GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Ταξίδια στο εξωτερικό

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #361  
Παλιό 07-10-2013, 20:50
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !

Τι λες τωρα...δωσε πονο δωσε!
Reply With Quote
  #362  
Παλιό 07-10-2013, 20:53
nkavoura1970 Ο/Η nkavoura1970 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Kozani
Μoto: Suzuki XF 650 Freewind
Μηνύματα: 243
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !


Το απόγευμα ο καιρός έφτιαξε και το ορεινό πέρασμα στα 1.150 μ. (τώρα είχε πινακίδα) που υπάρχει στη διαδρομή, δεν με προβλημάτισε.


Το highlight της διαδρομής είναι η πόλη του Kadykchan, ένα έρημο μεγαθήριο στη μέση του πουθενά, γνωστό και ως «η πόλη του χαμένου ονείρου».


Kάποτε φιλοξενούσε 12.000 κατοίκους που δούλευαν στα δύο μεγάλα ανθρακωρυχεία της περιοχής, μέχρι το 1996, όταν μετά από μια έκρηξη σε ένα από αυτά αποφασίστηκε το κλείσιμό τους και η εκκένωση της πόλης.


Οι οικογένειες έλαβαν από 100.000 ρούβλια, για να αγοράσουν σπίτι κάπου αλλού, το εργοστάσιο ηλεκτρικού ρεύματος και το δίκτυο θέρμανσης αποσυναρμολογήθηκαν και η περιοχή άδειασε. Οι ξύλινες μονοκατοικίες πυρπολήθηκαν για να μην υπάρχει περίπτωση να επιστρέψει κανένας.


Το Kadykchan και η έρημη πόλη στο Chernobyl, θεωρούνται από τις καλύτερα διατηρημένες «πόλεις φαντάσματα» στον κόσμο.
Reply With Quote
  #363  
Παλιό 07-10-2013, 20:56
jmar Ο/Η jmar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200 GS '09
Μηνύματα: 4,932
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !

Aπιστευτες εικονες μιας αλλης εποχης.,.,
Reply With Quote
  #364  
Παλιό 07-10-2013, 21:16
nkavoura1970 Ο/Η nkavoura1970 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Kozani
Μoto: Suzuki XF 650 Freewind
Μηνύματα: 243
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !

