GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Προτάσεις για κοπάνα - μοτοσυναντήσεις/μοτοπαρέες

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 18-02-2009, 11:32
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Χωμάτινη μονοήμερη απόδραση στα Άγραφα Κυριακή 22 ή 29-3-2009

Μετα απο παρακληση καποιων, μου ζητηθηκε να βαλω δυο ημερομηνιες προς ψηφιση:22-3 και 29/3 δηλαδη.
Οποιος θελει να ερθει ας προτεινει ποτε μπορει λοιπον.

Καλημερα σας,
Εχοντας ρεπο σημερα, κοιτωντας τους χαρτες μου και φερνοτας στο μυαλο μου την προταση ενος φιλου, μου ηρθε μια ιδεα για μια χωματινη αποδραση στα Αγραφα, τριγυρω απο την λιμνη Πλαστηρα.
Σας παραθετω και ενα χαρτη με την περιοχη που σκεφτομαι να κινηθουμε.
Επειδη ειναι η πρωτη φορα που ανακοινωνω μια εκδρομη σ αυτο το φορουμ και επειδη καποιοι μπορει να μην με γνωριζουν, θα ηθελα να πω μερικα πραγματα για οσους αποφασισουν να ερθουν:

1.Πρεπει να εχουμε ολα τα απαραιτητα εργαλεια της μηχανης μας, ωστε να μπορεσουμε τουλαχιστον να κατεβουμε απο το βουνο.
2.Δεν κουβαλαμε μαζι μας την προικα μας, αλλα ουτε και τις μπαγκαζιερες μας. Απλη μονοημερη εκδρομη παμε και οχι τον γυρο του κοσμου.
3.Νερο, ειτε σε μπουκαλια (μην καταντησουμε νερουλαδες ομως), ειτε σε δοχειο πλατης με σωληνα.
4.Αν και δεν γνωριζω τι συνθηκες επικρατουν στ αγραφα,καλο ειναι να εχουμε χωματινα ελαστικα. Αν ομως οι συνθηκες ειναι βατες, σιγουρα και τ ασφαλτινα πανε.
5.Εμπειρια τωρα: Οποιος πιστευει οτι μπορει ν ακολουθησει ειναι καλοδεχομενος. Ο καθενας γνωριζει τις δυνατοτητες του.

Η ημερομηνια που διαλεξα ειναι στην τυχη. Καταλαβαινω οτι τετοια εκδρομη ειναι λιγο κουραστικη να γινει αυθυμερον, αλλα για μενα και ισως και για καποιους αλλους ειναι δυσκολο να λειψουμε σ/κ. Αυτο που εχω κανει και αλλες φορες ειναι αναχωρηση πολυ,πολυ πρωι απο Αθηνα ωστε 830 με 9πμ να μπαινουμε χωμα. Δηλαδη αναχωρηση στις 5 με 530πμ το πολυ. Ειναι βαρβαρο το ξερω αλλα δεν γινεται αλλιως.

Τελος, συνηθιζω οι εκδρομες που κανω να ειναι οργανωμενες οσο αναφορα την διαδρομη, ωστε να ξερουμε που παμε και να βγουμε απο το βουνο σωοι και ασφαλεις, διοτι ο καθενας εχει και καποιον πισω του να τον περιμενει. Ετσι λοιπον η διαδρομη θα σχεδιαστει μεσα σ αυτο το διαστημα του ενος μηνα και θ ανακοινωθει. Ευτυχως εχω εναν γνωστο που ξερει τα βουνα και με κατευθυνει. Επισης καταλαβαινω οτι ειναι λιγο νωρις να ξερουμε τι υποχρεωσεις εχουμε, αλλα καλο ειναι να ξερουμε τι εχουμε να κανουμε και αναλογως να οργανωσουμε τις δουλειες μας.

