GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 18-12-2009, 15:41
ThanDim Ο/Η ThanDim βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Καλαμάτα
Μoto: R1200GS 05
Μηνύματα: 492
Προεπιλογή R1200GS 5 ετών χωρίς προβλήματα!!!!

Ρε παιδιά βάζω στην θέση μου κάποιον που θέλει να αγοράσει μια BMW πχ R1200GS και κοιτάει στα forums για πληροφορίες..... Διαβάζω για 10άδες προβλήματα και παράπονα αναβατών και ανατριχιάζω!! Αν ήταν να αγοράσω τώρα θα προτιμούσα να κόιταζα το Stelvio ή το ΚΤΜ πχ - καλά, Varandero ή Vstrom ούτε με σφαίρες, sorry...!
Μετά κοιτάω την δική μου μηχανή και αναρωτιέμαι από ποιο εργοστάσιο βγήκε αυτή; Ήταν τελείως νηφάλιος ο Γερμαναράς που την μόνταρε; Φταίει το χρώμα της; Της συμπεριφέρομαι εγώ διαφορετικά από τους άλλους;;;

Μοντέλο 1ος 2005 με 52.000χλμ. Αγορασμένη στην Ελλάδα αλλά είναι παραεισαγωγής με καταγωγή από Γερμανία. Την χρησιμοποιώ κυρίως για ταξίδια και σπάνια στην Αθήνα. Το 85% είναι άσφαλτος και 15% χώμα. Έχει φάει ήλιο, βροχή και χιόνι. Έχει πάει Τουρκία, Γεωργία, Αρμενία, Συρία, Ιταλία, Ισπανία και Μαρόκο. Ειδικά στο τελευταιο περίμενα πως θα μου ζητήσει διαζύγιο αλλά φάνηκε πως τελικά το διασκέδασε.
http://www.gsforum.gr/showthread.php...8C%CE%BA%CE%BF

Τα προβλήματα που μου παρουσίασε:

- 3 φορές μπαταρία - οι 2 μέσα στις εγγυήσεις την 3η φορά έβαλα Odyssey! Δεν την κακολογώ - ιδιαίτερα - γιατί τον χειμώνα την "παρατάω" στην τύχη της.
- Προβολέας φώτιζε αλλού για αλλού. Αλλάχθηκε την 2η βδομάδα που αγοράστηκε στην εγγύηση
- .....................αυτά!!!
Α, συντομα θα χρειαστεί να αλλάξω και την φυσούνα μεταξύ σασμάν και μονόμπρατσου επειδή έχει ...ραγάδες!

Τα σέρβις - μέχρι τα 40.000 - γίνονταν στην αντιπροσωπεία όπως προβλεπόταν και τίποτα περισσότερο! Πλέον θα τα κάνω μόνος μου, με τα χεράκια μου - όχι γιατί δεν έχω εμπιστοσύνη αλλά για να ξέρω τι θα κάνω αν πάθει κάτι στο πουθενά - και με προγραμματισμό που κρίνω εγώ ... άντε να την πηγαίνω μόνο για εγκέφαλο ή για καμια χοντρή δουλειά πχ δίσκος συμπλέκτη.
Το πλύσιμο 4 στις 5 φορές, στο χέρι.
Η μηχανή πέρασε 2 χρόνια σε νησί χωρίς ίχνος σκουριάς πάνω της - εκτός τα after market αξξεσουάρ.... π και πλέον φυλάσσεται σε σκεπαστό γκαράζ αλλά εκτεθημένη στα καιρικά φαινόμενα - υγρασία, ζεστη κτλ!

Πρώτα είχα 2 transalp. Καλά τα Honda, δεν σπάνε δεν λυγάνε αλλά ( 1ον ) με αντίστοιχα χλμ και ηπιότερη χρήση ήταν - εμφανισιακά - σε χειρότερη κατάσταση - και είμαι ψύρας ρε γμτ....! (2ον) Δεν είναι μηχανές που μπορούν να σε εξιτάρουν με τον χαρακτήρα τους!

Μετά από τόσα χρόνια, λοιπόν, δεν με έχει απογοητεύσει, δεν με έχει ξενερώσει, δεν μου έχει δώσει πάτημα να την απατήσω....... και μη με θεωρείτε συναισθηματικό και κολλημένο! Για μενα είναι ένα μάτσο αλουμίνιο με πλαστικά και το έχω σαν το εργαλείο για να συλλέγω όμορφες εμπειρίες!



Τα παραπάνω τα έγραψα για τον κάθε άπειρο αναγνώστη που πρέπει να μάθει πως πίσω από κάθε προβληματική GS υπάρχουν και ΠΟΛΛΕΣ άλλες που γράφουν χλμ χωρίς κιχ - και χωρίς θέματα στα φόρουμς.....
Αλλά από την άλλη κι αν σου κάτσει ο κλήρος..... μηχάνημα είναι! Εδώ χαλάμε εμείς, αυτά δεν έχουν δικαίωμα;;;

Καλά και απροβλημάτιστα χλμ σε όλους!!


