GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 22-06-2010, 08:42
cbak Ο/Η cbak βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R1200GS (10/2008)
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή αντιμετώπιση προβλημάτων..

Καλημέρα σ’ όλους,

Ετοιμάζομαι για καλοκαιρινές αποδράσεις με παρέα και μετά από 2 χρόνια κάτοχος R1200GS 11/08 (έχω πάθει , έχω διαβάσει και έχουν δει διάφορα τα μάτια μου), γεννιέται μια μικρή αβεβαιότητα.

Αυτό που με ανησυχεί ιδιαίτερα είναι τα πιθανά προβλήματα που μπορεί να βγάλει ο πρωταγωνιστής στη διάρκεια των διακοπών. Όπως και να το κάνουμε υπάρχουν μερικά προβλήματα που αν σκάσουν μπορεί να ξενερώσουν όλη την παρέα ….

Τι γίνεται λοιπόν αν μείνεις από αντλία βενζίνης στη μέση του πουθενά, σ’ ένα από τα ωραία νησιά της πατρίδας μας χωρίς δυνατότητα μεταφοράς της μηχανής?

Αναρωτιέμαι αν μπορώ να αντιμετωπίσω άμεσα το πρόβλημα? Μπορώ να παρακάμψω την αντλία, και αν ναι πως? Αξίζει να έχω μαζί μου το ρελέ αντλίας της βενζίνης? Υπάρχει κάποια πατέντα, πως δουλεύει και που την τοποθετώ?

Με το φίλτρο της βενζίνης? Μπορώ να κάνω κάτι παρόμοιο? πως αλλάζει?

Φυσικά μπορεί να σκάσει το οτιδήποτε.. ότι μπορώ κάνω για να μειώσω τις πιθανότητες!!

Το μηχανάκι θα κάνει το servis των 25000 χλμ, θα πάρω και λαδάκι, κιτ επιδιόρθωσης ελαστικών, καλώδια για μπαταρία, τορκ κλειδιά και ότι άλλο προτείνεται και φυσικά να μπορώ να το επιδιορθώσω.. (γκουρου πάντως δεν είμαι!!!).

......κάθε ιδέα χρήσιμη....

Reply With Quote
  #2  
Παλιό 22-06-2010, 08:54
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: αντιμετώπιση προβλημάτων..

Φιλε μου , εκτος απο τα βασικα που προανεφερες, ξεχασες να παρεις μαζι σου και την τυχη σου η κανενα γουρι!!!

απο εμπειριες με αλλα μηχανακια--οταν το μελετας--σου ερχεταται...
οπως ειπες και εσυ δεν ειμαστε και θεοι---και αν τυχει κατι-ετυχε----ακομα θυμαμαι καποιο συγκεκριμενο καλοκαιρι με το παπι..... απο την τσιγγουνια μου να αλλαξω λαστιχο ....αλλαξα 7 σαμπρελες στην Σαντορινη!!!!ημουν τοσο καντεμης----αλλα παρολαυτα και παρολη την ταλαιπωρια----θα την ξαναπέρναγα!!!

δεν θα ξεχασω το βραδυ που με αφησε απο ια με φυρα---ακριβως στην μεση--και οι φουστηδες οι πατριωτες δεν σταματαγαν και σταματησε ενα ---ΑΛΒΑΝΟ---ακριβως οπως ακουτε---ΚΑΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ το παλικαρι......

αν και παω πολλα χρονια δικοπες με μοτο, αυτες οι διακοπες θα μου μεινουν αξεχαστες!!!!

γιαυτο φιλε μου εχε ενα σεττακι βασικα πραγματακια- και απο εκει και περα--με λιγη τυχη ολα θα ειναι κομπλε!!!!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 22-06-2010, 09:04
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: αντιμετώπιση προβλημάτων..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vasorfa Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου , εκτος απο τα βασικα που προανεφερες, ξεχασες να παρεις μαζι σου και την τυχη σου η κανενα γουρι!!!

απο εμπειριες με αλλα μηχανακια--οταν το μελετας--σου ερχεταται...
οπως ειπες και εσυ δεν ειμαστε και θεοι---και αν τυχει κατι-ετυχε----ακομα θυμαμαι καποιο συγκεκριμενο καλοκαιρι με το παπι..... απο την τσιγγουνια μου να αλλαξω λαστιχο ....αλλαξα 7 σαμπρελες στην Σαντορινη!!!!ημουν τοσο καντεμης----αλλα παρολαυτα και παρολη την ταλαιπωρια----θα την ξαναπέρναγα!!!

δεν θα ξεχασω το βραδυ που με αφησε απο ια με φυρα---ακριβως στην μεση--και οι φουστηδες οι πατριωτες δεν σταματαγαν και σταματησε ενα ---ΑΛΒΑΝΟ---ακριβως οπως ακουτε---ΚΑΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ το παλικαρι......

