GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιό 07-10-2009, 09:03
ekatontarxos Ο/Η ekatontarxos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
25/4/65 - 5/7/09
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Στην μνήμη μας για πάντα !
Μoto: GS1200ADV
Μηνύματα: 157
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς μπορώ να διαλέξω τοv κατάλληλο συναγερμό !!!

Αυτη είναι πολυ παλια πατέντα ,εφαρμοσιμη σέ γιαπωνεζικα και μερικα γαλλικα,στά ακριβά γερμανικά δεν παίζει,άν τον αλλάξεις πρέπει να τον ξαναπρογραματήσεις με φορητο κομπ που έχουν τα συνεργεία αλλιώς τρώς πόρτα,δεν παιρνει μπρος
Reply With Quote
  #62  
Παλιό 08-10-2009, 17:37
ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ Ο/Η ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW K1200S BMW F800ST
Μηνύματα: 1,183
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς μπορώ να διαλέξω τοv κατάλληλο συναγερμό !!!

δεν ξερω και δεν θελω να μαθω
Reply With Quote
  #63  
Παλιό 05-02-2010, 16:45
spot Ο/Η spot βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΦΙΛΟΘΕΗ
Μoto: R1200GS 6-08
Μηνύματα: 165
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς μπορώ να διαλέξω τοv κατάλληλο συναγερμό !!!

Νομίζω οτι η τηλεηδοποίηση είναι όλα τα λεφτά.
Reply With Quote
  #64  
Παλιό 06-02-2010, 01:21
Γιώργος Σαββίδης Ο/Η Γιώργος Σαββίδης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: Πολλές - των φίλων μου ....
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς μπορώ να διαλέξω τοv κατάλληλο συναγερμό !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ekatontarxos Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά στό θέμα συναγερμου και γενικά επεμβάσεων πάνω σε BMW ή κατάσταση είναι απολύτως ελεγχόμενη και καθοδηγούμενη απο τα εξουσιοδοτημενα συνεργεία.
Θα τού πετάξουν πχ μια διαγνωση ότι φταει ό τρόπος εγκατάστασης του ιμιτασιον συναγερμου που δεν δουλεύει ή κόστους 2000€ μονάδα ABS καί τρέχα γύρευε να βρείς άκρη.Επιπλέον όπως έχω ξαναπεί σέ άλλο forum η BMW έχει αντικαταστήσει τήν παλιομοδήτικη καλωδίωση με οπτική ινα και με 4-5 εγκεφάλους να παρεμβάλονται από την αρχή έως τό τέλος.Με αυτό τον τρόπο έχει καλύτερο έλεγχο πιθανής ζημιάς ηλεκτρικών αφου θα το εντοπίσει μεταξυ τών 2 εγκεφάλων.
Τέλος μεχρι τώρα δεν υπάρχει άλλος πιστοποιημένος από bmw συμβατός συναγερμος για τη μηχανή μας που φοράει ΚΑΙ εργοστασιακό immobilizer.Οι συναγερμοί αυτοί δέν μπορουν να δώσουν εντολές να "κοψουν τόν κινητήρα" μέ αποτέλεσμα να οδηγείς ανενοχλητος με τόν συναγερμό να ουρλιαζει
Αυτό θα έχει συμβεί σε αρκετούς από εσάς που βάλατε στό νεο σας αυτοκίνητο με IMMO τόν συναγερμό του παλιου,και όσοι δεν το έχετε δοκιμάσει ,ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΟ !!!
Ααε που θα σας ανοιγουν τό δρομο να περάσετε νομιζοντας οτι ειναι νοσοκομειακοΥπάρχουν καί άλλες ιδιαιτερότητες κατα τή λειτουργια του δουλεύουν μόνο τα μπροστινα η τα πίσω flash ,ποτε και τα τέσσερα,και εν πολλοίς στην ουσία τό μόνο πού είναι χρήσιμο είναι τό αντικραδασμικό.
ΑΡΑ,αφήστε τους για τά γιαπωνέζικα.
Ο συναγερμός τής μαμάς είναι GEMEL τόν φοράει επίσης ή APRILIA και πιθανότατα και άλλες ευρωπαικές μαρκες όπου γράφει ξεχωριστό instruction code για κάθε εγκέφαλο μοντέλου ξεχωριστά.Οι εντολες που στέλνει συμβαδίζουν απόλυτα με τό instruction code list τού συναγερμού κατόπιν συμφωνίας συνεργασίας.
Ποιο πολύ θα πρέπει να σας ενδιαφέρει η συμβατότητα με τά ηλεκτρικά-ηλεκτρονικά τής μηχανής σας τη στιγμή πού δεν κόβεις καν τη φισα της καλωδίωσης (υπάρχει έτοιμη υποδοχή) παρά 2-3 extra της λειτουργίας του ιμιτασιόν....

Φίλε εκατόνταρχε σε βρίσκω πολύ διαβασμένο…….!!!

Με αυτά που διάβασα αν κατάλαβα καλά μέχρι σήμερα ήταν θέμα τύχης που σε κανέναν πελάτη μου δεν έτυχε να ουρλιάζει ο συναγερμός ενώ οδηγεί !!!
Εκτός αν τους αρέσει που τους περνούν για νοσοκομειακό ……..

