GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 31-05-2010, 23:58
TALON Ο/Η TALON βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μoto: BMW R1200GS/08
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή "Κοσκίνισμα" τιμονιού στα 40 km

Μετά την αλλαγή ελαστικών (έβαλα τα continental trial atack) μόλις κλείσω το γκάζι με δευτέρα (χωρίς τα χέρια στο τιμόνι) και περίπου 40 km το τιμόνι κοσκινίζει. Ξανά ζυγοστάθμισα το μπροστινό τροχό χωρίς αποτελέσματα τι γίνεται ρε παιδιά τι φταίει; με τα μαμά ελαστικά δεν είχα τέτοιο πρόβλημα, παίζει να φταίει η ζάντα και αν ναι γιατί δεν το έκανε με τα προηγούμενα λάστιχα; Παρακαλώ τα φώτα σας.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 01-06-2010, 00:42
gandreas Ο/Η gandreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αμπελόκηποι
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 3,874
Προεπιλογή Απάντηση: "Κοσκίνισμα" τιμονιού στα 40 km

Μήπως κατά κακή σύμπτωση έχεις γεμίσει την μπαγαζιέρα και μονόπατα? (την έχω πάθει)
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 01-06-2010, 03:07
jarhead Ο/Η jarhead βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW 1200 GS '05
Μηνύματα: 2,620
Προεπιλογή Απάντηση: "Κοσκίνισμα" τιμονιού στα 40 km

AΣΤΟΧΙΑ ΥΛΙΚΟΥ???
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 01-06-2010, 22:31
TALON Ο/Η TALON βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μoto: BMW R1200GS/08
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή Απάντηση: "Κοσκίνισμα" τιμονιού στα 40 km

Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με τον μηχανικό της bmw (τα ελαστικά δεν αντικαταστάθηκαν στην bmw) μου είπε πως για όλους τους κατασκευαστές και για τις ταχύτητες από 40 έως και 80 km από την στιγμή που το πρόβλημα δεν παρουσιάζεται όταν τα χέρια του οδηγού είναι στο τιμόνι δεν υπάρχει κατά αυτούς πρόβλημα, μιάς και πάντα κατά αυτούς δεν νοείται οδήγηση χωρίς τα χέρια του οδηγού να είναι στο τιμόνι. Δεν είναι λοιπόν θέμα ζυγοστάθμισης ή στραβωμένης ζάντας και η αντικατάσταση του ελαστικού με άλλο δεν διασφαλίζει την λύση του προβλήματος.

Reply With Quote
  #5  
Παλιό 10-06-2010, 23:48
thomavridis Ο/Η thomavridis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: κομοτηνη
Μoto: bmw r 1200 gsa
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή Απάντηση: "Κοσκίνισμα" τιμονιού στα 40 km

Φιλε TALON το ιδιο επαθα και εγω πριν απο καιρο αλλα με τα μαμισια ελαστικα οταν εφτασαι η ωρα για αλλαγη αυτων το κοσκινισμα σταματισε.αποτελεσμα, στραβο ελαστικο μπρωστα.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 13-06-2010, 11:30
IOTH1X Ο/Η IOTH1X βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: R1200 GSA '09
Μηνύματα: 614
Προεπιλογή Απάντηση: "Κοσκίνισμα" τιμονιού στα 40 km

Talon καλημέρα

Αγόρασα πέρσι την
Adv με μανίσια τα TrailAttack και είχα ακριβός το ίδιο πρόβλημα.
Η απάντηση της εταιρείας ήταν ακριβός η ίδια (οδηγούμε με τα χέρια στο τιμόνι).

Να μην τα πολύ λέμε στις 3,000
km άλλαξα λάστιχα, έβαλα τα PirelliScorpionTrail και έλιξε και το κοσκίνισμα και η πολύ κακή επαφή που είχε με το δρόμο το Condi. Έχω φορέσει όλα τα λάστιχα On-Off της αγοράς (από το 2002) και νομίζω ότι τα Condi ήταν μακράν τα χειρότερα. Τα PirelliScorpionTrail αν σου αρέσει η μαλακή γόμα είναι πολύ καλή επιλογή
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 14-06-2010, 00:47
yamdoc Ο/Η yamdoc βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: gs 1200 adv
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή Απάντηση: "Κοσκίνισμα" τιμονιού στα 40 km

Το ιδιο ειχε συμβει και με το tdm οταν το ειχα παρει καινουριο και μου ειπαν τις ιδιες μπουρδες, δηλ οδηγουμε με τα χερια στο τιμονι, φταιει η μπαγκαζιερα κλπ. Τους εβγαλα την μπαγκαζιερα και τους εξηγησα πως εγω οδηγω χωρις χερια στο τιμονι, γιατι μου αρεσει να χουφτωνω την γυναικα μου απο πισω...και ειναι δικαιωμα μου!
Τελικα με καλυψαν με νεο ελαστικο μπροστα και το κουνημα εξαλειφθηκε εντελως! Αρα τα ελαστικουλια τους ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΒΑ!!!!!! Πιθανοτατα γιατι τα εχουν ξεφουσκωτα στη μεταφορα!
Να κοψουν ομως το λαιμουδακι τους και να τα αλλαζουν και οχι να λενε βλακειες που δεν στεκουν!
ΥΓ: Υποτιθεται τα αντιβαρα στο τιμονι αυτη τη δουλεια κανουν! οταν λοιπον η δουλεια δεν γινεται, κατι φταιει!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Στην "αγκαλιά" της Τζούλιας το "αυγό του φιδιού" MARK Επικαιρότητα 0 13-03-2010 12:45
"Αγίου Βαλεντίνου" - Τί δώρο θα κάνετε στην "καλή" σας ??? ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Διάφορα 21 14-02-2010 23:55
Η λύση για τους ενοχλητικούς "καθαριστές τζαμιών" στα φανάρια ... ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Αστεία Video 8 16-10-2009 21:09
Μέλη της "Χρυσής Αυγής" διέκοψαν εκδήλωση του "Ουράνιου Τόξου" nek21 Γενικά - Αναβάτης 126 19-07-2009 00:53
Μεγάλη προσοχή στα μηνύματα "Κοινωνικής Ευαισθησίας"! Arkas Ανακοινώσεις 7 17-05-2009 21:58


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:10.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!