Η προταση μου λοιπον σε περιληψη ειναι η εξης:

Χωματινη ημερησια αποδραση στα Αγραφα κυριακη 22-3-2009 ή 29-3-2009.
Ωρα αναχωρησης 530πμ και σημειο συναντησης τα McDonalds στην εθνικη οδο Αθηνων-Λαμιας.

Φυσικα η εκδρομη ακομα ειναι σε επεξεργασια. Αν προκυψει κατι απ ολους μας μπορει ν ακυρωθει.
Attached Images
File Type: jpg agrafa.jpg (117.0 KB, 27 views)

Last edited by emix; 18-02-2009 at 12:52.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 18-02-2009, 11:49
wet & dirty Ο/Η wet & dirty βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: athens
Μoto: R1200GS ADVENTURE & UNIVEGA ALPINA HT-550
Μηνύματα: 2,942
Προεπιλογή Απάντηση: Χωματινη μονοημερη αποδραση Αγραφα 22-3-2009

Ηλια καλημερα!!!Δυστηχος δεν μπορω να ακολουθησω αλλα εχω κανει την διαδρομη.θα ηθελα να σου πω οτι τα περάσματα εκει ειναι δυσκολα τετοιο καιρό!!!!δεν ξέρω αν την έχεις κανει την διαδρομη αλλα εχει περάσματα δυσκολααα!!!ταπεινή μου αποψη ειναι να εχετε στανταρ χωματινα λαστιχα
και προσοχή στις κατολισθησεις.πρεπει να πεσετε στην μερα για να μην εχει βροχη και φυσικα τα ματια σας 500.το καλο ειναι οτι εισαι τερμα θεου στην οροσειρα και η θέα σου σβηνει την κουραση(στο βουνο έχει μια πηγη για νερο και ξεκουραση).για εμενα καλο ειναι μια τετοια διαδρομη να την κάνετε 2μερο καθαρα και μονο για θεμα κουρασης τα χιλ ειναι πολλα.αυτο που πρεπει να έχετε συνέχεια στο μυαλο σας ειναι οτι το βουνο έχει τους δικούσ του νόμους ειδικα τετοια εποχη....

οτι αλλο θες να με ρωτησεις εμενα η τον VTEO Η LEMPOI που έχουμε κανει
την διαδρομή εδω ειμαστε!!!!!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 18-02-2009, 12:36
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Χωματινη μονοημερη αποδραση Αγραφα 22-3-2009

Θα παρακαλουσα τους διαχειριστες να προσθεσουν στον τιτλο και την 29-3 ως ημερομηνια.
Εγω μπορω και τις δυο για την ωρα.

Wet σ ευχαριστω για τις πληροφοριες.
Η αποψη μου για τις εκδρομες ειναι οτι "παμε και οπου μπορεσουμε να φθασουμε".
Και φυσικα γνωριζω οτι το βουνο ειναι απροβλεπτο. Οταν με ρωταει η γυναικα μου τι ωρα θα γυρισω απο το βουνο, παντα της λεω:"Δεν ξερω".
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 18-02-2009, 12:49
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Χωματινη μονοημερη αποδραση Αγραφα 22-3-2009

Ηλία, συγχαρητήρια για το post σου!

Μακάρι να μαζευτούν συμμετοχές.

Όσο για μένα, θα σας ακολουθήσω με τη ..........σκέψη μου.

Καλή επιτυχία!!!!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 18-02-2009, 15:31
vtheo Ο/Η vtheo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Π.Φάληρο,Αττικής
Μoto: R1200 GSA
Μηνύματα: 1,343
Προεπιλογή Απάντηση: Χωματινη μονοημερη αποδραση Αγραφα 22-3-2009

Απίστευτος προορισμός!Μέρη παραδεισένια!Το έχω κάνει μία φορά!Και βέβαια άνετα το ξανακάνω!Δύσκολο όμως αυτές τις ημερομηνίες να ακολουθήσω λόγω δουλειάς.Αν κάτι αλλάξει στο προγραμμά μου θα δώσω το παρόν μου.