Υ.Γ. το παρόν έχει αναρτηθεί και σε άλλα μοτσυκλετιστικά φόρουμ....
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 18-12-2009, 15:52
wet & dirty Ο/Η wet & dirty βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: athens
Μoto: R1200GS ADVENTURE & UNIVEGA ALPINA HT-550
Μηνύματα: 2,942
Προεπιλογή Απάντηση: R1200GS 5 ετών χωρίς προβλήματα!!!!

κατα τη γνωμη μου οι μηχανες που βγάζουν προβλήματα ειναι λιγοτερες απο αυτες που δεν βγάζουν και εγω ξερω τυπο με gs που εχει κανει 180.000 χιλ απροβλημάτιστα και πραγματικα δεν ειναι μονο 1 αλλα αρκετα gs με δεκάδες απροβλημάτιστα χιλ.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 18-12-2009, 15:55
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: R1200GS 5 ετών χωρίς προβλήματα!!!!

σοφα μιλησες και μαλλον πρεπει να γινει ενα ποστ για να βαζουμε και μηχανες που ΔΕΝ παρουσιαζουν προβληματα
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 18-12-2009, 16:41
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: R1200GS 5 ετών χωρίς προβλήματα!!!!

Εγω πιστευω οτι ειναι θεμα τυχης.
Και μενα 4,5 χρονια και με πολλα ταξιδια, αλλα και χωματα, δεν εβγαλε τιποτα. Προς το τελος μου εκανε κατι βεβαια (απο το απλο,ρελες αντλιας βενζινης μεχρι και το γνωστο θεμα με το servo), αλλα θεωρω οτι ηταν φυσιολογικο.
Επισης ρε παιδια, δεν χρειαζεται να ειμαστε τοσο πολυ ψειρες με τις μηχανες μας.Βλεπω και ακουω διαφορα, που μερικες φορες μου προκαλουν γελιο.
Ισως οσο πιο πολυ τις προσεχουμε τοσο πιο πολλες βλαβες θα βγαζουν.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 18-12-2009, 16:49
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: R1200GS 5 ετών χωρίς προβλήματα!!!!

έλα μωρέ με τα αχούρια

Vara και πάλι Vara

κάνουν μπρμπρμπρμπρ ενώ το τιμόνι δύσκολα κρατιέται
διαπιστωμένα αυτά
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 18-12-2009, 17:02
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: R1200GS 5 ετών χωρίς προβλήματα!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
έλα μωρέ με τα αχούρια

Vara και πάλι Vara

κάνουν μπρμπρμπρμπρ ενώ το τιμόνι δύσκολα κρατιέται
διαπιστωμένα αυτά
ναι? διαπιστωμενα? απο ποιόν?????

Οταν λες το τιμονι δυσκολα κρατιεται τι εννοεις? οτι οι δικεφαλοι/τρικεφαλοι κανουν υπερωριες?????

το παρακτω δεν το εγραψα εγω....
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ThanDim Εμφάνιση μηνυμάτων
......................Πρώτα είχα 2 transalp. Καλά τα Honda, δεν σπάνε δεν λυγάνε ................
τωρα αν σου αρεσει το μαστιγιο (αρεσει σε πολλους δεν εισαι ο μονος)........................περι ορεξεως και προτιμησεων......!!!

Last edited by GeorgeP; 18-12-2009 at 17:06.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 18-12-2009, 17:41
DoctorAbo Ο/Η DoctorAbo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: R1200GS 5 ετών χωρίς προβλήματα!!!!

Σχετικά με το γεγονός ότι πιο πολύ γράφουν οι παθόντες από τους μη παθόντες οφείλεται σε ένα βασικό νόμο τςη διαφίμησης που έελι ότι ........

  • ένας ευχαριστημένος πελάτης μιλάει σε τρεις (3)
  • ένας δυσαρεστημένος μιλάει σε επτά (7)
Επίσης, δεν έχει και πολύ ενδιαφέρον να γράψει κάποιος .... λοιπόν εγώ έχω ένα GS του 04 και δε μου παρουσίασε ποτέ τίποτα.

Θυμηθείτε πόσο πιασάρικο ήταν το θέμα της γιαγιάς αρκούδας ....

Από την άλλη πάλι, η αξιοπιστία μιας εταιρείας είναι κάτι που ζυμώνεται με τα χρόνια και την ακολουθεί.

