GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Αγγελίες > Ομαδικές Αγορές

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Κλειστό θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #201  
Παλιό 08-11-2010, 16:01
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200

λύστε το και ψάχτε για σημάδια στο εσωτερικό του φτερού
  #202  
Παλιό 08-11-2010, 16:06
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200

μηπως ειχε σφιχτει....λιγακι παραπανω,στην τοποθετηση;;;;;
λεω εγω τωρα....
  #203  
Παλιό 08-11-2010, 16:14
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
μηπως ειχε σφιχτει....λιγακι παραπανω,στην τοποθετηση;;;;;


λεω εγω τωρα....

υπήρχαν προδιαγραφές ροπής στρέψης για το βίδωμα ????
  #204  
Παλιό 08-11-2010, 17:06
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200

Επέστρεψα και απαντώ στα ερωτήματα:
1) Το αλουμινένιο μπρατσάκι αντικαταστάθηκε με καινούργιο και θα είναι υπό παρακολούθηση.
2) Δυστυχώς το φτερό βρίσκει πάνω στο λάστιχο όταν είμαστε εν πορεία, συνήθως δικάβαλοι ή ευτραφείς μονοκάβαλοι αναβάτες, και έχουμε απότομη βύθιση της ανάρτησης. Υπήρχαν σημάδια στην εσωτερική πλευρά του μπροστινού μέρους του φτερού.
3) Δεν υπαρχει προδιαγραφή για την ροπή σύσφιξης. Ο μάστορας έσφιξε "κάργα".
  #205  
Παλιό 08-11-2010, 17:54
vaska Ο/Η vaska βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: YAMAHA IT 490 SUZUKI DR 650 SE BMW R1200GS
Μηνύματα: 1,289
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Επέστρεψα και απαντώ στα ερωτήματα:
1) Το αλουμινένιο μπρατσάκι αντικαταστάθηκε με καινούργιο και θα είναι υπό παρακολούθηση.
2) Δυστυχώς το φτερό βρίσκει πάνω στο λάστιχο όταν είμαστε εν πορεία, συνήθως δικάβαλοι ή ευτραφείς μονοκάβαλοι αναβάτες, και έχουμε απότομη βύθιση της ανάρτησης. Υπήρχαν σημάδια στην εσωτερική πλευρά του μπροστινού μέρους του φτερού.
3) Δεν υπαρχει προδιαγραφή για την ροπή σύσφιξης. Ο μάστορας έσφιξε "κάργα".

Δεν μπορεί για κανέναν λόγο να συμβαίνει αυτό που λες, δηλαδή να βρίσκει το φτερό πάνω στον τροχό είτε είμαστε ευτραφείς είτε όχι είτε πέφτουμε σε γούβα είτε όχι , για τον απλούστατο λόγο ότι το φτεράκι έχει πάντα την ίδια απόσταση από τον τροχό και ανεβοκατεβαίνει μαζί του σε όλη την διαδρομή της ανάρτησης. Ο λόγος είναι απλούστατος. Και το φτερό και ο τροχός εδράζονται στο ίδιο σταθερό σημείο. Σκέψου το λίγο και θα δεις ότι έχω δίκιο.

Μόλις τώρα που μιλάμε ξαναβγήκε το φτερό και θ' αντικατασταθούν όλα τα παξιμάδια (μικρά και μεγάλα ) με αυτασφαλιζόμενα. Το φτερό δεν έχει κανένα σημάδι στην εσωτερική του πλευρά που να προδίδει ότι έρχεται σ' επαφή με τον τροχό.

Επίσης θα μπει και στην μεγάλη βίδα (που ενώνει τον άξονα με το μοχλικό) παξιμάδι ασφαλείας και καλό θα ήταν να το είχε προβλέψει ο κατασκευαστής του φτερού. Αν λύσει αυτή η βίδα πάμε περίπατο κι εμείς και όσοι είναι κοντά μας και η μηχανή, οπότε σας το συνιστώ κι εσάς να το αλλάξετε. Δεν θέλω στην προσπάθειά μου να καλλωπίσω την χοντρούλα μου, να την κάνω επισφαλή.
  #206  
Παλιό 08-11-2010, 18:04
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200

Το φτερό στις άκρες του ταλαντώνει. Το αλουμινένιο νεύρο δςν καλύπτει όλην την επάνω πλευρά του φτερού.
  #207  
Παλιό 08-11-2010, 18:15
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200

Σε 20' θα είμαι στον κατασκευαστή γιατί μου έγινε ένα σημάδι στον ένα βραχίονα, οπότε και θα αντικατασταθεί!

Δοθείσης της ευκαιρίας και με αφορμή το πρόσφατο συμβάν... έχω να διευκρινήσω πολλά.
  #208  
Παλιό 08-11-2010, 18:27
vaska Ο/Η vaska βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: YAMAHA IT 490 SUZUKI DR 650 SE BMW R1200GS
Μηνύματα: 1,289
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φτερό στις άκρες του ταλαντώνει. Το αλουμινένιο νεύρο δςν καλύπτει όλην την επάνω πλευρά του φτερού.


