GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Κόσμος

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 14-08-2012, 12:42
gsrob Ο/Η gsrob βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: larisa
Μoto: 1200gs-07
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή Η Αυστραλία ψάχνει 800.000 εργάτες



Τελευταία ενημέρωση: 14.08.2012 | 12:00
Πρώτη δημοσίευση: 14.08.2012 | 11:58
Διαδώστε το:




Η Αυστραλία θα πρέπει, μέσα στα επόμενα πέντε χρόνια, να βρει άλλους 800.000 εργάτες, προκειμένου να εξασφαλίσει τη συνέχιση της ανάπτυξης σε τομείς όπως η παροχή υπηρεσιών και η εξορυκτική βιομηχανία, όπου απαιτείται ειδικευμένο προσωπικό.




Σχετική ανάλυση που εκπόνησε αρμόδια υπηρεσία του ομοσπονδιακού υπουργείου Εργασίας «προειδοποιεί» την κυβέρνηση Γκίλαρντ ότι το εργασιακό τοπίο της χώρας αναμένεται να αλλάξει δραματικά, με μείωση των θέσεων εργασίας στη βιομηχανία κατά 85.000 και αύξηση του αριθμού των ειδικευμένων εργατών. Η ανάλυση αυτή κοινοποιήθηκε στους εργοδότες, προκειμένου να λάβουν εγκαίρως τα ενδεδειγμένα μέτρα, ώστε να εξασφαλίσουν ειδικευμένα εργατικά χέρια.

Σύμφωνα με την ανάλυση των ειδικών του υπουργείου Εργασίας, η ζήτηση για ανειδίκευτους εργάτες αναμένεται να αυξηθεί κατά 10.000, κάτι που σημαίνει ότι ο συνολικός αριθμός τους θα αντιπροσωπεύει το 7% των 800.000 εργατών που θα χρειαστεί η χώρα. Από αυτές τις θέσεις εργασίας που θα δημιουργηθούν την προσεχή πενταετία, 220.000 θα δημιουργηθούν στο Κουίνσλαντ, 190.000 στη Νέα Νότιο Ουαλία, 180.000 στη Βικτώρια, 150.000 στη Δυτική Αυστραλία και 50.000 στη Νότιο Αυστραλία.

Η ανάλυση στάλθηκε, την προηγούμενη εβδομάδα, στον ομοσπονδιακό υπουργό Εργασίας, Μπιλ Σόρτεν, ο οποίος και αναμένεται να συναντηθεί με εκπροσώπους των εργοδοτών για να συζητήσει τα μέτρα που θα πρέπει να ληφθούν ώστε να συνεχιστεί απρόσκοπτα η οικονομική ανάπτυξη της χώρας. Αναφερόμενος στο θέμα, ο υπουργός Εργασίας είπε ότι αν εξακολουθήσει η ζήτηση ειδικευμένων εργατών, οι τελευταίοι θα μπορούν να επιλέγουν τη δουλειά που επιθυμούν.

Παράλληλα, η κυβέρνηση εξετάζει την εκδοχή να προχωρήσει σε νέα εκπαιδευτική μεταρρύθμιση, υιοθετώντας την έκθεση Γκόνσκι, στην οποία προτείνεται δαπάνη 5 δισ. δολαρίων Αυστραλίας στο εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας, για να ανταποκριθεί στις νέες απαιτήσεις των καιρών.
NewsIt.gr: Κόσμος | Η Αυστραλία ψάχνει 800.000 εργάτες
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 14-08-2012, 12:50
Skyhigh Ο/Η Skyhigh βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή Απάντηση: Η Αυστραλία ψάχνει 800.000 εργάτες

παμε για μια "ομαδικη" ?????



Reply With Quote
  #3  
Παλιό 14-08-2012, 13:02
kgs Ο/Η kgs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: imitos
Μoto: gs1200r
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή Απάντηση: Η Αυστραλία ψάχνει 800.000 εργάτες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Skyhigh Εμφάνιση μηνυμάτων
παμε για μια "ομαδικη" ?????







