GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Χιούμορ > Ανέκδοτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 12-05-2011, 10:45
gelasios Ο/Η gelasios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μoto: BMW R1200 GS
Μηνύματα: 1,698
Προεπιλογή Απάντηση: GeorgeP μια ερώτηση πριν από το να μη μιλάμε please...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε γιωργη αφου ξερεις οτι για προκλησεις σεληνιαζομαι!!!! δουλευω στις 22000στρ σαν την Μ1 του Ροσσι!!!!


Εχεις απολυτο δικιο για τις δημοσκοπησεις και σαν αυτες φανταζουν οι ερωτησεις του NLS.....ΑΠΟΛΥΤΟ!!!
Φυσικα ενα οχι και ενα ναι δεν λεει τιποτα!!!



αν δουλευα γιωργο ΔΕΝ θα απαντουσα διοτι οι ωρες μου θα ηταν γεματες και θα ειχα κατι καλυτερο να κανω. Αυτην την στιγμη ομως που δεν δουλευω και ειμαι μονος στο σπιτι, και μιας και ασχολουμαι με το φορουμ εκτενως, μια απαντηση στον NLS ''με τους δικους μου ορους μακροσκελως κι επεξηγηματικα'' θα μου γεμισει μια ακομη ωρα απο την βαρετη ανεργη ζωη μου!!!


Ωραίος!!!
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 12-05-2011, 10:55
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: GeorgeP μια ερώτηση πριν από το να μη μιλάμε please...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκτιμω οτι δεν θα δεχθει να απαντησει στις ερωτησεις σου ετσι οπως τις θετεις.

Εγω σιγουρα δεν θα τις απαντουσα. Μου θυμιζουν τις δημοσκοπησεις πριν τις εκλογες. Δεν ειναι δυνατο με ενα ναι ή ενα οχι να παρουσιασεις τη θεση σου ενα θεμα τοσο συνθετο.

Προβλεπω οτι ειτε δεν θα απαντησει, ειτε θα απαντησει με τους δικους του ορους (μακροσκελως-επεξηγηματικα).

Βλεπουμε! ...καλο βραδυ!
Ο Γιώργος είπε ήδη ότι θα απαντήσει. Στο κάτω κάτω συχνά πυκνά απαντά χωρίς να ρωτάται (και εγώ εξάλλου), δεν θα απαντούσε εδώ που τον ρωτάω προσωπικά; Ίδωμεν λοιπόν.

Θεωρώ ότι ήδη ότι θέλει να αναλύσει και υπεραναλύσει το έχει κάνει και ξανακάνει (και ξαναματακάνει), γιαυτό ήθελα ναι και όχι. Στο κάτω κάτω ικανότητα είναι και αυτό. Δεν θέλουν πάντα όλοι 10 σελίδες (μερικοί δεν κάθονται να τις διαβάσουν κιόλας).

Όμως εφόσον θεωρεί (και θεωρείς) ότι πρέπει να βάλει... τους όρους του, έστω, ΑΝ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ οι μακροσκελείς απαντήσεις να καταλήγουν σε σαφή απάντηση. Εγώ θα μείνω με τα ναι και με τα όχι. Ότι ρώτησα δηλαδή. Οι αναλύσεις ας υπάρχουν για να μην αισθανθεί ριγμένος και... ξέρω γω παγιδευμένος από τις ερωτήσεις μου.

Καλημέρα σας.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 12-05-2011, 10:55
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: GeorgeP μια ερώτηση πριν από το να μη μιλάμε please...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gelasios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραίος!!!
Αφού το λες...
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 12-05-2011, 10:58
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: GeorgeP μια ερώτηση πριν από το να μη μιλάμε please...

Στις επόμενες 3 ώρες... βλέπω 3.500 hits....
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 12-05-2011, 11:01
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: GeorgeP μια ερώτηση πριν από το να μη μιλάμε please...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS Εμφάνιση μηνυμάτων
Στις επόμενες 3 ώρες... βλέπω 3.500 hits....
τι θες τωρα?
να σου πουμε μπραβο?

Reply With Quote
  #26  
Παλιό 12-05-2011, 11:13
Kimwnas Ο/Η Kimwnas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 746
Προεπιλογή Απάντηση: GeorgeP μια ερώτηση πριν από το να μη μιλάμε please...

