GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Αγγελίες > Ζήτηση

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 30-11-2013, 07:20
vangelisdedousis Ο/Η vangelisdedousis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Απάντηση: αξονας διαφορικου για GS 1150 ADVENTURE

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BOXER Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαν οδηγός είσαι ήρεμος; Τι εννοω: είσαι "πάντα" με μια ταχύτητα πάνω απο την σωστη; Σου σκορτσάρει συχνά η μηχανη κατα τις πιθανον, ομαλές και αργες επιταχυνσεις σου; Αν ναι, τότε προσπάθησε να κανείς τις αλλαγές ταχυτήτων σε περισσότερες στροφές, και προσπάθησε να αποφευγεις τέτοια σκορταρίσματα. Ή αν δημιουργεις με κάποιο άλλο τροπο, πάσης φύσεως σκορταρίσματα, απέφυγε το σαν το διάολο!
Όλοι αυτοί οι κραδασμοι μεταφέρονται και επηρεάζουν τα πάντα στην μηχανη.
Απο τα γρανάζια του κιβωτιου, τα ρουλεμαν του, το πολυσφηνο του δίσκου με τον πρωτεύοντα άξονα του κιβωτιου ταχυτήτων, τον άξονα με τους σταυρούς και τα πολυσφηνα του, το πηνιο και την κορώνα καθώς και τα ρουλεμαν αυτών, λασκαρουν βιδες...... Ότι μπορείς να σκεφτείς με λίγα λόγια!!!!

Αν όντως, δεν έγινε καλη δουλεια κατα την επισκευη/τοποθέτηση του ή των σταυρών, και συντρέχει και ο παραπάνω λόγος, τότε είναι μια εξήγηση για τα 10.000χλμ που στο παρουσίασε πάλι. Όπως είπε και ο Θεολόγος, είναι παρα πολυ λίγα τα χλμ!!!
ωραια περιγραφη... ναι η αληθεια ειναι οτι ειμαι παντα πλεον με μια ταχυτητα πανω απο την κανονικη...
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 01-12-2013, 01:33
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: αξονας διαφορικου για GS 1150 ADVENTURE

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vangelisdedousis Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν επιμενω, απλα λεω οτι ο αξονας εχει ηδη 100.000 χλμ, εχει χαλασει 2 φορες, με την προηγούμενη επισκευη εκανα 10.000χλμ. ισως να φταιει κατι αλλο , που να δημιουργει το προβλημα.. δεν ξερω.. ειμαι ανοιχτος σε προτασεις φυσικα.
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vangelisdedousis Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραια περιγραφη... ναι η αληθεια ειναι οτι ειμαι παντα πλεον με μια ταχυτητα πανω απο την κανονικη...
Νομίζω ότι πλέον, βρισκόμαστε στον σωστο δρόμο !!!
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 01-12-2013, 10:16
vangelisdedousis Ο/Η vangelisdedousis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Απάντηση: αξονας διαφορικου για GS 1150 ADVENTURE

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BOXER Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι πλέον, βρισκόμαστε στον σωστο δρόμο !!!

χαχαχαχαχαχα, οντως, μονο που εγω ειμαι εκτος δρομου γιατι δεν εχω αξονα!!!!!!!!
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 01-12-2013, 11:29
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: αξονας διαφορικου για GS 1150 ADVENTURE

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vangelisdedousis Εμφάνιση μηνυμάτων
χαχαχαχαχαχα, οντως, μονο που εγω ειμαι εκτος δρομου γιατι δεν εχω αξονα!!!!!!!!
Προσωρινα ομως !!!
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 01-12-2013, 11:35
vangelisdedousis Ο/Η vangelisdedousis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Απάντηση: αξονας διαφορικου για GS 1150 ADVENTURE

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BOXER Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωρινα ομως !!!
ουδεν μονιμοτερο του προσωρινου ,λενε... ειμαι ηδη εναμιση μηνα εκτος!!!


