GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Εξοπλισμός αναβάτη > Ένδυση

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 26-08-2013, 14:42
kwstas Ο/Η kwstas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Orestiada
Μoto: R1200GSA
Μηνύματα: 2,726
Προεπιλογή Απάντηση: Απόψεις για rally 3 μπουφαν και παντελόνι

Eγω με 2 pro , το μονο που θα κανω στο μελλον (γιατι ακομα καινουργια ειναι), ειναι να την ανανεωσω με 3, 4 δεν ξερω τι...

Απο τη στιγμη που την εβαλα πανω μου και ειδα την διαφορα στις προστασιες -περα απο την εργονομια- δεν θελω να δω κατι αλλο!

Οσο για το κρυο δεν με απασχολει γιατι υπαρχουν επιλογες με ισοθερμικα/αδιαβροχα κτλ που ακομα και σε ενα μεγαλο ταξιδι τα λιγα χλμ που θα εχεις θεμα θα τα καλυψεις με αυτο τον τροπο!Ισα-ισα που η 2η στολη μου ειναι πιο λεπτη και αεριζομενη για μικρες μετακινησεις, χωμα κτλ!

Παρτην στο χρωμα που σου αρεσει και δεν θα το μετανιωσεις!

Εμενα μου αρεσε το μπλε(σκουρο) με γκρι (2012) και το γκρι κοκκινο που το ειδα με την παρουσιαση του υδροψυκτου...
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 26-08-2013, 21:32
apk Ο/Η apk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: Άργος
Μoto: Suzuki DL 650 V Strom K7
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή Απάντηση: Απόψεις για rally 3 μπουφαν και παντελόνι

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από omorfantras Εμφάνιση μηνυμάτων
...επισης ειναι πολυ εξυπνο το οτι γινεται και αμανικο.
Σε τι συνθήκες έχει εφαρμογή το αμάνικο; Δε χάνεται η προστασία ώμων και αγκώνων-αντιβραχίων?
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 26-08-2013, 22:33
omorfantras Ο/Η omorfantras βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Μoto: GS 1200 ADVENTURE 2011
Μηνύματα: 1,593
Προεπιλογή Απάντηση: Απόψεις για rally 3 μπουφαν και παντελόνι

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από apk Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε τι συνθήκες έχει εφαρμογή το αμάνικο; Δε χάνεται η προστασία ώμων και αγκώνων-αντιβραχίων?
Σιγουρα δεν προσφερει ασφαλεια,αλλα πιστευω οτι μπορεις να το φορεσεις για μια κοντινη βολτα και οχι για πιο μακρια!


Sent from my iPad using Tapatalk - now Free
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 26-08-2013, 22:44
apk Ο/Η apk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: Άργος
Μoto: Suzuki DL 650 V Strom K7
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή Απάντηση: Απόψεις για rally 3 μπουφαν και παντελόνι

Αν δεν προσφέρει ασφάλεια, τα χέρια σου είναι εκτεθειμένα και τα μαμούνια μπαινοβγαίνουν ελεύθερα στις μασχάλες σου, γιατί να το φορέσεις;
Τι σου προσφέρει;
Είναι το ίδιο με τα γΕλεκάκια των Χαρλεάδων.
Μήπως υπάρχει κάποια off road περίπτωση χρήσης;
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 27-08-2013, 10:14
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: Απόψεις για rally 3 μπουφαν και παντελόνι

Εχω το rally 2 πολλα χρονια πολυ αξιόπιστο αλλα και πολυ ακριβά.κοιτα και για revit
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 27-08-2013, 11:54
anegis Ο/Η anegis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 GS
Μηνύματα: 1,355
Προεπιλογή Απάντηση: Απόψεις για rally 3 μπουφαν και παντελόνι

Δεν ξέρω για την 3 αλλά στη δυο, οι προστασιες δεν ειναι στο εξωτερικό κέλυφος του μπουφάν αλλά εσωτερικά. Ετσι βγάζοντας τα μανίκια έχεις ενα διάτρητο καλοκαιρινό μπουφάν...
Τα αποσπωμενα μανίκια επίσης βολεύουν στο πλυσιμο. Δεν χρειάζεται να πολυ είχε ολο το μπουφάν αλλά μόνο τα μανίκια. Αυτά λερώνονται περισσότερο.
Η rallye 2 δεν κανει για πολυ κρύο. Εκεί θέλεις απο μέσα ενα fleece.

Sent from my iPad using Tapatalk HD
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 27-08-2013, 12:38
kotskofi Ο/Η kotskofi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW R 1150 GS
Μηνύματα: 231
Προεπιλογή Απάντηση: Απόψεις για rally 3 μπουφαν και παντελόνι

Ζητώ συγνώμμη προκαταβολικά για την σφήνα, αλλά εφόσον τέθηκε θέμα κρύου, θα σας μεταφέρω την προσωπική μου εμπειρία. Φοράω την cayenne pro της revit εδώ και 3 χρόνια και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Την έχω δοκιμάσει σε κάθε είδους ταξίδι, ακόμη και καλοκαιρινών (αν και δεν προορίζεται για πολύ θερμά κλίματα), έχει άριστη απόδοση (έχει αφαιρούμενη θερμοεπένδυση, η rally νομίζω ότι δεν) και επίσης αεραγωγούς που δροσίζουν όταν κατέβεις υψόμετρο, όταν μετά την βροχή βγεί ήλιος καυτός κλπ. Θα την χαρακτήριζα άνετα 3 εποχών και με συμβιβασμούς 4. Κόστος μπουφάν 360-μπουφάν 280 από ίντερνετ.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 27-08-2013, 13:07
apk Ο/Η apk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: Άργος
Μoto: Suzuki DL 650 V Strom K7
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή Απάντηση: Απόψεις για rally 3 μπουφαν και παντελόνι

