GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 14-06-2012, 22:05
700_Thespieis Ο/Η 700_Thespieis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Ollandia
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή Απάντηση: Βοηθεια! Αξιζει??

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas_366 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι κάνεις λάθος.
10,000ε του 2006 στην Ελλάδα, είναι η μάξιμουμ τιμή και όχι μέση τιμή..
ουτε το 10.000 σαρεσει οκ

anyway, οπως ειπα δε θα ηθελα να τη δωσω για κατω απο 9.000. Η μηχανη με εχει βγαλει ασπροπροσωπο και εχει πανω της σχεδον τα παντα.

@siraxanz Ρωτησα ενα δικηγορο εδω και μου ειπε οτι απαγορευεται να οδηγας οχημα με ξενες πινακιδες, χωρις την παρουσια του κατοχου του στο οχημα.
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 14-06-2012, 22:15
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Βοηθεια! Αξιζει??

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από 700_Thespieis Εμφάνιση μηνυμάτων
ουτε το 10.000 σαρεσει οκ

anyway, οπως ειπα δε θα ηθελα να τη δωσω για κατω απο 9.000. Η μηχανη με εχει βγαλει ασπροπροσωπο και εχει πανω της σχεδον τα παντα.

@siraxanz Ρωτησα ενα δικηγορο εδω και μου ειπε οτι απαγορευεται να οδηγας οχημα με ξενες πινακιδες, χωρις την παρουσια του κατοχου του στο οχημα.
Δεν είναι τι μ αρέσει εμένα. Να βοηθήσω προσπαθώ. Εύχομαι να κάνεις την δουλει'α σου με το μικρότερο κόστος. Δεν ενδιαφέρει εμένα. Στα λέω μιας κ λείπεις, και μιας κ προχθές μιλούσαμε με έμπορο φίλο.
Για εμένα μην την δώσεις ούτε για 13,000ε. Αλλά η αγορά τι λέει και πως θα κάνεις κ εσύ την δουλειά σου και να είσαι νόμιμος.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 14-06-2012, 23:02
700_Thespieis Ο/Η 700_Thespieis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Ollandia
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή Απάντηση: Βοηθεια! Αξιζει??

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas_366 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι τι μ αρέσει εμένα. Να βοηθήσω προσπαθώ. Εύχομαι να κάνεις την δουλει'α σου με το μικρότερο κόστος. Δεν ενδιαφέρει εμένα. Στα λέω μιας κ λείπεις, και μιας κ προχθές μιλούσαμε με έμπορο φίλο.
Για εμένα μην την δώσεις ούτε για 13,000ε. Αλλά η αγορά τι λέει και πως θα κάνεις κ εσύ την δουλειά σου και να είσαι νόμιμος.

Μιας και εισαι καλυτερα πληροφορημενος λοιπον, μπορεις να μου πεις ποσο κοστολογειται?
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 14-06-2012, 23:12
griv_gs Ο/Η griv_gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: R 1200 GS ADVENTURE
Μηνύματα: 1,123
Προεπιλογή Απάντηση: Βοηθεια! Αξιζει??

Μπες στο car.gr να πάρεις μια γεύση
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 15-06-2012, 00:27
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Βοηθεια! Αξιζει??

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από 700_Thespieis Εμφάνιση μηνυμάτων
........................................................
...................................................................................................

@siraxanz Ρωτησα ενα δικηγορο εδω και μου ειπε οτι απαγορευεται να οδηγας οχημα με ξενες πινακιδες, χωρις την παρουσια του κατοχου του στο οχημα.
Θα εννοεί σε μόνιμη βάση...

γιατί δεν νομίζω ότι αν πάρω την μοτοσυκλέτα του αδερφού μου η το αυτοκίνητο του πατέρα μου, δεν μπορώ να τριγυρνώ την Ευρώπη...

