GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 02-03-2010, 01:42
sansiro.sugata Ο/Η sansiro.sugata βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Κορινθια
Μoto: Bmw R1100Gs -- Μοdel 1998
Μηνύματα: 335
Προεπιλογή Σοβαρο θεμα -- Υπερκαταναλωση Βενζινης -- Φοβαμαι πως δεν ειναι η ιδεα μου.

Καλησπερα σε ολους.

Η κουκλα μου ειναι μια bmw r1100gs model 1998 , και δυστηχως εχω σοβαρο προβλημα καταναλωσης.

Με ενα ντεποζιτο... σε βγαζει μολις 170 κλμ ... Ισως και 200 , με την ψυχη στο στομα αφου εχει αναψει το LED της βενζινης στο ταμπλο.

Θεωρω οτι με ενα ντεποζιτο Full , και με μετρια χρηση , σε Crusing Speed 100klm/h , να βγαζει μονο 170 klm αυτονομια ειναι προβλημα..

Που προτεινετε να την παω?
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 02-03-2010, 02:56
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Σοβαρο θεμα -- Υπερκαταναλωση Βενζινης -- Φοβαμαι πως δεν ειναι η ιδεα μου.

Παλιότερα, πόσα χιλιόμετρα σου έβγαζε ;;;;
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 02-03-2010, 03:36
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Σοβαρο θεμα -- Υπερκαταναλωση Βενζινης -- Φοβαμαι πως δεν ειναι η ιδεα μου.

Φουλαρεις, κανεις 170 - 200 χλμ και ξαναφουλαρεις με πανω απο 20 λιτρα ; (10+λιτρα ανα 100 χλμ)
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 02-03-2010, 10:04
sansiro.sugata Ο/Η sansiro.sugata βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Κορινθια
Μoto: Bmw R1100Gs -- Μοdel 1998
Μηνύματα: 335
Προεπιλογή Απάντηση: Σοβαρο θεμα -- Υπερκαταναλωση Βενζινης -- Φοβαμαι πως δεν ειναι η ιδεα μου.

Ετσι ακριβως....
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 02-03-2010, 10:06
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Σοβαρο θεμα -- Υπερκαταναλωση Βενζινης -- Φοβαμαι πως δεν ειναι η ιδεα μου.

Φίλτρο αέρα, έχεις τσεκάρει; Είναι καθαρό;
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 02-03-2010, 11:00
bill 800gs Ο/Η bill 800gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΛΟΥΤΡΑΚΙ
Μoto: BMW F800GS - YAMAPA WR 250
Μηνύματα: 664
Προεπιλογή Απάντηση: Σοβαρο θεμα -- Υπερκαταναλωση Βενζινης -- Φοβαμαι πως δεν ειναι η ιδεα μου.

Φιλέ και συντοπιτη γιατι δεν πηγαινεις στην BMW (Σωκρατης μηχανικος)Κορινθου να σου κανει μια καυσαναλυση,δεν νομιζω οτι ειναι κατι σοβαρο
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 02-03-2010, 11:08
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Σοβαρο θεμα -- Υπερκαταναλωση Βενζινης -- Φοβαμαι πως δεν ειναι η ιδεα μου.

Μηπως πηγαινεις συνεχεια "ταπα";
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 02-03-2010, 11:19
kostas-patra Ο/Η kostas-patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: α
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Σοβαρο θεμα -- Υπερκαταναλωση Βενζινης -- Φοβαμαι πως δεν ειναι η ιδεα μου.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από sansiro.sugata Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σε ολους.

Η κουκλα μου ειναι μια bmw r1100gs model 1998 , και δυστηχως εχω σοβαρο προβλημα καταναλωσης.

Με ενα ντεποζιτο... σε βγαζει μολις 170 κλμ ... Ισως και 200 , με την ψυχη στο στομα αφου εχει αναψει το LED της βενζινης στο ταμπλο.

Θεωρω οτι με ενα ντεποζιτο Full , και με μετρια χρηση , σε Crusing Speed 100klm/h , να βγαζει μονο 170 klm αυτονομια ειναι προβλημα..

Που προτεινετε να την παω?

με ένα τεπόζιτο μπορούσε να μου βγάλει από 280-360Km, ενώ κατά μέσο όρο το λαμπάκι της ρεζέρβας μου άναβε στα 290-300κm.


