GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 18-10-2009, 21:34
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Αλλαγή φίλτρου αέρα. Χρήσιμη?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από petkostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια τέτοια αλλαγή θα σε βοηθήσει απο την πλευρά του οτι το φίλτρο θα είναι μόνιμο πλέον και θα χρειάζεται απλά καθαρισμό στα διαστήματα που αναφέρει ο κατασκευαστής (συνήθως ανα 10000 χλμ).
Απο εκεί και πέρα θα αναπνεύσει ίσως και λίγο καλύτερα, αλλα σε γενικές γραμμές τα καλύτερα αποτελέσματα έρχονται μόνο σε συνδυασμό με μια εξάτμιση και μια μονάδα διαχείρισης (πχ power commander) ρυθμισμένη όμως για την δική σου μηχανή!
Κοινώς μην περιμένεις αναβαθμίσεις στην απόδοση σου, απλά μια επένδυση για να αποφεύγεις την αλλαγή του φίλτρου.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από soter3gm Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μόνο που καταφέρνει το Κ.Ν είναι να μην το αλλάζεις κάθε τρεις και λίγο τίποτε άλλο
Oi προλαλησαντες σωστα εμιλησαν. Πολυ σωστα μάλιστα!!


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από soter3gm Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε αντίθεση αν παίρνεις ΜΑΝ και δουλεύει καλύτερα και είναι πολύ πιο φτηνό από το μαμά
Εδω εχω μια ενσταση, αν και η ΜΑΝ δεν ειανι τυχαια εταιρεια!! Τα παντος ειδους φιλτρα (λαδιου, αερα) εχουν διυθητικο χαρτι στο οποιο βασιζεται ολη η λειτουργια τους!! Τα φιλτρα βασιζουν την λειτουργια τους στο ανοιγμα των πορων του διυθητικου χαρτιου τα οποια μετριωνται σε microns. Τα φιλτρα της ''μαμας'' εχουν προδιαγραφες εστω ''χ'' microns'' αν το ''φτηνο'' ΜΑΝ εχει μεγαλυτερα microns τότε μικροσωματιδια σκονης θα περασουν στους θαλαμους καυσης βλαπτοντας σοβαρα τον κινητηρα (θα χρειαστεί επισκευη στους κυλινδρους-ελατηρια συντομα). Υπαρχουν παραδειγματα με ολικη κατστροφη κινητηρων μετά απο 50-60000κμ!! αν τα microns ειναι μικροτερα των προδιαγραφων της μαμας τοτε ο κινητρας δεν θα αναπνεει σωστα με αποτέλεσμα οχι καταστροφη σε ααυτην την περιπτωση αλλα υπερβολικη κατανάλωση!!! Αν η ΜΑΝ και η καθε ΜΑΝ βγάζει το ιδιο φιλτρο σε διαφορετικες (κι ακριβοτερες) ποιοτητες διάλεξε αυτες, αν οχι τότε θα εμπιστευτουμε το ονομα της εταιρειας και ........ολα καλα!!
Εγω στο θεμα φιλτρων παω με τα κεφια της ''μαμας'', εστω και για ψυχολογικούς λόγους!!!!
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 18-10-2009, 22:39
syan Ο/Η syan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R12RT
Μηνύματα: 7,143
Προεπιλογή Απάντηση: Αλλαγή φίλτρου αέρα. Χρήσιμη?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Oi προλαλησαντες σωστα εμιλησαν. Πολυ σωστα μάλιστα!!



Εδω εχω μια ενσταση, αν και η ΜΑΝ δεν ειανι τυχαια εταιρεια!! Τα παντος ειδους φιλτρα (λαδιου, αερα) εχουν διυθητικο χαρτι στο οποιο βασιζεται ολη η λειτουργια τους!! Τα φιλτρα βασιζουν την λειτουργια τους στο ανοιγμα των πορων του διυθητικου χαρτιου τα οποια μετριωνται σε microns. Τα φιλτρα της ''μαμας'' εχουν προδιαγραφες εστω ''χ'' microns'' αν το ''φτηνο'' ΜΑΝ εχει μεγαλυτερα microns τότε μικροσωματιδια σκονης θα περασουν στους θαλαμους καυσης βλαπτοντας σοβαρα τον κινητηρα (θα χρειαστεί επισκευη στους κυλινδρους-ελατηρια συντομα). Υπαρχουν παραδειγματα με ολικη κατστροφη κινητηρων μετά απο 50-60000κμ!! αν τα microns ειναι μικροτερα των προδιαγραφων της μαμας τοτε ο κινητρας δεν θα αναπνεει σωστα με αποτέλεσμα οχι καταστροφη σε ααυτην την περιπτωση αλλα υπερβολικη κατανάλωση!!! Αν η ΜΑΝ και η καθε ΜΑΝ βγάζει το ιδιο φιλτρο σε διαφορετικες (κι ακριβοτερες) ποιοτητες διάλεξε αυτες, αν οχι τότε θα εμπιστευτουμε το ονομα της εταιρειας και ........ολα καλα!!
Εγω στο θεμα φιλτρων παω με τα κεφια της ''μαμας'', εστω και για ψυχολογικούς λόγους!!!!
Σωστός ο Γιώργος...όπως ακόμη άν πηγαίνεις χώμα είναι κακή επιλογή το Κ&Ν.!
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 18-10-2009, 22:46
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Αλλαγή φίλτρου αέρα. Χρήσιμη?