αν και παω πολλα χρονια δικοπες με μοτο, αυτες οι διακοπες θα μου μεινουν αξεχαστες!!!!

γιαυτο φιλε μου εχε ενα σεττακι βασικα πραγματακια- και απο εκει και περα--με λιγη τυχη ολα θα ειναι κομπλε!!!!
Ωραία τα είπες..Δεν λές στο παληκάρι να πάρει μια honda και να πάει ξέγνιαστος διακοπές. Όταν με το καλό επιστρέψει ξαναγυρνάει στην προτέρα κατάσταση. Το να κουβαλάει τόσα ανταλακτικά μαζί του θέλει φορτηγό
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 22-06-2010, 09:14
manosamos Ο/Η manosamos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΠΕΡΑΜΑ-ΑΕΚΑΡΑ
Μoto: Varadero 1000 CBR 600F4 Honda C70 6V
Μηνύματα: 2,173
Προεπιλογή Απάντηση: αντιμετώπιση προβλημάτων..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από napgeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία τα είπες..Δεν λές στο παληκάρι να πάρει μια honda και να πάει ξέγνιαστος διακοπές. Όταν με το καλό επιστρέψει ξαναγυρνάει στην προτέρα κατάσταση. Το να κουβαλάει τόσα ανταλακτικά μαζί του θέλει φορτηγό
Εγω παντως που εχω Honda,μια αντλια την εχω αλλαξει(και οχι μονο).
Κοιτα μην σου τρυπησει κανενα ψυγειο εσενα και μετά
Ο φιλος ανασφάλειες εχει,δεν εχει κατι η μηχανη.
Κάπου ακουσε,καπου του ειπανε,τον βλεπω να πηγαινει διακοπες με κανενα καλαθι απο R51 γεματο ανταλλακτικα(σε περιπτωση που).....
Δες το αισιοδοξα φιλε μου το θεμα,βουρ για τις διακοπες σου και αν τυχει και η στραβη..έ...για τους ανθρωπους ειναι.
Αναρωτιεμε αν πηγαινες Ευρωπη,ποσο ανησυχος θα ησουνα..
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 22-06-2010, 10:01
mjtir Ο/Η mjtir βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ GS1200ADV
Μoto: R1200GS ADV
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή Απάντηση: αντιμετώπιση προβλημάτων..

Λαμπτηρα για την χαμηλη σκαλα , και να εχεις προπονηθει απο πριν στο βαλε βγαλε.

Βλαβες συμβαινουν σε ολες τις μηχανες και μπορει να συμβει και σε σενα.

Σε μια μηχανη ομως που ηδη τσουλαει δυο χρονια οι πιθανοτερες βλαβες αφορουν τισ φθορες και οχι κατασκευαστικες αδυναμιες .....

Μην αρωστησεις κιολας ...

Προσωπικα συμβουλευομαι τοπικα καταστηματα ενοικιασης μοτοσυκλετων για την δυνατοτητα μεταφορας της μπεμπας σε μια δυσκολη στιγμη και παντα με εξυπηρετουν ...

Last edited by mjtir; 22-06-2010 at 10:03.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 22-06-2010, 10:08
george81 Ο/Η george81 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: Δράμα
Μoto: SUZUKI BURGMAN 200
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή Απάντηση: αντιμετώπιση προβλημάτων..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από cbak Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σ’ όλους,

Ετοιμάζομαι για καλοκαιρινές αποδράσεις με παρέα και μετά από 2 χρόνια κάτοχος R1200GS 11/08 (έχω πάθει , έχω διαβάσει και έχουν δει διάφορα τα μάτια μου), γεννιέται μια μικρή αβεβαιότητα.

Αυτό που με ανησυχεί ιδιαίτερα είναι τα πιθανά προβλήματα που μπορεί να βγάλει ο πρωταγωνιστής στη διάρκεια των διακοπών. Όπως και να το κάνουμε υπάρχουν μερικά προβλήματα που αν σκάσουν μπορεί να ξενερώσουν όλη την παρέα ….

Τι γίνεται λοιπόν αν μείνεις από αντλία βενζίνης στη μέση του πουθενά, σ’ ένα από τα ωραία νησιά της πατρίδας μας χωρίς δυνατότητα μεταφοράς της μηχανής?

Αναρωτιέμαι αν μπορώ να αντιμετωπίσω άμεσα το πρόβλημα? Μπορώ να παρακάμψω την αντλία, και αν ναι πως? Αξίζει να έχω μαζί μου το ρελέ αντλίας της βενζίνης? Υπάρχει κάποια πατέντα, πως δουλεύει και που την τοποθετώ?

Με το φίλτρο της βενζίνης? Μπορώ να κάνω κάτι παρόμοιο? πως αλλάζει?

