιακη και τωρα τη Remus.
O ηχος της Ακραπας οφειλω να ομολογησω με ενθουσιαζε περισσοτερο,αλλα σαν εμφανιση δεν με ενθουσιαζε για να την ξαναγορασω.Ενα κοινο τελικο με εναν σκορπιο...που πλεον φορανε ολοι.
Επισης στις Ακραπες δεν πωλουνται οι λαιμοι χωριστοι,οποτε ημουν υποχρεωμενος να τα παρω ολα τωρα.Δεν εχουν Power Commander και σε ατελειωτες συζητησεις με εναν φιλο ειδημων στο θεμα αποδοσης,μου επισημανε οτι στο συνολο οι Remus αποδιδουν καλυτερα.Κ σκεπτομενος οτι το μηχανακι το πηρα για να το κρατησω,κ τα παραπανω κατεληξα εκει.
Κ ομολογω δεν το εχω μετανιωσει.Τωρα που την εβαλα,αν κ δεν με τρελαινει ο ηχος της,παρατηρω οτι "ροπιαζει"αμεσα και στα ψηλα με κανει να αναρωτιεμαι αν εχει κοφτη.Στην Ακραπα απλα γεμιζε τις μεσαιες και τιποτα αλλο...
Τωρα για τα σκασιματα θιγεις ενα τεεεεεεεεεεραστιο θεμα.
κανονικα ενα σωστα ρυθμισμενο μηχανακι δεν πρεπει να κανει σκασιματα-τουλαχιστον οχι πολλα.Αλλα επειδη τα 800 εχουν ενα θεμα με τον ψεκασμο,τα ακους σχεδον παντα.Θα στο κανει με οτι εξατμιση και να του βαλεις επανω,απλα οι aftermarket εκ κατασκευης ενισχυουν το θορυβο.
Συμβουλη.Αν φορας ηδη την εξατμιση...κανε χιλιομετρα και μετα μια βολτα απο Γερακα για διαγνωστικο και πιθανη βελτιστοποιηση μιγματος.Αυτο θα κανω και γω(φοραω και αλλα πραγματα πανω).
Δε χρειαζεται θεωρητικα ρυθμιση,αλλα οσα βλεπουν τα διαγνωστικα δεν τα βλεπεις εσυ.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 12-05-2009, 12:39
ves Ο/Η ves βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Βυρωνας
Μoto: F800 GS
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή Απάντηση: Remus Hexacone για F800GS


Νομιζω οτι με επεισες!!!!!!!
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 12-05-2009, 16:11
Orfeus Ο/Η Orfeus βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW F800S
Μηνύματα: 305
Προεπιλογή Απάντηση: Remus Hexacone για F800GS

την εχεις αγορασει??
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 12-05-2009, 16:26
JOHN-X Ο/Η JOHN-X βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 327
Προεπιλογή Απάντηση: Remus Hexacone για F800GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Orfeus Εμφάνιση μηνυμάτων
ρωτα οτι θες...Οι 800αρηδες ειμαστε ειδος προς εξαφανιση.
Το λοιπον...Ειχα Ακραπα και τα λεφτα για την αγορα της απο το επισημο δικτυο της BMW(ναι αυτη με τα 755ε).Δυστυχως ενας κυριος με ΤΑ εσκασε πανω της και μου την εκανε πατατακι.Παλι καλα μου την πληρωσε μετρητοις.Ειχα περιπου πανω στο μοτορι για ενα χρονο την Ακραπα,ενα χρονο την εργοστασιακη και τωρα τη Remus.
O ηχος της Ακραπας οφειλω να ομολογησω με ενθουσιαζε περισσοτερο,αλλα σαν εμφανιση δεν με ενθουσιαζε για να την ξαναγορασω.Ενα κοινο τελικο με εναν σκορπιο...που πλεον φορανε ολοι.
Επισης στις Ακραπες δεν πωλουνται οι λαιμοι χωριστοι,οποτε ημουν υποχρεωμενος να τα παρω ολα τωρα.Δεν εχουν Power Commander και σε ατελειωτες συζητησεις με εναν φιλο ειδημων στο θεμα αποδοσης,μου επισημανε οτι στο συνολο οι Remus αποδιδουν καλυτερα.Κ σκεπτομενος οτι το μηχανακι το πηρα για να το κρατησω,κ τα παραπανω κατεληξα εκει.
Κ ομολογω δεν το εχω μετανιωσει.Τωρα που την εβαλα,αν κ δεν με τρελαινει ο ηχος της,παρατηρω οτι "ροπιαζει"αμεσα και στα ψηλα με κανει να αναρωτιεμαι αν εχει κοφτη.Στην Ακραπα απλα γεμιζε τις μεσαιες και τιποτα αλλο...
Τωρα για τα σκασιματα θιγεις ενα τεεεεεεεεεεραστιο θεμα.
κανονικα ενα σωστα ρυθμισμενο μηχανακι δεν πρεπει να κανει σκασιματα-τουλαχιστον οχι πολλα.Αλλα επειδη τα 800 εχουν ενα θεμα με τον ψεκασμο,τα ακους σχεδον παντα.Θα στο κανει με οτι εξατμιση και να του βαλεις επανω,απλα οι aftermarket εκ κατασκευης ενισχυουν το θορυβο.
Συμβουλη.Αν φορας ηδη την εξατμιση...κανε χιλιομετρα και μετα μια βολτα απο Γερακα για διαγνωστικο και πιθανη βελτιστοποιηση μιγματος.Αυτο θα κανω και γω(φοραω και αλλα πραγματα πανω).
Δε χρειαζεται θεωρητικα ρυθμιση,αλλα οσα βλεπουν τα διαγνωστικα δεν τα βλεπεις εσυ.

Oλα αυτά τα εχω ακούσει και εγώ ....
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 13-05-2009, 05:13
Orfeus Ο/Η Orfeus βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW F800S
Μηνύματα: 305
Προεπιλογή Απάντηση: Remus Hexacone για F800GS

εγω τα ακουγα αλλα τωρα τα βιωνω κιολας!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
fairing for F800GS highwaystar Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 7 19-06-2009 00:46
Remus λαιμοι στην Αθηνα..?? Didos81 Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 4 25-04-2009 20:44


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:36.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!