υ.γ¨- σε περιπτωση που βρω αξονα, τι πρεπει να τσεκαρω αν ειναι ενταξυ? εννοω μηπως θα πρεπει να τσεκαρω τα ρουλεμαν διαφορικου, κορωνας, πηνιου + ρουλεμαν στο σημειο που μπαινει ο αξονας στο σασμαν?

Last edited by vangelisdedousis; 01-12-2013 at 11:37.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 01-12-2013, 12:38
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: αξονας διαφορικου για GS 1150 ADVENTURE

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vangelisdedousis Εμφάνιση μηνυμάτων
ουδεν μονιμοτερο του προσωρινου ,λενε... ειμαι ηδη εναμιση μηνα εκτος!!!


υ.γ¨- σε περιπτωση που βρω αξονα, τι πρεπει να τσεκαρω αν ειναι ενταξυ? εννοω μηπως θα πρεπει να τσεκαρω τα ρουλεμαν διαφορικου, κορωνας, πηνιου + ρουλεμαν στο σημειο που μπαινει ο αξονας στο σασμαν?
Αυτα που μπορεις να ελεγξεις οσο αφορα τον αξονα ειναι:

1ον- Τα δυο θυληκα πολυσφηνα του. Δεν πρεπει να εχουν σημαδια φθορας, σπασμενα δοντια ή μποσικα με τα αντιστοιχα αρσενικα.
Το τελευταιο γινεται μονο εαν εχεις τον αξονα που ειναι προς αγορα, διπλα στην μηχανη σου. Θα εμπλεξεις ενα πολυσφηνο την φορά, με το αντιστοιχο του, και στρεφοντας τον αξονα με το χερι σου δεξια και αριστερα, δεν θα πρεπει να υπαρχουν μποσικα, μεταλλικοι θορυβοι δηλαδη. Να προσεξεις μονο μην σε μπερδεψουν οι θορυβοι απο πχ τα διακενα που εχουν τα γραναζια μεταξυ τους. Ειτε μιλαμε για τα γραναζια του κιβωτιου, ειτε της γωνιακης μεταδοσης. Αν καποιο πολυσφηνο απο τα δυο εχει μποσικα (δεν εφαρμοζει καλα δηλαδη), κοιτας για αλλον αξονα.

2ον- Ο αλλος ελεγχος (που συνηθως γινεται πρωτος και αμεσα, και τον κανεις ειτε εισαι διπλα στην μηχανη σου, ειτε στην καφετερια) ειναι οι ιδιοι οι σταυροί. Εναν σταυρο την φορά, θα τον κουνας με το χερι σου (πανω κατω, και δεξια αριστερα). Θα πρεπει η κινηση αυτη να μην εμποδιζεται καθολου και πουθενα, ανεξαρτητα αν ειναι σε μεσαια θεση ή σε τερματισμενη. Αν αισθανεσαι στο χερι σου, "κομπιασματα" ή "σκαλωματα" εχει επισης προβλημα και τελος

3ον- Η αισθηση που θα πρεπει να σου δινουν οι σταυροι κατα την κινηση τους (με την βοηθεια του χεριου σου, οπως ειπα παραπανω) θα πρεπει να ειναι "σφικτη και γλυκια". Αξονας με παρα πολλα χλμ στο ενεργητικο του, θα κανει αυτην την κινηση εννοειται, αλλα θα τον αισθανεσαι πολυ "χαλαρο". Για να σου δωσω να καταλαβεις: Τερματισε τους σταυρους προς μια μερια, οποια θελεις. Στην συνεχεια πιασε τον αξονα με το ενα χερι απο την μεση του, και στριβε τον, δινοντας του δηλαδη εσυ κινηση περιστροφης. Οι σταυροι πρεπει να μην κουνησουν καθολου απο την θεση που τους εβαλες. Αν κατα την περιστροφη του αξονα, η βαρυτητα, τους αλλαζει θεση (πεφτουν προς τα κατω μονοι τους), εχει παρα πολλα χλμ αυτος ο αξονας.