Απλά εκεί το κράτος λειτουργεί και αν σε ελέγξουν μια φορά την επόμενη θα σε τσακώσει το δόκανο...
Ας μας απαντήσουν οι συνφορουμίτες αστυνομικοί,
αν οδηγώ όχημα με πινακίδες ΕΕ τι ενέργειες γινοντε απο τον αστυνομικό πχ ψάχνει που δουλεύω? που μένω? ???

Από όσο μπορώ να καταλαβω η όλη υπόθεση και εδώ αλλά και εκεί παίζει στο πως λειτουργεί ο Κράτος....

Εκεί θα ψάξει ο τροχονόμος και τα "κουτάλια" σου...
που μένεις μόνιμα κλπ...


Τέλος πάντων,
η τιμή για αντβέ 2006 στην Ελλάδα και σε 8 αγγελίες
Μέση τιμή: 9875 EUR

από εκεί και πέρα αποφάσισε...

Πάντως για να την δώσεις ευκολα εδώ μόνο σκοτωμένη τιμη φευγει...
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 15-06-2012, 01:34
700_Thespieis Ο/Η 700_Thespieis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Ollandia
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή Απάντηση: Βοηθεια! Αξιζει??

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από siraxanz Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα εννοεί σε μόνιμη βάση...

γιατί δεν νομίζω ότι αν πάρω την μοτοσυκλέτα του αδερφού μου η το αυτοκίνητο του πατέρα μου, δεν μπορώ να τριγυρνώ την Ευρώπη...

Απλά εκεί το κράτος λειτουργεί και αν σε ελέγξουν μια φορά την επόμενη θα σε τσακώσει το δόκανο...
Ας μας απαντήσουν οι συνφορουμίτες αστυνομικοί,
αν οδηγώ όχημα με πινακίδες ΕΕ τι ενέργειες γινοντε απο τον αστυνομικό πχ ψάχνει που δουλεύω? που μένω? ???

Από όσο μπορώ να καταλαβω η όλη υπόθεση και εδώ αλλά και εκεί παίζει στο πως λειτουργεί ο Κράτος....

Εκεί θα ψάξει ο τροχονόμος και τα "κουτάλια" σου...
που μένεις μόνιμα κλπ...


Τέλος πάντων,
η τιμή για αντβέ 2006 στην Ελλάδα και σε 8 αγγελίες
Μέση τιμή: 9875 EUR

από εκεί και πέρα αποφάσισε...

Πάντως για να την δώσεις ευκολα εδώ μόνο σκοτωμένη τιμη φευγει...
Οπως το ειπες, εδω με τη δευτερη (που η πρωτη μπορει να ειναι μια φωτο απο μηχανημα) τον ηπιες.

Δλδ αν η μεση τιμη ειναι αυτη, τοτε τα 9.000 ως κατωτερο οριο ειναι οκ. Σωστα? (ναι ξερω υποκειμενικα μιλωντας)
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 15-06-2012, 03:06
Translatoras Ο/Η Translatoras βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς-Πειραϊκή
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 761
Προεπιλογή Απάντηση: Βοηθεια! Αξιζει??

Ξερω οτι η απαντηση μου δεν θα σου φανει αισιοδοξη αλλα εκτος απο τις τιμες
ριξε και μια ματια στις εμφανισεις καθε αγγελιας.

Το Ηρακλειωτικο εχει 11.000 + εμφανισεις.
Που σημαινει οτι ειναι απουλητη για πολλους μηνες.

Το κακο με το car.gr και ολα τα σαιτ με αγγελιες ειναι οτι δειχνουν μονο αυτα που εχουν μεινει.
Αν θες να δεις σε τι τιμες πουλιεται κατι στο ebay κοιτας τα completed listings, ετσι δεν ειναι.

Σε γενικες γραμμες θεωρω οτι το car.gr ειναι 10-20% ακριβοτερο απο την πραγματικη αγορα.

Για κοιταξε ξανα με ποιον τροπο μπορεις να κρατησεις το μηχανακι εκει.

