GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Ελλάδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 06-03-2010, 14:42
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Angry Αφαίρεσαν την Ελληνική σημαία από τις στολές των αστυνομικών;

Σε πρωινή κουβέντα που έπιασα με αστυφύλακα των μέτρων τάξης,
μου ανέφερε ότι πλέον απαγορεύεται να φέρουν την Ελληνική σημαία στο μανίκι τους,
γιατί θεωρείται ρατσιστικό σύμβολο!!!

Μάλιστα, ο συγκεκριμένος αστυνομικός τιμωρήθηκε με 200 ευρώ πρόστιμο από την υπηρεσία του,
γιατί ακριβώς είχε ράψει στο μανίκι του την Ελλ. σημαία!!!

Επιπροσθέτως, στο έμβλημα της Ελλ. αστυνομίας,
πλέον έχει αφαιρεθεί η Ελλ. σημαία από το εθνόσημο και έχει παραμείνει μόνον η "ζυγαριά"!!!

Για του λόγου το αληθές, παραθέτω το παλαιότερο σήμα της ΕΛΑΣ και το τωρινό:







.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 06-03-2010, 14:54
nek21 Ο/Η nek21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΘΕΡΜΗ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: R1200ADV
Μηνύματα: 779
Προεπιλογή Απάντηση: Αφαίρεσαν την Ελληνική σημαία από τις στολές των αστυνομικών;

μεταξυ μας τωρα εγω δεν προκειται να αλλαξω τιποτα.α και αν θελετε πειτε με πατριωτη.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 06-03-2010, 14:58
bill 800gs Ο/Η bill 800gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΛΟΥΤΡΑΚΙ
Μoto: BMW F800GS - YAMAPA WR 250
Μηνύματα: 664
Προεπιλογή Απάντηση: Αφαίρεσαν την Ελληνική σημαία από τις στολές των αστυνομικών;

Γιατι ολα αυτα με ανησυχουν;;;; πολυ ομως
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 06-03-2010, 16:55
cm246 Ο/Η cm246 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: London
Μoto: R1150GS 2001 R80/7 1979
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή Απάντηση: Αφαίρεσαν την Ελληνική σημαία από τις στολές των αστυνομικών;