Άντε ρε παιδιά τι γίνεται? έχω πάρει ποπ κορν, πορτοκαλάδες, καφέδες και περιμένω!...
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 12-05-2011, 11:20
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: GeorgeP μια ερώτηση πριν από το να μη μιλάμε please...

παμε δυνατα...

Κατι θα μεινει σαν συμπερασμα!
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 12-05-2011, 11:35
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: GeorgeP μια ερώτηση πριν από το να μη μιλάμε please...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων

Οι ερωτήσεις είναι σοβαρές όμως και θέλω σοβαρή απάντηση, ΧΩΡΙΣ αιτιολόγηση (θεωρώ ότι σε βάθος χρόνου έχεις αιτιολογήσει ήδη ότι θέλεις).
Ουσιαστικά είναι μια ερώτηση με παραλλαγές:
-------------------------------------------------------------------------------------------
ΔΕΝ σκοπεύω να απαντήσω/σχολιάσω/whatever, απλά θέλω αυτή σου η γνώμη να είναι καταγεγραμμένη με σαφήνεια στο forum που σπαταλάς τόσο μεγάλο μέρος της on-line ημέρας σου.
‘’Σοβαρη’’ απαντηση’’, ‘’ΧΩΡΙΣ αιτιολογηση’’ και ‘’με σαφηνεια’’ ειναι πραγματα ασυμβιβαστα μεταξυ τους!!! Το ‘’ναι’’ και το ‘’οχι’’ απο μονα τους δεν εχουν καμια απο τις παραπανω ιδιοτητες!!!!

Γιαυτο, θα απαντησω στις ερωτησεις σου αλλα....take your time to read it!!!!


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων







1) Θεωρείς το Varadero 1000 MK3 καλύτερο από την BMW R1200GS 2010; Μιλάμε πάντα με ΜΟΝΟ εργοστασιακά options ότι θες εσύ. Μιλάμε συνυπολογίζοντας όποιους παράγοντες θες (κατά προτίμηση όσους μπορείς να σκεφτείς). Δεν ζητάω να τους απαριθμήσεις ή δικαιολογήσεις κάτι, μόνο ένα ναι ή ένα όχι.
  • Θεωρω το Varadero 1000 τιμιοτερο απο την BMW R1200GS και απο οποιαδηποτε BMW της σειρας GS απο πλευρας σχεσης τιμης-αξιοπιστιας-τι προσφερει το καθενα απο αυτα.
  • Θεωρω οτι οποιοδηποτε μοντελο (ΜΚ1,2,3) Varadero 1000 υπολειπεται σε φρενα απο μια BMW σειρας GS ως προς την απολυτη ισχυ τους αλλα υπερτερει ως προς την προοδευτικοτητα τους.
  • Θεωρω οτι οποιοδηποτε μοντελο (ΜΚ 1,2,3) Varadero 1000 υπολειπεται σε κρατημα απο μια BMW 1200 GS (βελτιωμενο τελελεβερ) αλλα οχι απο οποιαδηποτε άλλη GS! Αυτο διορθωνεται και μαλιστα ξεπερνιεται με ενα καλο σετ αναρτησεων (800ε) και ισοσκελιζεται με μια απλη αλλαγη ελατηριων αναρτησεων (230ε εμπρος –πισω)
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων

2) Αν απαντάς "όχι" και ΜΟΝΟ τότε στο #1: Από ποια R1200GS θεωρείς θεωρείς ότι είναι καλύτερο το Varadero 1000 MK3; Του 2004; Του 2007;
Οι μεταξυ των μοντελων διαφορες που αναφερεις ειναι αμελητεες για να τα διαφοροποιησουν!! Η γενικη μου θεση μου ειναι οτι, αν εξαιρεσεις το αγχος της αξιοπιστιας και του υπερογκου κοστους επισκευης αν σου τυχει (αφου ολα χαλανε) η GSειναι καλυτερη σαν συνολο απο ενα Βαραντερο αλλα....., δεν αξιζει τα χρηματα που πληρωνει κανεις για την αγορα της ακομη κι αν εστριβε με δεμενα τα χερια του αναβατη ¨η ακομη κι αν εχει ο αναβατης απανωτους οργασμους πανω στην σελα μιας GS λογω της αισθησης που προσφερει!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
3) Παραλλαγή (σημαντική παραλλαγή) της #1. Θεωρείς το Varadero 1000 MK3 καλύτερο από την BMW R1200GS 2010 ΧΩΡΙΣ να υπολογίζεις την τιμή; (θεωρώντας ότι πχ. κόστιζαν το ίδιο - είτε 5000 ευρώ, είτε 20000, είτε δώρο) Μιλάμε πάντα με ΜΟΝΟ εργοστασιακά options ότι θες εσύ. Μιλάμε συνυπολογίζοντας όποιους παράγοντες θες (κατά προτίμηση όσους μπορείς να σκεφτείς) ΕΚΤΟΣ τιμής. Δεν ζητάω να τους απαριθμήσεις ή δικαιολογήσεις κάτι, μόνο ένα ναι ή ένα όχι.
Οπως σου ειπα και πιο πανω το θεωρω τιμιοτερο!! Αν εκαναν ακριβως τα ιδια χρηματα ¨η ακομα κι αν η GS ηταν φτηνοτερη του βαραντερο παλι το βαραντερο θα προτιμουσα διοτι, εμενα, με αφηνει παγερα αδιαφορο ο ‘’χαρακτηρας’’ και τα φρενα τυπου Μ1!!
Προτιμω να ασχολουμαι μονον με το διεξοδικο πλυσιμο της μοτοσυκλετας μου και αλλαγη λαδιων και φιλτρου καθε 12000κμ χωρις καν να ελεγχω σταθμες σε αυτο το διαστημα!!!!!

Εγω, οταν θελω, στριβω καλυτερα απο μια GSκαι φρεναρω καλυτερα απο μια GS!! Θελεις η ενασχοληση μου με τους αγωνες, θελεις η προοδευτικοτητα των φρενων του CBS που δεν μπλοκαρουν σχεδον ποτε.....μπορω και φρεναρω αλλα και να στριβω καλυτερα!!!!
Τωρα βεβαια αν μου τυχει ο ΤΕΟ71 στον δρομο μου θα δυσκολευτω αρκετα να τον ακολουθησω!!! Αλλα αυτο εχει να κανει με τον οδηγο και οχι με την μοτοσυκλετα αυτη καθεαυτη!! του Ροσσι αν του δωσεις Βαραντερο να εισαι σιγουρος οτι θα παει πιο γρηγορα απο τον ΤΕΟ71!!


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
4) Αν έχεις πει "ναι" σε τουλάχιστον ένα εκ των #1 και #3, θα ήθελα να πεις αν επικέντρωνες ΕΝΑΝ λόγο ως πιο σημαντικό για αυτό το "ναι" (θα έχεις ίσως πολλούς αλλά θέλω έναν "κραχτό"), ποιος θα ήταν αυτός. Απάντηση δεν θεωρείται πχ. το "είναι Honda" αλλά είναι πχ. "η οδηγική συμπεριφορά".
Σου ξαναλεω οτι, για μενα πρωταρχικος ρολος σε ενα οχημα ειναι η αξιοπιστια!! Οσο λιγοτερο ασχολουμαι τοσο το καλυτερο!!
Και απο αξιοπιστια το Βαραντερο ειναι πολυ ανωτερο απο μια GS, οποιαδηποτε GS!!!!
Ενας άλλος λογος που θεωρω το βαραντερο τιμιοτερο της GS ειναι το κοστος συντηρησης και τα service intervals, αλλο γενικο σερβις καθε 10000κμ κι αλλο καθε 24000κμ!!! Κλεινω την μηχανη για σερβις μια φορα τα 2 χρονια και οχι καθε 10 μηνες(1000κμ τον μηνα)!
Ενας λογος (απο τους πολλους) που μετανοιωσα παρ’αυτα αποκτωντας την 1150 το 1999 (περαν των βλαβων) ηταν η αεροψυξη, και ως εκ τουτου θεωρω οτι και η 1200 οποιασδηποτε χρονολογιας σε αυτο το σημειο υστερει τεχνολογικα απο το Βαραντερο!! Λεω τεχνολογικα διοτι, ως αεροψυκτος και περαν του οικολογικου των καυσαεριων, επιτυγχανει αυξησεις ιπποδυναμης δια της αυξησεως του κυβισμου της. Δεν υπαρχει αλλος δρομος για εναν αεροψυκτο κινητηρα παρα μονον αυτος για να αυξηθει η ιπποδυναμη του!
Αυτο συμβαινει διοτι ενας αεροψυκτος δεν μπορει να μετατρεψει την παραγομενη θερμοτητα απο την λειτουργια του σε εργο αφου αυτη (θερμοτητα) διαφευγει στον αερα!! Κι ετσι καταφευγουν στην αυξηση των κυβικων! Θα εχεις προσεξει φανταζομαι οτι σε διαρκη κινηση στην αθηνα η αποδοση μιας GSπεφτει κατακορυφα!!! Αν μπορουσε η BMWνα βαλει υδροψυξη σε αυτον τον αεροψυκτο μποξερ, 1000 κυβικα θα ηταν αρκετα για 120+ ιππους!!!
Εν αντιθεση με εναν υδροψυκτο που κανει ακριβως το αντιθετο!! Δεν ειναι τυχαιο οτι ο κινητηρας του Βαραντερο βγαζει μεχρι και 150 ιππους με μονη αλλαγη εκκεντροφορους και διαχειριση καυσιμου ενω η GS αυξανει κυβικα και βελτιωνει την διαχειριση καυσιμου για να το πετυχει αυτο!.
Το της τελευταιας παραγραφου ονομαζεται ‘’θερμοδυναμικη αποδοση’’ οπου η θερμοδυναμική απόδοση μιάς μηχανής εσωτερικής καύσης ορίζεται ώς το ποσοστό θερμικής ενέργειας που μπορεί να μετατρέψει σε έργο.
Περισσοτερες πληροφοριες για το θεμα και για οσους θελουν εδω http://lyk-vatheos.eyv.sch.gr/Ergasies/2010-2011/ErgasiesAtaxi-2010/MHXANESathanasiou-marinov.htm και στην τμημα με επικεφαλλιδα Εμβολοφόρες - παλινδρομικές θερμικές μηχανές εσωτερικής καύσεως

