GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Κόσμος

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 04-01-2011, 19:14
Gazi Ο/Η Gazi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3,913
Προεπιλογή Πλύσιμο αξίας......

Πλύσιμο αυτοκινήτου αξίας, μόνον £ 7.200! τρέξτε!



Ένας άνδρας - λάτρης του αυτοκινήτου προσφέρει το πιο ακριβό πλύσιμο στο κόσμο. Η χρέωση φτάνει μέχρι και £ 7.200 ανά όχημα.
Ο Gurcharn Sahota, 30 ετών, για κάθε αυτοκίνητο που καθαρίζει με το χέρι βεβαίως, χρειάζεται 250 ώρες και 100 διαφορετικά υγρά καθαρισμού. Στο τέλος ολοκληρώνει την υπηρεσία που προσφέρει με ένα κέρωμα.

Το πρώτο χέρι πλύσης περιλαμβάνει στίλβωση και λείανση κάθε ίντσας του αυτοκινήτου στο εσωτερικό επί πέντε φορές.
Ακόμη χρησιμοποιεί ένα μηχανογραφημένο μικροσκόπιο – συνήθως χρησιμοποιούνται από ιατροδικαστές επιστήμονες – για να εξετάσει το αμάξωμα για ή να εντοπίσει ατέλειες οι οποίες δεν φαίνονται δια γυμνού οφθαλμού.


Ο Sahota, ο οποίος διαθέτει ένα παλιό σαθρό VW Golf ο ίδιος, ξεκίνησε την επιχειρηματική του καριέρα πριν από πέντε χρόνια πλένοντας το αυτοκίνητο του γείτονα.
Μέσα στη λαμπρή πεντάχρονη πορεία του έχει κάθε λόγο τώρα πια να υπερηφανεύεται που έχει δημιουργήσει μια αξιοζήλευτη λίστα επιφανών ανθρώπων και celebrities, η οποία διαρκώς αυξάνεται.
Είναι άξιος θαυμασμού για το ότι έχει δημιουργήσει μια μεγάλη συλλογή από σπόγγους και βεβαίως ακριβά αυτοκίνητα, στην υπηρεσία του.

Η φιλοσοφία του; "Εάν έχετε ένα αυτοκίνητο που κοστίζει £ 500.000 είναι σπόρια τα χρήματα που χρεώνω και που τελικά το αμάξι σας αξίζει" λέει.

"Συνήθως φεύγοντας από εδώ με το αυτοκίνητο σας, είναι σαν να φεύγετε με ένα εντελώς καινούριο. Άλλωστε οι παγκόσμιας κλάσης κινητήρες, αξίζουν μια εκλεπτυσμένη και λεπτομερή εργασία"

Ο Sahota, που ζει με τους γονείς του στο Derbyshire, έχει μετατρέψει τους χώρους του σπιτιού του σε γκαράζ και hi-tech συνεργείο.
"Αντιμετωπίζω το κάθε αυτοκίνητο που μου εμπιστεύονται σαν ένα έργο τέχνης και του συμπεριφέρομαι σχολαστικά όπως αρμόζει στα έργα τέχνης", σχολιάζει.

"Την πρώτη φορά που μου έφεραν να πλύνω μια Ferrari Enzo πραγματικά έτρεμαν τα χέρια μου. Μου πήρε μια όλόκληρη εβδομάδα να συνέρθω. Στο τέλος όμως διαπίστωσα πως ήταν το ωραιότερο κόκκινο που είχα δει ποτέ μου".
Δηλώνει πως : "Το αυτοκίνητο θα πρέπει να είναι απαλλαγμένο από όλους τους μολυσματικούς παράγοντες, όπως η σκόνη, η βρωμιά και τα γδαρσίματα". "Θέλω απλώς τελειότητα. Το φινίρισμα είναι το καλύτερο μου και αυτό μου δίνει μεγάλη ικανοποίηση".