Εμενα πάλι δεν με ανησυχεί καθόλου.
Εγώ προσωπικά δεν το βρίσκω σκόπιμο να έχει την Ελληνική σημαία ραμμένη πάνου του ένας αστυνομικός. Είμαστε στην Ελλάδα και η Αστυνομία είναι Ελληνική.... Λέτε ο Τουρίστας να ψάχνει να βρει στη χωρα μας Αστυνομικό
της δικης του χώρας και να τους ξεχωρίζει από σημαιάκι? Δεν νομίζω να έχω δει κάποιου κράτους αστυνομία που να φέρει την σημαία του κράτους επάνω στη στολή. Λέτε αυτοί να έχουν μειωμένο εθνικό φρόνημα?
Για το Εθνόσημο δεν το συζητώ ότι πρέπει να μείνει και θα ήταν απαράδεκτο από τη μεριά τους να το αλλάξουν. Δεν ξέρω από που βρήκε ο Arkas τη συγκεκριμένη φωτό την αλλαγής του εθνοσήμου αλλα πρόκειται για πολύ κακή Photoshopia.
Ξέρουμε αν η συγκεκριμένη απόσυρση έχει ήδη γίνει η πρόκειται να γίνει? Κοιτάζοντας πάντως τις σελίδες του Υποργείου Προστασίας του πολίτη όλα τα εθνόσημα είναι όπως τα ξέρουμε και τα θέλουμε Υπ. ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ του ΠΟΛΙΤΗ - Αρχική Σελίδα
Εάν αποσύρουν την Ελληνική σημαία από το εθνόσημο της Αστυνομίας θα πρέπει η το αποσύρουν από όλες τις Εθνικές δυνάμεις k.o.k.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 06-03-2010, 17:25
nek21 Ο/Η nek21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΘΕΡΜΗ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: R1200ADV
Μηνύματα: 779
Προεπιλογή Απάντηση: Αφαίρεσαν την Ελληνική σημαία από τις στολές των αστυνομικών;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από cm246 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμενα πάλι δεν με ανησυχεί καθόλου.
Εγώ προσωπικά δεν το βρίσκω σκόπιμο να έχει την Ελληνική σημαία ραμμένη πάνου του ένας αστυνομικός. Είμαστε στην Ελλάδα και η Αστυνομία είναι Ελληνική.... Λέτε ο Τουρίστας να ψάχνει να βρει στη χωρα μας Αστυνομικό
της δικης του χώρας και να τους ξεχωρίζει από σημαιάκι? Δεν νομίζω να έχω δει κάποιου κράτους αστυνομία που να φέρει την σημαία του κράτους επάνω στη στολή. Λέτε αυτοί να έχουν μειωμένο εθνικό φρόνημα?
Για το Εθνόσημο δεν το συζητώ ότι πρέπει να μείνει και θα ήταν απαράδεκτο από τη μεριά τους να το αλλάξουν. Δεν ξέρω από που βρήκε ο Arkas τη συγκεκριμένη φωτό την αλλαγής του εθνοσήμου αλλα πρόκειται για πολύ κακή Photoshopia.
Ξέρουμε αν η συγκεκριμένη απόσυρση έχει ήδη γίνει η πρόκειται να γίνει? Κοιτάζοντας πάντως τις σελίδες του Υποργείου Προστασίας του πολίτη όλα τα εθνόσημα είναι όπως τα ξέρουμε και τα θέλουμε Υπ. ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ του ΠΟΛΙΤΗ - Αρχική Σελίδα
Εάν αποσύρουν την Ελληνική σημαία από το εθνόσημο της Αστυνομίας θα πρέπει η το αποσύρουν από όλες τις Εθνικές δυνάμεις k.o.k.
μεγαλο λαθος.σε ολες τις χωρες εχουν σημαια του κρατους στη στολη τους οχι μονο οι αστυνομικοι αλλα ολοι οι ενστολοι.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 06-03-2010, 17:59
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Αφαίρεσαν την Ελληνική σημαία από τις στολές των αστυνομικών;

Ευτυχώς έρχεται το Υπουργείο και με ανακοίνωση διαψεύδει την αφαίρεση της Ελληνικής Σημαίας από το Εθνόσημο των αστυνομικών.

05-02-2010:Ανακοίνωση Αρχηγείου της Ελληνικής Αστυνομίας για πρόσφατα δημοσιεύματα σχετικά με εθνόσημο-στολές προσωπικού Ελληνικής Αστυνομίας κλπ.
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ
ΑΡΧΗΓΕΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ
Αθήνα, 5 Φεβρουαρίου 2010
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
Διευκρινίζεται ότι δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα τα αναφερόμενα σε πρόσφατα δημοσιεύματα, για αλλαγή του εθνοσήμου ή άλλων εμβλημάτων των στολών του προσωπικού της Ελληνικής Αστυνομίας.
Καμία αλλαγή δεν έχει γίνει στον ισχύοντα Κανονισμό Στολής (7012/6/103 από 16-07-2009 Απόφαση κ. Αρχηγού Ελληνικής Αστυνομίας, ΦΕΚ. 1426 τεύχος Β΄).
Με πρόσφατη διαταγή του Αρχηγείου της Ελληνικής Αστυνομίας, (η οποία επισυνάπτεται ), υπενθυμίζεται στο αστυνομικό προσωπικό, μεταξύ άλλων, να φέρει κανονικά τη στολή του (αριθμοί μητρώου - δηλωτικοί της ταυτότητας, κλπ.) ενώ καθιερώνεται και ειδικός διακριτικός αριθμός στο κράνος των αστυνομικών, που υπηρετούν στις Υποδιευθύνσεις Αποκατάστασης Τάξης.

