GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Πλοήγηση - Hardware και Software

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 22-08-2010, 09:29
Albatros Ο/Η Albatros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: YAMAHA FJR 1300 F650GS KYMCO 400 Exiting
Μηνύματα: 4,502
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΙΝΗΤΟ ΤΗΛ. ΚΑΙ ΠΛΟΗΓΗΣΗ..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ace_gln Εμφάνιση μηνυμάτων
ερχεται το νεο iphone 4... παρηγγειλε το , εγω τοεκανα και το περιμενω τελος του μηνα . σε ενα μηνα θα εχει κυκοφορησει και super θηκη για τις μηχανες μας ...
...ποιανού μήνα στη Βόταφον δεν ξέρουν τι τους γίνεται...
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 23-08-2010, 11:15
ace_gln Ο/Η ace_gln βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: chalkida
Μoto: gs 1200 r 2007
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΙΝΗΤΟ ΤΗΛ. ΚΑΙ ΠΛΟΗΓΗΣΗ..

το περιμενω τελος αυγουστου ... αρχες σεπτεμβριου ...
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 23-08-2010, 11:32
dimisp Ο/Η dimisp βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: R1200 GS
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΙΝΗΤΟ ΤΗΛ. ΚΑΙ ΠΛΟΗΓΗΣΗ..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν πας σε iPhone.. η λύση σου είναι το Navigon... εκπληκτικό στο εξωτερικό.... άθλιο στην Ελλάδα... επίσης όταν δουλεύεις το iPhone για Navigation, καλό είναι να ´χεις και μια γεννήτρια να το φορτιζεις... τη σκίζει τη μπαταρία...

Διαφορετικά πας σε HTC και βάζεις πάνω ότι πρόγραμμα θέλεις... destinator, iGo, κλπ.. Το iGo είναι μια καλή λύση στην τρέχουσα περίοδο... από πλευράς ενημέρωσης χαρτών και POI.

Δηλαδή με το htc θέλετε να μου πείτε ότι μπορείς να κάνεις ταξίδι (2-3 ωρών και πάνω), χρησιμοποιώντας το gps, χωρίς να χρειάζεται φόρτιση?
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 24-08-2010, 12:28
pkar Ο/Η pkar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Peireus
Μoto: R1200 GS 08
Μηνύματα: 464
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΙΝΗΤΟ ΤΗΛ. ΚΑΙ ΠΛΟΗΓΗΣΗ..

Έχω το Ε52 ΝΟΚΙΑ και έχω κάνει αρκετή ώρα (πάνω απο 2 ώρες) ταξίδι χωρίς πρόβλημα...
Δεν χρειάζεται να μπαίνει στο δίκτυο για να βρεί χάρτες (βλ. Google maps)...
Εκτός του οτι μπορείς και να το συνδέσεις και με το BT2 και τα έχεις όλα ...
πλέον χρησιμοποιώ το τηλέφωνο για GPS και ακούω τις οδηγίες απο το ΒΤ2. Βέβαια υπάρχει ένα θεματάκι με το μέγεθος της οθόνης αλλά δεν μπορείς να τα έχεις όλα.
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 24-08-2010, 12:54
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΙΝΗΤΟ ΤΗΛ. ΚΑΙ ΠΛΟΗΓΗΣΗ..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από dimisp Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή με το htc θέλετε να μου πείτε ότι μπορείς να κάνεις ταξίδι (2-3 ωρών και πάνω), χρησιμοποιώντας το gps, χωρίς να χρειάζεται φόρτιση?
Όχι βέβαια... αλλά με το iPhone.. δε βγάζεις ούτε ώρα με το Navigon... ειδικά αν έχεις ενεργοποιημένο και bluetooth για σύνδεση με midland... κλπ κλπ...
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 30-08-2010, 11:18
ace_gln Ο/Η ace_gln βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: chalkida
Μoto: gs 1200 r 2007
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΙΝΗΤΟ ΤΗΛ. ΚΑΙ ΠΛΟΗΓΗΣΗ..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Albatros Εμφάνιση μηνυμάτων
...ποιανού μήνα στη Βόταφον δεν ξέρουν τι τους γίνεται...
παρελαβα το 4 την Παρασκευη , χωρις κανενα προβλημα , με ελαχιστες αλλαγες και οτι ακουγεται για το σημα του ... ραδιο αρβυλα
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 30-08-2010, 11:26
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΙΝΗΤΟ ΤΗΛ. ΚΑΙ ΠΛΟΗΓΗΣΗ..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ace_gln Εμφάνιση μηνυμάτων
παρελαβα το 4 την Παρασκευη , χωρις κανενα προβλημα , με ελαχιστες αλλαγες και οτι ακουγεται για το σημα του ... ραδιο αρβυλα

Πες ρε μαστορα οτι το παρελαβες απο Χαλκιδα!!!!

πολυ καλο,μιας και το ειδα απο κοντα...

αλλα το HTC μου δεν το αλλαζω
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 30-08-2010, 19:42
Black_Shadow Ο/Η Black_Shadow βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Νέα Σμύρνη
Μoto: HONDA VARADERO MKII ABS
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΙΝΗΤΟ ΤΗΛ. ΚΑΙ ΠΛΟΗΓΗΣΗ..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από S.T Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω δεί ΗΤC παιδιού απο το φόρουμ και μου έχουν βγεί τα μάτια με τους χάρτες που είχε αλλά και τις δυνατότητες του τηλεφώνου.Ειδικά με το igo πήγε Ευρώπη και ήρθε χωρίς κανένα πρόβλημα

HTC HD2 ένα πραγματικά εκπληκτικό τηλέφωνο windows mobile που το φτιάχνεις όπως θέλεις στα "μέτρα" σου .