Φυσικά μπορεί να σκάσει το οτιδήποτε.. ότι μπορώ κάνω για να μειώσω τις πιθανότητες!!

Το μηχανάκι θα κάνει το servis των 25000 χλμ, θα πάρω και λαδάκι, κιτ επιδιόρθωσης ελαστικών, καλώδια για μπαταρία, τορκ κλειδιά και ότι άλλο προτείνεται και φυσικά να μπορώ να το επιδιορθώσω.. (γκουρου πάντως δεν είμαι!!!).

......κάθε ιδέα χρήσιμη....


καλημερα, καλο ειναι να εχεις ενα δευτερο ρελε της αντλιας βενζινης. αν δεν εχεις, μπορεις με δυο καλωδια να συνεχισεις. ξεβιδωνεις τον χαλασμενο, κοβεις το φισακι του και τα δυο καλωδια που εχει το φις, τα προεκτεινεις και τα συνδεεις στους πολους της μπαταριας. με απευθειας συνδεση θα δουλευει συνεχεια η αντλια (ακομα και οταν ειναι κλειστος ο κεντρικος διακοπτης) οποτε καλο ειναι να εχεις ενα διακοπτη για να παρεμβαλεις στο ενα καλωδιο. προσωρινη λυση βεβαια μεχρι να γυρισεις και να τοποθετησεις ενα καινουργιο ρελε. οποτε το καλυτερο ειναι να εχεις ενα παντα μαζι σου.
για φιλτρο εχει μια σιτα η οποια δε χρειαζεται αλλαγη.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 22-06-2010, 10:15
GeorgeKoy Ο/Η GeorgeKoy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: BMW F650GS μια μάζα από σίδερα με δάκρυα και πόνο
Μηνύματα: 155
Προεπιλογή Απάντηση: αντιμετώπιση προβλημάτων..

φίλε μου θετική ενέργεια να πάρεις μαζί σου και όλα τα άλλα μην σε ανησυχούν. αφού θα έχεις κάνει και το σέρβις μην κολλάς πουθενά. καμιά λάμπα Κανά σετ για ελαστικά και έφυγες κοίτα να περάσεις καλά και μην σκας για τίποτα. το πολύ πολύ να μας κράζεις μετά η να τα θυμάσαι και να γελάς .
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 22-06-2010, 10:21
KRASOPATERAS Ο/Η KRASOPATERAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Σχηματάρι
Μoto: GS 1200 08
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή Απάντηση: αντιμετώπιση προβλημάτων..

Έχω την εντύπωση οτι απαξιώνουμε αρκετά τα μηχανάκια που έχουμε λέγοντας «καλή τύχη» για να πας διακοπές.

Καλό θα ήταν να μην τα κάνουμε τραγικά τα πράματα γιατί αν διαβάσει κανένας άλλος αυτά που κατά καιρούς αναφέρουμε έστω και για πλάκα, θα του πάνε δώρο μοντελάκι GS για το γραφείο του και θα το πετάξει από το παράθυρο!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 22-06-2010, 11:18
zitsos Ο/Η zitsos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Δηλεσι
Μoto: μα φυσικα bmw gs 1200
Μηνύματα: 449
Προεπιλογή Απάντηση: αντιμετώπιση προβλημάτων..

εγώ συνήθως έχω δύο μηχανές μαζί μου αν μου χαλάσει η μία παίρνω την άλλη ,ΕΤΣΙ δεν έχω ποτέ πρόβλημα!!! τη λέμε ρε τα άτομα!!!
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 22-06-2010, 11:49
diomiles Ο/Η diomiles βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Αιγαλεω Αθηνα
Μoto: f650gs
Μηνύματα: 912
Προεπιλογή Απάντηση: αντιμετώπιση προβλημάτων..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeKoy Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλε μου θετική ενέργεια να πάρεις μαζί σου και όλα τα άλλα μην σε ανησυχούν. αφού θα έχεις κάνει και το σέρβις μην κολλάς πουθενά. καμιά λάμπα Κανά σετ για ελαστικά και έφυγες κοίτα να περάσεις καλά και μην σκας για τίποτα. το πολύ πολύ να μας κράζεις μετά η να τα θυμάσαι και να γελάς .
Συμφωνώ απόλυτα.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Η Toyota ανακαλεί 34.000 οχήματα 4x4 σε όλο τον κόσμο λόγω προβλημάτων οδικής συμπερι MARK Αυτοκίνητο 2 20-04-2010 20:05
Αλληλεγγύη για την αντιμετώπιση της οικονομικής κρίσης MARK Επικαιρότητα 4 16-03-2010 21:39
Προτάσεις λύσεων... οικονομικών προβλημάτων!!!! yannis Χιούμορ 9 05-10-2009 08:54


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:20.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!