GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 03-12-2009, 23:33
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Power socket - Tι βοήθεια σας παιδία

σημαντική λεπτομέρεια είναι ότι το μπριζακι σηκώνει μόνο μέχρι 5Α ασφάλεια, από εκεί και πάνω, το ρεύμα αυτομάτως κόβεται για προστασία κυκλώματος, εκτός εάν το ρεύμα έρθει κατευθειαν απο τη μπαταρία και όχι όπως στη προηγούμενη περίπτωση μεσω can bas......
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 03-12-2009, 23:54
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Power socket - Tι βοήθεια σας παιδία

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από linex Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξήγησε μου κάτι σχετικά με τον invert.
Αν κατάλαβα καλά συνδέω τον inventer στο GS μέσω του αντάπτορα αναπτήρα αυτόκινήτου και μετά συνδέω τους φορτιστές που έχω για τις συσκευές, πάνω στη μπρίζα του inverter ?
Μπρίζα δεν είναι αυτό που δείχνει η φωτογραφία?
Ακριβώς, το βάζεις στον αναπτήρα και σου δίνει 220V σε θηλυκή μπρίζα και κάνει για συσκεύες εώς 120W, μέχρι τώρα πάντως όσα έχω δώσει είναι για χρήση σε αυτοκίνητο, δεν ξέρω αν η μπαταρία της μηχανής αντέχει να κάνει αυτή την δουλειά, ειδικά σε μεγάλη διάρκειας φόρτισης, ένα λαπτοπ δεν είναι κινητό τηλέφωνο, θα πρέπει να συμβουλευτείς ένα ειδικό, σίγουρα θα υπάρχει κάποιος στο φόρουμ να βοηθήσει.
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 04-12-2009, 00:10
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Power socket - Tι βοήθεια σας παιδία

Επίσης το μπριζάκι τροφοδοτείται με ρεύμα μόνο όταν είναι ανοικτή η ανάφλεξη της μηχανής και παραμένει έτσι για 15' αφού την κλείσουμε.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 15-12-2009, 20:48
linex Ο/Η linex βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Pireus
Μoto: R1200GS CBR 600F
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή Απάντηση: Power socket - Tι βοήθεια σας παιδία

Παιδιά μετά από αρκετό ψάξιμο βρήκα λύση. Είναι ένας converter που μετατρέπει τα 12V από το Power socket σε 230V. Τον converter τον προμηθεύει η Touratech.
Ο converter (φωτο παρακάτω) συνδέτετε μέσω adaptor στο Power socket της GS. Ακολούθως πάνω σε στη μπρίζα που διαθέτει (Euro socket) συνδέουμε τους κανονικούς φορτιστές που έχουμε για να φορτίζουμε τα κινητά, τις μπαταρίες των ψηφιακών φωτογραφικών μηχανών, των videocams. Φορτιστές μπαταριών ΑΑ ή ΑΑΑ κλπ.
Επίσης μέσω της USB θύρας που διαθέτει μπορούμε να φορτίσουμε συσκευές που χρησιμοποιούνε USB θυρές (πχ ορισμένα ακουστικά bluetooth έχουν τέτοιους φορτιστές).

[IMG]file:///C:/Users/rodia/AppData/Local/Temp/moz-screenshot.jpg[/IMG]
Για περισσότερες πληροφορίες εδώ
http://www.touratech.com/shops/008/p...4c1ca77aa46138

Adaptors που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε για να συνδεθεί o converter
Πχ
Touratech
ή
touratech


Έστειλα e-mail στη Touratech για να είμαι σίγουρος μη κάνω καμμία μαλ... και 'κάψω' τις συσκευές.
Τους έστειλα ακριβώς τις τιμές που αναγράφονται πάνω στους φορτιστές που χρησιμοποιώ.
(Παραθέτω παρακάτω τις τιμές όπως ακριβώς τα έστειλα)

  • mobile phone (on the charger is written Input ~100-240V 50/60Hz/100mA Output 5.0V/350mA)
  • bluetooth (on the charger is written Input ~100-240V 50/60Hz/100mA Output 5.0V/350mA)
  • VideoCam (on the charger is written Input ~100-240V 50/60Hz/ 18W Output 8.4V/ 1.5mA)
  • NetBook (on the charger is written Input ~100-240V 50/60Hz/1.0A Output 19V/1.58A)
Μου απάντησαν ότι δεν θα έχω κανένα πρόβλημα με τις συσκευές εκτός από το Netbook το οποίο έχει πολύ ισχυρό φορτιστή. Αλλά μπορώ να προμηθευτώ φορτιστή (για το netbook) με χαμηλότερο rating. Θα χρειάζετε περισσότερη ώρα για να φορτήσει τη μπαταρία.
Παρακάτω σας αντιγράφω ακριβώς την απάντηση που έλαβα.


Hi Kostas

No Problem: This is our work!
a. The connector form pocket power is only for cigarette-lighter- plugs, so you need for example item #030-0017 or #030-0025.
b. All the item work but the netbook. The charger is too strong and could only have at most 0,5A or 100W. But there are other chargers with lower rating but they take more time to charge.

Mit freundlichen Grüßen
Best regards
Cordialement
Robert Büchler

..............................
.........................


Δε έχω αγοράσει ακόμα των converter άλλα θα το κάνω σύντομα.
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
adaptors, φορτιστές, power socket


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Καλησπέρα παιδία antreas.32 Καλώς ήλθατε 15 03-11-2009 23:51
POWER COMMANDER !!!!!!!!!!!!!! riko46 Τεχνικά θέματα διάφορα 33 13-09-2009 02:09
Γιατρέ μου βοήθεια! Alext Ανέκδοτα 4 09-09-2009 12:33
Κομπιουτεράδες και gadjetάκιδες βοήθεια soter3gm Τεχνικά θέματα διάφορα 13 28-08-2009 00:00
Γεια σας παιδία και από μενα... christosms Καλώς ήλθατε 18 09-02-2009 19:21


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:40.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!