Reply With Quote
  #4  
Παλιό 14-08-2012, 19:00
Alkinoos Ο/Η Alkinoos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 982
Προεπιλογή

Το εύκολο είναι να πας.
Το δύσκολο είναι να βρεις δουλεια.
Η μάλλον για να το πω καλύτερα, το δύσκολο είναι να βρεις δουλεια απο εδω ώστε να πας κ να μη ψάχνεις.
Ο αδερφός μου όταν ψαχνοταν για αυτο το πράμα ενω έβγαλε άκρη με χαρτια διαβατήρια εισιτήρια κλπ, κωλλωσε γιατι δεν μπορούσε να εξασφαλίσει κάποια θέση εργασίας απο πριν.
Ο μέσος όρος αναμονής για εύρεση εργασίας είναι 9 μήνες που κατα τους οποίους το εξοδα για νοίκι φαγητο μετακίνηση κλπ τρέχουν κανονικα.
Δεν είναι τόσο εύκολο απ´οσο, εγω τουλάχιστον, κατάλαβα να ξενιτευτεις.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 14-08-2012, 22:59
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Η Αυστραλία ψάχνει 800.000 εργάτες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Alkinoos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το εύκολο είναι να πας.
Το δύσκολο είναι να βρεις δουλεια.
Η μάλλον για να το πω καλύτερα, το δύσκολο είναι να βρεις δουλεια απο εδω ώστε να πας κ να μη ψάχνεις.
Ο αδερφός μου όταν ψαχνοταν για αυτο το πράμα ενω έβγαλε άκρη με χαρτια διαβατήρια εισιτήρια κλπ, κωλλωσε γιατι δεν μπορούσε να εξασφαλίσει κάποια θέση εργασίας απο πριν.
Ο μέσος όρος αναμονής για εύρεση εργασίας είναι 9 μήνες που κατα τους οποίους το εξοδα για νοίκι φαγητο μετακίνηση κλπ τρέχουν κανονικα.
Δεν είναι τόσο εύκολο απ´οσο, εγω τουλάχιστον, κατάλαβα να ξενιτευτεις.
αν καταφερεις να παρεις βιζα για εργασια σημαινει οτι εχεις βρει ηδη εργασια στην Αυστραλια και ο εκει εργοδοτης σου εχει κανει για την παρτη σου ολη την απαραιτητη κατα τον αυστραλιανο νομο χαρτουρα στην χωρα του. Δεν υπαρχει περιπτωση να παρεις αυστραλιανη βιζα εργασιας απο οποιαδηποτε χωρα του κοσμου αν δεν εχουν γινει τα παραπανω.
Ετσι οταν φτανεις στο αεροδρομιο και ΠΡΩΤΟΥ βγεις απο τον ελεγχο διαβτηριων εχεις παραλαβει απο τις αρχες του αεροδρομιου την καρτα ασφαλισης σου, την αδεια εργασιας σου κι εναν χαρτη για το πως θα προσεγγισεις το σημειο εργασιας σου.
Επισης απο τις αρχες του αεροδρομιου παραλαμβανεις και μια λιστα με τηλεφωνα μεσιτων οι οποιοι ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΕ να σου υποδειξουν κατοικιες προς ενοικιαση κοντα και γυεω απο τον τοπο εργασιας σου. Τα εξοδα τους φυσικα πληρωνονται απο το αυστραλιανο κρατος.
Απο τις αρχες του αεροδρομιου επισης παραλαμβανεις κι εναν εταιρο χαρτη με τους αυστραλιανους ΟΑΕΔ, τα νοσοκομεια και ιατρεια απο τα οποια θα εξυπηρετησαι απο τουδε και στο εξης και τα οποια βρισκονται κοντα στην εργασια σου.

Οπως ακριβως και στην Ελλαδα δηλαδη.

