GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 24-07-2013, 17:22
alx_k Ο/Η alx_k βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Βολος
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 1,774
Προεπιλογή Απάντηση: Καπάκι αντλίας βενζίνης SOS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από tsak8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλοι και ιδιαίτερα Σωκράτη σας ευχαριστώ όλους!
Τελικά αύριο θα ανέβω Αγιο Στέφανο να περασω την καινούργια. Αποφάσισα (αφου νέα μηχανή δεν είναι στα υπόψιν) να την φτιάξω όσο πιο καλά γίνεται..
Πιστωτική και βλέπουμε :'(
Η ανάγκη να φύγουμε ξενοιαστοι την Παρασκευή ηταν τεράστια, και οι 2 δεν θέλαμε ούτε καν να σκεφτούμε το αυτοκίνητο..
Ξενέρωσα για τα καλά πάντως, σε ένα χρόνο κατοχής μουαγιε και τρόμπα!
Πάλι καλα την πηρα φτηνά.. Και γουστάρω να την καβαλαω σαν πιτσιρικάς παλι

Send from RAZR Tapatalk
Καλως επραξες και προχωρησες σε αντικατασταση με νεο ανταλακτικο.

Για την συνεχεια του θεματος ομως θα ξανα προτεινα να ανεβασεις κανα δυο φωτο απο την βλαβη σου.
Πρωτον για δουμε περι τινως προκειται και δευτερον μηπως και βρουμε καποια αξιοπιστη και φθηνη λυση για μελλοντικους παθοντες.




ΥΓ: Με το καλο να πραγματοποιησεις το καλοκαιρινο σου ταξιδι



Εστάλη από ΤΑΠΑΤΟΚ-ΤΑΠΑΤΟΚ!
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 24-07-2013, 17:25
tsak8 Ο/Η tsak8 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS '05
Μηνύματα: 545
Προεπιλογή Απάντηση: Καπάκι αντλίας βενζίνης SOS

Levados, πολυ σωστός, σίγουρα πιο σωστός απο εμένα , αφου η κάψα μου για να φύγω με οδήγησε να τα σκάσω (επι πιστώσει)..
Με την λήξη της εγγύησης του ανταλλακτικού ή και προ αυτής , θα φροντίσω για την ενίσχυση των ταχυσυνδέσμων με τους σφιγκτήρες του Πέτρου απο Θεσσαλονίκη, μπας και γίνω unstoppable
Γιατί τελικά δεν είναι και τόσο σπάνια βλάβη όσο νόμιζα στην αρχή , και αφορά και αυτή όπως και το μουαγιέ (εν γνώσει της BMW) θέμα αμεσης ασφάλειας των αναβατών.
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 24-07-2013, 17:29
tsak8 Ο/Η tsak8 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS '05
Μηνύματα: 545
Προεπιλογή Απάντηση: Καπάκι αντλίας βενζίνης SOS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από alx_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλως επραξες και προχωρησες σε αντικατασταση με νεο ανταλακτικο.

Για την συνεχεια του θεματος ομως θα ξανα προτεινα να ανεβασεις κανα δυο φωτο απο την βλαβη σου.
Πρωτον για δουμε περι τινως προκειται και δευτερον μηπως και βρουμε καποια αξιοπιστη και φθηνη λυση για μελλοντικους παθοντες.




ΥΓ: Με το καλο να πραγματοποιησεις το καλοκαιρινο σου ταξιδι



Εστάλη από ΤΑΠΑΤΟΚ-ΤΑΠΑΤΟΚ!
Αλέξη θα το κάνω
χθές το μεσημέρι έκανα μια απόπειρα αποτυχημένη με κόλλα φίλου (2 συστατικών?) και ξέχασα να βγάλω πρίν
θα φωτογραφίσω όμως στο συνεργείο και μετά μήπως βγάλεις άκρη.
Σε ευχαριστώ και πάλι!
Ταξίδι δεν το λές αλλά απο το ολότελα...

Last edited by tsak8; 24-07-2013 at 17:30.
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 25-07-2013, 08:44
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: Καπάκι αντλίας βενζίνης SOS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Levados Εμφάνιση μηνυμάτων
Εύχομαι καλές διακοπές
Εγώ έχω ακόμη και σήμερα τη μηχανή στο συνεργείο. Οι άνθρωποι προσπαθούν να σώσουν τα 450 €.
΄Εστειλα ένα mail στην BMW Ελλας μέσω της φόρμας της ιστοσελίδας και μου είπαν ότι δεν το βρίσκουν.
Σε κάθε περίπτωση φίλοι μου μπορεί η μηχανές μας να είναι εκτός χρόνου εγγυητικής ευθύνης της εταιρείας, όμως η συγκεκριμένη βλάβη αφορά ένα ανταλλακτικό μακράς διάρκειας και θεωρώ ότι είναι απάτη του καταναλωτή να μην βρίσκεις σαν αντιπροσωπεία ή εργοστάσιο μιά λύση. Δεν είναι δυνατόν να πουλάς μιά τόσο ακριβή μηχανή και ο πελάτης να ρισκάρει να την δει να καίγεται σαν το κεράκι της Λαμπρής .
Πραγματικά δεν περίμενα τόσο σιωπή από πλευράς εταιρείας.
Η γνώμη μου είναι ότι έπρεπε να είχε ανακαλέσει τη σειρά αυτή και να αποκαθιστούσε άμεσα το θέμα.
Θα σας κρατήσω ενήμερους γιά την συνέχεια.
Χαιρετώ
ΛΕΒΑΔΟΣ
εδω φιλε μου εχουν αποσιωπησει και χρεωσει
στους πελατες τους το ανεπαρκες μουαγιε
που μπορει να σκοτωσει ανθρωπους.
Στην αντλια θα επεμβουν??
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 25-07-2013, 10:31
Levados Ο/Η Levados βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: GS1200
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή Απάντηση: Καπάκι αντλίας βενζίνης SOS