Αυτό ναι είναι σωστό αλλά δεν έχει να κάνει καθόλου με το βάρος του αναβάτη , μονοκάβαλος δικάβαλος κλπ.

Για την κίνηση του μπροστινού μέρους θα συμφωνήσουμε, αλλά με το δικό μου "πρόβλημα" δεν έχει να κάνει.
  #209  
Παλιό 08-11-2010, 18:39
vaska Ο/Η vaska βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: YAMAHA IT 490 SUZUKI DR 650 SE BMW R1200GS
Μηνύματα: 1,289
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200

Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο ψιλοξενέρωσα με ήδη δύο ραγισμένα, με τα βιδάκια που δεν είναι ασφαλείας (να δείξεις ρε παιδί μου ότι είσαι ποιοτικός).Όταν διάβαζα το θρέντ είπα "Ωραία θα βάλω κι εγώ" και μόλις μου το έφερε ο Λάμπρος είδα και τις οδηγίες και σκέφτηκα "μπράβο στο παλικάρι πολύ καλή δουλειά", τώρα μάλλον κλίνω στο να το αφαιρέσω γιατί καλύτερα λίγο λερωμένη η μηχανή από κάτω αλλά χωρίς προβλήματα παρά να έχω το μυαλό μου μήπως σπάσουν οι βάσεις σε καμία βολτούλα και διαλύσω στην καλύτερη το πίσω λάστιχο και μείνω μ@λ@κα@ς στην μέση του πουθενά.
  #210  
Παλιό 08-11-2010, 18:39
chrhld Ο/Η chrhld βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Kallithea
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200

Καλησπέρα.
Να λύσω κάποιες απορίες.
Κατ΄ αρχήν το παξιμάδι που μπαίνει είναι με ενσωματωμένο γκρόβερ οπότε δεν χρειάζεται παξιμάδι ασφαλείας. Πάνω στην μοτοσικλέτα δεν υπάρχουν ποιά γκρόβερ αλλά μόνο ειδική κόλλα που δεν αφήνει την βίδα να λασκάρει.
Το φτερό αυτό είναι (δυστιχώς) από παντού οριακό. Οσο κι αν φαίνεται να υπάρχει αρκετός χώρος δεν υπάρχει.
Παραδόξως παρατηρώ οτι από μηχανή σε μηχανή υπάρχουν διαφορές που δεν φαντάζεστε.
Στο βασικό φτερό του κάναμε ένα μεγάλωμα στο μπροστινό μέρος γιατί σε κάποια μηχανάκια παρατηρήσαμε ότι σε μεγάλες συμπιέσης του τροχού γλύφη στο εμπρός μέρος, ενώ σε άλλα δεν κάνει τίποτα και αυτό γιατί η μοναδική στήριξη που έχουμε είναι στο κέντρο του φτερού. Αυτό οφείλετε στο ότι μικρές ταλαντώσεις δεν μπορούν να αποφευχθούν. Δυστιχώς δεν έχουμε χώρο να πάμε ποιό μπροστά γιατί είναι το προστατευτικό του αμορτισέρ. Όποιος έχει τέτοιο πρόβλημα ας μου φέρει το φτερό και θα το διορθώσω.
Τώρα για το σπασμένο βραχίωνα είναι παράδοξο και δεν μπορώ να καταλάβω από που έγινε. Το σπασμένο κομμάτι θα πάει σε ειδικό εργαστήριο για να μου πούνε αν είναι από καταπόνηση ή τυχαίο γεγονός. Αν φταίει η παρτίδα ή αν πρέπει να αλλαχθεί κάτι στον σχεδιασμό του. Θα σας ενημερώσω όταν θα έχω αποτελέσματα.
Τώρα για τον φίλο που έχει πρόβλημα με τις στροφές (όταν γέρνει), δεν νομίζω να έχει καμμιά σχέση το φτερό, δεν μπορεί να είναι τόσο συμπιεσμένη η ανάρτηση σε στροφή.

Αυτά.....Ελπίζω να μην είπα πολλά, αλλά εδώ είμαστε, για ότι άλλο.
Όποιο πρόβλημα ή απορία έχετε μην δυστάζετε να με πάρετε τηλέφωνο, γιατί εσείς ζείτε την μηχανή σας και εσείς θα μου δώσετε πληροφορίες.

Χρήστος
Κλειστό θέμα


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Λασπωτήρας πίσω τροχού για GS 1200 Carduelis Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 36 15-03-2011 11:31
Προστατευτικό φτερό πίσω τροχού BMW R 1200 GS/Adv S.T Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 17 25-10-2010 18:58
Κατασκευή πίσω χαμηλού φτερού για 1200gs gandreas Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 71 13-09-2010 02:04


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:53.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!