GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 13-05-2011, 11:05
renovatio Ο/Η renovatio βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: BMW F650 GS twin
Μηνύματα: 532
Angry Blu Ray;

Blu Ray, μία τεχνολογία που θα πεθάνει πριν γεννηθεί;

Φανταστική τεχνολογία και φοβερή ποιότητα εικόνας αλλά ρε παιδιά είναι αρκετά χρόνια ήδη και το θέμα δεν προχωράει.
Δεν μπορώ να πω πως ο κόσμος έχει δείξει ιδιαίτερο ενθουσιαμό γενικά αλλά και οι τίτλοι ακόμα ελάχιστοι...
Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου αλλά νομίζω πως τελικά δεν θα γίνει ποτέ mainstream αυτή η τεχνολογία. Η πλάκα είναι ότι μας ήρθε και το blu ray 3D χωρίς κανένα τίτλο...

Επίσης ΕΞΟΡΓΙΣΤΙΚΗ είναι η τιμή των νέω blu ray που είναι γυρω στα 30eur. τη στιγμή που τα ίδια έχουν 20 το πολυ στα ιντερνετομάγαζα...

Μα που ζουνε οι ανθρωποι και για κορόιδα ψάχνουν. Είμαι σίγουρος πως σε 2 χρόνια τα ίδια εργα θα τα έχουν πεταμένα στα καλάθια με 5 ευρω. Τότε ίσως σκεφτώ να συνεχίσω τη συλλογή μου... Δεν την ξαναπατάω όπως με το DVD.

Παντως το AVATAR είναι μαγεία στο blu! :P

Last edited by renovatio; 13-05-2011 at 11:08.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 13-05-2011, 12:32
adventure Ο/Η adventure βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μoto: BMW 1150GS Adventure Βασιλομήτωρ των ADV
Μηνύματα: 20,938
Προεπιλογή Απάντηση: Blu Ray;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από renovatio Εμφάνιση μηνυμάτων

Επίσης ΕΞΟΡΓΙΣΤΙΚΗ είναι η τιμή των νέω blu ray που είναι γυρω στα 30eur. τη στιγμή που τα ίδια έχουν 20 το πολυ στα ιντερνετομάγαζα...

Μα που ζουνε οι ανθρωποι και για κορόιδα ψάχνουν. Είμαι σίγουρος πως σε 2 χρόνια τα ίδια εργα θα τα έχουν πεταμένα στα καλάθια με 5 ευρω. Τότε ίσως σκεφτώ να συνεχίσω τη συλλογή μου... Δεν την ξαναπατάω όπως με το DVD.

Παντως το AVATAR είναι μαγεία στο blu! :P
Πρέπει να κάνουμε λίγο υπομονή Χρόνη είναι τα γνωστά παιχνίδια των εταιριών .



Όσο για το AVATAR είναι όλα τα λεφτά σκέτη απόλαυση .






Reply With Quote
  #3  
Παλιό 13-05-2011, 12:35
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Blu Ray;

για την μη μεγάλη ανάπτυξη του blu-ray (που πάντως είναι μονόδρομος - μέχρι να βγει ένα προτόκολο φτηνής μη επαναγράψημης flash μνήμης) φταίνε οι... υπολογιστές

εγώ χτες είδα το Inception σε 1080p χωρίς κανέναν περιορισμό στο τι είναι ο εξοπλισμός μου και αν αρέσει στο blu-ray προτόκολο (ξέρετε ότι μέσω HDMI το blu-ray επιβάλει συγκεκριμένες προδιαγραφές και ειδικά περιορισμούς που έχουν σχέση με DRM) τραβώντας το από τον server μου με τους 12 δίσκους...

αν μάλιστα το οργανώσω (απλά κάποια στιγμή βαρέθηκα) θα τα είχα όλα αυτά οργανωμένα με briefing, εξώφυλλα κλπ. ΜΕΣΑ στον υπολογιστή - καμία σχέση με το βάλε βγάλε δισκάκι κλπ.

εξάλλου ο ρομαντισμός του δίσκου πέθανε μαζί με το βινύλιο (και είναι κάτι που δεν συνέβη ποτέ με τις VHS κασέτες)

πάντως σήμερα περιμένω και ένα blu-ray player (και DVD writer) για το home cinema PC μου για τον απλό λόγο ότι... έφτασε το ένα πενηντάρικο

Last edited by NLS; 13-05-2011 at 12:37.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 13-05-2011, 16:15
syan Ο/Η syan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R12RT
Μηνύματα: 7,143
Προεπιλογή Απάντηση: Blu Ray;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
....εξάλλου ο ρομαντισμός του δίσκου πέθανε μαζί με το βινύλιο
Εγώ να δείς που αγοράζω ακόμη (..γιατί κακά τα ψέμματα η ποιότητα του βινυλίου δεν παίζεται..)
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 13-05-2011, 16:43
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Blu Ray;

Εκεί διαφωνώ, καταλαβαίνω μόνο το ρομαντικό της υπόθεσης (έχω μερικές χιλιάδες βινύλια) είμαι ψηφιακός τύπος και αδύνατο αυτί για να καταλάβω αυτά που κάποτε διάβαζα στα ΣΟΥΠΕΡ ΕΙΔΙΚΑ περιοδικά (που άκουγαν κάτι απίστευτα πράγματα). Ίσως φταίει που είμαι άνθρωπος της πληροφορικής.

