GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 11-08-2013, 14:49
grou Ο/Η grou βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: BMW R1200GS 2006
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή Παρατήρηση για τα φρένα!

Φίλοι μου καλο χειμώνα για όσους επιστρέψαμε και καλη συνέχεια σε όσους ακόμα απολαμβάνουν διακοπές....
Μια ερώτηση προς τους γνωστές και κάθε συμβουλή δεκτή....
Ενώ βρισκόμουν θεσσαλονικη διαπίστωσα οτι μου κολλάγε λιγάκι παραπάνω το sevro στο gs μου (2005).
Αντικατέστησα ενα διακόπτη αλλα τη Δουλεια μου την έκανε το Συνεργειο στο διπλανό χωριο...
Μετα την αλλαγή παρατήρησα οτι ειχε γίνει υπέρευαισθητο και σε κάθε τράνταγμα ακουγόταν και παλι το sevro...
Το ξανα πήγα λοιπόν και μου το ξανα ρύθμισε η αυτο ισχυρίζεται...
Πλέον ναι μεν δεν ακούγεται να κολλάει αλλα εχω παρατηρήσει δυο θεματακια που δεν ξερω βεβαια κατα πόσο σχετίζονται με αυτο...
Πρώτον η Μηχανη μολις γυρίσω τον διακόπτη κανει κανονικά τα check αλλα συμβαίνει συχνά να μην παίρνει μπροστα με την πρώτη...μάλιστα κανει σαν να εχει προβλημα η μπαταρία την οποία ομως άλλαξαν πριν φύγω διακοπές...
Δεύτερον αν θυμάμαι καλα μολις την βάλεις μπροστα και μεχρι να κανεις τα πρώτα μέτρα η ένδειξη του abs αναβοσβηνει και δεν πιάνει...
Στο δικό μου ενώ αναβοσβηνει η ένδειξη τα φρένα μου ειναι σκληρά απο την αρχη και πριν καν κίνησω την Μηχανη...
Ξέρει κανεις απο τι Πάσχω;;
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 11-08-2013, 15:41
peterv Ο/Η peterv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 1,668
Προεπιλογή Απάντηση: Παρατήρηση για τα φρένα!

Τι διακόπτη σου άλλαξε ;
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 11-08-2013, 15:42
grou Ο/Η grou βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: BMW R1200GS 2006
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή Απάντηση: Παρατήρηση για τα φρένα!

Το διακόπτη του sevro που ειναι διπλα στη μανετα του φρενου
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 11-08-2013, 16:09
peterv Ο/Η peterv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 1,668
Προεπιλογή Απάντηση: Παρατήρηση για τα φρένα!

Στην μανέτα από κάτω έχει μια πολύ μικρή βιδούλα σαν καρφίτσα που ρυθμίζει την πίεση του φρένου. Αυτή δεν πρέπει να είναι τέρμα. Ρυθμίζεται με πολύ μικρό αλλεν.

Μάλλον πρέπει να ελέγξεις σε εξουσιοδοτημένο την μονάδα abs συνολικά στον εγκέφαλο , εκεί γίνονται ηλεκτρονικές ρυθμίσεις για το πόσο πολύ η λίγο θα πιάνουν τα φρένα , πόσο ευαίσθητα θα ειναι , ποια κατανομή μεταξύ προστινου και πίσω φρένου θα κάνουν , και ένα σκασμό άλλα πράγματα.

Υγρά φρένων στην μονάδα πότε άλλαξες τελευταία φορά ;

Δοκίμασε μόνο προστινή μανέτα φρένου και μόνο ποδοφρενο δουλεύουν και τα δύο χώρια ;

Κοίταξε τα φρένα σου κάπου υπεύθυνα , σε εξειδικευμένο συνεργείο και όχι στο γνωστό της γειτονιάς σου.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 20-08-2013, 03:01
Papadopaidi Ο/Η Papadopaidi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2012
Περιοχή: Patras
Μoto: R 1150 GS '00
Μηνύματα: 813
Προεπιλογή Απάντηση: Παρατήρηση για τα φρένα!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από peterv Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην μανέτα από κάτω έχει μια πολύ μικρή βιδούλα σαν καρφίτσα που ρυθμίζει την πίεση του φρένου. Αυτή δεν πρέπει να είναι τέρμα. Ρυθμίζεται με πολύ μικρό αλλεν.

Μάλλον πρέπει να ελέγξεις σε εξουσιοδοτημένο την μονάδα abs συνολικά στον εγκέφαλο , εκεί γίνονται ηλεκτρονικές ρυθμίσεις για το πόσο πολύ η λίγο θα πιάνουν τα φρένα , πόσο ευαίσθητα θα ειναι , ποια κατανομή μεταξύ προστινου και πίσω φρένου θα κάνουν , και ένα σκασμό άλλα πράγματα.

Υγρά φρένων στην μονάδα πότε άλλαξες τελευταία φορά ;

Δοκίμασε μόνο προστινή μανέτα φρένου και μόνο ποδοφρενο δουλεύουν και τα δύο χώρια ;

Κοίταξε τα φρένα σου κάπου υπεύθυνα , σε εξειδικευμένο συνεργείο και όχι στο γνωστό της γειτονιάς σου.
Ξεκινάς έτσι όπως λέει ο Πέτρος κ αν δεν...
πάμε αλλού.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 20-08-2013, 09:02
grou Ο/Η grou βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: BMW R1200GS 2006
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή Απάντηση: Παρατήρηση για τα φρένα!

Καλημερα....
ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες....
η αληθεια ειναι οτι μολις μου απαντησε ο Πέτρος ρύθμισα τη μικρη βίδα και από τότε δεν εμφανίζει τα προηγούμενα συμπτώματα....
Ελπίζω να διορθώθηκε αλλά ούτως η άλλως σκέφτομαι να ακολουθήσω την συμβουλή του και να πάω τη μηχανή για ένα καλό τσεκάρισμα....
Ευχαριστώ και πάλι!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:51.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!