Στην περιπτωση που ο αξονας που θα βρεις ειναι επισκευασμενος (εφοσον στο πει ο πωλητης) και "περασει" τους παραπανω ελεγχους, καλο θα ηταν να τον ελεγξει ενα μαγαζι που επισκευαζει αξονες, για δεις την ευθυγραμιση και ζυγοσταθμιση του. Αυτος ο ελεγχος απαιτει μηχανημα και δεν μπορεις να το δεις μονος. Κανεις μας δηλαδη!
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 01-12-2013, 13:09
vangelisdedousis Ο/Η vangelisdedousis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Απάντηση: αξονας διαφορικου για GS 1150 ADVENTURE

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BOXER Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτα που μπορεις να ελεγξεις οσο αφορα τον αξονα ειναι:

1ον- Τα δυο θυληκα πολυσφηνα του. Δεν πρεπει να εχουν σημαδια φθορας, σπασμενα δοντια ή μποσικα με τα αντιστοιχα αρσενικα.
Το τελευταιο γινεται μονο εαν εχεις τον αξονα που ειναι προς αγορα, διπλα στην μηχανη σου. Θα εμπλεξεις ενα πολυσφηνο την φορά, με το αντιστοιχο του, και στρεφοντας τον αξονα με το χερι σου δεξια και αριστερα, δεν θα πρεπει να υπαρχουν μποσικα, μεταλλικοι θορυβοι δηλαδη. Να προσεξεις μονο μην σε μπερδεψουν οι θορυβοι απο πχ τα διακενα που εχουν τα γραναζια μεταξυ τους. Ειτε μιλαμε για τα γραναζια του κιβωτιου, ειτε της γωνιακης μεταδοσης. Αν καποιο πολυσφηνο απο τα δυο εχει μποσικα (δεν εφαρμοζει καλα δηλαδη), κοιτας για αλλον αξονα.

2ον- Ο αλλος ελεγχος (που συνηθως γινεται πρωτος και αμεσα, και τον κανεις ειτε εισαι διπλα στην μηχανη σου, ειτε στην καφετερια) ειναι οι ιδιοι οι σταυροί. Εναν σταυρο την φορά, θα τον κουνας με το χερι σου (πανω κατω, και δεξια αριστερα). Θα πρεπει η κινηση αυτη να μην εμποδιζεται καθολου και πουθενα, ανεξαρτητα αν ειναι σε μεσαια θεση ή σε τερματισμενη. Αν αισθανεσαι στο χερι σου, "κομπιασματα" ή "σκαλωματα" εχει επισης προβλημα και τελος

3ον- Η αισθηση που θα πρεπει να σου δινουν οι σταυροι κατα την κινηση τους (με την βοηθεια του χεριου σου, οπως ειπα παραπανω) θα πρεπει να ειναι "σφικτη και γλυκια". Αξονας με παρα πολλα χλμ στο ενεργητικο του, θα κανει αυτην την κινηση εννοειται, αλλα θα τον αισθανεσαι πολυ "χαλαρο". Για να σου δωσω να καταλαβεις: Τερματισε τους σταυρους προς μια μερια, οποια θελεις. Στην συνεχεια πιασε τον αξονα με το ενα χερι απο την μεση του, και στριβε τον, δινοντας του δηλαδη εσυ κινηση περιστροφης. Οι σταυροι πρεπει να μην κουνησουν καθολου απο την θεση που τους εβαλες. Αν κατα την περιστροφη του αξονα, η βαρυτητα, τους αλλαζει θεση (πεφτουν προς τα κατω μονοι τους), εχει παρα πολλα χλμ αυτος ο αξονας.