Πολύ καλή πρόταση για απόδραση φίλε emix,
με το καλό και πολλές συμμετοχές εύχομαι

Y.Γ (Αναμνηστική φωτό,με τα φιλαράκια στο βουνό, στο δρόμο από Άγραφα προς Λίμνη Πλαστήρα Οκτώβριο 08)
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 18-02-2009, 23:55
fire red! Ο/Η fire red! βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: πατρα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή Απάντηση: Χωμάτινη μονοήμερη απόδραση στα Άγραφα Κυριακή 22 ή 29-3-2009

Φιλαρακι επειδη μιλαει η εμπειρια(wet & dirty),για Μαρτη η περιοχη με τις κατολισθησεις ειναι λιγο ακυρη!Εχω κανει την διαδρομη με φιλαρακια,αλλα καλυτερη εποχη!Αποψη μου παντα!Καλα να περνας!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 19-02-2009, 01:05
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Χωμάτινη μονοήμερη απόδραση στα Άγραφα Κυριακή 22 ή 29-3-2009

Παιδια σεβομαι και αξιολογω τις παρατηρησεις σας.
Εφοσον οντως η περιοχη δεν παρεχει ασφαλεια μπορει ν ακυρωθει.
Για την ωρα παραμενει ως εχει μεχρι να συλλεχθουν περισσοτερες πληροφοριες.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 21-02-2009, 20:20
Mariner Ο/Η Mariner βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: ΚΤΜ 990 Αdventure
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή Απάντηση: Χωμάτινη μονοήμερη απόδραση στα Άγραφα Κυριακή 22 ή 29-3-2009

Αν πραγματοποιήθεί στις 29 κ δεν έχω καμια περίεργη βάρδια στην δουλειά θα ακολουθήσω κ εγώ
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 22-02-2009, 17:52
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Χωμάτινη μονοήμερη απόδραση στα Άγραφα Κυριακή 22 ή 29-3-2009

Μια πρωτη σκεψη και χαραξη της διαδρομης φαινεται στον χαρτη που εχω βαλει με μπλε χρωμα.
Σκεφτομαι να μπουμε χωμα απο χαμηλα, μετα το Καρπενησι δηλαδη στο Κερασοχωρι και ν ανεβουμε προς τα πανω μεχρι την λιμνη Πλαστηρα στο Νεοχωρι.
Ενας γνωστος μου ξερει τα μερη θα μου δωσει περισσοτερες λεπτομερειες και ακριβη χαραξη της διαδρομης.
Οσοι εχετε παει σ αυτα τα μερη οποιαδηποτε συμβουλη ειναι δεκτη. Φυσικα αν ξερετε καμια αλλη καλυτερη διαδρομη πειτε μου ποια ειναι να την βαλω στο Navigator.
Συμμετοχες δεν βλεπω, αλλα σιγουρα ειναι πολυ νωρις.
Attached Images
File Type: jpg kerasochori-Neochori Agrafa.jpg (121.4 KB, 10 views)
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 22-02-2009, 18:10
Mariner Ο/Η Mariner βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: ΚΤΜ 990 Αdventure
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή Απάντηση: Χωμάτινη μονοήμερη απόδραση στα Άγραφα Κυριακή 22 ή 29-3-2009

Hλια, την τελευταια φορα που ειχα περάσει απο το κομμάτι Κερασοχώρι-Αγραφα είχαν αρχίσει να κάνουν ασφαλτοστρώσεις σε κάποια κομμάτια του δρόμου.

Έχει κανεις ιδέα σε τι κατάσταση βρίσκεται ο δρόμος τώρα?? Έχουν προχωρήσει κ αλλού τα έργα?
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
bmw, bmw moto, bmwmoto, forum, forumgs, gs forum, gs_gs, gsbmw, gsforum, gsmoto, moto, moto bmw, motobmw


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:57.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!