GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #81  
Παλιό 15-06-2013, 01:03
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Funduro 1997, πληροφορίες plz!

Reply With Quote
  #82  
Παλιό 15-06-2013, 19:54
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Funduro 1997, πληροφορίες plz!

Ξέρει κανείς ποιά εταιρεία κατασκευάζει το κόμπλερ ή έστω το ρουλεμάν;

Εκανα μιά μικρή αναζήτηση κι είδα ότι ίσως μπορώ να τη βγάλω μόνο με το ρουλεμάν....
και τα γρανάζια φυσικά. Φτηνοδουλειά, το γνωρίζω, αλλά....................................
είμαι και φύσει περίεργος και θέλω να δοκιμάζω διάφορα....αν την αποτελειώσω την αποτέλειωσα....αλλά μου κάθεται στο στομάχι η σκέψη να την κάνω ανταλλακτικά τη μηχανή και να σταματήσω εδώ κάθε εκροή χρημάτων με αβέβαιο αποτέλεσμα. Κανονικά θα έπρεπε να κατεβάσω κινητήρα και να τον διαλύσω για να μου φύγει η "αγωνία" μην έχει καθήσει σε κανέναν αυλό ή αλλού μεγαλύτερο ρίνισμα και τα κάνει όλα ...... όταν πάρει μπροστά, αλλά δεν έχω καθημερινή πρόσβαση στη μηχανή.


Διάβασα και το νήμα του Ταξιδευτή και μπήκε ο διάολος μέσα μου.....

Εχω μπερδευτεί μαμώ το κέρατό μου!


Τες πα...πάω να συνεχίσω την αναζήτηση πληροφοριών....
Reply With Quote
  #83  
Παλιό 16-06-2013, 12:10
Ταξιδευτης Ο/Η Ταξιδευτης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Αττική
Μoto: Honda VFR750 RC36 II
Μηνύματα: 697
Προεπιλογή Απάντηση: Funduro 1997, πληροφορίες plz!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από siraxanz Εμφάνιση μηνυμάτων
Φτιαχτο Γιάννη

Δες κ το νήμα του Νίκου

Φτιαχτο, χαϊδευτο, κ ΘΑ ανταμειφτεις

Δεν γερνάει αυτή η Μπέμπα
Οπως ειπε κ ο φιλος Siraxanz. Γιαννη ασε τις χαζομαρες και τους δισταγμους.

Παρε τη μηχανη απο το μηχανικο, βρες ενα χωρο να τη δουλεψουμε παρεα κ δεν θες ουτε λεφτα ουτε τιποτα! Το f650.com να ειναι καλα και θα την κανουμε πενα!

Στειλε μου ΠΜ με το τηλ σου για να βρεθουμε! Πω ρε πστ μου τι να κανω που με πιανουν οι συναισθηματισμοι μου με τα αδεσποτα!
Reply With Quote
  #84  
Παλιό 16-06-2013, 14:54
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Funduro 1997, πληροφορίες plz!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Ταξιδευτης Εμφάνιση μηνυμάτων


Οπως ειπε κ ο φιλος Siraxanz. Γιαννη ασε τις χαζομαρες και τους δισταγμους.

Παρε τη μηχανη απο το μηχανικο, βρες ενα χωρο να τη δουλεψουμε παρεα κ δεν θες iουτε λεφτα ουτε τιποτα! Το f650.com να ειναι καλα και θα την κανουμε πενα!

Στειλε μου ΠΜ με το τηλ σου για να βρεθουμε! Πω ρε πστ μου τι να κανω που με πιανουν οι συναισθηματισμοι μου με τα αδεσποτα!
Πολύ απροσδόκητη αλλά κ όμορφη πρόταση !!! και μακάρι να δούμε άλλη μια επιτυχη ανακατασκευή μότο
Reply With Quote
  #85  
Παλιό 16-06-2013, 16:15
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Funduro 1997, πληροφορίες plz!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Ταξιδευτης Εμφάνιση μηνυμάτων


Οπως ειπε κ ο φιλος Siraxanz. Γιαννη ασε τις χαζομαρες και τους δισταγμους.

Παρε τη μηχανη απο το μηχανικο, βρες ενα χωρο να τη δουλεψουμε παρεα κ δεν θες ουτε λεφτα ουτε τιποτα! Το f650.com να ειναι καλα και θα την κανουμε πενα!

Στειλε μου ΠΜ με το τηλ σου για να βρεθουμε! Πω ρε πστ μου τι να κανω που με πιανουν οι συναισθηματισμοι μου με τα αδεσποτα!
Νίκο σε ευχαριστώ πολύ για την πρότασή σου! Με τιμά!


Θέλω να ξεκαθαρίσω ότι ο μηχανικός μου δεν είναι απλά "μηχανικός", είναι αδερφικός μου φίλος πάνω από 2 δεκαετίες τώρα κι είναι ο άνθρωπος που θα εμπιστευόμουν την οικογένειά μου. Οσον αφορά τις τεχνικές του γνώσεις είναι πέρα από κάθε αμφιβολία. Θέλω να πω ότι η γνώμη του είναι ευαγγέλιο για μένα, απλά μου κάνει τα χατήρια και "πληρώνει" τις τρέλλες μου.

Οσον αφορά τη μηχανή, ναι θα ήθελα να κάνω κάτι σαν αυτό που έκανε ο φίλος Ταξιδευτής. Το θέμα είναι ότι ο διαθέσιμος χρόνος μου λόγω οικογένειας κι εργασίας είναι σχεδόν ανύπαρκτος. Κάθε ώρα εργασίας στη μηχανή είναι κλεμμένη από τη Βίκυ και τον Κωνσταντίνο.

