GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 18-08-2011, 20:51
Marios 800gs Ο/Η Marios 800gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Metamorfosi
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS

Είχε καεί και σε μένα η λάμπα της μεσαίας σκάλας και την αντικατάστησα σε συνοικιακό ηλεκτρολογείο με λάμπα μάρκας OSRAM. Χτές που διάβασα το ποστ, τρομαγμένος πήγα και τσέκαρα το κάτοπτρο.Όλα ήταν μια χαρά, καθαρό και διαυγές. Συμπαιρένω πως δεν φταίει η λάμπα, πιθανολογώ μήπως με κάποιο τρόπο ακουμπάει το κατόπτρο στην βάση της λάμπας, μεταφέρεται η θερμότητα στο κότοπτρο και δημιουργήθηκε το κάψιμο.Ελπίζω να βοήθησα κάπως.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 19-08-2011, 00:23
java Ο/Η java βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Πύργος Ηλείας
Μoto: f800GS Yellow, XT600 '88 Blue
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Marios 800gs Εμφάνιση μηνυμάτων
Είχε καεί και σε μένα η λάμπα της μεσαίας σκάλας και την αντικατάστησα σε συνοικιακό ηλεκτρολογείο με λάμπα μάρκας OSRAM. Χτές που διάβασα το ποστ, τρομαγμένος πήγα και τσέκαρα το κάτοπτρο.Όλα ήταν μια χαρά, καθαρό και διαυγές. Συμπαιρένω πως δεν φταίει η λάμπα, πιθανολογώ μήπως με κάποιο τρόπο ακουμπάει το κατόπτρο στην βάση της λάμπας, μεταφέρεται η θερμότητα στο κότοπτρο και δημιουργήθηκε το κάψιμο.Ελπίζω να βοήθησα κάπως.
Το οτι δεν έχει πρόβλημα το φανάρι σου δεν βοηθάει και πολύ... ΕΥΤΥΧΩΣ!
Το κάτοπτρο είναι φυσιολογικό να ακουμπάει στη βάση της λάμπας.
Μου ζητήσανε σήμερα από την BMW Hellas αριθμό πλαισίου και "επίσημο επισκευαστή" που το είδε.
Ίδωμεν!
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 19-08-2011, 23:26
geod Ο/Η geod βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη-Aθηνα-Σαντορίνη
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 583
Talking Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS

Το ίδιο έπαθα και εγώ μετά από μετατροπή xenon και μου άλλαξαν όλο το φανάρι στον Γέρακα χωρις να δώσω μία!
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 20-08-2011, 00:50
java Ο/Η java βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Πύργος Ηλείας
Μoto: f800GS Yellow, XT600 '88 Blue
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από geod Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ίδιο έπαθα και εγώ μετά από μετατροπή xenon και μου άλλαξαν όλο το φανάρι στον Γέρακα χωρις να δώσω μία!
Αυτό βοηθάει...!
Ήταν όμως στην εγγύηση η μηχανή ακόμα; Τη μετατροπή την είχαν κάνει αυτόι;

Last edited by java; 20-08-2011 at 00:52.
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 20-08-2011, 12:19
geod Ο/Η geod βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη-Aθηνα-Σαντορίνη
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 583
Προεπιλογή Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS

Την μετατροπή την είχα κάνει στον Γέρακα αλλά η μηχανή ήταν εκτός εγγύησης! Νομίζω όμως ότι το πρόβλημα δεν ήταν από την μετατροπή αλλά από κάποια αστοχία στην κατασκευή του φαναριού, γι αυτό και μου το αλλάξανε, χωρίς καν να το ζητήσω !
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 20-08-2011, 13:12
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS

Το μονο που νομιζω οτι δικαιολογει τετοιο καψιμο ειναι η παρατεταμενη χρηση λαμπας μεγαλυτερης ισχυος (περισσοτερα Watt). Για παραδειγμα υπαρχουν λαμπες Η4 στα 55 watt αλλα υπαρχουν και 90 ! H 90αρα μπορει να προκαλεσει καψιμο!

Επισης, αν εχεις ξεχασει τον διακοπτη ανοιχτο κανενα ολοκληρο μεσημερι με θερμοκρασια περιβαλλοντος στους 40 βαθμους, μπορει να ανεβει τοσο η θερμοκρασια που να λιωσει το κατοπτρο!
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 23-08-2011, 00:38
Neo Ο/Η Neo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS

Έχουμε κάποιο νεότερο? Τι απάντσε στο mail η Bmw Hellas?
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 23-08-2011, 01:02
java Ο/Η java βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Πύργος Ηλείας
Μoto: f800GS Yellow, XT600 '88 Blue
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS

Τίποτα ακόμα... Θα ενημερώσω αν στείλουν κάτι.
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 25-08-2011, 14:23
java Ο/Η java βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Πύργος Ηλείας
Μoto: f800GS Yellow, XT600 '88 Blue
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS

Μου τηλεφώνησε πρίν λίγο κάποιος από την BMW Hellas και μου είπε οτι δεν φέρει καμία ευθύνη η εταιρία επειδή τη λάμπα δεν την αγόρασα από αυτούς. Μου είπε κιόλας οτι παρόλο που είναι ίδια watt μπορεί να έχει περισσότερη φωτεινότητα και οτι γι' αυτό μάλλον έλιωσε ο προβολέας. Όταν του είπα οτι η λάμπα ήταν ίδιου τύπου με αυτή που είχε οπότε θα είχε και την ίδια φωτεινότητα με ρώτησε:"Πώς το ξέρετε;". Του απάντησα κι εγώ με τον ίδιο τρόπο: "Κι εσείς πως ξέρετε οτι δεν ήταν ίδιας φωτεινότητας"
Μου απάντησε οτι δεν το ξέρουμε ούτε αυτό και τόνισε οτι "μπορεί" να φταίει αυτό και οτι δεν έχει αναφέρει άλλος τέτοιο πρόβλημα οπότε δεν μπορεί να κάνει η εταιρία κάτι γι'αυτό. Τέλος τον ρώτησα αν μπορούμε με κάποιον τρόπο να επιβεβαιώσουμε οτι η λάμπα που έβαλα ήταν ακατάλληλη και μου είπε οτι δεν έχει δουλειά η BMW να κάνει κάτι τέτοιο αφού δεν πήρα τη λάμπα από αυτούς...
Του είπα οτι δεν μπορώ να επικοινωνήσω άλλο μαζί του (γιατί θα του έλεγα καμία πιό βαριά κουβέντα) και το έκλεισα.
Η μαμίσια λάμπα που έχω στη μεγάλη σκάλα είναι OSRAM (τις έχω και τις δύο εδώ μπροστά μου τώρα). Λογικά είναι ίδιες, ή όχι;

Τώρα που τις παρατηρώ γράφουν τα εξής:
Η μαμίσια (μεγαλη σκαλα):
OSRAM 64210 DOT E1 23G 12V55W H7U GERMANY W 8M2
Αυτή που έβαλα (μικρή σκάλα):
0C20 PHILIPS H7 12V55W 12972 PR E1 22Z U GERMANY

Μήπως τελικά παίζει κάτι με αυτούς τους κωδικούς και τζάμπα τους κράζω και σας πρήζω κι εσάς;;;
Η μία λέει H7U και η άλλη λέει H7 και μετά έχει ένα U μόνο του...
Αν ξέρει κάποιος κάτι ας βοηθήσει!
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 25-08-2011, 14:44
java Ο/Η java βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Πύργος Ηλείας
Μoto: f800GS Yellow, XT600 '88 Blue
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS

Α! μόλις διάβασα στο εγχειρίδιο οτι ο τύπος της λάμπας είναι ο ίδιος για τη μικρή και τη μεγάλη σκάλα και είναι H7/12V/55W και έστειλα καινούριο email στην BMW Hellas:


"Σήμερα εποικοινώνησε μαζί μου κάποιος κύριος από την BMW που δεν συγράτησα το όνομά του και μου έδωσε την ίδια απάντηση με τον επίσημο επισκευαστή που πήγα την μοτοσυκλέτα μου. Επιπλέον μου είπε οτι η λάμπα που έβαλα μπορεί να ήταν διαφορετικής φωτεινότητας από αυτή που δίνει η BMW χωρίς ωστόσο να μπορεί να τεκμηριωθεί αυτό (το οτι ήταν ή το οτι δεν ήταν).
Επικοινωνώ πάλι μαζί σας γιατί μόλις τώρα είδα οτι στο εγχειρίδιο της μοτοσυκλέτας μου αναγράφεται πως για την αντικατάσταση του φωτιστικού σώματος πρέπει να χρησιμοποιηθεί ο τύπος H7/12V/55W δεν αναγράφεται κανένας άλλος κωδικός σχετικός με την φωτεινότητα της λάμπας.
Συνεπώς η εταιρία ευθύνεται ή γιατί δεν αναγράφει ακριβώς τον κωδικό της λάμπας ή επειδή δεν αντικαθιστά τον προβολέα που έλιωσε χρησιμοποιώντας ίδιο τύπο λάμπας με αυτόν που γράφει το εγχειρίδιο.
Παρακαλώ για την άμεση απάντησή σας διότι ο προβολέας λιώνει όλο και περισσότερο.

Τέλος υπενθυμίζω οτι στο πρώτο μου email από την φόρμα επικοινωνίας στο site σας είχα επιλέξει τρόπο επικοινωνίας το email και όχι την τηλεφωνική επικοινωνία."


Αυτά.
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ΣΕΛΑ F800GS stelios1977 Ζήτηση 2 21-03-2011 12:40
ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΒΑΣΕΙΣ ΠΛΑΙΝΩΝ ΒΑΛΙΤΣΩΝ ΓΙΑ F800GS Marios 800gs Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 4 27-01-2011 09:39
Πωλείται Ζελατίνα MRA Vario για F800GS-F800GS thleon Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 8 22-11-2010 20:11
Προτασεις για προιοντα καθαρισμου-γυαλισματος!! fguy Τεχνικά θέματα διάφορα 4 10-09-2010 07:41
BMW F800GS Fuji Πωλήσεις μοτοσυκλετών 3 29-05-2010 03:18


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:11.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!