GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 21-10-2012, 18:48
jarhead Ο/Η jarhead βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW 1200 GS '05
Μηνύματα: 2,620
Προεπιλογή Απάντηση: Το γνωστό πλέον μουαγιέ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GregoryA Εμφάνιση μηνυμάτων
Καθαρή ####### του κατασκευαστη!!!! Οι αλλοι που γράφουν παπαριές για να <δικαιολογησουν> την μαμα εταιρεία δεν εξυπηρετούν τίποτα. Το σωστό ηταν να τα αντικαθιστά η εταιρεία χωρίς κανένα μα κανένα κόστος. Κακο δεν ειναι να εχουν αστοχήσει σε υλικό, κακό ειναι να μην το αναγνωρίζουν και να μην καλύπτουν την δαπάνη.!!!!!
Γιατι φιλε μου οι 'αλλοι' λενε παπαριες ? Πρωτον προσπαθουμε ολοι μας να δωσουμε την δικη μας εκδοχη για το τι κανει αυτο το κατασκευαστικο λαθος να ερχεται στην επιφανεια...δευτερον ποιος ο λογος να δικαιολογουμε την μαμα εταιρεια? Μηπως μας κοβει μισθο και δεν το ξερω? Μπορουσες καλλιστα να γραψεις τα περι αστοχιας υλικου και τιποτα παραπανω...Αυτα απο εμενα.
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 21-10-2012, 19:36
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Το γνωστό πλέον μουαγιέ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jarhead Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι φιλε μου οι 'αλλοι' λενε παπαριες ? Πρωτον προσπαθουμε ολοι μας να δωσουμε την δικη μας εκδοχη για το τι κανει αυτο το κατασκευαστικο λαθος να ερχεται στην επιφανεια...δευτερον ποιος ο λογος να δικαιολογουμε την μαμα εταιρεια? Μηπως μας κοβει μισθο και δεν το ξερω? Μπορουσες καλλιστα να γραψεις τα περι αστοχιας υλικου και τιποτα παραπανω...Αυτα απο εμενα.
Κοιτά τι γράφει στο Moto: στο προφίλ του και θα καταλάβεις γιατι ειναι τόσο "ευθικτος" σχετικά με την αστοχία υλικων της BMW...
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 21-10-2012, 20:48
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Το γνωστό πλέον μουαγιέ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GregoryA Εμφάνιση μηνυμάτων
Καθαρή ####### του κατασκευαστη!!!! Οι αλλοι που γράφουν παπαριές για να <δικαιολογησουν> την μαμα εταιρεία δεν εξυπηρετούν τίποτα. Το σωστό ηταν να τα αντικαθιστά η εταιρεία χωρίς κανένα μα κανένα κόστος. Κακο δεν ειναι να εχουν αστοχήσει σε υλικό, κακό ειναι να μην το αναγνωρίζουν και να μην καλύπτουν την δαπάνη.!!!!!
Σεβασμός στον διπλανό, ευγένια, αλτρουϊσμός, ανιδιοτέλεια, κατανόηση, τι να ξέρουμε εμείς οι π@π@ρες από αυτά.
Ευτυχώς που υπάρχουν κάποιοι που ξεχωρίζουν τον κόσμο από τι μηχανάκι έχει και μπορεί να μας σώσουν ξυπνόντας μας από τον λήθαργο της π@π@ρας.

Ευχαριστούμε Greg.....
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 22-10-2012, 02:22
tsak8 Ο/Η tsak8 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS '05
Μηνύματα: 545
Προεπιλογή Απάντηση: Το γνωστό πλέον μουαγιέ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BOXER Εμφάνιση μηνυμάτων
Άσχετα με το αν βοηθά το ζέσταμα (που βοηθά), η περίπτωση του VDR μου κάνει για χρήση αεροκλειδου στο σφιξιμο των βιδων. Την ημέρα τις αλλαγής των ελαστικών. Έτσι έγινε ή όχι; Μήπως θυμάσαι;

Δεν θέλω να "δικαιολογήσω" το χυτο εξάρτημα! Αυτο είναι σίγουρο πλέον ότι δεν έχει υπολογιστεί σωστά! Ερώτηση κάνω!
Εννοείται ΑΣΤΟΧΙΑ,ΛΑΘΟΣ όπως και να το πούμε ..εμένα με αέροκλειδο έγινε η αλλαγη 99%

