GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Info ταξιδιών εξωτερικού

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Κλειστό θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 08-10-2010, 01:38
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Arrow Πάμε στα Highlands της Σκωτίας και στη λίμνη του Λόχ Νες..?? Κοντά σας τον Αύγουστο..

Αγαπητοί φίλοι μου του GSForum...

Χρόνια τώρα... από το 1995 οργανώνω ταξίδια στην Ευρώπη οδικώς... πάντα με αυτοκίνητο... Μάλιστα μου άρεσε τόσο πολύ που κάποια στιγμή γύρω στο 2000-2001 βρέθηκα να συνεταιρίζομαι σε ένα Ταξιδιωτικό Γραφείο...

Τέλος πάντων... η Σκωτία είναι ένας προορισμός που ανέκαθεν ήθελα να επισκεφτώ αλλά δυστυχώς δε μου δόθηκε μέχρι στιγμής η ευκαιρία...

Επειδή το καλοκαίρι του 2010 ήταν το πρώτο καλοκαίρι μετά από πολλά χρόνια που δεν πήγα στο εξωτερικό - για διάφορους λόγους - σκέφτηκα να οργανώσω κάτι διαφορετικό για το καλοκαίρι του 2011 και πιο συγκεκριμένα για τον Αύγουστο, όπου ο κόσμος δε θα έχει πρόβλημα να πάρει τις σχετικές άδειες...

Ο προορισμός μας θα είναι η Σκωτία και η περιήγηση εκεί... στα Highlands, στη Λίμνη του Λοχ Νες... και πολλά άλλα αξιοθέατα...



























Το δρομολόγιο που προτείνω είναι με πλοίο έως την Ancona... και πέρασμα στην Αγγλία μέσω Dover-Calais (υποθαλάσσια σήρραγα)... διανυκτερεύσεις σε πόλεις όπως, Μιλάνο, Dijon, Παρίσι, Λονδίνο, Εδιμβούργο, Highlands, Λοχ Νες... περιήγηση στη Σκωτία.... και επιστροφή με διανυκτερέυσεις στο Νότιγχαμ, Βρυξέλλες, Στουτγάρδη, Βενετία, Σαν Μαρίνο και βουρ στο καράβι από την Ancona για Πάτρα...



Οι διανυκτερεύσεις της διαδρομής είναι δυνατόν να μειωθούν ανάλογα με τις ορέξεις για οδήγηση... π.χ. μπορεί να υπάρξει και νυχτερινό κομμάτι εφόσον αυτό κριθεί εφικτό και ασφαλές...

Το συνολικό δρομολόγιο μαζί με τα χιλιόμετρα που θα κάνουμε στη Σκωτία τις περίπου 6 ημέρες που θα κάτσουμε εκεί είναι περίπου 6.500km allez-retour... και απαιτούνται συνολικά μαζί με τα πλοία 20 ημέρες...

Προτεινόμενη αναχώρηση από Πάτρα το Σάββατο 6/8/2011 και επιστροφή στην Αθήνα στις 27/8/2011.

Είναι αρκετά μακρινό... αλλά είναι ταξίδι που θα πρέπει να προγραμματιστεί αρκετό καιρό πριν έτσι ώστε να έχουμε φροντίσει και για την παραμικρή λεπτομέρεια, πετυχαίνοντας το χαμηλότερο δυνατόν κόστος...

Μέσα στις επόμενες εβδομάδες θα αποτυπωθούν κάποια ενδεικτικά κόστη σχετικά με μεταφορικά, διαμονές, κλπ...

Πιστεύω πως ανεξάρτητα με το κόστος... δεν πρόκειται για ένα απλό ταξίδι... πρόκειται για μια εμπειρία ζωής...!!!

Για πάμε λοιπόν να βλέπω συμμετοχές....