Καλημέρα
Συμφωνώ με τον paschalis,όμως μήπως δεν πρέπει να μένουν τα πράγματα έτσι; Μήπως πρέπει να μάθουν οιμελλοντικοί πελάτες της εταιρείας αυτής ότι όχι μόνο δεν υπάρχει εκ μέρους της ενδιαφέρον γιά την μετά την πώληση και μετά τη λήξη της εγγύησης τύχη των πελατών της, αλλά υπάρχει και αδιαφορία γιά θέματα ασφάλειας; Μήπως θα έπρεπε τελικά να κατατάξουμε τους και τους Γερμανούς δίπλα στους Κινέζους από άποψη φερεγγυότητας και να μην ακούμε μόνο αυτά που μας ψέλνουν σαν λαό;
Μήπως πρέπει να τους πούμε ότι αν ήταν ένα Γιαπωνέζικο πεταμένο στα χωράφια θα δούλευε και μετά από 15 χρόνια χωρίς ανάλογο πρόβλημα; Μήπως πρέπει να καταλάβουν ότι στις μέρες μας η αξιοπιστία ελέγχεται αν ά πάσα ώρα και στιγμή και δεν φτάνει τό όνομα ;
Θα πρέπει να ομολογήσω ότι το συνεργείο που έχω επιλέξει λειτουργεί με απόλυτη σνέπεια και επαγγελματισμό και κατά την επιλογή της μηχανής μου - το πρώτο ευρωπαϊκό όχημα που αγοράζω στις 9 συνολικά μηχανές και 12 αυτοκίνητα μέχρι σήμερα- συνυπολίγσα την συνδρομή του συγκεκριμένου συνεργείου στην μετέπειτα φροντίδα της μηχανής και μέχρι στιγμής δεν με έχει διαψεύσει. ΄Ομως η μαμά εταιρεία σε Ελλάδα και Γερμανία δεν νομίζω ότι ακολοθούν.
Θα προσπαθήσω να κρατήσω ζωντανό το θέμα όπσο μπορέσω, αν και εκ φύσεως προσπαθώ να αφήνω πίσω μου ό,τι με στεναχωρεί και δεν αντιμετωπίζεται αποτελεσματικά στα πλαίσια των δυνατοτήτων μου ή των δυνατοτήτων του μέσου ανθρώπου καταναλωτή.
Χαιρετώ
ΛΕΒΑΔΟΣ
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 25-07-2013, 10:41
nivam Ο/Η nivam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Βόλος
Μoto: R1200GS 07 ΚawasakiTOP48(χορτοκοπτικό)
Μηνύματα: 3,193
Προεπιλογή Απάντηση: Καπάκι αντλίας βενζίνης SOS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Levados Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα
Συμφωνώ με τον paschalis,όμως μήπως δεν πρέπει να μένουν τα πράγματα έτσι; Μήπως πρέπει να μάθουν οιμελλοντικοί πελάτες της εταιρείας αυτής ότι όχι μόνο δεν υπάρχει εκ μέρους της ενδιαφέρον γιά την μετά την πώληση και μετά τη λήξη της εγγύησης τύχη των πελατών της, αλλά υπάρχει και αδιαφορία γιά θέματα ασφάλειας; Μήπως θα έπρεπε τελικά να κατατάξουμε τους και τους Γερμανούς δίπλα στους Κινέζους από άποψη φερεγγυότητας και να μην ακούμε μόνο αυτά που μας ψέλνουν σαν λαό;
Μήπως πρέπει να τους πούμε ότι αν ήταν ένα Γιαπωνέζικο πεταμένο στα χωράφια θα δούλευε και μετά από 15 χρόνια χωρίς ανάλογο πρόβλημα; Μήπως πρέπει να καταλάβουν ότι στις μέρες μας η αξιοπιστία ελέγχεται αν ά πάσα ώρα και στιγμή και δεν φτάνει τό όνομα ;
Θα πρέπει να ομολογήσω ότι το συνεργείο που έχω επιλέξει λειτουργεί με απόλυτη σνέπεια και επαγγελματισμό και κατά την επιλογή της μηχανής μου - το πρώτο ευρωπαϊκό όχημα που αγοράζω στις 9 συνολικά μηχανές και 12 αυτοκίνητα μέχρι σήμερα- συνυπολίγσα την συνδρομή του συγκεκριμένου συνεργείου στην μετέπειτα φροντίδα της μηχανής και μέχρι στιγμής δεν με έχει διαψεύσει. ΄Ομως η μαμά εταιρεία σε Ελλάδα και Γερμανία δεν νομίζω ότι ακολοθούν.
Θα προσπαθήσω να κρατήσω ζωντανό το θέμα όπσο μπορέσω, αν και εκ φύσεως προσπαθώ να αφήνω πίσω μου ό,τι με στεναχωρεί και δεν αντιμετωπίζεται αποτελεσματικά στα πλαίσια των δυνατοτήτων μου ή των δυνατοτήτων του μέσου ανθρώπου καταναλωτή.
Χαιρετώ
ΛΕΒΑΔΟΣ
Τι θες και τα σκαλίζεις αδελφέ?
Ένα τεχνολογικά "προηγμένο" προιόν, φτιαγμένο με τα πιο φθηνά υλικά.
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 25-07-2013, 12:02
tsak8 Ο/Η tsak8 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS '05
Μηνύματα: 545
Προεπιλογή Απάντηση: Καπάκι αντλίας βενζίνης SOS

