GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #81  
Παλιό 10-03-2013, 21:51
Alkinoos Ο/Η Alkinoos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 982
Προεπιλογή

Ασχετο αλλα ηθελα να το μοιραστω μαζι σας επειδη έχω χαρεί παρα πολυ σημερα!!!
Επειδη πάντα σκέφτομαι τι θα κάνω αφού τελειώσω το κάθε project μου, μπορω να ανακοινώσω το επόμενο!!!!!
YAMAHA RD125LC του 1980!!!!
Το βρήκα πριν λίγες μέρες σε αρκετα καλη κατασταση (ημιαποσυνθεσης αλλα δεν έλειπαν πολλα κομμάτια) κ το καψουρευτικα!!! Βρήκα τον ιδιοκτήτη κ με συνοπτικές διαδικασίες το απέκτησα!!! Μέσα στη βδομάδα πάω να το φωρτωσω!!! Δεν έχω ιδέα τι θα κάνω με αυτο αλλα σίγουρα θα έχω με κάτι να ασχοληθω το χειμώνα!!!
Δε συγκρινεται με τα GS μας αλλα εχει την ομορφιά του.
Ο μόνος που δε χάρηκε φυσικα ήταν η γυναίκα μου!!!
Reply With Quote
  #82  
Παλιό 10-03-2013, 21:53
Alkinoos Ο/Η Alkinoos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 982
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από saitman Εμφάνιση μηνυμάτων
ευγε ρε Αλκινοε!!πολυ καλος!!περιμενουμε το τελικο αποτελεσμα!!τα συνεμπλοκ παντως επρεπε να τα ειχες κανει απο σιλικονη!
Ξέρεις κανενα Μαγαζι που να τα φτιάχνει απο σιλικονη; Δε μου ειναι τίποτα να στείλω ενα δείγμα αν με κατευθυνεις.
Reply With Quote
  #83  
Παλιό 18-03-2013, 17:14
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Επειδη το καλοκαίρι ειναι κοντα...

Αλκίνοε διάβασα όλο το θέμα σου με προσοχή, έχεις κάνει καλή δουλειά, έχω όμως μερικές ενστάσεις για τις αλλαγές που κάνεις.. που ίσως σε βοηθήσουν.

1. Το προοδευτικό ελατήριο hyperpro έχει "κλειστές" τις πάνω σπείρες και ταυτόχρονα είναι πιο κοντό. Μήπως θα έχεις μικρότερη απόσβεση σε λακούβες και μία ψιλοταλάντωση στα ταξίδια με την προοδευτικότητα που έχει ?