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GregoryA Εμφάνιση μηνυμάτων
Καθαρή ####### του κατασκευαστη!!!! Οι αλλοι που γράφουν παπαριές για να <δικαιολογησουν> την μαμα εταιρεία δεν εξυπηρετούν τίποτα. Το σωστό ηταν να τα αντικαθιστά η εταιρεία χωρίς κανένα μα κανένα κόστος. Κακο δεν ειναι να εχουν αστοχήσει σε υλικό, κακό ειναι να μην το αναγνωρίζουν και να μην καλύπτουν την δαπάνη.!!!!!
Κακό δεν είναι να απαντας αγενως, κακό είναι να έχεις έτοιμη την παπαρια απο πριν χωρις να διαβάζεις σωστα..
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 22-10-2012, 17:55
GregoryA Ο/Η GregoryA βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Mytilene,Lesvos
Μoto: Honda ST1300 Pan European
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή Απάντηση: Το γνωστό πλέον μουαγιέ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ntinopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτά τι γράφει στο Moto: στο προφίλ του και θα καταλάβεις γιατι ειναι τόσο "ευθικτος" σχετικά με την αστοχία υλικων της BMW...
Μην μπερδεύεσαι, ειμαι ευθικτος για ολες τις αστοχίες υλικών ΠΟΥ ΔΕΝ αναγνωρίζουν ολες οι εταιρείες, τα ιδια θα εγραφα και αν στο προφίλ μου εγραφε BMW με Κ η χωρίς!!!


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Σεβασμός στον διπλανό, ευγένια, αλτρουϊσμός, ανιδιοτέλεια, κατανόηση, τι να ξέρουμε εμείς οι π@π@ρες από αυτά.
Ευτυχώς που υπάρχουν κάποιοι που ξεχωρίζουν τον κόσμο από τι μηχανάκι έχει και μπορεί να μας σώσουν ξυπνόντας μας από τον λήθαργο της π@π@ρας.

Ευχαριστούμε Greg.....
Ενταξει εσυ ειρωνευεσαι αλλά δεν πειράζει. Χωνεψε το , δεν φταιει κανένας παρα μονο η BMW, δεν ειναι δύσκολο!!!!



Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από tsak8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοείται ΑΣΤΟΧΙΑ,ΛΑΘΟΣ όπως και να το πούμε ..εμένα με αέροκλειδο έγινε η αλλαγη 99%



Κακό δεν είναι να απαντας αγενως, κακό είναι να έχεις έτοιμη την παπαρια απο πριν χωρις να διαβάζεις σωστα..
Κακο ειναι και να απαντάς αγενώς και να μην διαβαζεις σωστά. Ξαναδιαβασα ολο το θεμα ετοιμος να ζητησω συγγνώμη αν εκανα κάτι τετοιο, αλλά δεν εθιξα κάποιον, απλά ειπα, μαλλον εγραψα οτι ειναι αστοχία υλικού και ολα τα αλλα ειναι ............(τροπος φορτωματος, τροπος φρεναρισματος, αλλαγή ελαστικών και κλπ)!!!! Αν και παρα τις διευκρινησεις μου κάποιοι ενοχλήθηκαν, i'm sorry, ειμαι και εγω μοτοσυκλετιστής και απαιτω εναν καποιον σεβασμό από τους κατασκευαστές.
Καπου διαβασα οτι η εταιρεια ειπε οτι φταιει το παραπάνω σφιξιμο και <αλλαξε το υλικό>!!!!!! Γιατι αραγε!!!!
Εδω και παραπανω!!!!!!
http://www.motorcycleinfo.co.uk/index.cfm?fa=contentGeneric.nkyqiukevryeuzut&pageId=360814

http://www.ukgser.com/forums/showthread.php?t=181453

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=288905


Τελος σας θυμίζω οτι ειμουν πρωτεργάτης και συντάκτης επιστολής που στειλαμε σε όλα τα περιοδικα και σαιτ του κοσμου καταγγελωντας την Χοντα για απαραδεκτες πλαστικές κατασκευές !!!!!!!
Οποιος επιθυμεί αντίγραφο, να με ενημερώσει να του το προμηθεύσω!!!!

