GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Camping

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 19-02-2013, 12:19
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: σκηνες-sleeping bag



AlpamayoPro

αυτην εχω εγω.......
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 19-02-2013, 15:47
jtnakos Ο/Η jtnakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Σιατιστα
Μoto: MΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ MW(είχα και θα ξανα πάρω)
Μηνύματα: 4,783
Προεπιλογή Απάντηση: σκηνες-sleeping bag

Γιωργη για τι θερμοκρασίες θελεις...Τι θα συναντήσεις εκει????Να ξέρω να προετοιμάζομαι βρε εδερφε,,
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 19-02-2013, 15:50
omorfantras Ο/Η omorfantras βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Μoto: GS 1200 ADVENTURE 2011
Μηνύματα: 1,593
Προεπιλογή Απάντηση: σκηνες-sleeping bag

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από commander Εμφάνιση μηνυμάτων


αυτην εχω εγω.......
Καλή φαίνεται αλλά από ηχομόνωση απ ότι θυμάμαι και στο Λάδωνα,απαπα, δεν υποφέρεται εάν ροχαλίζει ο ιδιοκτήτης της
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 19-02-2013, 15:52
stavrouliasp Ο/Η stavrouliasp βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 451
Προεπιλογή

Marmot twilight.
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 19-02-2013, 15:53
stavrouliasp Ο/Η stavrouliasp βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 451
Προεπιλογή

Η λειτουργία του εξωτερικού πανιου είναι λίγο πιο περίπλοκη. Δε το ρίχνεις δηλαδή επάνω από μια οποιαδήποτε σκηνή μονού πανιού.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 19-02-2013, 17:24
intruder Ο/Η intruder βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: κοζανη
Μoto: gsx1250fa
Μηνύματα: 937
Προεπιλογή Απάντηση: σκηνες-sleeping bag

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yns Εμφάνιση μηνυμάτων
Salewa.


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από alx_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Μακριά από Terra εκτός κι αν έχεις σκοπό να την στήνεις μόνο σε παραλία με ξαστεριά...κι ομως μια που ειχα περιπου 10 χρονια ηταν μαχιμη

Οι ferrino πολύ καλύτερες...θα συμφωνισο

Αλλά ότι και να λέμε, να δεν τα "σκάσεις" τα γκαφρά, προκοπή δεν θα δεις...
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από dim orestiada Εμφάνιση μηνυμάτων
σκηνη δοκιμασμενη σε ταξιδι στη νορβηγια.. αδιαβροχη (εφαγε πολυ βροχη) πολυ μικρο ογκο πακετου κ καλη τιμη.

Vango Halo 300
την ψηνω πολυ.οι μπαλενες ποσες ειναι? πιανουν σε γαντζακια?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από commander Εμφάνιση μηνυμάτων
seven heaven σκηνη και therm-a-rest τα υπόλοιπα ,τελος δεν καταλαβαινεις τπτ .......βεβαια ειναι σε τιμη ψηλα αλλα δεν μπορω να σου προτείνω κατι αλλο γιατι το να ταξιδεψεις και μετα απο κουραστικα χιλιομετρα να θες να ξεκουραστεις και να μην μπορείς ειναι σοβαρο θεμα.......και βαλε και το αλλο οτι θα σου κανουν αποσβησει σε ενα ταξιδι...

πολυ καλη.με αρεσει που οι μπαλενες πιανουν σε γαντζους,εαν ειδα σωστα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από squad Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι δεν φτιαχνεις το φερμουαρ?
οικονομικα δεν αξιζει

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από REK Εμφάνιση μηνυμάτων
θα συμφωνησω με τον Αλέξη(alx_k) σχετικά με τις ΤΕRRA...προσωπικά δεν μου εμπνέουν εμπιστοσύνη,πιά

εχω αγοράσει ,αρκετό καιρό πριν,μια VAUDE(τις έφερνε ο Δημητριάδης, www.dimitriadis.gr)και είμαι πολύ ευχαριστημένος..