Καλη τυχη
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 15-06-2012, 06:02
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Βοηθεια! Αξιζει??

Καλημέρα
Έτσι όπως τα λέει ο translatoras, αλλά και οι προλαλλήσαντες δε λένε κάτι άλλο. Αυτά που φαίνονται στις αγγελίες, είναι αυτά που δεν έχουν πουληθεί. Αυτά που φεύγουν , έφυγαν με χαμηλότερη τιμή. Εκεί προφανώς δεν υπάρχει η ύφεση της Ελληνικής αγοράς και πουλιούνται ακριβότερα. Έτσι ήταν εδώ μέχρι τις αρχές του 2011. Τώρα είναι χαμηλές οι τιμές.
Ότι κι αν αποφασίσεις, να 'ναι για καλό
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 20-06-2012, 23:22
duzi Ο/Η duzi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: YAMAHA XTZ1200 SUPER TENERE
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Φιλε μου στην ολλανδια η μοτο δεν εχουν φορολογια απο οσο γνωρησω. Επισης ειμαστε ευρωπαικη ενωση και εχεις δικαιωμα να κυκλοφορεια οπου θες οσο θες ελευθερα. Εδω στην ελλαδα δεν εχουμε οχηματα με ξενες πινακιδες... Επισης η αστυνομια δεν μπορει να ταυτοποιησει αν μενεις εκει η εδω νομιζω μονο με καρφωτη, χαιρετησματα στο υπεροχο χωριο berkel-enschot που επισκευτομαι συχνα
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 21-06-2012, 16:18
dottmicalis Ο/Η dottmicalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2012
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS Adventure '07 alpine white Vespa 50s "Vespino" '78 bianco
Μηνύματα: 311
Προεπιλογή Απάντηση: Βοηθεια! Αξιζει??

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yns Εμφάνιση μηνυμάτων
Είχα για περίπου 6 χρόνια μοτοσυκλέτες με Ελληνικά νούμερα στην Ιταλία και το μόνο που έκανα ήταν μια ανανέωση της πράσινης κάρτας κάθε 6 μήνες. Μου την έστελναν και κυκλοφορούσα κανονικά (και 2 φορές που με σταμάτησαν έλεγξαν μόνο την πράσινη κάρτα). Η νομοθεσία τότε (δεν γνωρίζω τώρα τι γίνεται) έλεγε πως έπρεπε το όχημα να κατεβαίνει κάθε 6μηνο στην Ελλάδα αλλά εγώ την κατέβαζα μόνο κάθε καλοκαίρι...

Τώρα το άλλο που λες ότι την απολαμβάνεις περισσότερο εκεί τη μηχανή σε μια χώρα χωρίς βουνά είναι πολύ σχετικό..

Καλό κουράγιο και καλή συνέχεια!
Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα.
Ακριβώς αυτή ειναι κι η δική μου εμπειρία, στην ίδια χώρα για περίπου τόσα χρόνια...

Και Ολλανδία που ειχα επισκευθεί με μηχανή, ποτέ δε μου ζήτησαν πόσες μέρες θα μείνω...

Πραγματικά μου προκαλεί εντύπωση...


Πάντως αν πραγματικά δε μπορείς να το αποφύγεις, για μένα, η γνώμη μου ειναι οτι αξίζει να αλλάξεις τις πινακίδες.

Το κοστος σου -όχι ευκαταφρόνητο- θα ειναι αυτο που θα είναι. Άντε όμως πούλα τη δική σου -που σημειωτέον δεν σου εχει βγαλει κάποιο προβλημα- άντε βρες μετά άλλο καλό μηχανάκι να αγοράσεις (αν δε πας για καινούριο)...

Δε ξέρω. μπρος γκρεμος και πισω ρέμα.
Αλλά τουλάχιστον ειναι το δικό σου μηχανάκι και το ξέρεις.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:31.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!