GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 06-06-2010, 06:02
explode Ο/Η explode βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: loutraki
Μoto: ktm 990 adventure
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή Απάντηση: F 800 GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από stathako Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ για τα σχόλια σας ! Όσο αφορα το θέμα των service, που μου προτείνετε να πηγαίνω (στην αθήνα) καθώς καλαμάτα δεν έχει ακόμα !
εχει και στην κορινθο εξουσιοδοτημενο σερβις
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 07-06-2010, 18:53
stathako Ο/Η stathako βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: kalamata
Μoto: BMW F 800 GS
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή Απάντηση: F 800 GS

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες !
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 07-06-2010, 21:19
nibo Ο/Η nibo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW 800GS
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή Απάντηση: F 800 GS

Φιλε εκανες την καλυτερη επιλογη. Το F800GS ειναι το καλυτερο ON-OFF αυτη την στιγμη για καποιον που θελει να εχει μια μηχανη, και να τα κανει ολα, γιατι ειναι η 'χρυση τομη'
Για οποιον εχει την οικονομικη δυνατοτητα να εχει περισοτερες απο μια, μοτοσυκλετες τοτε αλλαζει το πραγμα.
Το F800GS ειναι η ΧΡΥΣΗ ΤΟΜΗ γιατι απο δυναμη ειναι πολυ κοντα στα μεγαλα (καποια τα τρωει κιολας) Ενω απο οικονομια ειναι πολυ πιο οικονομικο απο τα μεγαλα (πραγμα πολυ σημαντικο για τους περισοτερους στις μερες μας) Ειναι πιο οικονομικο στην συντηρηση απο 990 και 1200, και καιει και πολυ λιγοτερη βενζινη.
Το 800GS τα κανει ολα, και τα κανει και παρα πολυ καλα. Μπενει φετες στην ασφαλτο, ειναι απο τα καλυτερα στο χωμα στην κατηγορια του, εχει απλετο γκαζι, ειναι πολυ οικονομικο, διακοσαριζει στην εθνικη, ειναι αξιοπιστο, ειναι ευελικτο, βολευει στην καθημερινη μετακινηση στην πολη, ταξιδευει(με αλλαγη ζελατινας), και ειναι πανεμορφο, με ιδιαιτερο σχημα που διαφερει απο το κλασσικο των περισοτερων ON-OFF(το αισθητικο θεμα ειναι και υποκειμενικο βεβαια)
Τα μοναδικα 'ελατωματα' που του προσαπταν η του προσαπτουν ειναι τρια. 1)Οτι εβγαλαν καποια προβληματα τα πρωτα μοντελα. Αυτο δεν ισχυει πλεον γιατι εχουν λυθει ολες οι παιδικες ασθενειες. (και οσοι ειναι γνωστες του μοτοσυκλετισμου γνωριζουν οτι σχεδον ολες οι μοτοσυκλετες που σχεδιαζονται απο το λευκο χαρτι μπορει να βγαλουν στην αρχη παιδικες ασθενειες) Αυτη την στιγμη το 800GS ειναι απο τις πιο αξιοπιστες μοτοσυκλετες που κυκλοφορουν. 2)Λενε οτι ειναι ακριβο. Εγω θα πω, οτι πληρωνεις περνεις. Η μηχανη αξιζει τα λεφτα της στο 1000% και αυτο θα το καταλαβει μονο οποιος συμβιωσει μαζι της για καποιο διαστημα. Εκτος αυτου αγοραζεις κατι μοναδικο, μια μηχανη που ειναι μια κατηγορια μονη της! Και αυτο γιατι παιζει χωρις αντιπαλο στην κατηγορια ενδιαμεσα ON OFF(αναμεσα στα 650 και στα 1000+). Και 3) λενε οτι εχει στενη σελα. Φιλε εχει τυχει πολλες φορες να ειμαι πανω της και για μια ολοκληρη μερα χωρις να εχω κανενα προβλημα. Αλλα παντως για οσους εχουν προβλημα αυτο λυνεται με μια after market.

Last edited by nibo; 07-06-2010 at 21:31.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 07-06-2010, 21:53
Wolf77 Ο/Η Wolf77 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Zwgrafou
Μoto: BMW R1200 GS (Special Edition)
Μηνύματα: 131
Προεπιλογή Απάντηση: F 800 GS

Γεια σου φιλε,

βλεπω τοσες μερες τι σου γραφουν τα παιδια ειπα να πω κ δυο-τρια λογια.
Η μηχανη που θελεις ειναι ολα μα ολα τα λεφτα!! Το οτι εισαι πρωταρης ΕΑΝ καταλαβαινεις απο κινδυνους με μηχανη, την σεβεσαι γιατι μπορει να σε δαγκωσει πολυ ασχημα και σκεφτεσαι με το πανω κεφαλι και ΟΧΙ με το κατω......τοτε ΔΕΝ θα εχεις κανενα προβλημα.......Καλυτερα απο Παπι!!!