Κι όμως, αυτό το ελαφρώς ταλαιπωρημένο όπως φαίνεται μηχανάκι μου λέει να μην το διαλύσω...θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά, αν και για να είμαι ειλικρινής μου έχει λείψει τόσο πολύ μιά "μεγάλη" μηχανή που ήμουν έτοιμος να "ενεργοποιήσω" την πρόταση ανταλλαγής του πραπρά με το Funduro. Μάλλον θα κάνω λίγη υπομονή ακόμη.



Reply With Quote
  #86  
Παλιό 16-06-2013, 23:21
Fuji Ο/Η Fuji βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Βόλος - Σκόπελος
Μoto: BMW F650GS/DAKAR
Μηνύματα: 2,856
Προεπιλογή Απάντηση: Funduro 1997, πληροφορίες plz!

Τώρα πήρα χαμπάρι τι έγινε ... ο ortho ξαναχτύπησε! Γιάννη, είσαι απίστευτος, πραγματικά ανήσυχο πνεύμα. Σε τρώει διαρκώς ο απαυτός σου για περιπέτειες!
Reply With Quote
  #87  
Παλιό 16-06-2013, 23:46
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Funduro 1997, πληροφορίες plz!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Fuji Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα πήρα χαμπάρι τι έγινε ... ο ortho ξαναχτύπησε! Γιάννη, είσαι απίστευτος, πραγματικά ανήσυχο πνεύμα. Σε τρώει διαρκώς ο απαυτός σου για περιπέτειες!

Οπως το λες Νικόλα! Κανονικά θα έπρεπε να κάτσω στ'αυγά μου....Ελα όμως που με τρώει το σαράκι Αυτό το GS 650 από τότε που είχε πρωτοβγεί το είχα ερωτευτεί κι απ'ότι φαίνεται θα με κυνηγά για πολύ ακόμα

Για να μην κοροϊδευόμαστε, αν είχα χρήματα θα έπαιρνα το 800, αλλά δεν τα έχω κι ούτε πρόκειται να μου περισσέψουν για τα επόμενα πολλά χρόνια, οπότε γυρίζω ξανά και ξανά στην παλιά αγάπη!

Αν αυτό το φτιάξω τελικά θα το κάνω ιδιαίτερο για να μειώσω τις ιδέες πώλησής του, που συχνά πυκνά με πιάνουν!
Reply With Quote
  #88  
Παλιό 17-06-2013, 01:01
tsak8 Ο/Η tsak8 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS '05
Μηνύματα: 545
Προεπιλογή Απάντηση: Funduro 1997, πληροφορίες plz!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Ταξιδευτης Εμφάνιση μηνυμάτων


Οπως ειπε κ ο φιλος Siraxanz. Γιαννη ασε τις χαζομαρες και τους δισταγμους.

Παρε τη μηχανη απο το μηχανικο, βρες ενα χωρο να τη δουλεψουμε παρεα κ δεν θες ουτε λεφτα ουτε τιποτα! Το f650.com να ειναι καλα και θα την κανουμε πενα!

Στειλε μου ΠΜ με το τηλ σου για να βρεθουμε! Πω ρε πστ μου τι να κανω που με πιανουν οι συναισθηματισμοι μου με τα αδεσποτα!
ΜΠΡΑΒΟ Νίκο!
Μακαρι να ανοίξετε άλλο ενα ωραίο θέμα μαζι
Reply With Quote
  #89  
Παλιό 29-06-2013, 23:02
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Funduro 1997, πληροφορίες plz!

Σήμερα ξεκινήσαμε......αφαιρέσαμε όλα τα πλαστικά της μηχανής για καθάρισμα και γυάλισμα. Τις επόμενες μέρες με περιμένει αρκετό τρίψιμο.
Οταν θα είμαι έτοιμος θα ανοίξω ένα νέο νήμα με λεπτομέρειες του τι βρήκαμε και τι κάναμε....Θα πάρει μάλλον αρκετό καιρό μέχρι να μπει η μηχανή μπροστά διότι δεν τη γλυτώνω, το κόμπλερ πρέπει να το πάρω, θα είναι σφάλμα που θα πληρώσω στη συνέχεια αν δεν το κάνω. Τέλος πάντων, θα έχω το χρόνο τουλάχιστον να την κάνω κούκλα αισθητικά....
Reply With Quote
  #90  
Παλιό 29-06-2013, 23:14
spitiko Ο/Η spitiko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Στα Χανιά της Κρήτης
Μoto: Tiger 07 abs
Μηνύματα: 2,225
Προεπιλογή Απάντηση: Funduro 1997, πληροφορίες plz!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα ξεκινήσαμε......αφαιρέσαμε όλα τα πλαστικά της μηχανής για καθάρισμα και γυάλισμα. Τις επόμενες μέρες με περιμένει αρκετό τρίψιμο.
Οταν θα είμαι έτοιμος θα ανοίξω ένα νέο νήμα με λεπτομέρειες του τι βρήκαμε και τι κάναμε....Θα πάρει μάλλον αρκετό καιρό μέχρι να μπει η μηχανή μπροστά διότι δεν τη γλυτώνω, το κόμπλερ πρέπει να το πάρω, θα είναι σφάλμα που θα πληρώσω στη συνέχεια αν δεν το κάνω. Τέλος πάντων, θα έχω το χρόνο τουλάχιστον να την κάνω κούκλα αισθητικά....
Καλη δύναμη Γιαννη.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:48.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!