Και το θέμα με τα τέσσερα φλας που δεν ανάβουν από ότι κατάλαβα κατά τύχη ανάβουν …..

Νασε καλά για την ενημέρωση ….και ομολογώ ότι θα το ξανασκεφτώ πολύ σοβαρά αν θα ξανατοποθετήσουμε συναγερμό σε bmw με 15 εγκεφάλους και 400 συστήματα

Υς Έχω διαβάσει όλα τα σεντόνια με τα ποστ σου σε άλλο γνωστό φόρουμ.... πάλι μέσα σε δημοσίευση του ίδιου άρθρου …….. και δεν έχω καταλάβει τι κόλλημα έχεις …….με μένα το έχεις η με την Scorpio
Reply With Quote
  #65  
Παλιό 06-02-2010, 01:30
Γιώργος Σαββίδης Ο/Η Γιώργος Σαββίδης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: Πολλές - των φίλων μου ....
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς μπορώ να διαλέξω τοv κατάλληλο συναγερμό !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιωργο δεν ειναι ετσι τα πραγματα ακριβως.
Οτι κλειδωνει ξεκλειδωνει.
Το πιο καλο συστημα το οποιο διαβασα ειναι σε ενα αλλο φορουμ(ιταλικο).
Θα ρωτησω αν μπορω να το κανω copy.
Σε γενικες γραμμες ειναι συνδεδεμενο με το κινητο σου και βλεπεις ανα πασα ωρα και στιγμη που ειναι η μηχανη σου ακομα και αν κλαπει.
Κατι σαν τον παλιο lojak τον οποιο ειχανε τα αυτικινητα.
Και αυτο ομως εχει την αδυναμια του την οποια δεν μπορω να ποσταρω γιατι θα φαω καμια αγωγη.
Ο πιο απλος τροπος παντως, ετσι για να εχεις μια αποψη, πως μπορουν να σου παρουν το μωρο σου ειναι ενα απλο αντικλειδι εκει που την πας για πλυσιμο.
Η αληθεια την οποια πιστευω ειναι οτι αμα μπει στο ματι την εχασες.
Στον Πειραια υπαρχει και μια φημη για ''μπομπο'' κλεμενο απο διαμερισμα.
Αν υπηρχε λοιπον μια περιπτωση να μην στην παρουν τοτε θα υπηρχε και εστω μια ασφαλιστηκη η οποια θα σε καλυπτε 100% η' ενα αντικλεπτικο το οποιο θα το εκανε αυτο.
Δες και ενα τρικ.
H Abus λεει΄
100% αποζημιωση world wide exept New York
σε περιπτωση στην οποια βρητε την ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ(μονο) ξεκλειδωτη.......

Πες μου σε παρακαλω τι πιθανοτητα εχεις να γινει αυτο??????

Φίλε καγκελάριε για το καλλίτερο σύστημα που διάβασες σε ένα άλλο φόρουμ(ιταλικό).Δεν το βρήκες στην ελληνική αγορά ? η κάτι ανάλογο……..

Από όσο γνωρίζω υπάρχουν αρκετά συστήματα που στέλνουν μέσο modem την θέση της moto …….το θέμα όμως νομίζω δεν είναι να βλέπουμε την θέση της ….μήπως τότε είναι αργά ….?
Μήπως θα ήταν καλλίτερα να τον αποτρέψουμε με ένα σύστημα που δεν είναι γνωστές οι αδυναμίες του ?

Και μια ερώτηση για την επικοινωνία του modem με το κινητό , Έχεις ακούσει μήπως πως λύνουν το πρόβλημα των κινητών σε ένα συνέδριο ?

Για αυτό που λες για την ABUS δεν το γνωρίζω , αλλά στης 21-23/2 με έχουν καλέσει για ενημέρωση και ξενάγηση ……..και θα τους ρωτήσω αν ισχύει κάτι τέτοιο …..
αν ισχύει με βλέπω με μεγάλη κονόμα …… Εκτός αν η αποζημίωση αφορά μόνο την αξία της κλειδαριάς ! αν είναι έτσι νάματα
Reply With Quote
  #66  
Παλιό 06-02-2010, 01:41
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς μπορώ να διαλέξω τοv κατάλληλο συναγερμό !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Σαββίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε εκατόνταρχε σε βρίσκω πολύ διαβασμένο…….!!!

Με αυτά που διάβασα αν κατάλαβα καλά μέχρι σήμερα ήταν θέμα τύχης που σε κανέναν πελάτη μου δεν έτυχε να ουρλιάζει ο συναγερμός ενώ οδηγεί !!!
Εκτός αν τους αρέσει που τους περνούν για νοσοκομειακό ……..

Και το θέμα με τα τέσσερα φλας που δεν ανάβουν από ότι κατάλαβα κατά τύχη ανάβουν …..