Αν ειναι να κανεις την αγορα να την κανεις απο τον κ Παναγιωτοπουλο στην Κηφισιας 1(Μιλα με τον Γιωργο και πες του για τον Παναγιωτη). Εγω απο παπι και μονο μικρη εμπειρια σε μηχανη αγορασα το BMW R1200GS Special Edition.........

Η μηχανη ειναι τρενο και στα 33 μου δεν θα μπορουσα να παρω κατι καλυτερο σε ολους τους τομεις! Μου εκανε κλικ απο την 1η φορα που την ειδα.....με το που την καβαλησα την ενιωσα ενα με εμενα....την σεβομαι και με προσεχει και η ιδια....ΤΡΕΝΟ!!!!
Εχω παει Κυθνο, Χαλκιδα, Πατρα, σχεδον συνεχεια στην Αθηνα (μες στην κινηση) ειδικα τα Σ/Κ και ειναι απολαυση.......

Τη μηχανη που θελεις την εχει το αγορι της αδερφης μου....ειναι ΤΕΛΕΙΟ ....--------

Θα μπορουσα να πω και αλλα.....μην σε πριζω ομως μιας και η επιλογη ειναι δικη σου.

Καλη αγορα ευχομαι κ οποτε θες τα λεμε....ciao
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 08-06-2010, 16:01
Konti Ο/Η Konti βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: F800GS Alpine White & ex Dakar
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή Απάντηση: F 800 GS

Το έχω 3 μήνες...έχω κάνει 6800χλμ...δε μ'αφηνει να κατέβω απο πάνω της.....

Έχει παρα πολύ καλό ζύγισμα και ελαφριά αίσθηση...μεσα στην πόλη δε θα σε ταλαιπωρήσει καθόλου! Και αν το γουστάρεις και το μάθεις λίγο...το βάζεις και στο χώμα! Εκει να δεις....

Γενικά είναι οικονομικότατο! Καιει όσο και το dakaraki που είχα (φαντάσου μονοκύλινδρο με 50hp...) και το 800αρι εχει δύναμη... (εντάξει δεν είναι 990 αλλα εμένα με καλύπτει 100%)!

Πάντως γενικά ψάξου, γυρνα απο όσους περισσότερους αντιπροσώπους μπορείς και πάρε προσφορές να πάρεις όσα περισσότερα "δώρα" μπορείς ... να σου δώσω να καταλάβεις όταν έψαχνα τον Μάρτιο, πήγα σε κάποιους και η τιμή.... 12,020 (με συναγερμό βέβαια) αλλα χωρίς χουφτες, ποστατευτική ποδιά και διπλό σταντ...! Και καλά βέβαια έκαναν "δώρα" μέχρι 250€...



Τελικά το πήρα στα 11,650 όλα μέσα (όχι συναγερμό) και με το κλειδί στο χέρι, με 2πλο σταντ και προστατευτική ποδιά αλουμινίου!

Συναγερμό δεν ήθελα και κάποιοι έμποροι μου έλεγαν ότι αν το ηθελα χωρίς θα έπρεπε να κάνουμε παραγγελεία και θα αργήσει και αλλα τέτοια κόλπα!

Βέβαια είχε κάποια πράγματα που δε μου άρεσαν καθόλου αλλα με τις κατάλληλες αισθητικές παρεμβάσεις τώρα έχει γίνει ένα κουκλί!!!!

Last edited by Konti; 08-06-2010 at 16:06.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 08-06-2010, 16:45
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή Απάντηση: F 800 GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από stathako Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι καινουργια θα την πάρω αλλά δεν σκέφτομαι για άλλο μοντέλο μιας και είναι το μόνο που μ άρεσει ! Άσε που είμαι και πρωτάρης και δεν θα ήθελα κάτι πάνω από 800 κυβικά !
εχεις ερωτα φιλε μου με την μηχανη,οποτε παρε την,δεν ειναι καθολου ασχημη μηχανη,αντιθετως.με μια ψηλοτερη ζελατινα και 2-3 αλλες επεμβασεις ειναι αψογη,οντως τα προβληματα αφορουσαν καποια πρωτα μοντελα που ειχαν κυκλοφορησει.
το λευκο παντως ειναι πανεμορφο.και φαντασου οτι το ασπρο δεν μου αρεσει κιολας
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 08-06-2010, 18:14
Fuji Ο/Η Fuji βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Βόλος - Σκόπελος
Μoto: BMW F650GS/DAKAR
Μηνύματα: 2,856
Προεπιλογή Απάντηση: F 800 GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Konti Εμφάνιση μηνυμάτων
Το έχω 3 μήνες...έχω κάνει 6800χλμ...δε μ'αφηνει να κατέβω απο πάνω της.....

Έχει παρα πολύ καλό ζύγισμα και ελαφριά αίσθηση...μεσα στην πόλη δε θα σε ταλαιπωρήσει καθόλου! Και αν το γουστάρεις και το μάθεις λίγο...το βάζεις και στο χώμα! Εκει να δεις....

Γενικά είναι οικονομικότατο! Καιει όσο και το dakaraki που είχα (φαντάσου μονοκύλινδρο με 50hp...) και το 800αρι εχει δύναμη... (εντάξει δεν είναι 990 αλλα εμένα με καλύπτει 100%)!