Το 1150 είχε Κ/Ν. Το πρώτο που δεν μ άρεσε ήταν ο θόρυβος από την εισαγωγή σε ταξίδι με 140 κλμ.
Ρώτησε και ο Στράτος κάποιον ``φίλο`` του και του είπε δεν κάνει για πολλές σκόνες.
Έβαλα μαν (αυτό μου έδωσαν σε συνεργείο, τέτοιο έβαζαν 10 ή 11 ευρώ έκανε) και δεν κατάλαβα και διαφορά...
Ακόμα το Μαν έχω πάνω και το Κ/Ν στο κουτί.
Αυτό που είπε ο Γιώργος δεν το είχα σκεφτεί.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 18-10-2009, 23:43
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Αλλαγή φίλτρου αέρα. Χρήσιμη?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από syan Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστός ο Γιώργος...όπως ακόμη άν πηγαίνεις χώμα είναι κακή επιλογή το Κ&Ν.!
Αμφιβάλλω αν μπορεί να μάθει κανείς εύκολα ποιό το εύρος των "οπών" του διηθητικού χαρτιού που αποτελεί το φίλτρο είτε της ΜΑΝΝ είτε της ΒΜW
Το φίλτρο της ΜΑΝΝ για το GS 1200 είναι αυτό:
http://www.mann-hummel.com/mf_prodkata_eur/index.html?ktlg_page=1&ktlg_lang=1&ktlg_subpage=02&ktlg_01_mrksl=6&ktlg_01_mdrsl=11&ktlg_01_modsl=7&ktlg_01_fzkat=&ktlg_01_fzart=4
αλλά δεν μπόρεσα να βρώ περισσότερα με μια γρήγορη αναζήτηση..
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 19-10-2009, 00:07
soter3gm Ο/Η soter3gm βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Αιγάλεω R1100 RT
Μoto: R1100RT
Μηνύματα: 1,040
Προεπιλογή Απάντηση: Αλλαγή φίλτρου αέρα. Χρήσιμη?

φαντάζομαι πως τα φίλτρα είναι ίδια απλά αλλάζουν συσκευασία
Οπτικά που τα έχω δει καινούργια δεν έχουν καμία διαφορά, τώρα αν στη λειτουργία τους δημιουργούν "άλλα" προβλήματα, αυτό δεν το έχω προσέξει. Πάντως στη συμπίεση που έχω μετρήσει είμαι σε πολύ μέσα στα οριακά σημεία και της βαλβίδες που έχω ρυθμίσει είμαι κατά πολύ μακριά από τα όρια.

Μέχρι τώρα που έχω κάνει αρκετά service σε όλες μου της μοτοσυκλέτες δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα καμία, και με πάρα πολλά χλμ η κάθε μια, και ρωτάω? ρε παιδιά γιατί πρέπει σόι και καλά να πληρώνουμε τα μαμά πράγματα με τιμή πολύ πιο πάνω από του εμπορίου? χωρίς να έχουμε κάποια καλλίτερη φροντίδα-προστασία-απόδοση στη μηχανή μας ? μήπως για να κερδίζουν στη πλάτη μας κάποιοι επιτήδειοι ? στη Αμερική γιατί δεν έχουν τέτοια θέματα? βάζουν ότι θέλουν και ισχύει η εγγύηση τους? κάνουν ατελείωτα ανέμελα χλμ ?
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 19-10-2009, 11:31
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Αλλαγή φίλτρου αέρα. Χρήσιμη?

