GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Άλλες εταιρίες

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 18-02-2012, 23:24
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Honda Crosstourer 1200 - Πρώτο τεστ παγκοσμίως!

Γιώργο εμείς οι 2 έχουμε την τάση να λέμε το ίδιο, αλλά -παραδόξως- να διαφωνούμε
Εγώ δικαιολόγησα την κατανάλωση και -χωρίς να αναφέρω αυτό που λες- το συμπεριέλαβα στην άποψή μου Και η μετάφραση του bikeit, καλή είναι. Το ίδιο κατάλαβα και στα αγγλικά. Είπα επίσης ότι και το Gs φτάνει και ξεπερνάει τα 8 λίτρα /100χλμ, αμα του πιεις το αίμα.

Και φυσικά το βάρος παίζει ρόλο στην κατανάλωση Δεν καις το ίδιο με συνεπιβάτη και 3 βαλίτσες..... Επίσης το Vara είναι πρακτικά ιδίου βάρους με το νέο Crosstourer, αλλά είναι 1000αρι με σκάρτα 100 αλόγατα! Το νέο είναι 1200 με 130 άλογα περίπου, άρα -αναλογικά- θα το έλεγα και οικονομικό!
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 18-02-2012, 23:34
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: Honda Crosstourer 1200 - Πρώτο τεστ παγκοσμίως!

ΕΜΠΑΣΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΡΑΛΕΝΕ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ
ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΙΕΙ ΤΟΣΟ
ΑΛΛΑ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΜΟΤΟ
ΑΝΕΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ ΑΔΙΑΦΟΡΟ ΜΟΤΕΡ
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΟΥΣ ΚΙΤΡΙΝΟΥΣ ΤΗΝ ΑΦΡΙΚΑΝΑ ΕΑΝ ΒΕΛΤΙΩΝΑΝΕ ΘΑ ΕΦΤΑΝΕ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ 50 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΠΟΥΛΑΝΕ
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 18-02-2012, 23:57
Ακιs Ο/Η Ακιs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 ADV μαυρη και χοντρη.... HONDA C90 84'
Μηνύματα: 6,038
Προεπιλογή Απάντηση: Honda Crosstourer 1200 - Πρώτο τεστ παγκοσμίως!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από phoenix Εμφάνιση μηνυμάτων
ΕΜΠΑΣΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΡΑΛΕΝΕ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ
ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΙΕΙ ΤΟΣΟ
ΑΛΛΑ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΜΟΤΟ
ΑΝΕΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ ΑΔΙΑΦΟΡΟ ΜΟΤΕΡ
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΟΥΣ ΚΙΤΡΙΝΟΥΣ ΤΗΝ ΑΦΡΙΚΑΝΑ ΕΑΝ ΒΕΛΤΙΩΝΑΝΕ ΘΑ ΕΦΤΑΝΕ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ 50 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΠΟΥΛΑΝΕ
Με συγχωρεις ρε Στεργιο,το ανευ χαρακτηρα και προσωπικοτητας ειναι προσωπικη σου αποψη και την σεβομαι,αλλα πως χαρακτηριζεις ενα υδροψυκτο,τετρακυλινδρο V κινητηρα με 129hp και με προαιρετικα σειριακο κιβωτιο σε ''τυπου'' on-off μοτοσυκλετα ως ''αδιαφορο'',θα ηθελα να το καταλαβω λιγο καλυτερα.....
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 18-02-2012, 23:58
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: Honda Crosstourer 1200 - Πρώτο τεστ παγκοσμίως!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Το Βαραντερο μου ζυγιζει περιπου το ιδιο δηλ, 269 κιλα (ABS), και καταναλωνει απο 5 (120κμ/ωρα) μεχρι και 6,2 (160κμ/ωρα) λιτρα ανα 100κμ! Στην πολη ποτε δεν ξεπερναει τα 7.!

δεν υπαρχει περίπτωση στα 160 χιλιόμετρα να έχεις κατανάλωση 6.2
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 19-02-2012, 00:10
xurxes Ο/Η xurxes βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1200GSA
Μηνύματα: 4,060
Προεπιλογή Απάντηση: Honda Crosstourer 1200 - Πρώτο τεστ παγκοσμίως!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από commander Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν υπαρχει περίπτωση στα 160 χιλιόμετρα να έχεις κατανάλωση 6.2
Ούτε στα καλύτερα μας όνειρα....
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 19-02-2012, 00:16
gepol Ο/Η gepol βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: Honda ST 1300 Pan European
Μηνύματα: 1,483
Προεπιλογή Απάντηση: Honda Crosstourer 1200 - Πρώτο τεστ παγκοσμίως!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
η αιτια ολων των κακων...........συνδυαζομενη με την ανεση και πολυτελεια ενος ΡanEuropean κανει τον καθενα μας να θελει ολα τα άλλα μηχανακια να του μοιαζουν ειναι εκρηκτικη.

