GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 10-10-2013, 14:35
nivam Ο/Η nivam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Βόλος
Μoto: R1200GS 07 ΚawasakiTOP48(χορτοκοπτικό)
Μηνύματα: 3,193
Προεπιλογή Απάντηση: Αλλαγή τακάκια, υπερχείλιση υγρών?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Καποιος ειχε προσθεσει υγρα ¨η ειχαν τοποθετηθει εξ αρχης περισσοτερα απο οσο επρεπε.

Το τακακι οταν ''τρωγεται'' ελατωνεται το παχος του και προχωραει προς την δισκοπλακα αφου το σπρωχνει το εμβολακι προς τα εκει. Πισω απο το εμβολακι υπαρχουν υγρα τα οποια προχωρουν και αυτα ριχνοντας την σταθμη στο δοχειο συλλογης των.
Σε αυτην την φαση καποιοι κανουν το λαθος και προσθετουν υγρα αφου τα βλεπουν να ειναι χαμηλοτερα απο το φουλ.......
Ετσι οταν τοποθετουνται νεα τακακια το εμβολακι σπρωχνεται προς τα πισω, τα υγρα ομοιως περπατουν στο σωληνακι και ανεβαζουν την σταθμη του στο δοχειο συλογης τους.....αν ειχαν μπει περισσοτερα υγρα θα υπερχειλισουν.

το δοχειο συλλογης στα GS ειναι νομιζω κατω απο την σελλα, οποταν μαλλον απο εκει υπερχειλισαν και κυλησαν στο σταντ.

Σκουπισε τα καλα απο παντου, εν αναγκη ριξε νερο μπολικο, διοτι τα υγρα φρενων ειναι ακρως διαβρωτικα οπου πεσουν.

Οταν τελειωσεις με την αλλαγη τακακιων αφαιρεσε οσο υγρο ειναι πανω απο την ενδειξη ''ΜΑΧ'' και δεν θα ξαναεχεις προβλημα υπερχειλισης.

Aυτό συμβαίνει Γιώργο μόνο στις μονάδες χωρίς servo, σε αυτές με servo ότι κ να γίνεται στις δαγκάνες, η στάθμη στο κύπελλο πρέπει να παραμένει σταθερή.
Εννοώ πως δεν επηρεάζεται. Αν κάποια στιγμή πέσει η στάθμη, αυτό συμβαίνει όχι από φθαρμένα τακάκια, αλλά από πρόβλημα στο κύκλωμα.

Last edited by nivam; 10-10-2013 at 14:38.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 10-10-2013, 14:42
petros1200gs Ο/Η petros1200gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: GS 1200 2005
Μηνύματα: 377
Προεπιλογή Απάντηση: Αλλαγή τακάκια, υπερχείλιση υγρών?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nivam Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο κυκλωμένο σημείο φαίνονται οι τάπες πλήρωσης υγρών απ' τη μονάδα στις δαγκάνες.



'Αρα η ανησυχία θα πρέπει να είναι για το αν όντως είναι 07 η μηχανή σου.
Οι μονάδες χωρίς servo δεν έχουν κύκλωμα υπερχείλισης.






Πολύ σωστά !!!!!
Και μερικές Φώτο που βρίσκονται η μονάδες .












Reply With Quote
  #13  
Παλιό 10-10-2013, 15:25
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Προεπιλογή Απάντηση: Αλλαγή τακάκια, υπερχείλιση υγρών?

γεια χαρα και απο εδω φιλε μου!...οπως ηδη ειπαν τα παιδια παραπανω ,αν οντως δεν εχεις πειραξει τιποτα αλλο ... και εχεις κανει απλα την αλλαγη στα τακακια του μπροστα τροχου ...τοτε οντως καποιος εχει συμπληρωσει υγρα παλιοτερα , οταν τα τακακια ηταν ηδη αρκετα φαγωμενα ...και τωρα που πίεσες τις δαγκανες εντελως πισω για να φορέσεις τα φρεσκα ...εγινε υπερχείλιση .





..προσεχτικο καθαρισμα με μπολικο νερο ..και καλoφαγωτα τα φρεσκα φρενακια σου!

* .... αναφερε μας λιγο αν το κανες ηδη καμια μικρη βολτα δοκιμη , την αισθηση που ειχες απ τα φρενα και αν ειχες καποια ένδειξη στο καντραν?
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 10-10-2013, 17:44
Anthism Ο/Η Anthism βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2012
Περιοχή: Περιστερι
Μoto: R1200GS '07
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή Απάντηση: Αλλαγή τακάκια, υπερχείλιση υγρών?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΙoannisPanagiotidis Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια χαρα και απο εδω φιλε μου!...οπως ηδη ειπαν τα παιδια παραπανω ,αν οντως δεν εχεις πειραξει τιποτα αλλο ... και εχεις κανει απλα την αλλαγη στα τακακια του μπροστα τροχου ...τοτε οντως καποιος εχει συμπληρωσει υγρα παλιοτερα , οταν τα τακακια ηταν ηδη αρκετα φαγωμενα ...και τωρα που πίεσες τις δαγκανες εντελως πισω για να φορέσεις τα φρεσκα ...εγινε υπερχείλιση .