Πάντως γενικά ψάξου, γυρνα απο όσους περισσότερους αντιπροσώπους μπορείς και πάρε προσφορές να πάρεις όσα περισσότερα "δώρα" μπορείς ... να σου δώσω να καταλάβεις όταν έψαχνα τον Μάρτιο, πήγα σε κάποιους και η τιμή.... 12,020 (με συναγερμό βέβαια) αλλα χωρίς χουφτες, ποστατευτική ποδιά και διπλό σταντ...! Και καλά βέβαια έκαναν "δώρα" μέχρι 250€...



Τελικά το πήρα στα 11,650 όλα μέσα (όχι συναγερμό) και με το κλειδί στο χέρι, με 2πλο σταντ και προστατευτική ποδιά αλουμινίου!

Συναγερμό δεν ήθελα και κάποιοι έμποροι μου έλεγαν ότι αν το ηθελα χωρίς θα έπρεπε να κάνουμε παραγγελεία και θα αργήσει και αλλα τέτοια κόλπα!

Βέβαια είχε κάποια πράγματα που δε μου άρεσαν καθόλου αλλα με τις κατάλληλες αισθητικές παρεμβάσεις τώρα έχει γίνει ένα κουκλί!!!!
Η περίοδος είναι δύσκολη ... με τα λεφτά στο χέρι τέτοιες μέρες, έχεις το πάνω χέρι. Πάρε ότι μπορείς, πέραν της επίσημης γραμμής, έγκειται και στον έμπορο.
Με το καλό, και θα πρότεινα, αν αυτό συμφέρει βέβαια, να την πάρεις από 'κει που θα κάνεις μελλοντικά τα σέρβις σου. Έχεις ένα κλικ παραπάνω απέναντί τους, σε ότι χρειαστείς (από αξεσουάρ μέχρι οποιοδήποτε -φτουφτου- πρόβλημα).
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 08-06-2010, 19:24
Neo Ο/Η Neo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή Απάντηση: F 800 GS

Να σου και εγώ τη γνώμη μου αφού την έχω μόλις 10 μέρες και ουσιαστικά είναι η πρώτη μου μηχανή.

- Η μηχανή είναι πολύ καλά ζυγισμένη. Έχω οδηγήσει αρκετά on-off και δεν κατάλαβα να με δυσκολεύει. Εδώ να σου πω ότι είμαι 1.93 με αποτέλεσμα να έχω ''σίγουρο'' πάτημα σε κάθε περίπτωση. Πάντως κρύβει πολυ καλά τα κιλά της.

- Έχει ψηλή θέση οδήγησης και σου δίνει πολύ καλή εποπτεία του χώρου. Επίσης το τιμόνι περνάει επάνω από κάθε καθρέφτη αυτοκινήτου (εκτός από τζιπ φυσικά ).

- Αν και δεν την ανοίγω ακόμα λόγω στρωσίματος (όταν έκανα test ride την άνοιξα αρκετά) έχω να σου πω ότι έχει ιδιαίτερα γραμμικό κινητήρα που δεν τρομάζει. !ΠΡΟΣΟΧΗ! Δεν είπα ότι δεν έχει δύναμη, κάθε άλλο από δύναμη τραβάει πολύ άρα θέλει σεβασμό. Το νου σου να είσαι συνετός.

- Δεν προστατεύει ικανοποιητικά από τον αέρα. Αν θέλεις να διατηρείς υψηλές μέσες ωριαίες ταχύτητες να υπολογίζεις άμεσα αλλαγή ζελατίνας.

- Έχει πολύ καλή γεωμετρία, είδικα με τα Pirelli Scorpion Trail που φοράει η δική μου στρίβει άφοβα!

- Δεν καίει... και θα το ξαναπώ γιατί είμαι ενθουσιασμένος! Για τα κυβικά της δεν καίει τίποτα! Ειδικά τώρα που τη στρώνω δεν θα γράψω καν πόσο μικρή είναι η κατανάλωση γιατί θα αρχίσουν οι αντιδράσεις και θα φανώ υπερβολικός.

- Με τι σέλα που προβληματίζονται όλοι προσωπικά δεν έχω θέμα. 2 φορές έβγαλα σχεδόν 2ωράκι επάνω της χωρίς στάση και μια χαρά την πάλευα. Τι να πω μπορεί να είμαι σιδερό##### .

Ότι άλλο θέλεις να μάθεις εδώ είμαστε.
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 09-06-2010, 13:12
stathako Ο/Η stathako βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: kalamata
Μoto: BMW F 800 GS
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή Απάντηση: F 800 GS

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ !
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 09-06-2010, 13:50
TAKIS04 Ο/Η TAKIS04 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: F 800 GS
Μηνύματα: 1,388
Προεπιλογή Απάντηση: F 800 GS

ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ
ΤΟ ΕΧΩ 2,5 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΡΤΙΟ ΤΟΥ 08
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΕΛΛΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΛΙΓΟ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΕΧΩ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΟΚ
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:59.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!