Συμφωνώ απόλυτα με τους 3 προλαλησαντες.. Ιδιαίτερα στο θέμα του μουαγιε, που είχα πάθει λίγο σοκ!
Μπήκε η καινούργια και καλυτερη τρόμπα λοιπόν, θα ανεβάσω φώτο. Όποιος δεν έχει βάλει τα "δαχτυλίδια" του Πέτρου να το κάνει!
Ευχαριστώ πολύ για την δουλειά του και την ανθρωπιά του τον Θανάση Μουρνιανάκη! Και το GSForum.

Send from RAZR Tapatalk
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 25-07-2013, 16:34
Levados Ο/Η Levados βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: GS1200
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή Απάντηση: Καπάκι αντλίας βενζίνης SOS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από tsak8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ απόλυτα με τους 3 προλαλησαντες.. Ιδιαίτερα στο θέμα του μουαγιε, που είχα πάθει λίγο σοκ!
Μπήκε η καινούργια και καλυτερη τρόμπα λοιπόν, θα ανεβάσω φώτο. Όποιος δεν έχει βάλει τα "δαχτυλίδια" του Πέτρου να το κάνει!
Ευχαριστώ πολύ για την δουλειά του και την ανθρωπιά του τον Θανάση Μουρνιανάκη! Και το GSForum.

Send from RAZR Tapatalk
Τι ακριβώς είναι το δακτυλίδι; Είναι ο κολιές που φαίνεται από κάποιες φωτό φίλων; Ο Πέτρος που αναφέρεις έχει φτιάξει κάποια και τα πουλάει, τα τοπόθετεί, είναι Αθήνα , δεν ξέρω κάτι σχετικό. Γιά πες κάτι παραπάνω ή άνοιξέ μου τα μάτια.
Χαιρετώ
ΛΕΒΑΔΟΣ
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 25-07-2013, 17:48
alx_k Ο/Η alx_k βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Βολος
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 1,774
Προεπιλογή Απάντηση: Καπάκι αντλίας βενζίνης SOS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Levados Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι ακριβώς είναι το δακτυλίδι; Είναι ο κολιές που φαίνεται από κάποιες φωτό φίλων; Ο Πέτρος που αναφέρεις έχει φτιάξει κάποια και τα πουλάει, τα τοπόθετεί, είναι Αθήνα , δεν ξέρω κάτι σχετικό. Γιά πες κάτι παραπάνω ή άνοιξέ μου τα μάτια.
Χαιρετώ
ΛΕΒΑΔΟΣ
για ριξε μια ματια εδω:


http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=39666

Εστάλη από ΤΑΠΑΤΟΚ-ΤΑΠΑΤΟΚ!
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 25-07-2013, 21:20
tsak8 Ο/Η tsak8 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS '05
Μηνύματα: 545
Προεπιλογή Απάντηση: Καπάκι αντλίας βενζίνης SOS

Αυτό ακριβώς εννοούσα..
Μερικές φωτό

Εδώ η μηχανή χωρίς να φαίνεται η βλάβη αφου είχαμε προσπαθήσει να κολλήσουμε


Εδώ ειναι καθαρισμένο και φυσημένο, αφου με 1-2 λεπτα λειτουργίας το ¨λεκανακι¨γέμιζε βενζίνη.Αφου δεν τα τιναξε το ρελέ

Εδώ το καινουριο με την ενισχυμένη βαση





Και η απορία μου
Δεν μπορουσαν να το κάνουν έτσι εξ αρχής;
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:48.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!