1/ CPretenteriS
2/
3/
4/
5/
6/
7/
8/
9/


Last edited by CPretenteriS; 08-10-2010 at 01:41.
  #2  
Παλιό 08-10-2010, 01:59
mario Ο/Η mario βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: R1200GS Adv.
Μηνύματα: 6,828
Προεπιλογή Απάντηση: Πάμε στα Highlands της Σκωτίας και στη λίμνη του Λόχ Νες..?? Κοντά σας τον

..μπράβο Κωστη πράγματι τρομερό ταξίδι με καταπληκτικές διαδρομές που σε γεμίζουν εικόνες μακάρι να μπορούσα να ακολουθήσω
  #3  
Παλιό 08-10-2010, 08:48
evanslam Ο/Η evanslam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Λαύριο - Λαμία
Μoto: BMW R 1200 GSΑ '10
Μηνύματα: 1,389
Προεπιλογή Απάντηση: Πάμε στα Highlands της Σκωτίας και στη λίμνη του Λόχ Νες..?? Κοντά σας τον

Είναι όντως ένα απο τα ταξίδια που θέλω να κάνω πρίν πάω για Nordkapp! Πραγματικά καταπληκτικό! Θα το σκεφτόμουν σοβαρά πάντως! Το μόνο προβλημά μου είναι οι πολλές μέρες! Μέχρι 15 θα ήταν πιο εύκολο για μένα αλλά απο την άλλη για να το χαρείς τέτοιο ταξίδι ίσως πρέπει να το κάνεις και σε 20 όπως είπες!!!
Μπράβο Κωστή πάντως θα το συζητήσουμε και απο κοντά!
  #4  
Παλιό 08-10-2010, 09:49
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: Πάμε στα Highlands της Σκωτίας και στη λίμνη του Λόχ Νες..?? Κοντά σας τον

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από evanslam Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι όντως ένα απο τα ταξίδια που θέλω να κάνω πρίν πάω για Nordkapp! Πραγματικά καταπληκτικό! Θα το σκεφτόμουν σοβαρά πάντως! Το μόνο προβλημά μου είναι οι πολλές μέρες! Μέχρι 15 θα ήταν πιο εύκολο για μένα αλλά απο την άλλη για να το χαρείς τέτοιο ταξίδι ίσως πρέπει να το κάνεις και σε 20 όπως είπες!!!
Μπράβο Κωστή πάντως θα το συζητήσουμε και απο κοντά!
Βγαίνει και σε 15 Βαγγελάκη... αρκεί να γίνονται περισσότερα χιλιόμετρα ημερησίως και μειώνοντας τις διανυκτερεύσεις / πόλεις στην πορεία...

Αντί για διανυκτέρευση π.χ. στο Παρίσι πίνουμε ένα καφεδάκι στη Champs Elysees και συνεχίζουμε την πορεία μας...

Εύκολα λοιπόν μπορεί να κατέβει στις 15 ημέρες, οπότε σε τέτοια περίπτωση να σε υπολογίζω??
  #5  
Παλιό 08-10-2010, 10:20
Sakis Ο/Η Sakis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Gs1200 η λευκή του 09!!
Μηνύματα: 7,888
Προεπιλογή Απάντηση: Πάμε στα Highlands της Σκωτίας και στη λίμνη του Λόχ Νες..?? Κοντά σας τον

Καταπληκτικό ταξίδι Κώστα συμφωνώ με τον Βαγγέλη το πρόβλημα μου είναι οι 20 ημέρες. Για λιγότερες μπορεί να παίξει.
  #6  
Παλιό 08-10-2010, 10:44
george1968 Ο/Η george1968 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Kinka: R1200GS Adventure 2008
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή Απάντηση: Πάμε στα Highlands της Σκωτίας και στη λίμνη του Λόχ Νες..?? Κοντά σας τον

Μη ξεχάσετε....
Στο Εδιμβούργο, στο σταθμό του τρένου τσεκάρετε αν υπάρχει ακόμα το Acanthous!
Για φαγητό, καφέ και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ DEATH BY CHOCOLATE!!!


by the way... νομίζω ότι μπορεί να βγει και σε 15 μέρες το προγραμματάκι

Last edited by george1968; 08-10-2010 at 10:46.
  #7  
Παλιό 08-10-2010, 10:46
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: Πάμε στα Highlands της Σκωτίας και στη λίμνη του Λόχ Νες..?? Κοντά σας τον