Η BMW έχει αντικειμενικά πολλές περισσότερες αστοχίες με τα GS από ότι η Honda με τα Varadero της. Και κάτι ακόμα ..... το γεγονός ότι στα Honda καίγονται οι ανορθωτές είναι τόσο αναμενόμενο ώστε κανείς δεν ενοχλείται από αυτό. Το γεγονός ότι οι Africa μέναν από 2 και μόνο λόγους (αντλία βενζίνης / ανορθωτής) επίσης δεν αποτέλεσε πρόβλημα ή αναστολή για την επιλογή της.

Το αδιαφορικό από την άλλη, ή η μονάδα ABS ή η αντλία φρένων αποτελούν πρόβλημα διότι δεν έχουν τόσο συχνή επαναληψιμότητα σα βλάβες και επίσης κοστίζουν και ένα βαπόρι λεφτά όταν συμβούν.

Πάντως είναι πολύ ενθαρυντικό να ακούεει κανείς πως μια GS 1200 έκανε όλα αυτά τα ταξίδια χωρίς πρόβλημα. Πολύ θα ήθελα να μας πει ο ιδιοκτήτης τι χιλιόμετρα έχει το μηχανάκι του.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 18-12-2009, 19:04
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: R1200GS 5 ετών χωρίς προβλήματα!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ThanDim Εμφάνιση μηνυμάτων
...

Τα παραπάνω τα έγραψα για τον κάθε άπειρο αναγνώστη που πρέπει να μάθει πως πίσω από κάθε προβληματική GS υπάρχουν και ΠΟΛΛΕΣ άλλες που γράφουν χλμ χωρίς κιχ - και χωρίς θέματα στα φόρουμς.....
Αλλά από την άλλη κι αν σου κάτσει ο κλήρος..... μηχάνημα είναι! Εδώ χαλάμε εμείς, αυτά δεν έχουν δικαίωμα;;;

Καλά και απροβλημάτιστα χλμ σε όλους!!


Υ.Γ. το παρόν έχει αναρτηθεί και σε άλλα μοτσυκλετιστικά φόρουμ....
Έτσι είναι και σε μένα φίλε μου. Ακούω και διαβάσω τα διάφορα που λένε και λέω αν έχω πάρει άλλη μηχανή εγώ. Ούτε η GS, ούτε και οποιοδήποτε άλλο όχημα που έχει πέσει στα χέρια μου τα τελευταία 25 χρόνια και το έχω πάρει καινούριο, έχει βγάλει ποτέ του πρόβλημα. Κανένα. Μάλλον είμαι "τυχερός"... ;-)
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 18-12-2009, 20:31
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: R1200GS 5 ετών χωρίς προβλήματα!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από DoctorAbo Εμφάνιση μηνυμάτων
.................................................
Και κάτι ακόμα ..... το γεγονός ότι στα Honda καίγονται οι ανορθωτές είναι τόσο αναμενόμενο ώστε κανείς δεν ενοχλείται από αυτό. Το γεγονός ότι οι Africa μέναν από 2 και μόνο λόγους (αντλία βενζίνης / ανορθωτής) επίσης δεν αποτέλεσε πρόβλημα ή αναστολή για την επιλογή της.
................................................................................... .
Σε ολα θα συμφωνησω αλλα θα σταθω σε αυτα τα δυό!!! Ξερω, παλι θα με αποκαλεσετε Χοντακια, πορωμενο κι αλλα ομορφα αλλα θεωρω υποχρεωση μου να τα πω μονον και μονον για να εξηγησω μηχανολογικα ΓΙΑΤΙ καιγονται οι ανορθωτες των Βαραντερο και οι αντλιες βενζινης, στα καρμπυρατερατα και μονον, Βαραντερο και αφρικα τουιν αν και το εχω ξαναπει!!!
Ειναι διαφορετικο να χαλαει κατι στα 50000-70000 οχι απο κακη κατασκευη αλλα γιατι μηχανικα ΕΧΕΙ ΟΡΙΟ ΖΩΗΣ!!
Οι τρόμπες βενζινης, ΟΛΕΣ οι τρομπες βενζινης οποιουδηποτε κινητηρα με καρμπυρατερ ειναι ηλεκτρομηχανικες!! και ως εκ τουτου οπως και οτιδηποτε μηχανικο μετα απο καιρο παραδιδει πνευμα!! δηλαδη, με την βοηθεια του ρευματος ενα εμβολακι ανεβοκατεβαινει (το μηχανικο μερος ειναι αυτο) και δημιουργει αναροφηση απο την μια και εκτοξευση της βενζινης απο την αλλη ωστε να γεμισουν τα ποτηρακια των καρμπυρατερ για να τροφοδοτηθει ο κινητηρας!! Αυτες οι τρομπες ειναι και ηταν κοινες για μοτοσυκλετες κι αυτοκινητα!! Ετσι όπως στο Golf της VW, της Μερσεντες, της Τογιοτα και ΟΛΩΝ των εταιρειων οι τρομπες αυτες παρεδιδαν πνευμα μετα απο τα παραπανω κμ που αναφερω και στα Βαραντερο, Αφρικα, Τρανσαλπ κ.λ.π.!! Δεν μπορεις να κατηγορησεις, για μια τετοια βλαβη, την οποιαδηποτε εταιρεια που φοραει αυτες τις τρομπες διοτι απλα δεν υπαρχουν αλλες!!!!
Πάμε στους ανορθωτες, η Χοντα για καποιον ανοητο λογο στα τρανσαλπ, Αφρικα, Βαραντερο αλλα και άλλα μοντελα της τοποθετουσε τους ανορθωτες σε καλυμενο σημειο όπου και δεν αεριζοταν! π.χ. κατω απο την σελα!!! (ελεος δηλαδη). Δεδομενου οτι η δουλεια του ανορθωτη ειναι το ρευμα των Χ βολτ απο το αλτερνειτορ να το κανει 10Χ βολτ για να φορτωνει μπαταρια με 15-16 βολτ κι απο εκει να μοιραζεται το περισσευουμενο ρευμα σε φωτα, κ.λ.πες καταναλωσεις η θερμοκρασια του φτανει σε επικυνδυνα νουμερα!! αν πιασεις ενα ανορθωτη τοποθετημενο σε κλειστο μη αεριζομενο μερος......το εγκαυμα το εχεις σιγουρο!!!
Τα βαραντερο που διεθεταν και διαθετουν ABS ΔΕΝ ειχαν/εχουν τετοιο προβλημα!! γιατι? διότι οι ανορθωτες τους ειναι τοποθετημενοι σε μερος που βρεχονται(!!) απο την βροχη αρα κρυωνουν και ψυχονται επαρκως απο τον αερα (οταν δεν βρεχει)....στην κατω αποληξη του πισω φτερου-ελασπωτηρα!!!!!

