GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 12-06-2012, 17:52
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ 800GS

Ο καθαρισμος μπεκ τωρα που κολλαει?
Ετσι χωρις λογο δεν υποβαλλουμε τα μπεκ σε αυτην την δοκιμασια..
Να το κανεις μονο αν εχει ανεβει υπερβολικα πολυ η καταναλωση.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 12-06-2012, 18:43
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ 800GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από johnny walker Εμφάνιση μηνυμάτων
Σημερα μου ειπαν πως η τρομπα στο δικο μου μηχανακι ειναι εμβαπτιζομενη!Δηλαδη αν εχει χαλασει παμε για καινουρια αντλια!Επισης μου ειπαν να περασω για ενα καθαρισμο μπεκ και να το κοιταξουν στο μηχανημα και αν δεν εχει δειξει τιποτα το αφηνουμε!κοστος 100ε πολλα δεν ειναι για το τιποτα!
Τα νευρα μου!
δλδ σου λενε μαμακιες για να κονομησουνε....Οτι δλδ λενε ολες οι αντιπροσωπειες οποιουδηποτε οχηματος.
Κοιτα την εβαπτοζομενη τρομπα σου στο επισυναπτομενο να δεις τι ωραια λυνεται και ποσο ομορφα αποκαλυπτονται τα σωθικα της οπου ενας καλος μηχανικος ¨η μηχανικος-ηλεκτρολογος μπορει να εισχωρησει και να επισκευασει.....
Αυτο που χαλαει ειναι το μοτερ, το οποιο στην παρουσα τρομπα ειναι το κυλινδρικο εξαρτημα πανω απο το νουμερο 5 με τις δυο σωληνες (η μια φαινεται καθαρα), and quess what.... ειναι ακριβως το ιδιο μοτερ με του βαραντερο.....bosch...τουλαχιστον απο το σχημα κρινοντας. Στοιχιζει 55-70ε απο την bosch.....
Ετσι τουλαχιστον το βλεπω εγω, αν καποιος εχει αντιθετη αποψη ας με...βρισει για το λαθος μου....

Attached Images
File Type: jpg F800GS FUEL PUMP.jpg (19.7 KB, 164 views)

Last edited by yns; 12-06-2012 at 18:51. Λόγος: Ενσωμάτωση εικόνας
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 13-06-2012, 09:30
johnny walker Ο/Η johnny walker βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2012
Περιοχή: ΘΗΒΑ
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 173
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ 800GS

Μολις μιλησα με Παναγιωτοπουλο και μου ειπε να περασω για ενα τσεκ απ απ το μηχανημα αλλα μεχρι τοτε θα εχω αλλαξει τουλαχιστον 4 ρεζερβουαρ απο τη μερα που το παρουσιασε.Επισης μου ειπε πως αλλαζει ολη η αντλια σε περιπτωση βλαβης.Αλλα δεν τον πιστευω χαρη σε σας!
Θελω να σας ευχαριστησω ολους για τις συμβουλες σας και κυριως τον GeorgeP που ηταν αναλυτικοτατος.
Ο χρονος θα δειξει αν εχει προβλημα η μηχανη η ηταν νοθευμενη η βενζινη
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 13-06-2012, 11:58
Aggelos-Syros Ο/Η Aggelos-Syros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ
Μoto: kymco xciting 300r
Μηνύματα: 2,247
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ 800GS

Reply With Quote
  #15  
Παλιό 15-06-2012, 08:53
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ 800GS

το μοτερ της τρομπας που λεγαμε στην φωτο
Attached Images
File Type: jpg fuel pump motor.jpg (41.4 KB, 31 views)
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 15-06-2012, 09:03
johnny walker Ο/Η johnny walker βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2012
Περιοχή: ΘΗΒΑ
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 173
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ 800GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
το μοτερ της τρομπας που λεγαμε στην φωτο
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 17-06-2012, 22:38
Geo888 Ο/Η Geo888 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2011
Περιοχή: Μαρκόπουλο
Μoto: F800 GS
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ 800GS

Καλησπερα,

το ιδιο προβλημα ειχα και εγω...


Περιστερι δικαβαλο, μια δεν εδωσε γκαζι με 2α, μετα με αφησε 3 φορες...


Επαιρνε δυσκολα...!

Γεμισα 100αρα και δεν παρουσιασε κατι αλλο....Ειδωμενν!!!
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 17-06-2012, 23:07
nikos-x Ο/Η nikos-x βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Εγκλωβισμένος στην πόλη !!!
Μoto: HONDA VARADERO 1000 - BMW μπλουζάκια
Μηνύματα: 5,548
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ 800GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
. . . Αυτο που παθαινει βλαβη στην τρομπα βενζινης ειναι το μοτερ της, ενα εξαρτημα του οποιου δεν εχω φωτο να βαλω -αλλα εχει ο nikos-x τον οποιο παρκαλω και να σηκωσει εδω -και το οποιο ειναι κοινο για το 99% των αντλιων βενζινης που φοριουνται σε μοτοσυκλετες, ευρωπαικε και Γιαπωνεζικες και ειναι κατασκευης bosch. Ακομα και το βαραντερο τετοια αντλια βενζινης φοραει, ναι μαρκας Bosch. Το μοτερ της αντλιας βρισκεται στο εμποριο σαν γνησιο ανταλαλκτικο μαρκας Bosch με τιμη μεταξυ 50-70ε . . .
Βλέπω η συγκεκριμένη τρομπίτσα που μου έστειλες, να κάνει καριέρα σαν "μοντέλο" σε διάφορα θέματα και να κόβει βόλτες μέσα σε εργαλειοθήκες, σε Ασία και Αφρική



ΥΓ: Ουπς, τώρα είδα πως την "ανέβασες" κι εσύ.