2. Με τα σκληρό τεφλόν που την ψάχνεις με το μπροστινό μήπως είναι ανούσιο μιας και δε παίζει να το κάνεις αγωνιστικό ούτε μπορείς να έχεις τόση ακρίβεια φτιάχνοντας μία θεόβαρη μοτο με τελείως διαφορετική γεωμετρία απ' ότι έχουν τα motogp, βάζοντας "σκληρα" υλικά σε σημεία, ενώ έχεις απίστευτη ταλάντωση και βάρος σε όλο το πλαίσο ? θα μπορούσε να λειτουργήσει αυτό αν χαμήλωνες υπερβολικά και έβαζες μικρής διαμέτρου ζάντα. οπότε θα έλεγα ότι είναι υπερβολική η σκέψη και αναζήτηση σκληρών ενώσεων στο μπροστινό. Παλιά είχα πεσει σε αυτή τη "παγίδα" και προβλιματιζόμουν με διάφορα, όπως σωληνάκια υψηλής στα φρένα, διάφορα ελατήρια στα αμορτισέρ, μέχρι και διαδρομές πεντάλ και γενικά υπερβολικές καταστάσεις που θα ήταν το 5 % της συνολικής χρήσης και οδήγησης.. Τα έβαλα όλα και είχα την αίσθηση ότι έπρεπε να "σκληρήνω" και άλλο και άλλο το μπροστινό. Μετά μου φαίνονταν μαλακό το πίσω. Μετά στη χρήση ήταν υπερβολικά άκαμπτη και χαμηλή η μοτοσυκλέτα που με το το βάρος της έδινε την αίσθηση κατέρπιλαρ..
Τεσπα με τόσο ύψος όμως και τέτοια μεγάλη μπροστινή ζάντα, ήταν ανώφελο ότι και να έκανα στο στήσιμο. Πειραματίστηκα με διάφορα ώσπου κατάλαβα ότι το μπροστινό σε δρόμους μη πίστας, πρέπει να έχει τον χρόνο του στις απότομες αντιδράσεις και αλλαγές (ελέω βάρους και ύψους) οπότε τελικά έβγαλα τη σκληρή ακαμψία με τα χαμηλά ελατήρια και τις σκληρές ενώσεις-φρένα και άφησα "μαλ@κές" ρυθμίσεις και συνδέσμους. Δηλ. το ξαναέκανα μαμα, αλλάζοντας μόνο τα ελειπή και φθηνά ανταλλακτικά που πονούσε η μοτο, το χαμήλωσα λίγο και έδωσα έμφαση στον κινητήρα και τις λίγες περαπάνω επιδόσεις που ήθελα..
Αποτέλεσμα ήταν ναι μεν να μην είχα το απόλυτο έλεγχο σε ιδανικές συνθήκες motogp αλλά προλάβαινα τις αντιδράσεις στην γρήγορη οδήγηση στην κακοτράχαλη ελληνική άσφαλτο. Στην ευθεία, εκείνες τις ατελίωτες στις εθνικές οδούς με μέση ωριαία τα 160, ήταν σχετικά σταθερή χωρίς αναγούλες και αναταράξεις. Όλα αυτά σχετικά πάντα δεδομένου ότι η μοτοσυκλέτα έχει μεγάλο ύψος και είναι πολύ πιο βαριά από τις πιστιάρικες.. και πολύ πιο ψηλή από τις χαμηλές tournig rt, fj, cbf κλπ. επιδίωξα δηλ. ένα μέσο όρο με ποσοστιαία χρήση όσο το δυνατόν μεγαλύτερη.

Νομίζω ότι με πιο σταθερά ρουλεμάν τιμονιού, πχ. επώνυμα κώνικα ρουλεμάν skf θα είχες πιο καλό έλεγχο στην μοτο σου, προλαβαίνοντας τις αντιδράσεις του μπροστινού, αφήνοντας τους "μαλακούς" συνδέσμους και τα σταθερά ελατήρια να κάνουν την δουλειά τους. Χρειάζεσαι ίσως πιο σκληρό αμορτισέρ για να έχεις την αίσθηση του ελέγχου με την απαραίτητη όμως διαδρομή και σταθερή ελαστικότητα του ελατηρίου που σημειωτέον σε μεγάλη βαριά μοτο τα προοδευτικά είναι εκτός ελέγχου σε γρήγορη οδήγηση.
Αυτό γίνεται βάζοντας πιο "πυκνό" λαδάκι στις μπροστινές μπουκάλες και ένα πολύ καλό ελατήριο σταθερής απόστασης σπειρών.

Τα white power και hyperpro που δοκίμασα πάντως δε κάνουν.

Τα white power ήταν θεόσκληρα τόσο που με πονούσε η μέση σε κάθε διαδρομή, ακόμα και όταν ήμουν φορτωμένος, διπλός κλπ. Είχαν μία αίσθηση ότι δεν εκμεταλεύονταν το μήκος τους αμορτισέρ. Λειτουργούσαν σωστά μόνο 3βάλιτσος, φορτωμένος και όταν περνούσα γραμμές τρένων, τόσο υπερβολικά.

Τα Hyperopro τα έβγαλα την επομένη εβδομάδα αφού τα δομίμασα σε όλες τις συνθήκες.

Ήταν πολύ καλά σε χώμα, αλλά κάκιστα στην άσφαλτο καθώς είχα συνεχής ταλαντώσεις ακόμα και στις ευθείες.
Φορτωμένος είχα πρόβλημα ευστάθειας σε ψηλές ταχύτητες, το μηχανάκι πήγαινε πάνω-κάτω συνεχώς, σα κομπρεσέρ ένα πράμα.

Τεσπα..

Γενικά στο project σου θα λεγα ότι αυτοσκοπός σου είναι το υπερβολικό mod με βάρος στα σημεία και όχι στην τελική αποστολή που θέλεις για τη μοτοσυκλέτα σου.