εχω άκούσει πολύ καλά σχόλια για τις salewa,msr & north face (AlpamayoPro), αλλά νομίζω οτι ξευφευγουν λίγο στην τιμή..
δες βέβαια και την polo... Polo.gr :: Σχολικές Τσάντες & Σακίδια, Ορειβατικός και Εκδρομικός Εξοπλισμός η οποία έχει κάνει σημαντικά βήματα προοδου..

θα πρότεινα να επιλέξεις μια σκηνή ανάλογα με το πόσες εποχές(χειμώνα,φθηνώπορο,καλοκαίρ,άνοιξη) τον χρόνο θα την χρησιμοποιείς και πάντα κατα την γνωμη ,θα ηταν καλό να "επενδύσεις"σε εναν καλό ύπνο..

εάν χρειαστείς κάτι απο Αθήνα,είμαι διαθεσημος


η σκηνη προοριζεται για adventure καταστασεις

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από N4pSt3R Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο αυτή είναι πραγματικά πολύ μικρή όταν είναι μαζεμένη!!!


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ADV Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει μία Harley Davidson που ενοικιάζεται.......... είναι και δοκιμασμένη!!!!!!


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από stavrouliasp Εμφάνιση μηνυμάτων
Marmot twilight.
ειναι πολλα τα λεφτα

Last edited by intruder; 19-02-2013 at 17:34.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 19-02-2013, 17:32
intruder Ο/Η intruder βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: κοζανη
Μoto: gsx1250fa
Μηνύματα: 937
Προεπιλογή Απάντηση: σκηνες-sleeping bag

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jtnakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιωργη για τι θερμοκρασίες θελεις...Τι θα συναντήσεις εκει????Να ξέρω να προετοιμάζομαι βρε εδερφε,,

γιαννη οταν μιλαμε για αλπεις μιλαμε απο καυσωνα εως καταρακτωδη βροχες (ανοιξαν οι ουρανοι κ εκλεισαν μετα 30 ωρες)βεβαια προς το παρων παιζει κ η 7ευρη σκηνη μου ,με ναυλον κ μουσαμα ''greek τσομπανοπατεντα'' που βεβαιως εχει δοκιμαστει .η ''καλη'' σκηνη συντομα θα αγοραστει -εξαλου τα βουνα ειναι φιλοι μας κ περναμε πολλες βραδιες εκει.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 19-02-2013, 20:05
Markas Ο/Η Markas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: BMW F800GS, Yamaha WR250R
Μηνύματα: 1,358
Προεπιλογή Απάντηση: σκηνες-sleeping bag

Λοιπόν, εγώ πήρα μια σκηνή Salewa Denali 3



Φαίνεται πολύ καλή, ειδικά το σχέδιό της βολεύει νομίζω τρομερά για μηχανή. (οι δύο προθάλαμοι χρειάζονται, ένας για να βάλεις μπότες κτλ και ένας για να μπαινοβγαίνεις κτλ.)

Technical Details
Weight (g) 3050 g
Diameter (mm) 8 mm Main Pole, 10 mm Ridge Pole
Packing size (cm) 50 x 20 x 20 cm
Width (mm) 20 cm Packing Size
Height (mm) 50 cm Packing Size
Tent entrances 2
Assembly time (min) 4 min, 4 min
The hydrostatic head of tents 4000 mm, 5000 mm
Tent air vents 2
depth max. (in mm) 20 cm Packing Size
3-Persons Denali III