Ολα τα παραπανω ακολουθησε και μου τα εθεσε υποψιν ο Ελληνας ταξιτζης ο οποιος μετακομιζει τον Σεπτεμβριο στην αυστραλια και του οποιου το ταξι θα δουλεψω εγω.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 15-08-2012, 13:18
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: Η Αυστραλία ψάχνει 800.000 εργάτες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
αν καταφερεις να παρεις βιζα για εργασια σημαινει οτι εχεις βρει ηδη εργασια στην Αυστραλια και ο εκει εργοδοτης σου εχει κανει για την παρτη σου ολη την απαραιτητη κατα τον αυστραλιανο νομο χαρτουρα στην χωρα του. Δεν υπαρχει περιπτωση να παρεις αυστραλιανη βιζα εργασιας απο οποιαδηποτε χωρα του κοσμου αν δεν εχουν γινει τα παραπανω.
Ετσι οταν φτανεις στο αεροδρομιο και ΠΡΩΤΟΥ βγεις απο τον ελεγχο διαβτηριων εχεις παραλαβει απο τις αρχες του αεροδρομιου την καρτα ασφαλισης σου, την αδεια εργασιας σου κι εναν χαρτη για το πως θα προσεγγισεις το σημειο εργασιας σου.
Επισης απο τις αρχες του αεροδρομιου παραλαμβανεις και μια λιστα με τηλεφωνα μεσιτων οι οποιοι ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΕ να σου υποδειξουν κατοικιες προς ενοικιαση κοντα και γυεω απο τον τοπο εργασιας σου. Τα εξοδα τους φυσικα πληρωνονται απο το αυστραλιανο κρατος.
Απο τις αρχες του αεροδρομιου επισης παραλαμβανεις κι εναν εταιρο χαρτη με τους αυστραλιανους ΟΑΕΔ, τα νοσοκομεια και ιατρεια απο τα οποια θα εξυπηρετησαι απο τουδε και στο εξης και τα οποια βρισκονται κοντα στην εργασια σου.

Οπως ακριβως και στην Ελλαδα δηλαδη.

Ολα τα παραπανω ακολουθησε και μου τα εθεσε υποψιν ο Ελληνας ταξιτζης ο οποιος μετακομιζει τον Σεπτεμβριο στην αυστραλια και του οποιου το ταξι θα δουλεψω εγω.
Συμφωνώ το ίδιο ισχύε και το 2006 που ήμουν σε διλλημα επιλογής μεταξύ Ελλάδας και Αυστραλίας...
Και τελικά δεν έκανα την σωστή επιλογη...!!!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 15-08-2012, 23:06
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Η Αυστραλία ψάχνει 800.000 εργάτες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
]Οπως ακριβως και στην Ελλαδα δηλαδη.
Έτσι ακριβώς Γιώργο!
Τα ίδια που ισχύουν και εδώ
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 17-08-2012, 13:20
kostasx Ο/Η kostasx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
Μoto: 990 ADV
Μηνύματα: 2,793
Προεπιλογή Απάντηση: Η Αυστραλία ψάχνει 800.000 εργάτες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Alkinoos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το εύκολο είναι να πας.
Το δύσκολο είναι να βρεις δουλεια.
Δεν νομίζω..
οι διαδικασίες είναι χρονοβόρες λόγο φόρτου,αυστηρές και με υψηλό κόστος
Όσοι ψάχνονται..ας τολμήσουν
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 17-08-2012, 15:08
Alkinoos Ο/Η Alkinoos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 982
Προεπιλογή

Εμένα πρωσωπικα μου φαίνεται βουνό το όλο θέμα.
Ειδικά το να βρεις δουλεια.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 17-08-2012, 15:26
kostasx Ο/Η kostasx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
Μoto: 990 ADV
Μηνύματα: 2,793
Προεπιλογή Απάντηση: Η Αυστραλία ψάχνει 800.000 εργάτες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Alkinoos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμένα πρωσωπικα μου φαίνεται βουνό το όλο θέμα.
Ειδικά το να βρεις δουλεια.
δεν σου φαίνεται βουνό..είναι!
περνάς απο χίλια κύματα..γι' αυτό και τελικά πάνε όσοι το θέλουν πραγματικά και πληρούν τις προΰποθέσεις..δηλαδή πολύ λίγοι
όποιος διαβάσει λίγο τις προΰποθέσεις θα καταλάβει αμέσως
ενα πράγμα σαν την Ελλάδα..
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:57.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!