Νομίζω ότι στο modification σου, δίνεις βάρος στα "σημεία" και στην εμφάνιση κατά το γούστο σου, χωρίς να βλέπεις (κατά τη γνώμη μου) την τελική χρήση και αποστολή που θα ήθελες από τη μοτοσυκλέτα σου.

και επειδή είναι κρίμα τόσος κόπος να μη σε ικανοποιήσει τελικά νομίζω ότι θα πρέπει να δώσεις βάρος στην τελική εμφάνιση και αποστολή που θέλεις.

Πχ.(ιδέες) :

"Παραλιακές τσαρκες με εκκεντρική εμφάνιση" :


Το πρώτο που θα έκαμα θα ήταν να κόψω το παμπριζ και να βάλω μικρή ζάντα μπροστά με σκληρά αμορτισέρ και ελατήρια, σωληνάκια υψηλής και μαργαρίτες. Ανθρακονήματα παντού, ασπρόμαυρες καταστάσεις, αντιθέσεις κλπ που να προκαλούν. Φυσικά όχι μωβ φωτάκια και διάφορα κιτς που παραπέμπτουν σε κάγκουρα φθηνής μορφής.

"Βολτίσιο μηχανάκι" : Θα τα άφηνα "μαμά" όλα, και θα έδινα βάση στην εμφάνιση και μόνο χωρίς όμως υπερβολές. Εδώ δε χρειάζονται ούτε επιδόσεις, ούτε στήσιμο, ούτε πολλά λ7. Βαψίματα, καλή συντήρηση πλαισίου, φρενων, κινητήρα, αθόρυβα ΟΛΑ, λειτουργικότητα και αξιοπιστία. Διακριτικά αυτοκόλητα παντού, να κάνει μπαμ παντού, χωρίς να φαίνεται κομπλεξικό το μηχανάκι κλπ κλπ, θέλει τέχνη και να το νιώθεις.. το πράμα, προσωπικά δε το κατέχω.

"Ταξιδιάρικη χρήση" :
Έμφαση που παραπέμτει άμεσα σε turing, με ψηλά παμπριζ, αλουμίνια παντού, gatzets, καλά λάστιχα - φρένα, σκληρά αμορτισέρ-ελατήρια, πατέντες σε stant, ηλεκτρικά, φώτα, βάσεις gps-βαλιτσών, παγουριών, εργαλείων κλπ κλπ. Λειτουργικότητα μέχρι εκεί που δε παίρνει πχ. να "κατουράς" ή να καπνίζεις "εν κινήσει" λέμε τώρα..

"Πιστιάρικο" : Χαμήλωμα παντού, επώνυμα χρωματιστά περιφεριακά, φρένα- λάστιχα, κινητήρας φτιαγμένος, ελευθερα φίλτρα εξατμίσεις, θόρυβος αγωνιστικά βαψίματα.. αγωνιστικά αυτοκόλητα παντού.

Τέσπα πιστεύω έχεις όλη τη διάθεση, χρόνο και χρήμα να το κάνεις όπως θέλεις. Sorry για το μεγάλο ποστ.

πιστεύω να έδωσα μερικές ιδέες

Last edited by JohnGS1100; 18-03-2013 at 17:36.
Reply With Quote
  #84  
Παλιό 18-03-2013, 21:21
Alkinoos Ο/Η Alkinoos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 982
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω για τις συμβουλές.
Τα τεφλον απορρίφθηκαν λόγο του ότι πολυ απλα δεν έκαναν. Δεν δούλευαν στα σημεία έδρασης κ θα γινόταν ζημια.
Προς το παρόν έχουν αντικατασταθεί με απλα σινεμπλοκ τα οποια κ αυτα με την σειρά τους θα πάρουν το δρόμο τους οταν βρω μια σοβαρη λυση γιατι δεν μου αρέσουν.