Σε τετοιο σημειο μαλιστα που δεν διαβαζουμε το αναφερομενο τεστ π.χ του Kevin Ash οπου υπαρχει η φωτογραφια του dashboard οπου φαινεται ολοκαθαρα η θερμοκρασια περιβαλλοντος!!!!!

Υ.Γ. για ντουλαπακια......σε επομενο.......
Μετά απο 12 χρόνια παρουσίας και τεχνολογίας του Varadero, και δεδομένης της "πράσινης τρέλας" που κυριαρχεί και όχι άδικα, ειλικρινά περίμενα κάτι τεχνολογικά εξελιγμένο σε τομείς όπως το βάρος και η κατανάλωση και όχι μόνο στην ιπποδύναμη, σχέσεις και φρένα...

Σόρρυ, αλλά ότι και να μου πείς, προβλέπω ότι θα έχει την τύχη των ΤΑ και VFR....δεδομένης και της υψηλής τιμής...θα το δείξουν βέβαια οι πωλήσεις..

Στην τελική και σύμφωνα με την δική μου άποψη περι μοτοσυκλέτας, δεν ξέρω σε ποιά κατηγορία να την εντάξω, αλλά τείνω να την εντάξω στην κατηγορία του MultiStrada Tiger κλπ....Κατηγορία προσωπικά για μένα πλήρως αδιάφορη...

Για την ένδειξη θερμοκρασίας, το παίρνω πίσω....

Last edited by gepol; 19-02-2012 at 00:19.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 19-02-2012, 00:16
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Honda Crosstourer 1200 - Πρώτο τεστ παγκοσμίως!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο εμείς οι 2 έχουμε την τάση να λέμε το ίδιο, αλλά -παραδόξως- να διαφωνούμε
Εγώ δικαιολόγησα την κατανάλωση και -χωρίς να αναφέρω αυτό που λες- το συμπεριέλαβα στην άποψή μου Και η μετάφραση του bikeit, καλή είναι. Το ίδιο κατάλαβα και στα αγγλικά. Είπα επίσης ότι και το Gs φτάνει και ξεπερνάει τα 8 λίτρα /100χλμ, αμα του πιεις το αίμα.

Και φυσικά το βάρος παίζει ρόλο στην κατανάλωση Δεν καις το ίδιο με συνεπιβάτη και 3 βαλίτσες..... Επίσης το Vara είναι πρακτικά ιδίου βάρους με το νέο Crosstourer, αλλά είναι 1000αρι με σκάρτα 100 αλόγατα! Το νέο είναι 1200 με 130 άλογα περίπου, άρα -αναλογικά- θα το έλεγα και οικονομικό!
Θεοδωρα,
δεν αντιλεγω και οτι εγραψα ηταν συμπληρωματικο στο δικο σου.....εκτος της συνεισφορας του βαρους και της μεταφρασης.
Η μεταφραση, αν το κοιταξεις λεξη προς λεξη, ειναι λαθος παραλειποντας μεγαλα ουσιωδη κομματια οπως αυτο που αναφερω στο πιο πανω ποστ μου. Το riding it quite hard π.χ δεν αναφερεται πουθενα!! Διοτι αν το '''.....riding it quite hard '' σημαινει 8λ/100κμ με 200αρες τοτε οχι μονον οικονομικο ειναι αλλα παει με τις αναθυμιασεις σε χαμηλοτερες ταχυτητες.

Το βαρος τωρα, μια μικροτερου κυβισμου μοτοσυκλετα απο μια αλλη ιδιου βαρους καιει περισσοτερο καυσιμο και ο λογος ειναι η λιγοτερη ροπη στις ιδιες με το αλλο μηχανακι στροφες. Το ST1300 Pan European με τα 300+ κιλα του πρακτικα καιει το ιδιο με το ΜΚ3 βαραντερο!!
Το FJR 1300 του αδερφου μου καει το ιδιο ¨η και λιγοτερο (λιγοτερο μεχρι τα 120) απο το Βαραντερο ΜΚ3 παρολο που διαθετει 5ταχυτο σαζμαν με 5η τοσο κοντη που νομιζεις οτι θα βγουν τα πιστονια απο τους κυλινδρους.
Τα τριβαλιτσα και τα δικαβαλα λιγο ρολο παιζουν στις συχρονες ψεκαστες κατασκευες κιαυτον μονο στα ξεκινηματα. Στα καρμπυρατερατα αυτο αλλαζει προς το χειροτερο.
Εγω με τα ΜΚ 2-3 μου ητε δικαβαλος, ητε τριβαλιτσος ητε δικαβαλος και τριβαλιτσος μαζι ποτε δεν ξεπερασα τα 6,5 λιτρα/100κμ με ταχυτητες 140-160κμ. Με το ΜΚ1 μου ομως........αστα να πανε!! Εσερνα και βυτιο απο πισω αφου μονος εκαιγα 7-8λ/100κμ και με ολα τα φορτωματα ξεπερνουσα τα 9(!!) πολλες φορες!!
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 19-02-2012, 00:25
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: Honda Crosstourer 1200 - Πρώτο τεστ παγκοσμίως!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω με τα ΜΚ 2-3 μου ητε δικαβαλος, ητε τριβαλιτσος ητε δικαβαλος και τριβαλιτσος μαζι ποτε δεν ξεπερασα τα 6,5 λιτρα/100κμ με ταχυτητες 140-160κμ!
Γιωργο θες να μας πεις οτι με 150 κιλα σιν δεν εχεις διαφορα στην καταναλωση???
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 19-02-2012, 00:30
gepol Ο/Η gepol βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: Honda ST 1300 Pan European
Μηνύματα: 1,483
Προεπιλογή Απάντηση: Honda Crosstourer 1200 - Πρώτο τεστ παγκοσμίως!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
ΗΠΑ, Αυστραλία...
Άλλη νοοτροπία. Ισάδια και χιλιόοοοομετραααα
Δεν νομίζω ότι η αγορές αυτές ενδιαφέρονται για μηχανές τέτοιου τύπου... Εκεί είναι γεμάτες με K1200LT, ST1300, Goldwing, Harley κλπ...

