GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 18-08-2010, 13:10
pouspa Ο/Η pouspa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Suzuki Vstrom
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή Σαμάρια σε F 800/650 Gs

Επειδη οπως ξερετε οι πλαινες βαλιτσες κοστιζουν ακριβα, ψαχνω ενα τροπο να βαλω σαμαρια (χωρις καγκελα) αλλα το προβλημα ειναι στην εξατμιση(προφανως...). Εχει καποιος εμπειρια στο θεμα? Βρηκα καποια καλυματα εξατμισης αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν προστατευουν απο πυρκαγια...
Κάλυμμα εξάτμισης BMW F 650/800 GS
http://www.makan.gr/index.php?page=s...emid=1&lang=el
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 18-08-2010, 13:26
ARGI Ο/Η ARGI βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: KARDITSA
Μoto: R 850 GS (Red Fat Lady!!!)
Μηνύματα: 9,816
Προεπιλογή Απάντηση: Σαμάρια σε F 800/650 Gs

Kοίτα φίλε,

Εγω έχω ένα 650 funduro, με σαμάρια.
Εφτιάξα μόνος μου, ένα μεταλλικό κάλλυμα, με αρκετές στρώσεις, με αμίαντο ενδιάμεσα και σώθηκα...
Εντάξει, ζεσταίνεται το σαμάρι αρκετά, άλλα όχι τόσο, ώστε να πάρει φωτιά.. Μάλιστα στο πάτο έβαλα, ένα χονδρό χαρτόνι, ώστε να μονώνει τα ρούχα απο την θερμοκρασία...
Είναι έτσι φτιαγμάνο το σύστημα, ώστε να έχει αποόσταση το σαμάρι με την εξάτμιση, ώστε να περνα κρύος αέρας μέσα!!!!
Μέχρι στιγμής, έχω κάνει μεγάλα ταξίδια μέσα στο μεσημέρι Ιούλιο-Αύγουστο και πρόβλημα δεν είχα....

Καλή λύση να βρεις....
Attached Images
File Type: jpg DSCF1004c.jpg (97.4 KB, 34 views)
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 23-08-2010, 01:07
Fuji Ο/Η Fuji βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Βόλος - Σκόπελος
Μoto: BMW F650GS/DAKAR
Μηνύματα: 2,856
Προεπιλογή Απάντηση: Σαμάρια σε F 800/650 Gs

Ταπεινή μου άποψη, μην καταφεύγεις σε πατέντες. Έδωσες σίγουρα αρκετά χρήματα για να αποκτήσεις τη μοτό σου (για το 800 δε μιλάμε; ), και είναι κρίμα να πειραματιστείς. Θα πρότεινα, αν ταξιδεύεις - κινείσαι αρκετά τριβάλιτσος, να πάρεις τις πλαϊνές της "μαμάς" που δένουν αγκαλιάζοντας τη μοτό, είναι μεταβλητού όγκου, και τα κάγκελα στήριξής τους είναι ότι πιο διακριτικό υπάρχει. Καλύτερα να κάνεις λίγο υπομονή -αν είναι χρηματικό το θέμα- και να τα χτυπήσεις μτχ ή καινούρια.
Αν πάλι κινείσαι σπάνια έως καθόλου με πλαϊνές, ένα top-case και ένα tank-bag θα σε καλύψουν πλήρως.

Εσύ αποφασίζεις

Last edited by Fuji; 23-08-2010 at 01:11.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 31-08-2010, 15:54
pouspa Ο/Η pouspa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Suzuki Vstrom
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή Απάντηση: Σαμάρια σε F 800/650 Gs

Μετά από μιά δοκιμή με τα σαμάρια ενος φίλου και μιά πρόχειρη πατέντα για την εξάτμιση, αποφάσισα να περιμένω και να πάρω κάποια στιγμή τις ''μαμάς''. Τα σαμάρια δεν με έπεισαν σε καμιά περίπτωση για την σταθερότητα τους στην εθνική και με έφαγε το άγχος ειδικά σε ριπές αερα, ειναι ακομα εδω?, να προσπεράσω η θα πετάξω?,κτλ...
Άσε πού δέν είναι και ότι πιό όμορφο πάνω στο μηχανάκι.
Αναγκαστικά λοιπόν τα βάρη θα πάρα-μείνουν ψήλα(topcase tankbag)
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 31-08-2010, 23:42
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: Σαμάρια σε F 800/650 Gs

Φέτος έκανα διακοπές με σαμάρια και βάσεις (που πουλιούνται σε κεντρικό κατάστημα και είναι Ελληνικής χειροποίητης κατασκευής απ'ότι κατάλαβα) και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. Βάρος έκαστου σαμαριού 10 κιλά και όλο το σύστημα καλά δεμένο με χταπόδια και ιμάντες. Έχανα αρκετή ώρα για το δέσιμο. Αλλά γλίτωσα τις βαλίτσες! Βέβαια έκανα πατέντα για να πιάνουν οι βάσεις καλύτερα πάνω στο πλαίσιο της μηχανής. Ααα. είναι και το 1ο μου ποστ εδώ, καλώς όρισα!!
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 01-09-2010, 01:42
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Σαμάρια σε F 800/650 Gs

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yns Εμφάνιση μηνυμάτων
Φέτος έκανα διακοπές με σαμάρια και βάσεις (που πουλιούνται σε κεντρικό κατάστημα και είναι Ελληνικής χειροποίητης κατασκευής απ'ότι κατάλαβα) και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. Βάρος έκαστου σαμαριού 10 κιλά και όλο το σύστημα καλά δεμένο με χταπόδια και ιμάντες. Έχανα αρκετή ώρα για το δέσιμο. Αλλά γλίτωσα τις βαλίτσες! Βέβαια έκανα πατέντα για να πιάνουν οι βάσεις καλύτερα πάνω στο πλαίσιο της μηχανής. Ααα. είναι και το 1ο μου ποστ εδώ, καλώς όρισα!!