οταν ομως διαβαζεις για φλαντζες καπακιου κεφαλης να τρεχουν λαδια στα 1000, 2000, 8000 κ.λ.π. κμ (GS 800) ειναι λαθος του κατασκευαστη της μοτο! Aν το ιδιο συνεβαινε στις 60000 π.χ. ΔΕΝ θα κατηγορουνταν καμια εταιρεια!!!
Οταν η πισω τσιμουχα του διαφορικου σταζει λαδια στα 10000κμ και λιγοτερο ειναι κακης ποιοτητος τσιμουχα και φταιει ο κατασκευαστης της τσιμουχας εν πρωτοις αλλα και ο κατασκευαστης της μοτοσυκλετας που δεν φροντισε με τα πρωτα 100 περιστατικα να αλλαξει ειτε τις προδιαγραφες αυτης ειτε τον προμηθευτη!!!
Οταν το συστημα ΙΜΜΟ του βαραντερο απο το πρωτο μη made in Japan μοντελο (β' εξαμηνο 2002, πλαισια που αρχιζουν με VTMS...) ΚΑΙ μεχρι σημερα (7 χρόνια παρακαλω) βγαζει προβλημα στα 7 απο τα 10 τεμαχια μοτοσυκλετων και δεν το αλλαζεις / βελτιωνεις κα Χοντα και εξακολουθεις να το διαθετεις φταις και παραφταις και εισαι υπόλογη στους πελατες σου!!!! Ξερεις τι ειναι να εισαι με 150κμ σε ανοικτη ομορφη καμπη με τους μαρσπιεδες κατω και να σβησει ο κινητηρας???? Το εχω παθει και δεν σου λεω πως ειμαι ακομα ζωντανος και γραφω σε αυτο το φορουμ!!!

Αυτα τα ολιγα φιλε απο τα παλια!!!!!

Last edited by GeorgeP; 18-12-2009 at 20:37.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 18-12-2009, 20:53
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: R1200GS 5 ετών χωρίς προβλήματα!!!!

Τα Πάντα Εν Σοφία Εποίησε
(η Honda βέβαια)
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ανεμιστήρας χωρίς έλικες!!!! georgekostas Διάφορα 8 27-05-2010 22:36
Ανάκληση μοτοσικλετών BMW R1200GS και R1200GS Adventure mariosich Διάφορα 7 06-10-2009 00:57
Ανάκληση μοτοσικλετών BMW R1200GS και R1200GS Adventure mlock Γενικά - Αναβάτης 2 23-09-2009 14:18
ανθρώπινος εγκέφαλος 2.000 ετών ανακαλύφθηκε στη βρετανία riko46 Επικαιρότητα 8 17-01-2009 20:14
Νεπάλ: κορίτσια έξι και επτά ετών πωλούνται για 20 δολάρια skippybi Επικαιρότητα 5 09-01-2009 16:10


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:21.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!