Το συγκεκριμένο τηλέφωνο "φορούσε" 3 ειδών gps προγράμματα (Destinator7, Garmin & το εκπληκτικό - κατά τη γνώμη μου, igo8) με όλους τους απαραίτητους χάρτες και αντίστοιχα pois των χωρών που ταξίδεψα.

Δυστηχώς στην Ελλάδα το igo8 δεν αποδίδει τόσο καλά όσο στο εξωτερικό, λόγω χαρτογράφησης της χώρας μας.

Το χρησιμοποίησα στο πρόσφατο ταξίδι μου στο εξωτερικό σχεδον 4.000 km (5 χώρες - Ιταλία, Αυστρία, Γερμανία, Τσεχία & Ελβετία) και με άφησε πργαμτικά άναυδο!

Είχε τόσες πολλές πληροφορείες που ήταν αδύνατον να χαθείς. Αναπάσα στιγμή έβρισκες ότι ήθελες! Τα δε κτίρια στο κέντρο των πόλεων τα έδειχνε 3d.

Το σημαντικότερο όμως ήταν ότι δεν χρειαζόταν να φορτώνεις κάθε λίγο και λιγάκι τους χάρτες των χωρών που επισκέπτεσαι.
Αρκει να τους είχες "ρίξει" μέσα στη κάρτα (micro sd 16gb) του κινητού σου - χωρίς εγκατάσταση.

Ενα πράγμα έχω να πω, όπως λέει και ο φίλος μου ο vasorfa...

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όσους θέλουν να έχουν μια συσκευή που τα κάνει όλα.

Το μόνο αρνητικό του ... η τιμή του....αλλά και γι' αυτό υπάρχει λύση...
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 02-09-2010, 00:34
gzpainter Ο/Η gzpainter βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Ένας Scouser απο την Κρήτη
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΙΝΗΤΟ ΤΗΛ. ΚΑΙ ΠΛΟΗΓΗΣΗ..

θα συμφωνησω τοσο με τον Black Shadow και με τον Vasorfa....

προσωπικα εχω το HTC Tytn II και το χρησιμοποιουσα σαν το μοναδικο μου GPS για τις βολτες μου για σχεδον 1 χρονο μεχρι να αγορασω το Zumo...

η μπαταρια του κρατουσε ενα 4ωρο...και μαλιστα για να την κρατησω ακομα περισσοτερο εκλεινα το τηλεφωνο για να μην καταναλωνει περισσοτερη ενεργεια οταν ημουν πανω στο βουνο και δεν ειχα καλο τηλεφωνικο σημα...

οσο για το θεμα της οθονης...το Zumo αν δεν κανω λαθος εχει 3.5' ενω το το HTC ειχε 2.8'' η' 3''... το HD2 πρεπει να εχει ακομα μεγαλητερη οθονη απο το Tytn II...

οσο για τα προγραματα ... εχω 4 πανω... TomTom (τελειο για Αγγλια), Igo8 (εντυπωσιακο για την Ευρωπη), Destinator (χαρουμενος οταν το χρησιμοποιουσα στην Ελλαδα )και το αντιστοιχο της Garmin(υπαρχει για να με ξελασπωνει...) για τα pda...πως τα καταφερνω και χανομαι παλι πανω στα βουνα...ενας Θεος ξερει....

συνοψιζοντας...για μενα καλητερο ειναι να εχεις ενα κινητο και ενα εξειδικευμενο για την μηχανη GPS...αν θες μια λυση που να τα εχει ολα ομως...θα πηγαινα σε HTC...διοτι μπορεις να εχεις τα παντα.... και χωρις να πληρωσεις... (καλο ειναι και το Iphone απλως το σνομπαρω λιγουλακι.... ) αγορασε και μια θηκη της για τα και εισαι πληρως καλυμενος...

Last edited by gzpainter; 02-09-2010 at 00:36.
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 31-10-2010, 13:19
georgios Ο/Η georgios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: BMW R1200 GS - 2011
Μηνύματα: 327
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΙΝΗΤΟ ΤΗΛ. ΚΑΙ ΠΛΟΗΓΗΣΗ..

Όποιος ενδιαφέρεται, υπάρχει διαθέσιμο HTC Touch Pro σε άψογη κατάσταση μαζί με πληθώρα software για πλοήγηση (Tomtom, Destinator, IGO) και πλούσιο εξοπλισμό (Bluetooth, extra μεγαλύτερη εργοστασιακή μπαταρία, θήκες κλπ κλπ) σε πολύ καλή τιμή. 6999920217, Γιώργος.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΚΙΝΗΤΟ HTC MAGIC (ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ANDROID) jmar Πωλήσεις γενικώς 0 08-07-2010 19:44
298 ΓΑΪΔΟΥΡΙΑ.... ΚΑΙ...... MARK Χιούμορ 3 30-04-2010 09:42
GSFORUM ΣΕ ΚΙΝΗΤΟ geolag Ιδέες και σχόλια. 16 30-03-2010 14:22
ΑΣΚΗΣΗ ΚΑΙ ΑΔΥΝΑΤΙΣΜΑ:ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ! Alext Χρήσιμα 0 29-09-2009 00:59
ΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΦΕ ? riko46 Διάφορα 7 16-09-2009 00:08


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:37.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!