Τα ελατηρια θα τα δω στη πράξη.
Μια λεπτομέρεια: η hyperpro τα δίνει για τρεις πόντους χαμηλωμα κ η διαφορα τους απο τα εργοστασιακα σε μήκος ειναι 10μμ. Εγω ΔΕΝ το ήθελα τοσο χαμηλω κ έχω προσθέσει σε αυτα αποστάτες τεφλον 5μμ οπότε το χαμηλωμα θα ειναι στο 1,5cm.
Δεν ειναι κ τοσο υπερβολικό όσο τα 3cm κ όσο νά´ναι ήθελα να χαμηλώσει λίγο.
Επίσης τα λάδια στο μπροστινό ειναι λίγο πιο χοντρά ώστε να σφίξει λίγο το μπροστινό.
Απο εκει κ πέρα μονο στο δρόμο θα δω πως συμπεριφέρεται κ πάντα σε συνδυασμό με σταμπιλιζατερ η χωρίς.

Οσον αφορά την εμφάνιση της μηχανής, απλα θα απαντήσω ότι την θέλω πρόβατο κ βολτοκοντραδικη.
Δεν θέλω ούτε αυτοκόλλητα ούτε λεζάντες ουτε τιποτα. Θέλω βελτιώσεις στα σημεία, να φαίνονται μονο σε όσους "ξέρουν" τι τους γίνεται. Ουτος η άλλως ολοι οι υπόλοιποι με αφήνουν αδιάφορο.
Το μπλε πλαίσιο ναι μεν ειναι ριζοσπαστικό σε GS αλλα ολα τα HP μοντέλα της εταιριας βγαίνουν με μπλε πλαίσιο. Επίσης θα μπορούσα να το κάνω κόκκινο κ να διαλέξω χρωματικους συνδυασμούς απο την ατέλειωτη λίστα της μαμάς BMW μιας κ εχει βγάλει τόσα μοντέλα GS. Επετειακα, special edition, anniversary κ ενα σωρο.
ΔΕΝ με ενδιαφέρουν ολα αυτα. ΔΕΝ αντιγράφω κάποιο μοντέλο της BMW.
Αν το έκανα αυτο θα ήταν άλλο ενα κουκουρουκου μαϊμού GS απο τα πολλα που κυκλοφορούν στο δρόμο.
Έχω στο μυαλο μου πως θα ήθελα να το βγάζει, πως θα μπορούσε να μου κεντρίσει το ενδιαφέρον σαν εργοστασιακη μηχανη, πως θα το έβλεπα κ θα ήθελα να το αγοράσω κ έτσι το κάνω.
Το διαμορφώνω στα δικα μου γούστα.
Σε αυτο που αρέσει σε εμένα πάνω απ´ολα κ μετα σε όλους τους άλλους.

Λόγο επαγγέλματος έχω μάθει εκ πείρας ότι μια μηχανη που φτιαχνω ητε θα αρέσει ητε δεν θα αρέσει.
Δεν υπάρχει το "ναι καλη ειναι αλλα θα μπορούσε να ήταν κ έτσι" η το "έτσι κ έτσι, εμένα δεν μου αρέσει αλλα καλη ειναι".
Ητε θα αρέσει ητε δεν θα αρέσει. Μέση οδός δεν υπάρχει. Σε περίπτωση που υπάρχει τοτε το concept ειναι αποτυχία.

Δε μένει παρα να κυκλοφορήσει στο δρόμο πλέον.
Κάνω αγώνα μπάς κ την έχω έτοιμη πριν την 25η Μαρτίου έστω κ αν κάνω κάποιες υποχωρήσεις σε καποια εξαρτήματα που θέλω να κατασκευασω.

Αυτα τα ολίγα.
Τις επόμενες μέρες θα ακολουθήσουν φωτο απο την συνεχεια.
Reply With Quote
  #85  
Παλιό 18-03-2013, 21:25
Alkinoos Ο/Η Alkinoos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 982
Προεπιλογή

Επίσης, θα δοκιμαστούν δυο τύπων τελελεβερ.
Το ενα ειναι το εργοστασιακο κ θα μπει με αυτές τις ζάντες κ το άλλο που πήρα ειναι απο R1200R το οποιο αν κ φαίνεται ακριβώς ίδιο, δεν ειναι.
Εχει μια μικρη διαφορα στην καμπύλη του κ αν το βάλεις με το αμορτισέρ του GS δίνει +5μμ.
Έχω σκοπο να το χρησιμοποιήσω μα τις 17αρες αργότερα ώστε να μην χαμηλώσει τοοοσο πολυ μπροστα.
Αυτα.
Reply With Quote
  #86  
Παλιό 19-03-2013, 12:49
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: Επειδη το καλοκαίρι ειναι κοντα...