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταπληκτικό ταξίδι Κώστα συμφωνώ με τον Βαγγέλη το πρόβλημα μου είναι οι 20 ημέρες. Για λιγότερες μπορεί να παίξει.
Όπως είπα και στο Βαγγέλη... Σάκη μου... ακούω με πολύ ενδιαφέρον τις διάφορες απόψεις σας και το ταξίδι θα υποστεί τις κατάλληλες αναπροσαρμογές...
  #8  
Παλιό 08-10-2010, 11:02
MARK Ο/Η MARK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΡΕΘΥΜΝΟ
Μoto: GS 1200R ADVENTURE
Μηνύματα: 28,959
Προεπιλογή Απάντηση: Πάμε στα Highlands της Σκωτίας και στη λίμνη του Λόχ Νες..?? Κοντά σας τον

  #9  
Παλιό 08-10-2010, 11:26
z_atomic Ο/Η z_atomic βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: athens - volos
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 584
Προεπιλογή Απάντηση: Πάμε στα Highlands της Σκωτίας και στη λίμνη του Λόχ Νες..?? Κοντά σας τον

εγω βάζω μια ισχυρή υποψηφιότητα αν κ η δουλειά μου είναι πολύ ρευστή. Βασική προυπόθεση είναι οι λιγότερες μέρες. Νομίζω ότι όλοι κ όχι μόνο εγώ θα θέλουμε κ μια εβδομάδα να την πέσουμε σε μια παραλία για σωματικό γέμισμα μπαταρίας. Γιατί από αυτό το ταξίδι οι μπαταρίες του μυαλού θα έχουν φορτιστεί πλήρως. Πιστεύω γενικά ότι θα είναι ένα καταπληκτικό ταξίδι. Ανεπανάληπτο γιατί θα είναι κ ωραία η διαδρομή μέχρι εκεί.
  #10  
Παλιό 08-10-2010, 11:35
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: Πάμε στα Highlands της Σκωτίας και στη λίμνη του Λόχ Νες..?? Κοντά σας τον

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από z_atomic Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω βάζω μια ισχυρή υποψηφιότητα αν κ η δουλειά μου είναι πολύ ρευστή. Βασική προυπόθεση είναι οι λιγότερες μέρες. Νομίζω ότι όλοι κ όχι μόνο εγώ θα θέλουμε κ μια εβδομάδα να την πέσουμε σε μια παραλία για σωματικό γέμισμα μπαταρίας. Γιατί από αυτό το ταξίδι οι μπαταρίες του μυαλού θα έχουν φορτιστεί πλήρως. Πιστεύω γενικά ότι θα είναι ένα καταπληκτικό ταξίδι. Ανεπανάληπτο γιατί θα είναι κ ωραία η διαδρομή μέχρι εκεί.
Σωστό!!! Έτσι γυρνάμε και χτυπάμε και μία Νότια Κρήτη μια βδομαδούλα να τσουρουφλιστούμε...

Όταν βγάλω το τελικό πρόγραμμα, θα φροντίσω να μην ξεπερνάει λοιπόν τις 15 μέρες!!!

It's a deal !!!

Κλειστό θέμα

Tags
2011, ταξίδι, σκωτία, καλοκαίρι, ευρώπη


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Διακοπές τον Αύγουστο στα πανέμορφα Χανιά !!! CPretenteriS Προτάσεις για κοπάνα - μοτοσυναντήσεις/μοτοπαρέες 424 24-08-2010 17:14
λίμνη τσιβλού,κεφτεδάκια και τα νερά της στυγος kostas-patra Εκδρομές εντός Ελλάδος 206 01-06-2010 22:24
Κοντά στα 55 λεπτά το λίτρο αναμένεται να ανοίξει η τιμή του πετρελαίου θέρμανσης wolferin Διάφορα 7 14-10-2009 00:25
Πώς λέγεται το στήθος μιας γυναίκας στα 20, στα 40 και στα 60 χρόνια της? psiloritis Ανέκδοτα 12 13-02-2009 18:44


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:25.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!