Last edited by GregoryA; 22-10-2012 at 18:06.
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 22-10-2012, 18:31
alx_k Ο/Η alx_k βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Βολος
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 1,774
Προεπιλογή Απάντηση: Το γνωστό πλέον μουαγιέ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BOXER Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά, ολόκληρη η χυτη αυτη "πλάκα", έχει πρόβλημα σε θέμα αντοχής !!!
Τα πρώτα ραγισματα είχαν εμφανιστεί στις βιδες της δισκοπλακας. Τώρα και στις βιδες της ροδας...
Πολυ καλη επιλογή έκαναν οι Γερμανοί, και στο κράμα και στο πάχος !!!
Ωπα, ωπα...
Μάλλον μπερδεύτηκες, αν έχεις GS τότε δεν έχεις χυτό Μουαγιέ αλλά κατεργασμένο αλουμίνιο σειράς 7075.
Το χυτό Μουαγιέ είναι του RT (και πλέον του GS) και απ' όσο έχω διαβάσει πάνω σε αυτό το θέμα δεν έχει ραγίσει κανενός έως τώρα.
Θα συμφωνήσω ότι όντως έκαναν πολύ κακή επιλογή, όχι τόσο στο μέταλλο (Al Alloy 7075), αλλά κυρίως στον σχεδιασμό!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GregoryA Εμφάνιση μηνυμάτων
Καθαρή ####### του κατασκευαστη!!!! Οι αλλοι που γράφουν παπαριές για να <δικαιολογησουν> την μαμα εταιρεία δεν εξυπηρετούν τίποτα. Το σωστό ηταν να τα αντικαθιστά η εταιρεία χωρίς κανένα μα κανένα κόστος. Κακο δεν ειναι να εχουν αστοχήσει σε υλικό, κακό ειναι να μην το αναγνωρίζουν και να μην καλύπτουν την δαπάνη.!!!!!
Συμφωνώ απόλυτα!
Άκρως επικίνδυνο όταν ραγίσει. Έπρεπε να το έχει αποσύρει απ όλα τα GS με έξοδα της εταιρίας και όχι των ιδιοκτητών.
Reply With Quote
  #47  
Παλιό 22-10-2012, 19:14
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: Το γνωστό πλέον μουαγιέ

Η δικη μου θεση ειναι οτι απο τη στιγμη που πηγαινω να παρω το ανταλλακτικο και με ενημερωνουν οτι εχει αντικατασταθει απο ενα πιο γερο θα πρεπει να μου το τοποθετησουν οι ιδιοι ΔΩΡΕΑΝ.
Το ιδιο να πραξουν και σε οσους ιδιοκτητες των μοντελων αυτων εντοπισουν χωρις απαραιτητα να εχει εμφανισθει προβλημα, οπως σε εμενα δηλαδη...
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 22-10-2012, 21:04
Kimwnas Ο/Η Kimwnas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 746
Προεπιλογή Απάντηση: Το γνωστό πλέον μουαγιέ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από paschalis Εμφάνιση μηνυμάτων
Η δικη μου θεση ειναι οτι απο τη στιγμη που πηγαινω να παρω το ανταλλακτικο και με ενημερωνουν οτι εχει αντικατασταθει απο ενα πιο γερο θα πρεπει να μου το τοποθετησουν οι ιδιοι ΔΩΡΕΑΝ.
Το ιδιο να πραξουν και σε οσους ιδιοκτητες των μοντελων αυτων εντοπισουν χωρις απαραιτητα να εχει εμφανισθει προβλημα, οπως σε εμενα δηλαδη...
Για βάλε σε εξουσιοδοτημένο των Β.Π. (με την καλύτερη φήμη) να σου λένε ότι ράγισε γιατί...μετέφερε θερμότητα ο δίσκος γιατί ήταν φαγωμένα τα τακάκια...!
Πες μου τι θα έκανες.... (προσωπικά ήταν και η τελευταία φορά που πήγα εκεί)...
Reply With Quote
  #49  
Παλιό 22-10-2012, 21:06
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Το γνωστό πλέον μουαγιέ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Kimwnas Εμφάνιση μηνυμάτων
Για βάλε σε εξουσιοδοτημένο των Β.Π. (με την καλύτερη φήμη) να σου λένε ότι ράγισε γιατί...μετέφερε θερμότητα ο δίσκος γιατί ήταν φαγωμένα τα τακάκια...!
Πες μου τι θα έκανες.... (προσωπικά ήταν και η τελευταία φορά που πήγα εκεί)...
Πες τα αρχηγέ μου, τους κάνανε όλους θεούς.
Reply With Quote
  #50  
Παλιό 22-10-2012, 21:15
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: Το γνωστό πλέον μουαγιέ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Kimwnas Εμφάνιση μηνυμάτων
Για βάλε σε εξουσιοδοτημένο των Β.Π. (με την καλύτερη φήμη) να σου λένε ότι ράγισε γιατί...μετέφερε θερμότητα ο δίσκος γιατί ήταν φαγωμένα τα τακάκια...!
Πες μου τι θα έκανες.... (προσωπικά ήταν και η τελευταία φορά που πήγα εκεί)...
To μονο εξουσιοδοτημενο που πλησιαζω
ειναι ο παγκος με τα ανταλλακτικα.
Αλλα αν μου λεγε κατι τετοιο ο κυρ τετοιος...
θα τον μουτζωνα!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:44.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!