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από AKIS_21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω το rally 2 πολλα χρονια πολυ αξιόπιστο αλλα και πολυ ακριβά.κοιτα και για revit
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kotskofi Εμφάνιση μηνυμάτων
Ζητώ συγνώμμη προκαταβολικά για την σφήνα, αλλά εφόσον τέθηκε θέμα κρύου, θα σας μεταφέρω την προσωπική μου εμπειρία. Φοράω την cayenne pro της revit εδώ και 3 χρόνια και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Την έχω δοκιμάσει σε κάθε είδους ταξίδι, ακόμη και καλοκαιρινών (αν και δεν προορίζεται για πολύ θερμά κλίματα), έχει άριστη απόδοση (έχει αφαιρούμενη θερμοεπένδυση, η rally νομίζω ότι δεν) και επίσης αεραγωγούς που δροσίζουν όταν κατέβεις υψόμετρο, όταν μετά την βροχή βγεί ήλιος καυτός κλπ. Θα την χαρακτήριζα άνετα 3 εποχών και με συμβιβασμούς 4. Κόστος μπουφάν 360-μπουφάν 280 από ίντερνετ.
Συμφωνώ κι εγώ για τα RevIt, έχω κάνει εκτεταμένη χρήση στα Sirocco και Sand I, και είναι ΠΟΛΥ καλά και σε καλή τιμή.
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 27-08-2013, 13:46
jmar Ο/Η jmar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200 GS '09
Μηνύματα: 4,932
Προεπιλογή Απάντηση: Απόψεις για rally 3 μπουφαν και παντελόνι

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από apk Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ κι εγώ για τα RevIt, έχω κάνει εκτεταμένη χρήση στα Sirocco και Sand I, και είναι ΠΟΛΥ καλά και σε καλή τιμή.
Τα προστατευτικα της Sand ειναι για κλαματα, καμια σχεση με της BMW, exω to ραλλυ μπουφαν, δεν ειναι για χειμωνα γερμανιας αλλωστε δεν ειναι αυτος ο σκπος της στολης αυτης, ειναι στολη για να την φορας με εναλλαγη των κλιματικων συνθηκων (οχι ακραια βεβαια), σιγουρα η revit εχει πιο ''ζεστα'' ρουχα, απο προστασιες η bmw ειναι οι καλυτερες βεβαια ειναι απλησιαστες οι αρχικες τιμες τους και δεν θα τα αγοραζα σε τετοια τιμη. Σιγουρα στα Bmw πληρωνεις και το σηματακι και την ομορφια
Πχ η συγκριση ειναι Revit Sand με Rallye, εχει και η BMW πολυ βαρια ρουχα για κρυο απλα εμεις προτιμαμε την ''ομορφη'' rallye
Σαν στολη 4ων εποχων πολυ καλη και ομορφη ειναι η Dainese Teren D-Dry η goretex την εχει ο φιλος squad και την εχω δει απο κοντα, πολυ ομορφη καλες προστασιες και με 2 αφαιρουμενες επενδυσεις, μια αντιανεμικη αδιαβροχη μια θερμικη και με εξαερισμους σε μπουφαν-παντελονι

Last edited by jmar; 27-08-2013 at 13:48.
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 27-08-2013, 20:05
apk Ο/Η apk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: Άργος
Μoto: Suzuki DL 650 V Strom K7
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή Απάντηση: Απόψεις για rally 3 μπουφαν και παντελόνι

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jmar Εμφάνιση μηνυμάτων

Τα προστατευτικα της Sand ειναι για κλαματα, καμια σχεση με της BMW, exω to ραλλυ μπουφαν, δεν ειναι για χειμωνα γερμανιας αλλωστε δεν ειναι αυτος ο σκπος της στολης αυτης, ειναι στολη για να την φορας με εναλλαγη των κλιματικων συνθηκων (οχι ακραια βεβαια), σιγουρα η revit εχει πιο ''ζεστα'' ρουχα, απο προστασιες η bmw ειναι οι καλυτερες βεβαια ειναι απλησιαστες οι αρχικες τιμες τους και δεν θα τα αγοραζα σε τετοια τιμη. Σιγουρα στα Bmw πληρωνεις και το σηματακι και την ομορφια
Πχ η συγκριση ειναι Revit Sand με Rallye, εχει και η BMW πολυ βαρια ρουχα για κρυο απλα εμεις προτιμαμε την ''ομορφη'' rallye
Σαν στολη 4ων εποχων πολυ καλη και ομορφη ειναι η Dainese Teren D-Dry η goretex την εχει ο φιλος squad και την εχω δει απο κοντα, πολυ ομορφη καλες προστασιες και με 2 αφαιρουμενες επενδυσεις, μια αντιανεμικη αδιαβροχη μια θερμικη και με εξαερισμους σε μπουφαν-παντελονι
Για το σφουγγάρι της πλάτης έχεις δίκιο, γι αυτό και πρέπει να το αντικαταστήσεις με το σκληρό knox, κόστος 20 ευρώ περίπου, αν θυμάμαι καλά. Για τους αερισμούς και τα υπόλοιπα προστατευτικά νομίζω ότι έχεις άδικο.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:53.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!