Μήπως έχεις κ κάποιες φωτογραφίες ????

Θα βοηθούσαν ....
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 01-09-2010, 01:43
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Σαμάρια σε F 800/650 Gs

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yns Εμφάνιση μηνυμάτων
Ααα. είναι και το 1ο μου ποστ εδώ, καλώς όρισα!!

Για τα καλωσορίσματα, πέρνα από .... εδώ !!!
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 01-09-2010, 15:21
explode Ο/Η explode βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: loutraki
Μoto: ktm 990 adventure
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή Απάντηση: Σαμάρια σε F 800/650 Gs

εγω οταν ειχα το f800gs εκανα το λαθος και εκανα ενα ταξιδι δικαβαλος με σαμαρια χωρις βασεις ομως.
Αποτελεσμα γρατζούνισα ελαφρως την εξατμιση akrapovic και ξενερωσα αφανταστα.να σημειώσω οτι λογω το οτι έβρισκε το σαμαρι στην εξατμιση ελαφρως ειχα αγορασει αλουμινοταινια που βαζουν στα μπουρια της σομπας και δεν καιγονται με τιποτα αλλα γρατζουνισαν την εξατμιση.
Επίσης απο οτι καταλαβα στην αλλη μερια καπως εβρισκε στον τροχο με αποτελεσμα να κανει μια μικρη τρυπα(ευτηχως δεν με επιασε λαστιχο).
Οπως ειναι η ουρα του 800 δυσκολο να κατσουν τα σαμαρια σταθερα χωρις βασεις δεν θα το πρότεινα σε κανεναν.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 01-09-2010, 18:38
ARGI Ο/Η ARGI βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: KARDITSA
Μoto: R 850 GS (Red Fat Lady!!!)
Μηνύματα: 9,816
Προεπιλογή Απάντηση: Σαμάρια σε F 800/650 Gs

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από pouspa Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά από μιά δοκιμή με τα σαμάρια ενος φίλου και μιά πρόχειρη πατέντα για την εξάτμιση, αποφάσισα να περιμένω και να πάρω κάποια στιγμή τις ''μαμάς''. Τα σαμάρια δεν με έπεισαν σε καμιά περίπτωση για την σταθερότητα τους στην εθνική και με έφαγε το άγχος ειδικά σε ριπές αερα, ειναι ακομα εδω?, να προσπεράσω η θα πετάξω?,κτλ...
Άσε πού δέν είναι και ότι πιό όμορφο πάνω στο μηχανάκι.
Αναγκαστικά λοιπόν τα βάρη θα πάρα-μείνουν ψήλα(topcase tankbag)
Φίλε, δεν γνωρίζω πως τα έδεσες τα σαμάρια σου, εγώ πάντως έκανα την πατέντα που σου ανάφερα, έδεσα την μία μεριά του κάθε σαμαριού στο πλαίσιο μου, και την αλλή με χταπόδι, γύρω -γύρω, χερούλι με χερούλι, ώστε να πιαστεί με την βάση της μπαγαζιέρας... Ούτε βοσκουν, ούτε τίποτα άλλο μυστήριο... Περίπου 10 λεπτα, το πολύ δέσιμο...
Κάνε ζουμ, στην φωτο, να δεις τι εννοώ...
Φύσικα, άλλο οι πράγμα οι σκληρές....
Attached Images
File Type: jpg P270210_16.500002.jpg (94.3 KB, 36 views)
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 01-09-2010, 22:44
Thanos Ο/Η Thanos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Cholargos
Μoto: F650GS Twin
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή Απάντηση: Σαμάρια σε F 800/650 Gs

Το δίλημμα σαμάρια ή σκληρές βαλίτσες είναι μάλλον τόσο παλιό όσο και τα τουριστικά ταξίδια με μηχανή.
Παρόλο που δεν ξέρω τι είναι καλλίτερο, από πρακτικής απόψεως, μιας και ταξιδεύω σχεδόν πάντα δικάβαλος μαζί με την καλή μου, τα πράγματα που χωράνε τα σαμάρια, δεν τα χωράει καμιά βαλίτσα. Επίσης από άποψη αεροδυναμικής και όγκου, τα σαμάρια έχουν το προβάδισμα, αν και από αισθητική είναι σαφώς υποδεέστερα. Όσο για το δέσιμο τους, τα περισσότερα έχουν extra ιμάντες για την σταθεροποίησή τους πάνω στην μηχανή
Έχω και εγώ το συγκεκριμένο μοντέλο( F650GS Twin) και κατέφυγα στην λύση του καλύμματος της Makan για να αποφύγω δυσάρεστες καταστάσεις. Μετά από δύο ταξίδια, πέρυσι στην Ισπανία και φέτος στην Ολλανδία, και τα δυο τον Αύγουστο, δεν αντιμετώπισα κανένα απόλυτος πρόβλημα, εκτός από την βροχή, για την οποία αγόρασα εξωτερικά αδιάβροχα καλύμματα και το θέμα λύθηκε.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ο νόμος που δεν σε υποχρεώνει να πας σε εξουσιοδοτημένο vabu Γενικά - Μοτοσυκλέτα 9 12-08-2010 11:50
Σαμάρια Givi billy_bmw Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 1 05-07-2010 21:08


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:14.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!