..προσεχτικο καθαρισμα με μπολικο νερο ..και καλoφαγωτα τα φρεσκα φρενακια σου!

* .... αναφερε μας λιγο αν το κανες ηδη καμια μικρη βολτα δοκιμη , την αισθηση που ειχες απ τα φρενα και αν ειχες καποια ένδειξη στο καντραν?
Το μοτόρι είναι 1ης άδειας 4/07, έχει servo γιατι το ακούω, οπότε σίγουρα ισχύουν αυτά που είπαν οι προλαλλήσαντες, το πήγα βόλτα και ούτε μνμ έχω στο καντράν,ούτε κάποια περίεργη συμπεριφορά, τα στρώνω τώρα και όλα καλα! Ευχαριστώ σας όλους.
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 10-10-2013, 18:13
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Αλλαγή τακάκια, υπερχείλιση υγρών?

Κανένα πρόβλημα,

εγώ αλλάζω υγρά κάθε χρόνο στην μονάδα και με τα πρώτα χιλιόμετρα μετά την αλλαγή μπορεί να ξεράσει, εξάλλου για αυτό είναι το σωληνάκι εκεί.

Αν την έχεις πάρει μτχ και έχει σερβό δεν κοιτάς να κάνεις μια αλλαγή σε όλο το κύκλωμα μπας και είναι τα υγρά μέσα από τότε που κυκλοφόρησε ;

Το χρώμα τους στο μπουκαλάκι είναι διαυγές ή θολό ;
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 10-10-2013, 19:10
Georgek Ο/Η Georgek βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Λαρισα
Μoto: R1200 GS ADVETURE
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή Απάντηση: Αλλαγή τακάκια, υπερχείλιση υγρών?

Παιδιά σε συνέχεια της παραπάνω κουβέντας θα ήθελα να ρωτήσω και εγω κάτι σχετικό εάν γνωρίζεται
Η μπου μπου ειναι 09/2006 adv και την πήρα μεταχειρισμένη εδώ και ένα χρόνο
Οταν ρώτησα σε σοβαρό ?? μάστορα κάθε ποτέ πρέπει να αλλάζω υγρά φρενων στο κύκλωμα λόγω των γνωστών προβλημάτων μου είπε ότι εμπειρικά καλό θα ήταν να μην τα αλλάξω ποτέ διότι μπορεί κάποιο σκουπιδακινα κολλήσει κάπου και να διμιουργησει πρόβλημα
Ερχεται ακούσει κάτι σχετικά η πρέπει να τον πάω τον μάστορα σε κανένα γιατρό να τον κοιτάξει.
Επίσης κάποιος άλλως γνωστός μάστορας μου είπε ότι επειδή το σύστημα ειναι πολυ υδροφιλο θα πρέπει να γίνεται αλλαγή ίσως και πιο σύντομα απο τον χρόνο
Και ισωσ να χρησιμοποιω πιο καλα υγρα φρενων???Πείτε ρε παιδιά εάν γνωρίζεται κάτι γιατί δεν ξέρω τι να κάνω και με αυτά τα πράγματα δεν ειναι για να παίζεις
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη εάν ειναι λίγο εκτός θέματος.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 10-10-2013, 19:50
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Αλλαγή τακάκια, υπερχείλιση υγρών?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Georgek Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά σε συνέχεια της παραπάνω κουβέντας θα ήθελα να ρωτήσω και εγω κάτι σχετικό εάν γνωρίζεται
Η μπου μπου ειναι 09/2006 adv και την πήρα μεταχειρισμένη εδώ και ένα χρόνο
Οταν ρώτησα σε σοβαρό ?? μάστορα κάθε ποτέ πρέπει να αλλάζω υγρά φρενων στο κύκλωμα λόγω των γνωστών προβλημάτων μου είπε ότι εμπειρικά καλό θα ήταν να μην τα αλλάξω ποτέ διότι μπορεί κάποιο σκουπιδακινα κολλήσει κάπου και να διμιουργησει πρόβλημα
Ερχεται ακούσει κάτι σχετικά η πρέπει να τον πάω τον μάστορα σε κανένα γιατρό να τον κοιτάξει.
Επίσης κάποιος άλλως γνωστός μάστορας μου είπε ότι επειδή το σύστημα ειναι πολυ υδροφιλο θα πρέπει να γίνεται αλλαγή ίσως και πιο σύντομα απο τον χρόνο
Και ισωσ να χρησιμοποιω πιο καλα υγρα φρενων???Πείτε ρε παιδιά εάν γνωρίζεται κάτι γιατί δεν ξέρω τι να κάνω και με αυτά τα πράγματα δεν ειναι για να παίζεις
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη εάν ειναι λίγο εκτός θέματος.
Αν έχεις σέρβο μία φορά το χρόνο, αλλίως πας και στα 2 που συστήνει η μαμά.
Υπάρχουν συνεργεία που γεμίσουν και αδειάζουν το κύκλωμα 2 φόρες έτσι ώστε να φύγει όσο γίνεται η μάκα από μέσα. Τώρα αν ακολουθήσεις την συμβουλή του πρώτου μάστορα να ετοιμάζεις ένα 2.000. Για καλύτερα υγρά δεν γνωρίζω, νομίζω όλα τα ίδια είναι αρκεί να είναι DOT4.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 10-10-2013, 20:10
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Αλλαγή τακάκια, υπερχείλιση υγρών?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν έχεις σέρβο μία φορά το χρόνο, αλλίως πας και στα 2 που συστήνει η μαμά.
Υπάρχουν συνεργεία που γεμίσουν και αδειάζουν το κύκλωμα 2 φόρες έτσι ώστε να φύγει όσο γίνεται η μάκα από μέσα. Τώρα αν ακολουθήσεις την συμβουλή του πρώτου μάστορα να ετοιμάζεις ένα 2.000. Για καλύτερα υγρά δεν γνωρίζω, νομίζω όλα τα ίδια είναι αρκεί να είναι DOT4.
Μπορεις να βαλεις και 5.1 τα απλα οχι τα racing.
Μεγαλυτερες αντοχες στις θερμοκρασιες και σε χρονο εκθεσης και σε υψος βαθμων κελσιου, λιγοτερη βρωμα και καλυτερη αισθηση απο το τακακι στην μανετα.