Αυτά είχα βρει πριν την αγοράσω...
Πήρα τη σκηνή 3 ατόμων γιατί αν δεις τη διάσταση, μήκος λέει 1.80 ενώ εγώ είμαι 1.83. Άκυρο λοιπόν, παίρνω το μήκος για πλάτος και το πλάτος. Το 2.10 είναι μια χαρά για μήκος αλλά και 1.80 μια χαρά για πλάτος αν θες να χωρέσεις 2 άτομα και τα μπαγκάζια τους.
Για να δούμε τώρα και ένα πλήρες review μετά που την πήρα.
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 19-02-2013, 20:13
N4pSt3R Ο/Η N4pSt3R βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Ορεστιάδα N 41.500269,E 26.532206
Μoto: R1200 GS TT Desierto 3
Μηνύματα: 3,259
Προεπιλογή Απάντηση: σκηνες-sleeping bag

Γιώργο η μπανέλες στην Vango Halo 300 είναι περαστές μέσα από το εξωτερικό κάλυμμα και είναι 3!!!
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 19-02-2013, 20:29
Markas Ο/Η Markas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: BMW F800GS, Yamaha WR250R
Μηνύματα: 1,358
Προεπιλογή Απάντηση: σκηνες-sleeping bag

Την πήρα, την άνοιξα, τη φωτογράφισα. Και θα σας κάνω εδώ μια πρώτη παρουσίαση.
Η σκηνή ήρθε πακεταρισμένη αρκετά χαλαρά θα έλεγα. Διαστάσεις αρχικού πακέτου: 55 μήκος, 20 πλάτος, 15 ύψος.




Η σκηνή πακεταρισμένη στη θήκη της είχε αρκετό χώρο ακόμα και σε ύψος και σε πάχος. Καλό αυτό, λογικά και με ένα πολύ πρόχειρο δίπλωμα σε κακό καιρό θα χωράει στη θήκη της. Όπως φαίνεται και στη φωτογραφία η θήκη είναι αδιάβροχη. Δεν είναι για πολλά πολλά μια και αποτελείτε από πανί της σκηνής και σκίζεται εύκολα, αλλά όταν μάζεψα αργότερα πάλι τη σκηνή ο αέρας έβγαινε με δυσκολία όταν τον έκλεινα. Μάλλον δηλαδή αδιάβροχος ο σάκος.




Μαζί προσφέρεται και ένα κιτ επισκευής με ανάλογες οδηγίες. Μαζί και ένας κύλινδρος που μπορεί να λειτουργήσει σα γύψος σε τυχόν σπάσιμο μπανέλας!





Μαζί προσφέρονταν και 10 πασαλάκια, αλουμινίου και αυτά!




Και το στήσιμο...
Παιδιά, όσοι δεν έχετε δει αλουμινένιες μπανέλες, δε ξέρετε τι χάνετε...
Τρομερές!
Το στήσιμο δε είναι πανεύκολο. Πρώτα απλώνουμε τη σκηνή και συνδέουμε τη κόκκινη μπανέλα στις κόκκινες υποδοχές.




Έπειτα την κίτρινη μπανέλα στις κίτρινες.





Τέλος σηκώνουμε τις δύο μπανέλες, τις ασφαλίζουμε μαζί και αρχίζουμε να κουμπώνουμε τα κλιπς με την ησυχία μας.




Από πάνω βάζουμε την ασημένια μπανέλα στήριξης του δεύτερου πανιού που κουμπώνει και αυτή με τη σειρά της με δύο κλιπς και έτοιμο το κάτω μέρος της σκηνής!





Όταν έχουμε τελειώσει με το εσωτερικό πανί, πετάμε από πάνω και στερεώνουμε το εξωτερικό. Αυτό έχει κάτι κλιπάκια που πιάνει στην εσωτερική σκηνή αλλά θέλει να την καρφώσεις για να έχεις τους προθαλάμους. Αλλά και έτσι στέκεται χωρίς κανένα πρόβλημα! (βασικό για εμένα αυτό)
Μέσα στη σκηνή, στην οροφή, έχει ένα πολύ βολικό ραφάκι για να πετάς πορτοφόλια, κλειδιά κτλ για να μη τα ψάχνεις νυχτιάτικα.