Παιδιά, ευχαριστώ για τα θερμά σχόλια. Ακόμη περισσότερο για την υπομονή σας. Το (μεγάλο) δίλημμα ποια από όλες να διαλέξω, μια «ελαφρά» επεξεργασία στο photoshop, η ταξινόμηση, ο σχολιασμός, το υποχρεωτικό resizing, το uploading και η ανάκληση από το flickr οδηγούν σε αυτή την αναγκαστική καθυστέρηση. [jmar], αυτό ακριβώς προσφέρει εκείνο το κομμάτι της Ρωσίας (και της ευρύτερης πρώην Σοβιετικής Ένωσης), εικόνες μιας άλλης εποχής στο μεταίχμιο καθώς οι προσπάθειες των κατοίκων να ακολουθήσουν το βηματισμό της «Δύσης» είναι όλο και πιο έντονες. [aeriko], ευτυχώς, δεν χρειάστηκε να επιστρατεύσω κάποια κρυμμένα ψυχικά αποθέματα, το μόνο που είχα στο μυαλό μου ήταν να μην με εγκαταλείψει απότομα η καλή μου τύχη που απλόχερα κουβαλούσα σε όλη τη διάρκεια του ταξιδιού, γιατί το μόνο που δεν θέλεις εκεί πάνω είναι να μπλέξεις (με το μηχανάκι, με τον καιρό, με τους Ρώσους, με οτιδήποτε). Α και όσο ζύγωνα στο Magadan ένα και μόνο πράγμα τριβέλιζε το μυαλό μου: «η Απόδραση από το Magadan»...
Reply With Quote
  #365  
Παλιό 07-10-2013, 21:21
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nkavoura1970 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά, ευχαριστώ για τα θερμά σχόλια. Ακόμη περισσότερο για την υπομονή σας. Το (μεγάλο) δίλημμα ποια από όλες να διαλέξω, μια «ελαφρά» επεξεργασία στο photoshop, η ταξινόμηση, ο σχολιασμός, το υποχρεωτικό resizing, το uploading και η ανάκληση από το flickr οδηγούν σε αυτή την αναγκαστική καθυστέρηση. [jmar], αυτό ακριβώς προσφέρει εκείνο το κομμάτι της Ρωσίας (και της ευρύτερης πρώην Σοβιετικής Ένωσης), εικόνες μιας άλλης εποχής στο μεταίχμιο καθώς οι προσπάθειες των κατοίκων να ακολουθήσουν το βηματισμό της «Δύσης» είναι όλο και πιο έντονες. [aeriko], ευτυχώς, δεν χρειάστηκε να επιστρατεύσω κάποια κρυμμένα ψυχικά αποθέματα, το μόνο που είχα στο μυαλό μου ήταν να μην με εγκαταλείψει απότομα η καλή μου τύχη που απλόχερα κουβαλούσα σε όλη τη διάρκεια του ταξιδιού, γιατί το μόνο που δεν θέλεις εκεί πάνω είναι να μπλέξεις (με το μηχανάκι, με τον καιρό, με τους Ρώσους, με οτιδήποτε). Α και όσο ζύγωνα στο Magadan ένα και μόνο πράγμα τριβέλιζε το μυαλό μου: «η Απόδραση από το Magadan»...
Με την άνεσή σου λοιπόν και όσο πιό πολλά μπορείς. Υπομονή υπάρχει φίλε μου γιατί το υλικό σου είναι πρωτότυπο και ρεαλιστικό, εκτός ευρωπαικών προδιαγραφών
Reply With Quote
  #366  
Παλιό 07-10-2013, 21:21
jmar Ο/Η jmar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200 GS '09
Μηνύματα: 4,932
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nkavoura1970 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά, ευχαριστώ για τα θερμά σχόλια. Ακόμη περισσότερο για την υπομονή σας. Το (μεγάλο) δίλημμα ποια από όλες να διαλέξω, μια «ελαφρά» επεξεργασία στο photoshop, η ταξινόμηση, ο σχολιασμός, το υποχρεωτικό resizing, το uploading και η ανάκληση από το flickr οδηγούν σε αυτή την αναγκαστική καθυστέρηση. [jmar], αυτό ακριβώς προσφέρει εκείνο το κομμάτι της Ρωσίας (και της ευρύτερης πρώην Σοβιετικής Ένωσης), εικόνες μιας άλλης εποχής στο μεταίχμιο καθώς οι προσπάθειες των κατοίκων να ακολουθήσουν το βηματισμό της «Δύσης» είναι όλο και πιο έντονες. [aeriko], ευτυχώς, δεν χρειάστηκε να επιστρατεύσω κάποια κρυμμένα ψυχικά αποθέματα, το μόνο που είχα στο μυαλό μου ήταν να μην με εγκαταλείψει απότομα η καλή μου τύχη που απλόχερα κουβαλούσα σε όλη τη διάρκεια του ταξιδιού, γιατί το μόνο που δεν θέλεις εκεί πάνω είναι να μπλέξεις (με το μηχανάκι, με τον καιρό, με τους Ρώσους, με οτιδήποτε). Α και όσο ζύγωνα στο Magadan ένα και μόνο πράγμα τριβέλιζε το μυαλό μου: «η Απόδραση από το Magadan»...
Φιλε μας εχεις πριζωσει με την καλη εννοια παντα, αφου δειχνω τις εικονες σε φιλη μου Ρωσιδα απο τον Καυκασο και δακρυζει....μου λεει αν ποτε πας πες μου να σου μαθω καποια βασικα της γλωσσας, εισαι ενας λογος να θελω να αλλαξω την GS1200 με το GS 800 γιατι απ οτι καταλαβα ο 21 τροχος ειναι το κατι αλλο για το χωμα (το χω καταλαβει βεβαια και με τους κουζουλους που εχουμε εδω στην Κρητη yns Markas )

Συνεχισε να μας ταξιδευεις

Last edited by jmar; 07-10-2013 at 21:22.
Reply With Quote
  #367  
Παλιό 07-10-2013, 21:22
ckalfas Ο/Η ckalfas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Yamaha Virago XV250 BMW R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 1,982
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !

Θέλει κότσια, να πας στην άλλη άκρη του κόσμου μόνο με πολλή τύχη...
Πραγματικά, θαυμάζω τους ανθρώπους που ταξιδεύουν μόνοι τέτοια υπερταξίδια! Πρέπει πρώτα να σπάσεις πολλά εσωτερικά δεσμά πριν καβαλήσεις για τα "ξένα"...
Reply With Quote
  #368  
Παλιό 07-10-2013, 21:38
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !

Πολλά μπράβο και ευχαριστίες....
Reply With Quote
  #369  
Παλιό 07-10-2013, 21:44
nvythoul Ο/Η nvythoul βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πειραιας
Μoto: R 1200 GS - R 1200 RT
Μηνύματα: 573
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !

Φίλε μου οχι άλλο κάρβουνο καήκαμε ....
Reply With Quote
  #370  
Παλιό 07-10-2013, 22:05
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !

Αναφερω την ατακα του εμπειρου Μπιλ..(Uriah)
Το Μαγκανταν ειναι τωρα της μοδος με ειπε..
οπως ηταν καποτε το Νορντκαπ.
Καμμια σχεση, διαπιστωνω βλεποντας εικονες.
Ευτυχως

Νικολα ο χειμωνας θα ειναι βαρυς εφετος.
Σιβηρικος λενε οι γνωριζοντες..
Ελπιζουμε να κρατησει πολυ το μαρτυριο!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:43.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!