GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Ελλάδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 03-12-2013, 22:10
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Μεταναστεύει η «αφρόκρεμα» των νέων Ελλήνων

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλο η εκτιμηση κι αλλο η πληρωμη........
Το αρθρο μιλαει για το τι θα αντιμετωπισει ενας μεταναστης στην γερμανια.......
Οι καλυτερες συνθηκες για τον εγγλεζο π.χ. που αναφερει το αρθρο δεν ειανι ουτε κανονας ουτε εγγυηση για τον Ελληνα γιατρο και θεωρω οτι διαφερει απο εργοδοτη σε εργοδοτη κι εξαρταται απο το πως βλεπει τους Ελληνες, Εγγλεζου, Τουρκους ο καθενας απο αυτους.
Παντως ροδινα δεν ειναι και οσοι πιστευουν οτι θα παρουν 5000ε μισθο μαλλον αυταπατωνται.

Εχεις δίκιο, μπορεί να πάει και περισσότερο!
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 03-12-2013, 22:35
Vag Ο/Η Vag βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή Απάντηση: Μεταναστεύει η «αφρόκρεμα» των νέων Ελλήνων

Λοιπόν επειδή 4 ήδη γνωστοί μου μετανάστευσαν τα τελευταία χρόνια για δουλειά -καθότι δεν είχαν να πιουν καφέ στον πύργο του ΟΤΕ στη Σαλονίκη και ζηλεύαν όλους τους άλλους από εμάς που έχουμε και κερνιόμαστε όλη μέρα- λέω τα εξής.

Τραπεζικός πήρε για ίδια θέση που είχε εδώ στο Λονδίνο 11 (έντεκα) φορές το μισθό του. Έντεκα ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ. Και τρείς και τέσσερις φορές να βάλω πάνω το κόστος ζωής στο Λονδίνο -που σε άλλα είναι και άλλα όχι- πάλι έχει μία διαφορά.

Φίλη που πήγε Βερολίνο. Ακριβή πόλη. Πιο φθηνή από Αθήνα στα κατανάλωσης. Ακριβά όμως νοίκια κλπ κλπ. Βασικός μισθός για minijobs που πιάνουν όλοι μόλις πάνε μέχρι να βρούνε κάτι άλλο είναι 500 ευρώ. Άλλα 500 σου δίνει το κράτος ως βοήθημα το μήνα για να τη βγάλεις και να έχει ένα επίπεδο διαβίωσης ο πληθυσμός. ΆΛΛΑ 500! Με απλώς δήλωση ότι δεν έχεις άλλη περιουσία και εισόδημα. Και στους ξένους (πχ Έλληνες) που πάνε. Ανασφάλιστος ούτε με ξύλο δεν μένεις σε δουλειά. Πρώτος μισθός κανονικής δουλειάς 1700 καθαρά. Ωράριο στάνταρ α -δια -πρα-γμα-τευ-το.

Στην Σουηδία γνωστός γιατρός Έλληνας αγόρασε σπίτι πριν τα 40 του. Ναι τους έχουν θεούς εκεί γιατί με αυτά που έχουν δει και ανταπεξέλθει στο ΕΣΥ οι τύποι είναι βετεράνοι για εκεί, βέβαια. Μας έλεγε ότι όταν τους είδαν να αντιμετωπίζουν φορεία με πάνω από έναν χτυπημένους σε τροχαίο οι ντόπιοι ψάρωσαν. Δεν έχουν δει χάραμα Κυριακής στο ΚΑΤ βέβαια εκεί. Να σε στέλνουνε στο φαρμακείο για καθετήρα γιατί τέλειωσαν. Ούτε τον Μπουμπούκο με τα πονήματα του, του κιλού.

Ακούτε Σαμαρόπαιδα; Εδώ ψοφάς στην πείνα, σου παίρνουν και το σπίτι να το δώσουν και αυτό στην τράπεζα -γιατί τα 40 δις από το τομάρι σου για αναχρηματοδότηση δεν φτάσανε- και έχεις και τον κάθε George Papagalo και βαράει βιολί.