Νασε καλά για την ενημέρωση ….και ομολογώ ότι θα το ξανασκεφτώ πολύ σοβαρά αν θα ξανατοποθετήσουμε συναγερμό σε bmw με 15 εγκεφάλους και 400 συστήματα

Υς Έχω διαβάσει όλα τα σεντόνια με τα ποστ σου σε άλλο γνωστό φόρουμ.... πάλι μέσα σε δημοσίευση του ίδιου άρθρου …….. και δεν έχω καταλάβει τι κόλλημα έχεις …….με μένα το έχεις η με την Scorpio


Δεν νομίζω ότι είναι θέμα κολλήματος με σένα Γιώργο,

ή με κάποιο προϊόν συναγερμού ....

Για να υποστηρίζει αυτά που λέει, θα έχει κάποιες ενδείξεις ...

Για να είμαι ειλικρινής,

κι εγώ είχα ακούσει προ ετών, για κάποια γνωστή μάρκα συναγερμών μοτό,

ότι έβγαζε προβλήματα.

(για να μην πω, ότι έβγαζε το "λάδι" στους ταλαίπωρους κατόχους,

με "ψευτοσυναγερμούς" και "ασυναγερμούς" ....)



Όσον αφορά τον Scorpio,

θα "καταθέσω" την προσωπική μου εμπειρία.

Σε δύο Adventure, μία του '07 και μία του '08,

δεν μου έχουν δημιουργήσει κανένα πρόβλημα

κ δουλεύουν απρόσκοπτα μέχρι σήμερα ....

Σημειωτέον ότι, για την τοποθέτηση, δεν απευθύνθηκα στον εξουσιοδοτημένο ηλεκτρολόγο,

αλλά την έκανα με απλά εργαλεία μόνος μου, σε λίγες μόνο ώρες !!!!

Υπάρχουν κ οι σχετικές φωτογραφίες ....



Άρα, είναι θέμα προσωπικής επιλογής του καθενός,

για το πιό προϊόν θα επιλέξει,

ανάλογα με την τιμή του αλλά και (το σημαντικότερο),

μ' αυτά που του προσφέρει στην τιμή του ... (κατά το Ελληνικότερο - value for money )



.
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #67  
Παλιό 14-01-2011, 21:46
Bolero Ο/Η Bolero βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: peristeri
Μoto: 1200GS-08
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς μπορώ να διαλέξω τοv κατάλληλο συναγερμό !!!

Ενδιαφέρον άρθρο, για ένα σημαντικό θέμα που είναι ο συναγερμός
Reply With Quote
  #68  
Παλιό 16-01-2011, 02:27
pomolo Ο/Η pomolo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς μπορώ να διαλέξω τοv κατάλληλο συναγερμό !!!

το πρόβλημα παραμένει:
ζω σε οικοδομή με πυλωτή και χωρίς κλειστές θέσεις πάρκινγκ. Ανάλογες θέσεις δεν υπάρχουν ούτε σε κοντινή απόσταση, ώστε να πω ότι θα νοικιάσω μία για να έχω τη μηχανή σε "φυλασσόμενο χώρο". Τί μπορώ να κάνω? ειδικά όταν πλέον γίνεται "μόδα" από τις Βουλγάρικες και Ρουμάνικες σπείρες η χρήση ψυκτικών σπρέι για την εξουδετέρωση των συναγερμών: 1 κρυσταλλοποιημένος συναγερμός, ούτε κτυπά ούτε στέλνει κάποιο σήμα...

Last edited by pomolo; 16-01-2011 at 02:28.
Reply With Quote
  #69  
Παλιό 16-01-2011, 03:20
istergiou Ο/Η istergiou βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: ATHINA
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς μπορώ να διαλέξω τοv κατάλληλο συναγερμό !!!

Κλείδωσέ την πάνω στο πόμολο
Reply With Quote
  #70  
Παλιό 23-05-2011, 14:32
babisbvb Ο/Η babisbvb βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: athens
Μoto: gs1200adv'08
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς μπορώ να διαλέξω τοv κατάλληλο συναγερμό !!!

ευχαριστω
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
bmw, bmw gs moto, bmw moto, bmw moto gs, bmwmoto, forum, forumgs, gs 1150, gs forum, gs moto bmw, gs_gs, gs1100, gsbmw, gsbmwmoto, gsforum, gsmoto, έκθεση, έκθεση μοτοσικλέτας 2009, μοτοέκθεση 2009, μότο σοου 2009, moto, moto bmw, moto show 2009, motobmw


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Πώς να νιώσετε καλύτερα όταν έχετε μια δύσκολη μέρα ή Διαχείριση Θυμού.. kostas_366 Χιούμορ 17 01-12-2009 00:39
Πώς καθαρίζουμε τις μπότες ;;;;; ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Μπότες 23 26-06-2009 11:54
Πώς θα ηθελα να ειναι ενα forum? Corsair Διάφορα 2 07-02-2009 01:43
Πώς θα πάω πού .... ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 9 17-01-2009 14:39
να ‘μαι και εγώ. για να δω ποιος θα με αναγνωρίσει. Κύρος Γρανάζης Καλώς ήλθατε 13 30-12-2008 21:32


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:25.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!