Το Varadero για παράδειγμα δεν μπήκε ποτέ παρά πέρισυ στο Καναδά και τις ΗΠΑ, και δεν πάει καλά... Για Αυστράλια δεν ξέρω...
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 19-02-2012, 00:35
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Honda Crosstourer 1200 - Πρώτο τεστ παγκοσμίως!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gepol Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά απο 12 χρόνια παρουσίας και τεχνολογίας του Varadero, και δεδομένης της "πράσινης τρέλας" που κυριαρχεί και όχι άδικα, ειλικρινά περίμενα κάτι τεχνολογικά εξελιγμένο σε τομείς όπως το βάρος και η κατανάλωση και όχι μόνο στην ιπποδύναμη, σχέσεις και φρένα...

Σόρρυ, αλλά ότι και να μου πείς, προβλέπω ότι θα έχει την τύχη των ΤΑ και VFR....δεδομένης και της υψηλής τιμής...θα το δείξουν βέβαια οι πωλήσεις..

Στην τελική και σύμφωνα με την δική μου άποψη περι μοτοσυκλέτας, δεν ξέρω σε ποιά κατηγορία να την εντάξω, αλλά τείνω να την εντάξω στην κατηγορία του MultiStrada Tiger κλπ....Κατηγορία προσωπικά για μένα πλήρως αδιάφορη...
Το ΤΑ τι προβλημα εχει? ειναι δευτερο στις πωλησεις μετα το Βστρομ με 219 πωλησεις εναντι 469......
Δεν ηταν βεβαια και ποτε πρωτο ¨η οταν ηταν δεν υπηρχε καθολου ανταγωνισμος. Αλλα μην αρχισουμε αυτην την συζητηση τωρα.

Δεν υπαρχει κατηγορια να το ενταξεις...ειναι μια κατηγορια μονο του η οποια κατα την Χοντα λεγεται ''adventure sports tourer''.
Αν ηταν MultiStrada Tiger δεν θα ηταν 275 κιλα και θα εστριβε και θα φρεναρε σαν κι αυτα, που ειμαι σιγουρος οτι δεν.........δεν το χρειαζεται εξαλλου.

Φρενα? δεν ξερουμε ακομη, αλλα το C-ABS που εχει δοκιμαστει σε αλλα μοντελα αναφερεται ως το καλυτερο συστημα φρενων πανω σε μοτοσυκλετα αυτην την στιγμη. Φρεναρει ακομα και σε χαλικι, νερο, γυαλι χωρις να ριχνει τον αναβατη και μαλιστα με το μαξιμουμ της επιβραδυνσης αφου ελεγχεται τελειως ηλεκτρονικα. (καμαι σχεση με οτι ξεραμε μεχρι τωρα σε Varantero και PanEuropean)
Βαρος? τοθριστικη μοτοσυκλετα χωρις βαρος ειναι σαν να λεμε Mercedes 500 πουπουλο....δεν γινεται. Η GS π.χ ΔΕΝ ειναι τουριστικη μοτοσυκλετα, ειναι 50/50 ενω το crosstourer 90/10 (ασφαλτο-χωμα)

Καλα να ειμαστε, δουλεια να εχουμε κι εμεις οι χοντακηδες να το αποκτησουμε καποτε.

Υ.Γ. Δενε χει σχεση ανταγωνιστικοτητας με τα GS....ΚΑΜΙΑ....αλλο το ενα αλλο το αλλο.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Τρόποι καλής συμπεριφοράς στο τραπέζι… (Παγκοσμίως!) black_hawk Κόσμος 6 31-12-2011 12:10
Στη μαζική παραγωγή το Honda Crosstourer paliouras39 Άλλες εταιρίες 12 26-10-2011 00:35
ΝΕΟ HONDA CROSSTOURER (ex VARADERO) IOTH1X Άλλες εταιρίες 1 27-05-2011 20:40
Honda NT 700 VA vs Suzuki AN 650 Exec ABS Ένα μίνι συγκριτικό siraxanz Άλλες εταιρίες 48 10-05-2011 09:24


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:25.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!