Βέβαια από τότε που βγήκε το CD-DA (το λεγόμενο κόκκινο βιβλίο) με τα συμπιεσμένα sampling που επενέβαιναν με την έννοια της ψυχο-ακουστικής, έχει κυλήσει πολύ νερό στο ποτάμι.

Εντωμεταξύ ήρθε το blu-ray, μόλις το παρέλαβα. Αφού φτάσαμε με 50-κάτι ευρώ να παίρνεις blu-ray σε... υπερ-bulk συσκευασία (με το ζόρι είχε χαρτόκουτο και είναι και Samsung) και μάλιστα να διαβάζει 12x το BD, να γράφει και DVD και να είναι και light-scribe και παρά ότι είναι bulk να έχει μέσα το cyberlink για blu-ray, τότε πάμε καλά. Δεν κυβερνά την τεχνολογία πια τόσο ο ελιτισμός.

...α και δείχνει ότι τελικά δεν πουλάει ΤΟΣΟ ΛΙΓΟ το BD.

(είμαι σίγουρος ότι το blu-ray deck των 3000 ευρώ είναι το ίδιο πράγμα μέσα)

Last edited by NLS; 13-05-2011 at 16:48.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 13-05-2011, 17:42
syan Ο/Η syan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R12RT
Μηνύματα: 7,143
Προεπιλογή Απάντηση: Blu Ray;

[QUOTE=NLS;379804]Εκεί διαφωνώ, καταλαβαίνω μόνο το ρομαντικό της υπόθεσης (έχω μερικές χιλιάδες βινύλια) είμαι ψηφιακός τύπος και αδύνατο αυτί για να καταλάβω αυτά που κάποτε διάβαζα στα ΣΟΥΠΕΡ ΕΙΔΙΚΑ περιοδικά (που άκουγαν κάτι απίστευτα πράγματα). Ίσως φταίει που είμαι άνθρωπος της πληροφορικής.
QUOTE]
Ααααμα σου λέω......εχω προσωπικές εμπειρίες 35 ετών στο HiFi και πέρασα απο όλα τα ηχητικά στάδια...για την κουβεντούλα περισσότερο τα γράφω.

Και επι τη ευκαιρία, μήπως μου κάνουν τίποτα βινύλιά σου..;
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 13-05-2011, 18:05
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Blu Ray;

γιατί στα δίνω;
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 13-05-2011, 23:02
adventure Ο/Η adventure βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μoto: BMW 1150GS Adventure Βασιλομήτωρ των ADV
Μηνύματα: 20,938
Προεπιλογή Απάντηση: Blu Ray;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατί στα δίνω;
Η τεχνολογία τεχνολογία και τα βινύλια βινύλια .


Reply With Quote
  #9  
Παλιό 13-05-2011, 23:23
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Blu Ray;

ε ναι
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 14-05-2011, 08:58
Capitain Ο/Η Capitain βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: 2005 R1200RT
Μηνύματα: 1,335
Προεπιλογή Απάντηση: Blu Ray;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
για την μη μεγάλη ανάπτυξη του blu-ray (που πάντως είναι μονόδρομος - μέχρι να βγει ένα προτόκολο φτηνής μη επαναγράψημης flash μνήμης) φταίνε οι... υπολογιστές

εγώ χτες είδα το Inception σε 1080p χωρίς κανέναν περιορισμό στο τι είναι ο εξοπλισμός μου και αν αρέσει στο blu-ray προτόκολο (ξέρετε ότι μέσω HDMI το blu-ray επιβάλει συγκεκριμένες προδιαγραφές και ειδικά περιορισμούς που έχουν σχέση με DRM) τραβώντας το από τον server μου με τους 12 δίσκους...

αν μάλιστα το οργανώσω (απλά κάποια στιγμή βαρέθηκα) θα τα είχα όλα αυτά οργανωμένα με briefing, εξώφυλλα κλπ. ΜΕΣΑ στον υπολογιστή - καμία σχέση με το βάλε βγάλε δισκάκι κλπ.

εξάλλου ο ρομαντισμός του δίσκου πέθανε μαζί με το βινύλιο (και είναι κάτι που δεν συνέβη ποτέ με τις VHS κασέτες)

πάντως σήμερα περιμένω και ένα blu-ray player (και DVD writer) για το home cinema PC μου για τον απλό λόγο ότι... έφτασε το ένα πενηντάρικο
Με τι το τράβηξες από το σερβερ σου στην τηλεόραση? Εχεις κάποια συσκευή που κάνει streaming μέσω wi-fi?
To σκέφτομαι πολύ καιρό και μου τη σπάει να πηγαινοφέρνω τον σκληρό απο το pc στο media player που είναι στην TV..
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:55.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!