Να σας πω την αλήθεια ρε παιδιά, αυτόν τον κινητήρα έτσι όμορφα που δουλεύει όπως τον έχει φτιάξει και ρυθμίσει η μαμά εταιρεία, τον λυπάμαι να του πειράξω οτιδήποτε. Έχει τόσα γκάζια, που όποτε και όπου του τα ζητήσεις, στα δίνει αγόγγυστα, δεν σε κρεμάει ποτέ και αν τον προσέχεις λιγάκι, θα το κάνει αυτό για πολλές χιλιάδες χιλιόμετρα. Και να μου δώσει 2 άλογα παραπάνω στα 100 όταν τον τρέχω στις 7.000 RPM, ούτε που πρόκειται να το πάρω ποτέ χαμπάρι, ούτε και θα με σώσει.

Σέρβις κάθε 10 χιλιάδες και κανα πλυσιματάκι που και που για να αρέσει και στο μάτι, τίποτε άλλο.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 19-10-2009, 11:49
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Αλλαγή φίλτρου αέρα. Χρήσιμη?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από soter3gm Εμφάνιση μηνυμάτων
φαντάζομαι πως τα φίλτρα είναι ίδια απλά αλλάζουν συσκευασία
Οπτικά που τα έχω δει καινούργια δεν έχουν καμία διαφορά, τώρα αν στη λειτουργία τους δημιουργούν "άλλα" προβλήματα, αυτό δεν το έχω προσέξει. Πάντως στη συμπίεση που έχω μετρήσει είμαι σε πολύ μέσα στα οριακά σημεία και της βαλβίδες που έχω ρυθμίσει είμαι κατά πολύ μακριά από τα όρια.

Μέχρι τώρα που έχω κάνει αρκετά service σε όλες μου της μοτοσυκλέτες δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα καμία, και με πάρα πολλά χλμ η κάθε μια, και ρωτάω? ρε παιδιά γιατί πρέπει σόι και καλά να πληρώνουμε τα μαμά πράγματα με τιμή πολύ πιο πάνω από του εμπορίου? χωρίς να έχουμε κάποια καλλίτερη φροντίδα-προστασία-απόδοση στη μηχανή μας ? μήπως για να κερδίζουν στη πλάτη μας κάποιοι επιτήδειοι ? στη Αμερική γιατί δεν έχουν τέτοια θέματα? βάζουν ότι θέλουν και ισχύει η εγγύηση τους? κάνουν ατελείωτα ανέμελα χλμ ?
Σωτηριε,

μιλαμε για ΜΑΝ, δεν μιλαμε για του Κυρ Ηλια στην γωνια το φίλτρο!!! Κι εγω θεωρω οτι δεν υπάρχει προβλημα απο τέτοιες εταιρείες, απλα εγω διυλιζω τον κώνωπα!!!

Οσο για το ''γιατι να πληρωνουμε κερατιάτικα...''' οχι απλως συμφωνω αλλα επαυξανω στην νιοστη!!!
π.χ. προχθες άλλαξα συμπλέκτη στο FABIA της πεθεράς μου, παω στην Skoda ''ποσο κανει κυριε'' ρωτώ,''350ε'' μου απαντάει...συγκριο!!!!! Πάω στην sachs, ''ποσο κανει κυριε?'' ''190e'' μου απαντα....τον πήρα!! Παω στο Fabia κατεβαζω τον συμπλέκτη και τι γράφει επανω?.....sachs!!! αντε τα συμπερασματα δικά σας!!

Last edited by GeorgeP; 19-10-2009 at 11:54.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 19-10-2009, 15:54
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Αλλαγή φίλτρου αέρα. Χρήσιμη?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas_366 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το 1150 είχε Κ/Ν. Το πρώτο που δεν μ άρεσε ήταν ο θόρυβος από την εισαγωγή σε ταξίδι με 140 κλμ.
Ρώτησε και ο Στράτος κάποιον ``φίλο`` του και του είπε δεν κάνει για πολλές σκόνες.
Έβαλα μαν (αυτό μου έδωσαν σε συνεργείο, τέτοιο έβαζαν 10 ή 11 ευρώ έκανε) και δεν κατάλαβα και διαφορά...
Ακόμα το Μαν έχω πάνω και το Κ/Ν στο κουτί.
Αυτό που είπε ο Γιώργος δεν το είχα σκεφτεί.