Που είδες μισθούς 1200 ευρώ στην Ελλάδα ρε George; Μήπως έφαγες βαριά για βράδυ; Μπας και είχες πάει στου Πάγκαλου για βραδινό; Γιατί όλοι εμείς που ψάχνουμε δεν...
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 04-12-2013, 10:44
axinos Ο/Η axinos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2013
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1150 GS
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή Απάντηση: Μεταναστεύει η «αφρόκρεμα» των νέων Ελλήνων

Ο αδερφός μου ζει μόνιμα πλέον στο Βερολίνο, ο κουμπάρος μου και αδελφικός μου φίλος (μαζί με την γυναίκα του και το παιδί του) μετανάστευσε στην Κολωνία και άλλος ένας κολλητός στο Σύδνεϋ (επίσης με την οικογένειά του). Όλα αυτά έγιναν τα τελευταία 3 χρόνια. Από τις εμπειρίες που μου μεταφέρουν έχω να σας πω τα εξής:
Δεν πας στο εξωτερικό για να γίνεις εκατομμυριούχος. Πας για να ζήσεις με αξιοπρέπεια την οικογένειά σου. Οι δυσκολίες είναι πολλές (ειδικά τον πρώτο χρόνο) μέχρι να προσαρμοστείς στις νέες συνθήκες και συνήθειες του κάθε λαού.
Ο αρχικός μισθός σου φτάνει για να καλύψεις τα βασικά σου έξοδα,και να έχεις και κάποιες μικρές πολυτέλειες, χωρίς να χρωστάς (στην Ελλάδα οι γνωστοί μου που το καταφέρνουν ακόμα αυτό, όλο και λιγοστεύουν...). Ο αρχικός μισθός μπορεί εκ πρώτης όψεος να μην δικαιολογεί την επιλογή της μετανάστευσης. Αν σκεφτείς, όμως, ότι πληρώνεσαι ΠΑΝΤΑ στην ώρα σου το ακέραιο του μισθού σου (και όχι όποτε του καπνίσει του εργοδότη σου), ότι πληρώνεσαι πάντα τις υπερωρίες σου και ότι δεν νοείται να δουλεύεις ανασφάλιστος, τότε η επιλογή της μετανάστευσης δεν φαίνεται και τόσο λάθος. Για να μην μιλήσουμε για τα διαφόρων ειδών επιδόματα που παίζουν...Και το σημαντικότερο, κατά την γνώμη μου, είναι η προοπτική εξέλιξης στην καριέρα σου και η αξιοκρατία με την οποία κρίνεσαι.
Όπως είπα πιο πάνω δεν μεταναστεύεις για να γίνεις ζάπλουτος... Μεταναστεύεις για να διεκδικήσεις αυτά που στην Ελλάδα έπρεπε να θεωρούνται δεδομένα...
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 04-12-2013, 11:37
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Μεταναστεύει η «αφρόκρεμα» των νέων Ελλήνων

Τίποτα και πουθενά δεν θεωρείται δεδομένο. Στην προσπάθεια επιβίωσης και προόδου οφείλονται οι μεταναστεύσεις ΟΛΩΝ των ανθρώπων. Μετανάστευση ήταν και η εσωτερική των παλαιότερων δεκαετιών, μετανάστευση και των ακόμα παλαιοτέρων παντού στον κόσμο, μετανάστευση και του Μπαγκλαντεζιάνου στα Σούρμενα...
Το επίπεδο που θα καταφέρεις να φτάσεις εξαρτάται από πάρα πολλές παραμέτρους. Σημαντικότερη είναι η δική σου οπτική, θέληση και αντίληψη. Στο δηλώνω με πλήρη γνώση, εξ ιδίων.
Μπορείς να πας στο ιδανικότερο μέρος του πλανήτη και να παραμείνεις ντενεκές, μπορείς να πας και στην κόλαση και να κονομήσεις πουλώντας κλιματιστικά...
Αυτό που έχω ξαναπεί, είναι πως το πνεύμα που πρέπει να διέπει ανθρώπους από φτωχά μέρη όπως τα δικά μας, είναι το ανήσυχο του Οδυσσέα και όχι η κλάψα του καζαντζίδη.
Αυτό με τον αφρό δεν το κατάλαβα?!?!?!
Τώρα ξεκίνησαν να σπουδάζουν και να δουλεύουν στο εξωτερικό;;; Τώρα ξεκίνησαν να ταξιδεύουν σε όλο τον κόσμο;;; Οι (πραγματικές) κορυφές μέχρι τώρα, έβαζαν μέσον να μπούνε στο Δημόσιο;;;;
Όταν έφευγαν από το χωριό για την πόλη μέχρι τώρα, κλαίγανε στο καφενείο;;;;
Επίσης, "δεδομένη" είναι μόνο η δυνατότητα ενός τόπου να σε θρέψει. Υπάρχουν καρποφόρα δέντρα, καλλωπιστικά, εύρωστα, ξερά κλπ κλπ. ΕΣΥ πρέπει να βρεις καρπούς για να τραφείς, Αυτό είναι γραμμένο στο DNA σου, όχι η φραπεδιά σε τρεις καρέκλες.
Μην ακούω βλακείες για πτυχιούχους άνεργους. Σπουδάζεις πρώτιστα την τέχνη που μπορεί να σε θρέψει και μετά για να βοηθήσεις στην έρευνα και εξέλιξη. Αν εσύ βρήκες βολικό να σπουδάσεις πυρηνικά συγκνώμη, ντεν έκουμε καρντιά μου και ΤΟ ΗΞΕΡΕΣ. Όταν σου αρέσει να ζεις στον Όλυμπο και σπουδάζεις ωκεανολογία, συγκνώμη και πάλι... Σιγά μην γίνω υδραυλικός ή σιγά μην πάω να ξεκινήσω να δουλεύω σαν μηχανικός με 600 ευρώ!!!!! Μπορεί να μην ξέρεις την τύφλα σου ακόμη, αλλά το κράτος πρέπει να σε εξασφαλίσει με όλες τις ανέσεις!!!! Ζήτα το πρώτα από τον μπαμπά σου... έχει μεγαλύτερη υποχρέωση!!!
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 04-12-2013, 11:59
gsela Ο/Η gsela βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2013
Περιοχή: Βέλο Κορινθίας
Μoto: R 1200 GS, 2007
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή Απάντηση: Μεταναστεύει η «αφρόκρεμα» των νέων Ελλήνων