Σε αυτοκινητο και μοτοσυκλετα αυτα χρησιμοποιω χρονια....
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 10-10-2013, 21:33
nivam Ο/Η nivam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Βόλος
Μoto: R1200GS 07 ΚawasakiTOP48(χορτοκοπτικό)
Μηνύματα: 3,193
Προεπιλογή Απάντηση: Αλλαγή τακάκια, υπερχείλιση υγρών?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Georgek Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά σε συνέχεια της παραπάνω κουβέντας θα ήθελα να ρωτήσω και εγω κάτι σχετικό εάν γνωρίζεται
Η μπου μπου ειναι 09/2006 adv και την πήρα μεταχειρισμένη εδώ και ένα χρόνο
Οταν ρώτησα σε σοβαρό ?? μάστορα κάθε ποτέ πρέπει να αλλάζω υγρά φρενων στο κύκλωμα λόγω των γνωστών προβλημάτων μου είπε ότι εμπειρικά καλό θα ήταν να μην τα αλλάξω ποτέ διότι μπορεί κάποιο σκουπιδακινα κολλήσει κάπου και να διμιουργησει πρόβλημα
Ερχεται ακούσει κάτι σχετικά η πρέπει να τον πάω τον μάστορα σε κανένα γιατρό να τον κοιτάξει.
Επίσης κάποιος άλλως γνωστός μάστορας μου είπε ότι επειδή το σύστημα ειναι πολυ υδροφιλο θα πρέπει να γίνεται αλλαγή ίσως και πιο σύντομα απο τον χρόνο
Και ισωσ να χρησιμοποιω πιο καλα υγρα φρενων???Πείτε ρε παιδιά εάν γνωρίζεται κάτι γιατί δεν ξέρω τι να κάνω και με αυτά τα πράγματα δεν ειναι για να παίζεις
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη εάν ειναι λίγο εκτός θέματος.
Γιώργο μια φορά το χρόνο είναι καλά, υδρόφιλο δεν ξέρω τι εννοεί.
Να έχεις πάντα το νου σου στο να είναι σωστά ρυθμισμένο το διακοπτάκι στη μανέτα, ώστε να μη δουλεύει συνεχώς το μοτέρ.
Πότε πότε με χαμηλές ταχύτητες πχ 25-30km/h τσίμπα δυνατά τα φρένα ώστε να δουλεύουν οι βαλβίδες την μονάδας.
Αν θες κάποια στιγμή πέρνα απ΄το Βόλο να σου κάνω την αλλαγή στα υγρά.
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 10-10-2013, 21:52
Georgek Ο/Η Georgek βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Λαρισα
Μoto: R1200 GS ADVETURE
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή Απάντηση: Αλλαγή τακάκια, υπερχείλιση υγρών?

ευχαριστω πολυ παιδια να σται καλα.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:12.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!