Κανε τις αγορες σου απο site του εξωτερικου (Αγγλικα και Γερμανικα μαγαζια) και λυνεις το προβλημα στο ντοπιο νταβατζηλικι.........
Π.χ 10 ευρω το γνησιο φιλτρο αερος
10,5 ευρω το γνησιο φιλτρο λαδιου κτλ κτλ..
Συν το οτι δεν χρειαζεται να ασχοληθεις με τα microns (μια που μιλαμε για φιλτρα) του καθε αλλου φιλτρου που σκοπευεις να βαλεις.
Μακροπροθεσμα στην "ζωη" και την αξιοπιστια του καθε κινητηρα τα microns ειναι το Α και το Ω!!!!!!
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 20-10-2009, 23:37
gzpainter Ο/Η gzpainter βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Ένας Scouser απο την Κρήτη
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή Απάντηση: Αλλαγή φίλτρου αέρα. Χρήσιμη?

παντως για να προσθεσω και κατι σε ολη την κουβεντα για τα φιλτρα...εδω στην Αγγλια...στο ukGSer forum...δεν τα εχουν και καλο το να αλλαξουν το φλτρο σε K&N...αυτη η αποψη οφείλεται στο γεγονος οτι το K&N αφηνει περισσοτερα μικροσωματιδια να περασουν...κατι λογικο αφου ειναι απο διαφορετικο υλικο απο οτι το εργοστασιακο...το τελευταιο ειναι απο χαρτι αν δεν κανω λαθος...απο την αλλη...μην ξεχνας οτι ο κινητρας δουλεθει με μειγμα καυσιμου και οξυγονου...αρα ενα ελυθερο φιλτρο σημαινει και περισσοτερο οξυγονο αρα και περισσοτερη καυση αν συνδιαστει και με περισσοτερο καυσιμο...
Το σχολιο σχετικα με το χωμα ειναι πιστευω σωστο....προσωπικα...τωρα με τις Zard...περιμενω μονο να βρω λιγο ελευθερο χρονο για το εγκαταστησω...αφου τα περισσοτερα χιλιομετρα που γραφω ειναι σε επαρχιακους ασφαλτινους δρομους...
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 21-10-2009, 08:10
soter3gm Ο/Η soter3gm βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Αιγάλεω R1100 RT
Μoto: R1100RT
Μηνύματα: 1,040
Προεπιλογή Απάντηση: Αλλαγή φίλτρου αέρα. Χρήσιμη?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gzpainter Εμφάνιση μηνυμάτων
παντως για να προσθεσω και κατι σε ολη την κουβεντα για τα φιλτρα...εδω στην Αγγλια...στο ukGSer forum...δεν τα εχουν και καλο το να αλλαξουν το φλτρο σε K&N...αυτη η αποψη οφείλεται στο γεγονος οτι το K&N αφηνει περισσοτερα μικροσωματιδια να περασουν...κατι λογικο αφου ειναι απο διαφορετικο υλικο απο οτι το εργοστασιακο...το τελευταιο ειναι απο χαρτι αν δεν κανω λαθος...απο την αλλη...μην ξεχνας οτι ο κινητρας δουλεθει με μειγμα καυσιμου και οξυγονου...αρα ενα ελυθερο φιλτρο σημαινει και περισσοτερο οξυγονο αρα και περισσοτερη καυση αν συνδιαστει και με περισσοτερο καυσιμο...
Το σχολιο σχετικα με το χωμα ειναι πιστευω σωστο....προσωπικα...τωρα με τις Zard...περιμενω μονο να βρω λιγο ελευθερο χρονο για το εγκαταστησω...αφου τα περισσοτερα χιλιομετρα που γραφω ειναι σε επαρχιακους ασφαλτινους δρομους...
Σωστοί οι ukGSer's, αυτό το έχω διαβάσει και στο ADVriders για αυτό και λέω για το χάρτινο φίλτρο συνέχεια.
Αλλά όχι να μας τον "πιάνουν" τσάμπα οι διάφοροι επιτήδειοι, για αυτό τον λόγο ΜΑΝ filters και τα μυαλά στο μπλέντερ
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Αυτοκίνητο με αέρα! !!!!!!!!!!!!!! riko46 Αυτοκίνητο 7 02-09-2009 01:47
Καθάρισμα φίλτρου αέρα Κ&Ν !!!!!!!!!! riko46 Τεχνικά θέματα διάφορα 11 15-08-2009 08:34
Αυτοκίνητο με αέρα! Black_Shadow Αυτοκίνητο 8 18-02-2009 17:10
Αλλαγή Ελαστικών KostasGS Τεχνικά θέματα διάφορα 11 24-01-2009 21:08
Νέα λάστιχα χωρίς αέρα!!! skippybi Τεχνικά θέματα διάφορα 7 29-12-2008 00:48


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:08.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!