Στην περιπτωση που ο αξονας που θα βρεις ειναι επισκευασμενος (εφοσον στο πει ο πωλητης) και "περασει" τους παραπανω ελεγχους, καλο θα ηταν να τον ελεγξει ενα μαγαζι που επισκευαζει αξονες, για δεις την ευθυγραμιση και ζυγοσταθμιση του. Αυτος ο ελεγχος απαιτει μηχανημα και δεν μπορεις να το δεις μονος. Κανεις μας δηλαδη!
κατατοπιστικοτατος!!! σε ευχαριστω πολυ!!! σε περιπτωση που καταληξω σε καινουργιο αξονα (οταν μαζεψω τα χρηματα), οσον αφορα τα υπολοιπα μερη του διαφορικου (ρουλεμαν κορωνας-πηνιου κτλ και επισης η εξοδος του κιβωτιου) , εκει τι πρεπει να ελεγξω-επισκευασω. ακουω οτι πολλα απο τα παιδια, οταν ανοιξαν διαφορικο κτλ βρηκαν διαφορα απο τα ρουλεμαν αυτα σε αθλια κατασταση... εχω και 100Κ χιλιομετρα... εννοω μηπως ειναι δωρον αδωρον να αλλαξω μονο τον αξονα, ακομα και να βαλω ολοκαινουργιο?
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 03-12-2013, 01:54
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: αξονας διαφορικου για GS 1150 ADVENTURE

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vangelisdedousis Εμφάνιση μηνυμάτων
κατατοπιστικοτατος!!! σε ευχαριστω πολυ!!! σε περιπτωση που καταληξω σε καινουργιο αξονα (οταν μαζεψω τα χρηματα), οσον αφορα τα υπολοιπα μερη του διαφορικου (ρουλεμαν κορωνας-πηνιου κτλ και επισης η εξοδος του κιβωτιου) , εκει τι πρεπει να ελεγξω-επισκευασω. ακουω οτι πολλα απο τα παιδια, οταν ανοιξαν διαφορικο κτλ βρηκαν διαφορα απο τα ρουλεμαν αυτα σε αθλια κατασταση... εχω και 100Κ χιλιομετρα... εννοω μηπως ειναι δωρον αδωρον να αλλαξω μονο τον αξονα, ακομα και να βαλω ολοκαινουργιο?
Είτε καινούργιο άξονα είτε μεταχειρισμένο, η ποιο σωστη και συνετή κίνηση είναι να τον τοποθετήσεις και να παρατηρήσεις την συμπεριφορά της μηχανής σου. Απο πλευράς θορύβων, κραδασμων κτλ. Αν έχει επανέλθει στην προηγούμενη κατάσταση της, τότε είσαι εντάξει απο αυτα που αναφέρεις!

Το να ανοίξεις κιβώτιο ταχυτήτων ή την πίσω μετάδοση, μόνο και μόνο γιατί έχεις υποψίες ότι μπορει να έχει συμβεί κάτι, μόνο περιτα έξοδα, άγχος και στεναχώρια θα σου προσφέρει! Βάλε τον άξονα επάνω, όπως είπα και κανε χλμ με την μηχανη σου και άκου τι έχει να σου πει!!!

Αν αισθανθεις το οτιδήποτε, για κάποιο απο αυτα τα μηχανικά μέρη που αναφέρεις, μπές στα τεχνικά και γραψε το. Θα σε βοηθήσουμε όσο μπορούμε.

Υ.Γ
Αλλαξα και εγω σταυρούς στα 135.000χλμ. Ο ένας ειχε το κυρίως πρόβλημα, και ο άλλος ήταν πολυ πολυ χαλαρος. Τώρα έχω περίπου 142.000χλμ και ολα είναι καλα. Δεν σκέφτηκα στιγμη να πραξω αυτα που αναφέρεις.
Σε γενικές γραμμές, αυτο που έχω πει αρκετές φορές σαν συμβουλη, θα το ξαναπώ:
Αποφεύγετε τα ΠΕΡΙΤΑ λυσε δέσε στα οχήματα σας! Μόνο κακο μπορούν να δημιουργήσουν και τίποτα άλλο. Κάντε σωστη συντήρηση αυτών, χωρίς υπερβολές. Όταν παρουσιαστεί μια ζημιά, το λυσε δέσε είναι πλέον ΑΝΑΓΚΑΙΟ κακο και μόνο τότε επιβαλεται να γίνει!!!

