GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 25-06-2012, 11:37
Kosttis Ο/Η Kosttis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Γλυφάδα Αττικής
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 592
Προεπιλογή Απάντηση: Πως πρέπει να οδηγάς στον πολύ αέρα

Να συμπληρώσω σε όλα τα παραπάνω πώς σε πολύ αέρα δεν είναι απαραίτητες οι υψηλές ταχύτητες αλλά οι υψηλές στροφές στο κινητήρα!
Οπότε σε ακραίες συνθήκες κατεβάζω 2-3 ταχύτητες στο κιβώτιο και με πολλές στροφές....η μηχανή κάθεται στο δρόμο!
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 25-06-2012, 14:37
Translatoras Ο/Η Translatoras βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς-Πειραϊκή
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 761
Προεπιλογή Απάντηση: Πως πρέπει να οδηγάς στον πολύ αέρα

Αδέλφια μου, αλήτες (ανεμοδαρμένα) πουλιά.

Αυτό που κρατάει τη μηχανή όρθια και στην πορεία της είναι το γυροσκοπικό φαινόμενο.

.

Η περιστροφή των τροχών εξασφαλίζει πολύ μεγαλύτερη σταθερότητα από αυτή του στροφάλου (νομίζω).

Επομένως, αυξήστε την ταχύτητά σας
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 01-07-2012, 14:11
Capitain Ο/Η Capitain βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: 2005 R1200RT
Μηνύματα: 1,335
Προεπιλογή Απάντηση: Πως πρέπει να οδηγάς στον πολύ αέρα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Translatoras Εμφάνιση μηνυμάτων
Αδέλφια μου, αλήτες (ανεμοδαρμένα) πουλιά.

Αυτό που κρατάει τη μηχανή όρθια και στην πορεία της είναι το γυροσκοπικό φαινόμενο.

MIT Physics Demo -- Bicycle Wheel Gyroscope - YouTube.

Η περιστροφή των τροχών εξασφαλίζει πολύ μεγαλύτερη σταθερότητα από αυτή του στροφάλου (νομίζω).

Επομένως, αυξήστε την ταχύτητά σας
Πολύ διαφωτιστικό το βίντεο, όπως προείπα, αυξάνοντας ταχύτητα φορτίζουμε τους τροχούς(άρα και ότι είναι πακτωμένο πάνω τους, ήτοι ολόκληρη τη μηχανή) με ενέργεια για να κρατήσουν την αδράνειά τους..
Στο βιντεάκι, ο τροχός όσο έχανε ενέργεια (λόγω τριβής αυτός, αλλά εμείς φροντίζουμε για τη διατήρησή της με τη βενζίνη ) βυθιζόταν και έπεφτε..

ΑΡΑ, ΓΚΑΖΙ !
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 01-07-2012, 14:27
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Πως πρέπει να οδηγάς στον πολύ αέρα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Capitain Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που έχω δημιουργήσει στο μυαλό μου είναι ότι όταν έχει αέρα, υπάρχει μια ενέργεια που τείνει να μας αλλάξει την κινητική μας κατάσταση, όσο πιο δυνατός ο αέρας, τόση πιο πολλή η ενέργειά του, και τόσο πιο εύκολο να αλλάξει τη δική μας κατάσταση.. Οταν όμως εμείς ανοίγουμε το γκάζι τι κάνουμε? Φορτίζουμε τη μάζα μας (εμάς και τη μηχανή μας) με περισσότερη ενέργεια, λόγω βάρους και κίνησης, άρα με περισσότερη αδράνεια, άρα για να αλλάξει ο αέρας την κατάστασή μας χρειάζεται η περισσότερη ενέργεια, η θα μας κουνάει λιγότερο.. (Αυτά από το δικό μου σκεπτικό, αν λέω παπαριές, ας με διορθώσει κάποιος με πιο εμπεριστατωμένη σκέψη.. )

Μιά χαρά τα λες... μεγαλύτερη αδράνεια = μεγαλύτερη σταθερότητα.

Αν πέσεις σε σπηλιάδα, την πάτησες έτσι κι αλλιώς.


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ALEX1150 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αξίζει να αναφερθεί επίσης τα πόδια ΚΟΛΛΗΜΕΝΑ στο τεπόζιτο, τα χέρια χαλαρά για τις αντιδράσεις στο τιμόνι και οι στροφές τις μηχανής εκεί που μιλάει η ροπή της (ειδικά με τετάρτη, πέμπτη ή έκτη ανάλογα με τα χλμ που χρειαζόμαστε να πιάσουμε)...

Λίγο ανάποδα με τα προαναφερθέντα...
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 02-07-2012, 08:41
dionysisgs Ο/Η dionysisgs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Κρυονέρι Αττικής
Μoto: R1200RT Sportster 983XL
Μηνύματα: 328
Προεπιλογή Απάντηση: Πως πρέπει να οδηγάς στον πολύ αέρα

Καλημέρα σε όλους...χθες μεσημεροαπόγευμα, βγαίνοντας από την Εθνική (ρεύμα καθόδου) στην έξοδο της Μεταμόρφωσης και έχοντας πάρει την απαραίτητη κλίση μέσα στην στροφή, με χτύπησε ισχυρή ριπή αέρα με αποτέλεσμα ο μπροστινός τροχός να χάσει την πρόσφυση του για λίγο, μετατοπίστηκε αρκετά (30-40 cm) με φορά αντίθετη της στροφής. Συμβαίνει για πρώτη φορά ενώ το φαινόμενο του αέρα την δεδομένη στιγμή ήταν έντονο. Ευτυχώς δεν έγινε τίποτα κακό η μηχανή επανείλθε σχεδόν μονή της. ΠΡΟΣΟΧΗ οχι μόνο στους κάθετους αλλά πολύ περισσότερο δε στους ΠΛΑΙΝΟΥΣ ΑΝΕΜΟΥΣ και ειδικά κατά την διαδικασία κλίσης προς στροφή.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:10.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!