μπραβο αλκινοε
εγω απλα θα σου πω το εξεις με τα φτωχα μου μηχανολογικα να προσεξεις με τις αλαγες στις αναρτησεις το πως θα πεφτουν πλεον τα βαρη της μηχανης σε σχεση με το δικο σου βαρος αλλα και με την επιφανεια του δρομου
ευχομαι την σκεψη μου να την αποδωσα σωστα!! και να καταλαβες τι εννοω
Reply With Quote
  #87  
Παλιό 19-03-2013, 13:01
N4pSt3R Ο/Η N4pSt3R βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Ορεστιάδα N 41.500269,E 26.532206
Μoto: R1200 GS TT Desierto 3
Μηνύματα: 3,259
Προεπιλογή Απάντηση: Επειδη το καλοκαίρι ειναι κοντα...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Alkinoos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ασχετο αλλα ηθελα να το μοιραστω μαζι σας επειδη έχω χαρεί παρα πολυ σημερα!!!
Επειδη πάντα σκέφτομαι τι θα κάνω αφού τελειώσω το κάθε project μου, μπορω να ανακοινώσω το επόμενο!!!!!
YAMAHA RD125LC του 1980!!!!
Το βρήκα πριν λίγες μέρες σε αρκετα καλη κατασταση (ημιαποσυνθεσης αλλα δεν έλειπαν πολλα κομμάτια) κ το καψουρευτικα!!! Βρήκα τον ιδιοκτήτη κ με συνοπτικές διαδικασίες το απέκτησα!!! Μέσα στη βδομάδα πάω να το φωρτωσω!!! Δεν έχω ιδέα τι θα κάνω με αυτο αλλα σίγουρα θα έχω με κάτι να ασχοληθω το χειμώνα!!!
Δε συγκρινεται με τα GS μας αλλα εχει την ομορφιά του.
Ο μόνος που δε χάρηκε φυσικα ήταν η γυναίκα μου!!!

Πιστεύω ότι με υπομονή και δουλειά θα γινόταν ένα πολύ όμορφο cafe-race!!!!Η επιλογή δική σου!!!Καλορίζικο!!!
Reply With Quote
  #88  
Παλιό 19-03-2013, 21:58
Alkinoos Ο/Η Alkinoos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 982
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από N4pSt3R Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύω ότι με υπομονή και δουλειά θα γινόταν ένα πολύ όμορφο cafe-race!!!!Η επιλογή δική σου!!!Καλορίζικο!!!
Στο μυαλό μου είσαι!!!!
Reply With Quote
  #89  
Παλιό 22-03-2013, 22:35
Alkinoos Ο/Η Alkinoos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 982
Προεπιλογή

Η ελάχιστη πρόοδος που έχει γίνει.
Εγινε το σπειρωμα στο τελελεβερ για να κάτσει β μπιλια του σταμπιλιζατερ.
Επίσης μπήκε στη θέση του κ το αμορτισέρ. Ολα σφιχτηκαν με ροποκλειδο όπως έπρεπε.
Αύριο λογικά θα μπουν καλάμια ρόδα φρένα κλπ.
Σα το καβουρα πάω.
Κ μια βιδα την ημέρα να έβαζα θα είχα τελειώσει τώρα.
Reply With Quote
  #90  
Παλιό 22-03-2013, 22:39
βασιλης Ο/Η βασιλης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: κορωπι
Μoto: ΒΜW gs1200 adventure
Μηνύματα: 2,090
Προεπιλογή Απάντηση: Επειδη το καλοκαίρι ειναι κοντα...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Alkinoos Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ελάχιστη πρόοδος που έχει γίνει.
Εγινε το σπειρωμα στο τελελεβερ για να κάτσει β μπιλια του σταμπιλιζατερ.
Επίσης μπήκε στη θέση του κ το αμορτισέρ. Ολα σφιχτηκαν με ροποκλειδο όπως έπρεπε.
Αύριο λογικά θα μπουν καλάμια ρόδα φρένα κλπ.
Σα το καβουρα πάω.
Κ μια βιδα την ημέρα να έβαζα θα είχα τελειώσει τώρα.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:52.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!