Το θέμα όμως της μή δυνατότητας των αστυνομικών να φέρουν την Ελληνική Σημαία στο μανίκι τους, παραμένει...
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 06-03-2010, 18:16
cm246 Ο/Η cm246 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: London
Μoto: R1150GS 2001 R80/7 1979
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή Απάντηση: Αφαίρεσαν την Ελληνική σημαία από τις στολές των αστυνομικών;

Είμαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού Αγγλία 12 Χρονια ουδέποτε είδα την σημαία του ενωμένου Βασιλειου πάνω στη στολή Αστυνομικού. Όπως είμαι σίγουρος ότι δεν την έχω δει και σε άλλες χώρες. Οι ένστολοι φυσικά και perpei να φέρουν την Ελληνική σημαία στη στολή τους.



Είναι μέρος της στολής η Ελληνική σημαία? Δηλαδή όταν σχεδίασαν τη στολή την σχεδίασαν με την Ελληνική σημαία και τώρα τους είπαν απλά να την βγάλουν? Η ο οποιοσδήποτε αστυνομικός την Έραβε στο μανίκι του?
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 06-03-2010, 21:19
nek21 Ο/Η nek21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΘΕΡΜΗ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: R1200ADV
Μηνύματα: 779
Προεπιλογή Απάντηση: Αφαίρεσαν την Ελληνική σημαία από τις στολές των αστυνομικών;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από cm246 Εμφάνιση μηνυμάτων
Είμαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού Αγγλία 12 Χρονια ουδέποτε είδα την σημαία του ενωμένου Βασιλειου πάνω στη στολή Αστυνομικού. Όπως είμαι σίγουρος ότι δεν την έχω δει και σε άλλες χώρες. Οι ένστολοι φυσικά και perpei να φέρουν την Ελληνική σημαία στη στολή τους.



Είναι μέρος της στολής η Ελληνική σημαία? Δηλαδή όταν σχεδίασαν τη στολή την σχεδίασαν με την Ελληνική σημαία και τώρα τους είπαν απλά να την βγάλουν? Η ο οποιοσδήποτε αστυνομικός την Έραβε στο μανίκι του?
oπως βλεπεις στο σημα προυπηρχε
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 06-03-2010, 21:58
cm246 Ο/Η cm246 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: London
Μoto: R1150GS 2001 R80/7 1979
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή Απάντηση: Αφαίρεσαν την Ελληνική σημαία από τις στολές των αστυνομικών;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nek21 Εμφάνιση μηνυμάτων
oπως βλεπεις στο σημα προυπηρχε
Νομίζω ότι με το άρθρο που πρόσθεσε ο Αρκάς το θέμα με το Εθνόσημο λύθηκε και πρόκειται για είδηση radio αρβυλα (όχι η εκπομπή).
Η ερώτηση είναι για τη στολή kjai μονο για τη στολή. Μάλλον θα ήταν καλο να διαβάζεις όλα τα threads πριν προσθέσεις το δικό σου.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 07-03-2010, 11:32
kostasmats Ο/Η kostasmats βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: hlioupolh Athina
Μoto: δεν εχω
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή Απάντηση: Αφαίρεσαν την Ελληνική σημαία από τις στολές των αστυνομικών;

δε με νοιαζει αν οι αστυνομικοι φερουν σημαια οι παπαδες σταυρο και οι γιατροι το συμβολο του Ιπποκρατη.με ενδιαφερει να τιμουν τα συμβολα που φερουν και να σταματησει αυτη η προκλητικη "συναδελφικοτητα"και συγκαληψη στους (δυστηχως οχι και λιγους)επιορκους "λειτουργους"
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Αποσύρεται η ασπιρίνη από την Ελληνική αγορά;;; georgekostas Ελλάδα 5 30-11-2009 02:50
Λεξικό για τις προσωπικές αγγελίες των γυναικών pepax66 Χιούμορ 5 24-11-2009 10:35
Μέχρι τις 20 Ιουνίου η εξαργύρωση των εισιτηρίων της συναυλίας των Depeche Mode wolferin Ελλάδα 5 27-05-2009 01:58
Το απαγορευμενο βίντεο για την Ελληνική γλώσα !!!!! boxer-1200 Ελλάδα 19 28-04-2009 14:07
Παράταση μέχρι τις 9 Ιανουαρίου για την προμήθεια των σημάτων τελών κυκλοφορίας riko46 Απαραίτητα έγγραφα 5 03-01-2009 18:17


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:00.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!