Μετά από εκατοντάδες ώρες καθαρισμού με το χέρι και χρησιμοποιώντας πάντα το μικροσκόπιο αξίας £ 5.000, εξετάζει το αυτοκίνητο για βαθουλώματα και αμυχές.
Ένα buffer είναι συνδεδεμένο με ένα εξαιρετικά ευαίσθητο ανιχνευτή που σαρώνει ηλεκτρονικά το αυτοκίνητο προκειμένου να επιτύχει την τελειότητα επί του αμαξώματος. Τέλος, χρησιμοποιεί ένα εξειδικευμένο άργιλο που συλλαμβάνει και την παραμικρή ατέλεια.
Ο Sahota, ο οποίος εργάζεται μόνος, ξεκίνησε να πλένει αυτοκίνητα ως φοιτητής στο Πανεπιστήμιο Birmingham.
Αποφάσισε να το κάνει κανονικό του επάγγελμα μετά την αποφοίτησή του και όταν χρειάστηκε να παρακαλέσει ένα πωλητή στην εταιρία Aston Martin να του επιτρέψει να πλύνει ένα DB9.

Το αποτέλεσμα ήταν τόσο εντυπωσιακό που η εταιρία χρειαζόταν να τον χρησιμοποιεί όλο και περισσότερο, μέχρι που τον πήρε πια σε τακτική βάση.
Ωστόσο προτίμησε να κάνει την δικιά του επιχείρηση και από τότε έχει πλύνει από Lamborghini, Ferrari, Πόρσε και άλλα άπειρα αυτοκίνητα. Το καλύτερο του όμως ήταν, όταν ήρθε στα χέρια του μια McLaren – GTR F1 που αξίζει 3 εκατομμύρια λίρες.
Δεν αποκαλύπτει τις ταυτότητες των celebrity –πελατών του, αλλά ένας από τους πελάτες του είναι ο δικηγόρος Nick Freeman –που στέλνει τακτικά την Aston Martin DBS Volante για πλύσιμο.

Άλλοι πελάτες του είναι Premiership ποδοσφαιριστών, ροκ αστέρια, φορείς κυβερνητικοί και υψηλόβαθμοι χρηματιστές
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 04-01-2011, 22:05
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Πλύσιμο αξίας......

εδώ κολλάει ότι έκανε το σκ@τό του παξιμάδι!!!!!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 04-01-2011, 22:42
SenseiG Ο/Η SenseiG βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΠΕΝΤΕΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μoto: HONDA VARADERO MK2 1000 ABS
Μηνύματα: 22,711
Προεπιλογή Απάντηση: Πλύσιμο αξίας......

Ποσα να θελει αραγε να πλυνει την κουκλα μου?
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 04-01-2011, 23:33
Jego Ο/Η Jego βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή Απάντηση: Πλύσιμο αξίας......

Τι λεει ο άνθρωπος;;;;;;
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 04-01-2011, 23:38
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: Πλύσιμο αξίας......

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από SenseiG Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποσα να θελει αραγε να πλυνει την κουκλα μου?
Ο τύπος καθαρίζει μόνο Honda φίλε μου. Τζάμπα θα πας????
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 05-01-2011, 01:04
Sakis Ο/Η Sakis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Gs1200 η λευκή του 09!!
Μηνύματα: 7,888
Προεπιλογή Απάντηση: Πλύσιμο αξίας......

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από napgeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο τύπος καθαρίζει μόνο Honda φίλε μου. Τζάμπα θα πας????
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 05-01-2011, 02:51
gandreas Ο/Η gandreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αμπελόκηποι
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 3,874
Προεπιλογή Απάντηση: Πλύσιμο αξίας......

Δεν είναι παράλογο, 30€ την ώρα παίρνει. Στο πλυντήριο για 15 λεπτά σου παίρνουν 10€ ή 40€ την ώρα
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 05-01-2011, 08:43
adventure Ο/Η adventure βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μoto: BMW 1150GS Adventure Βασιλομήτωρ των ADV
Μηνύματα: 20,938
Προεπιλογή Απάντηση: Πλύσιμο αξίας......



Άστο καλύτερα την πλένω και μόνος μου .



Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Πλύσιμο με πιεστικό..... Gazi Φροντίδα 55 04-07-2010 01:38
Ρεκόρ αξίας για μοτοσυκλέτα BMW! gemara Παλαιά μοντέλα - Classic 10 17-12-2009 17:41
Ένα φιλί, αξίας 140.000 $ ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Επικαιρότητα 10 27-10-2009 17:03
Αυτοκίνητο αξίας 9 εκατομμυρίων ευρώ skippybi Αυτοκίνητο 15 01-09-2009 09:38


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:16.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!