Ολόκληρο το εσωτερικό της σκηνής.




Εγώ κάθομαι σταυροπόδι άνετα! Για όρθιος δε το συζητάμε. Πιστεύω χωράει ένα άτομο στα γόνατα και άλλο ένα στα τέσσερα πάντως




Ξαπλωμένος στο μακρύ μέρος της σκηνής είμαι μια χαρά με ύψος 1.83





Στο πιο στενό όμως δε γίνεται με τίποτα!!! Πιστεύω πως έτσι κοιμάται άνετα μόνο κάποιος με ύψος 1.75 και λιγότερο.





Να και δύο φωτογραφίες με τη σκηνή ολοκληρωμένη. Επαναλαμβάνω, έχει δύο προθαλάμους (βασικό αυτό) τους οποίους όμως για να αναπτύξεις πρέπει να τη δέσεις σε 2 πασαλάκια (ένα για κάθε προθάλαμο). Κατά τα άλλα η σκηνή όπως τη βλέπετε την πιάνω, τη σηκώνω και τη μεταφέρω πολύ εύκολα!










Στο πακετάρισμα υπάρχουν δύο τρόποι. Ή κοντό και χοντρό πακέτο ή μακρύ και στενό. Εγώ δοκίμασα το κοντόχοντρο γιατί έτσι χωράει πολύ άνετα σε οποιαδήποτε σχεδόν μπαγκαζιέρα.Σε αυτή τη περίπτωση περιορισμό ελάχιστου μήκους θέτουν οι μπανέλες στο 40 εκατοστά. Πλάτος είναι πάλι περίπου 21 και ύψος 15. Πιστεύω όμως πως με ένα σάκο συμπίεσης το πλάτος και ύψος θα πέσει άλλους 5 πόντους.

Γενικές παρατηρήσεις:
Η σκηνή φαίνεται πολύ καλή αλλά αυτό πρέπει να αποδειχτεί και στη πράξη. Η τιμή της είναι σούπερ θεωρώ!!
Τελική τιμή 136 Ευρώ την πήρα εγώ μαζί με μεταφορικά.
Οι μπανέλες και τα πασαλάκια αλουμινίου, τα ποιοτικά πανιά, το ΠΟΛΥ εύκολο στήσιμο είναι δεδομένα θετικά.
Η εσωτερική σκηνή είναι από πανί όλο διάτρητο, απλά δε βλέπεις μέσα εύκολα και μοιάζει από απόσταση απλό πανί. Δείχνει πάντως να αναπνέει μια χαρά.
Μία παρατήρηση: Ο πάτος όπως είχα και διαβάσει στις κριτικές, φαίνεται πολύ λεπτός και ψεύτικος! Δε του έχω και πολύ εμπιστοσύνη πως δε θα σκιστεί σύντομα από κάποια πέτρα ή κλαδάκι. Γιαυτό το λόγο θα αγοράσω ένα πανί από το Practicer, θα το κόψω σε ανάλογες διαστάσεις και θα πάω σε ένα ράφτη δερμάτινων ρούχων να μου ράψει τις άκρες. έτσι θα έχω ένα custom πανί για να προστατεύει το δάπεδο στις διαστάσεις που θέλω ακριβώς. Από την άλλη, άλλοι που είδαν τον πάτο μου είπαν πως είναι πιο πολύ ιδέα μου και πως στην πράξη αντέχει.
Από που θα την πάρετε;
Δείτε εδώ: Salewa Denali III Kuppelzelt: Zelt Preisvergleich - Preise bei idealo.de
Το πιο φτηνό dein klettershop είχε πρόβλημα να δεχτει πιστοτικές και ίσως χρειαστεί να κάνετε απευθείας κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό. Εγώ είχα πάρει από το amazon που τότε μου βγήκε όπως είπαμε 136 σύνολο.
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:11.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!