Last edited by nikos-x; 17-06-2012 at 23:10. Λόγος: ΥΓ:
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 21-06-2012, 14:27
java Ο/Η java βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Πύργος Ηλείας
Μoto: f800GS Yellow, XT600 '88 Blue
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ 800GS

Το έχω πάθει κι εγώ μια φορά. Έδειχνε οτι έχω ακόμα 30 χλμ και άρχισε να δουλεύει ασθενικά ο κινητήρας. Σταματημένος σε φανάρι στο ρελαντί έσβησε αλλά πήρε αμέσως. Έσβησε πάλι πρίν παρκάρω στο σπίτι μου και υπέθεσα οτι τελείωσε η βενζίνη γιατί δεν ξαναπήρε. Την άλλη μέρα δοκίμασα να το βάλω μπροστά και πήρε (μάλλον η κλίση που είχε από τη στέκα τροφοδότησε με την τελευταία βενζίνη την αντλία) και με πήγε μέχρι το βενζινάδικο.
Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα (επειδή έχω ακούσει πάλι να μένει κάποιος από βενζίνη και να του γράφει 30χλμ ακόμα) οτι κάνει κάποιο σφάλμα στον υπολογισμό των χιλιομέτρων όταν αλλάζεις στύλ οδήγησης. Αν είσαι στην εθνική και ταξιδεύεις οικονομικά και μπείς μετά στην πόλη με σχεδόν άδειο ντεπόζιτο δεν προλαβαίνει να βγάλει σωστό μέσο όρο κατανάλωσης και μένεις από κάυσιμο χωρίς να το έχει υπολογίσει σωστά.
Τι κάνω εγώ και σου προτείνω:
1. Όταν ανάψει το λαμπάκι μηδενίζεις τον μερικό χιλιομετρητή και ξέρεις οτι έχεις βενζίνη για 50 χιλιόμετρα ακόμα.
2. Μηδενίζεις τον χιλιομετρητή σε κάθε γέμισμα και ξαναγεμίζεις κάθε 300 χλμ.
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 21-06-2012, 20:55
johnny walker Ο/Η johnny walker βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2012
Περιοχή: ΘΗΒΑ
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 173
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ 800GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από java Εμφάνιση μηνυμάτων
Το έχω πάθει κι εγώ μια φορά. Έδειχνε οτι έχω ακόμα 30 χλμ και άρχισε να δουλεύει ασθενικά ο κινητήρας. Σταματημένος σε φανάρι στο ρελαντί έσβησε αλλά πήρε αμέσως. Έσβησε πάλι πρίν παρκάρω στο σπίτι μου και υπέθεσα οτι τελείωσε η βενζίνη γιατί δεν ξαναπήρε. Την άλλη μέρα δοκίμασα να το βάλω μπροστά και πήρε (μάλλον η κλίση που είχε από τη στέκα τροφοδότησε με την τελευταία βενζίνη την αντλία) και με πήγε μέχρι το βενζινάδικο.
Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα (επειδή έχω ακούσει πάλι να μένει κάποιος από βενζίνη και να του γράφει 30χλμ ακόμα) οτι κάνει κάποιο σφάλμα στον υπολογισμό των χιλιομέτρων όταν αλλάζεις στύλ οδήγησης. Αν είσαι στην εθνική και ταξιδεύεις οικονομικά και μπείς μετά στην πόλη με σχεδόν άδειο ντεπόζιτο δεν προλαβαίνει να βγάλει σωστό μέσο όρο κατανάλωσης και μένεις από κάυσιμο χωρίς να το έχει υπολογίσει σωστά.
Τι κάνω εγώ και σου προτείνω:
1. Όταν ανάψει το λαμπάκι μηδενίζεις τον μερικό χιλιομετρητή και ξέρεις οτι έχεις βενζίνη για 50 χιλιόμετρα ακόμα.
2. Μηδενίζεις τον χιλιομετρητή σε κάθε γέμισμα και ξαναγεμίζεις κάθε 300 χλμ.
Ναι αλλα εμενα μου σβησε και με το δεικτη στα 100 περιπου χιλιομετρα οποτε μπορει να φταιει τιποτε αλλο η να ειχε μαζεψει καποιο σκουπιδακι απ τη προηγουμενη γιατι απο τοτε δε μου το χει ξανακανει και 500 χιλ μεχρι τωρα!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:03.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!