Πιστεύω να σε καλυψα !
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 03-12-2013, 04:09
vangelisdedousis Ο/Η vangelisdedousis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Απάντηση: αξονας διαφορικου για GS 1150 ADVENTURE

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BOXER Εμφάνιση μηνυμάτων
Είτε καινούργιο άξονα είτε μεταχειρισμένο, η ποιο σωστη και συνετή κίνηση είναι να τον τοποθετήσεις και να παρατηρήσεις την συμπεριφορά της μηχανής σου. Απο πλευράς θορύβων, κραδασμων κτλ. Αν έχει επανέλθει στην προηγούμενη κατάσταση της, τότε είσαι εντάξει απο αυτα που αναφέρεις!

Το να ανοίξεις κιβώτιο ταχυτήτων ή την πίσω μετάδοση, μόνο και μόνο γιατί έχεις υποψίες ότι μπορει να έχει συμβεί κάτι, μόνο περιτα έξοδα, άγχος και στεναχώρια θα σου προσφέρει! Βάλε τον άξονα επάνω, όπως είπα και κανε χλμ με την μηχανη σου και άκου τι έχει να σου πει!!!

Αν αισθανθεις το οτιδήποτε, για κάποιο απο αυτα τα μηχανικά μέρη που αναφέρεις, μπές στα τεχνικά και γραψε το. Θα σε βοηθήσουμε όσο μπορούμε.

Υ.Γ
Αλλαξα και εγω σταυρούς στα 135.000χλμ. Ο ένας ειχε το κυρίως πρόβλημα, και ο άλλος ήταν πολυ πολυ χαλαρος. Τώρα έχω περίπου 142.000χλμ και ολα είναι καλα. Δεν σκέφτηκα στιγμη να πραξω αυτα που αναφέρεις.
Σε γενικές γραμμές, αυτο που έχω πει αρκετές φορές σαν συμβουλη, θα το ξαναπώ:
Αποφεύγετε τα ΠΕΡΙΤΑ λυσε δέσε στα οχήματα σας! Μόνο κακο μπορούν να δημιουργήσουν και τίποτα άλλο. Κάντε σωστη συντήρηση αυτών, χωρίς υπερβολές. Όταν παρουσιαστεί μια ζημιά, το λυσε δέσε είναι πλέον ΑΝΑΓΚΑΙΟ κακο και μόνο τότε επιβαλεται να γίνει!!!

Πιστεύω να σε καλυψα !
νομιζω οτι με καλυψες με το παραπανω...εχεις δικιο... πολλες φορες μπαινουμε σε περιττές διαδικασιες που μονο μας αγχωνουν και μας κοστιζουν.. βρηκα επιτελους εναν αξονα στο ebay, απο ενα μαγαζι ολλανδικο που εχει χιλιαδες αντικειμενα για μοτο. εχει ολη την μηχανη και την πουλαει για ανταλλακτικα, ο αξονας εχει 70.000χλμ και οταν των ρωτησα σε τι κατασταση ειναι μου ειπε καλη κατασταση, αν δεν σου κανει τον παιρνω πισω. η τιμη 125 ευρω με μεταφορικα. σκευτομαι να τον παρω και να πραξω οπως λεει ο BOXER.
απολυτως σωστη η λογικη του
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 03-12-2013, 14:37
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: αξονας διαφορικου για GS 1150 ADVENTURE

Με το καλο να ξαναβγει η μηχανη σου στους δρόμους!
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:12.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!