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
5) Πως θα χαρακτήριζες τον μέσο αναβάτη BMW R1200GS;

6) Πως θα χαρακτήριζες τον μέσο αναβάτη Honda Varadero;
Φιλους συναδελφους μοτοσυκλετιστες!!!!!!! Που θα τυχουν της βοηθειας μου οποτεδηποτε και οπουδηποτε χρειαστει!! Ειναι γνωστο σε καποιους οτι ξεκινησα απο Αθηνα και πηγα Αγραφα, ετσι απο το πουθενα, καθημερινη αφηνοντας την εργασια μου με μια χαζη δικαιολογια, για να επισκευασω (by passing) μια τρομπα βενζινης σε ΜΚ1, γυρνωντας αυθημερον μαζι με το ΜΚ1 που επισκευασα μην τυχον και του παρουσιαστει κατι στον δρομο! Σημειωσε, δεν τον ηξερα τον ανθρωπο!!! απλα ηταν αλλοδαπος Τουρκος συμφουρμιτης απο το IVF που ηταν διακοπες στα ελληνικα βουνα!! αλλα ηταν κι αυτος ....μοτοσυκλετιστης!!!!!!
Το ιδιο θα εκανα και για αναβατη BMW, Ducati........ελπιζωντας το ιδιο και απο αυτους!!

Last edited by GeorgeP; 12-05-2011 at 11:45.
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 12-05-2011, 11:51
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: GeorgeP μια ερώτηση πριν από το να μη μιλάμε please...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ntinopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σου ρε Gemat...εκτιμητη!

...το βλεπες! Το 'παιξες ???????
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 12-05-2011, 11:52
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: GeorgeP μια ερώτηση πριν από το να μη μιλάμε please...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
...το βλεπες! Το 'παιξες ???????
οχι...,"τα" παιξα!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Οσα θάθελε να φωνάξει ο GeorgeP syan Πολιτισμός 72 04-05-2011 16:53
Είναι πολύ σκληρό να μην την έχεις από το να την έχεις και να κάθεται emix Γενικά - Αναβάτης 12 11-07-2010 14:29
Γιά να μη ξεχνιόμαστε............... MARK Μου τη δίνει που ..... 10 10-11-2009 20:04
Πρόταση για το που να μη πάτε VILLY Προτάσεις για κοπάνα - μοτοσυναντήσεις/μοτοπαρέες 36 27-08-2009 20:13
Μάθετε το παιδί σας να μη διαχωρίζει χρώματα και λαούς leonidas Πολιτισμός 15 07-01-2009 23:05


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:40.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!