το πρώτο που θα έκανα εγώ θα ήταν να αλλάξω βενζινάδικο
το δεύτερο θα κοιτούσα τα μπουζί
το τρίτο θα έβαζα 100 και καθαριστικό στο ρεζερβουάρ για τα Injections
μετά θα ακολουθούσα την λογική του φίλου που λέει φουλάρισέ το, κάνε 100km και μετά ξανάφουλάρισέ το , η διαφορά θα ναι η κατανάλωσή σου, που θα πρέπει να την συγκρίνεις με την μέση κατανάλωση των 6,1-6,9lt/100km που θεωρώ οτι είναι φυσιολογική, ιδίως αν το μηχανάκι το τρέχεις

ακολούθως θα ρύθμιζα βαλβίδες και θα έκανα ένα συγχρονισμό στα σώματα ψεκασμού

σίγουρα θα καθάριζα τον αισθητήρα στο φίλτρο του αέρα

το τσεκάρισμα των μπουζί και η αλλαγή τους θα μου δινε μια ένδειξη αν ο κινητήρας δουλεύει με υπερπλούσιο μείγμα

μια μέτρηση της συμπίεσης θα έδειχνε την κατάσταση των ελατηρίων

η καυσοανάλυση γίνεται και με την μύτη σου, με κατανάλωση 10L/100km θα στάζει βενζίνη άκαυτη(αστειεύομαι, μην το κάνεις)



συγκεντρωτικά, η υψηλή κατανάλωση σχετίζεται κατά την άποψή μου με

-πρόβλημα στο σύστημα τροφοδοσίας πχ. βουλωμένα μπεκάκια που στάζουν αντί να ψεκάζουν,

-θέματα ρυθμίσεων πχ. κλειστές βαλβίδες, πλούσιο μείγμα,

-ταλαιπωρημένος κινητήρας πχ ελατήρια πιστονιών,

-απατεωνιά του βενζινοπώλη πχ, σου βάζει αφρό βενζίνης αντί για βενζίνη

τελευταία υπόθεση τραβηγμένη από τα μαλλιά, είνια το πλιάτσικο της βενζίνης με τις τιμές που υπάρχουν, να προσέχεις τους γείτονες που γυρίζουν τα βράδια με μπετονάκι και σου αδειάζουν την μπεντζίνα από τα σωληνάκια κάτω από το ρεζερβουάρ

: )


υγρ. ποτέ μην εμπιστεύεσαι τον δείκτη βενζίνης στο rid, στο 1100, είναι ΓΤΠ(για τον αυτόν), το στραβωμένο φλοτεράκι μπορεί να σου δείχνει οτι είναι άδειο ενώ μόλις το γέμισες, ενώ από τα 100km διαδρομής κατεβαίνουν οι μπάρες πιο γρήγορα, να εμπιστεύεσαι το μηδενισμένο κοντέρ σε κάθε γέμισμα, ξέροντας ασφαλώς την μέση σου κατανάλωση

Last edited by kostas-patra; 02-03-2010 at 11:23.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 02-03-2010, 13:17
sansiro.sugata Ο/Η sansiro.sugata βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Κορινθια
Μoto: Bmw R1100Gs -- Μοdel 1998
Μηνύματα: 335
Προεπιλογή Απάντηση: Σοβαρο θεμα -- Υπερκαταναλωση Βενζινης -- Φοβαμαι πως δεν ειναι η ιδεα μου.

Αρκετά εμπεριστατωμένη απάντηση φιλέ μου!!
Θα τα κοιτάξω όλα αυτά σε κάποιο σωστό προτεινόμενο συνεργείο!!
Ελπίζω να βρεθεί μια άκρη… γιατί πραγματικά το σκάφτομαι να πάω μια βόλτα έτσι όπως είναι τώρα.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 02-03-2010, 13:18
sansiro.sugata Ο/Η sansiro.sugata βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Κορινθια
Μoto: Bmw R1100Gs -- Μοdel 1998
Μηνύματα: 335
Προεπιλογή Απάντηση: Σοβαρο θεμα -- Υπερκαταναλωση Βενζινης -- Φοβαμαι πως δεν ειναι η ιδεα μου.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από bill 800gs Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλέ και συντοπιτη γιατι δεν πηγαινεις στην BMW (Σωκρατης μηχανικος)Κορινθου να σου κανει μια καυσαναλυση,δεν νομιζω οτι ειναι κατι σοβαρο
Εκει εκανα και το Service οταν την πηρα και εμεινα ευχαριστημενος.
Θα παω να ρωτησω , και απο το ποιο κατω Post που απαντησε ενας "συμμαχητης" θα εχω ολα αυτα κατα νου.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Αγάπη μου, Μωρό μου.....ήσουν υπέροχη χτες βράδυ zastava Χιούμορ 12 19-10-2009 18:28
Ποια ειναι η ακριβης ηλικια της μηχανης μου?? sansiro.sugata Γενικά - Αναβάτης 12 13-10-2009 11:05
Οχι δε μας αντιγραφουν,ιδεα μας ειναι... georgekostas Διάφορα 4 08-10-2009 18:47
Χαμηλη αποδοση -- Μηπως ειναι η ιδεα μου? sansiro.sugata Τεχνικά θέματα διάφορα 21 14-09-2009 16:19
Ενας μοτοσυκλετιστης που σεβεται τον εαυτο του,πως πρεπει να ειναι?, !!!!! riko46 Γενικά - Μοτοσυκλέτα 7 06-04-2009 22:20


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:41.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!