Να σου πω και κατι, η εταιρεια μου του χρονου θα χρειαστει υπαλληλους στην Μυκονο, Ροδο και Θεσσαλονικη....οχι πτυχιουχους. Πληρωνει 1200ε......να το ανακοινωσω εδω μεσα ¨η μηπως οχι γιατι δεν θα ερθει κανεις οπως αλλωστε εχει ξαναγινει?

Στην Γερμανια, στην Γαλλια και στο εξωτερικο γενικα ο πτυχιουχος μεταναστης θα παρει 5000ε μισθο οπου αν αφαιρεσεις φορους, ΙΚΑ, φως, νερο, τηλεφωνο, νοικι θα του μεινουν 1000-1500 στην καλυτερη για να ζησει ....ας κατσει στην Ελλαδα και να ερθει να δουλεψει με 1000-1200......


Να το δημοσιεύσεις! Μπορεί να βοηθήσεις πραγματικά ανθρώπους που μπορεί να βρίσκονται σε ανάγκη για δουλειά..

Και στην Ελλάδα, αν είσαι τυχερός και βγάζεις σήμερα πλέον 1000 ευρώ, αφαιρώντας και εδώ φόρους, ασφαλιστικές εισφορές, ενοίκια και τα συναφή, καταλήγεις με πολύ λιγότερα για να ζήσεις και βέβαια με ανταποδοτικές παροχές από το κράτος μηδαμινές για όλα όσα πληρώνεις..
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 04-12-2013, 12:32
axinos Ο/Η axinos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2013
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1150 GS
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή Απάντηση: Μεταναστεύει η «αφρόκρεμα» των νέων Ελλήνων

Δεν διαφωνώ με αυτά που αναφέρει ο Yannis. Απλά να διευκρινίσω (για να μην παρεξηγηθώ) ότι με τον όρο ¨δεδομένα¨ εννοούσα το να πλρώνεσαι έγκαιρα και να δουλεύεις ασφαλισμένος.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 04-12-2013, 13:07
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Μεταναστεύει η «αφρόκρεμα» των νέων Ελλήνων

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από axinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν διαφωνώ με αυτά που αναφέρει ο Yannis. Απλά να διευκρινίσω (για να μην παρεξηγηθώ) ότι με τον όρο ¨δεδομένα¨ εννοούσα το να πλρώνεσαι έγκαιρα και να δουλεύεις ασφαλισμένος.

Μην ανησυχείς, κανείς δεν σε παρεξηγεί!!!!
Αντιθέτως, επειδή ξέρω πως δεν διαφωνείς, βρήκα ευκαιρία να γίνω λίγο περισσότερο δηλητηριώδης... με τους παραξηγιάρηδες!!!!!
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 04-12-2013, 13:08
Vag Ο/Η Vag βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή Απάντηση: Μεταναστεύει η «αφρόκρεμα» των νέων Ελλήνων

Από υδραυλικούς καμία χώρα δεν στερήθηκε. Από πυρηνικούς επιστήμονες και απο ωκεανολόγους θα χρειαστεί. Αλλιώς ούτε πυρηνική ιατρική ούτε ψάρια να ψαρέψεις δεν θα έχεις. Τα άλλα είναι λαϊκισμοί.

Ο Οδυσσέας δεν πάλευε 10 χρόνια να γυρίσει σπίτι του γιατί ήταν "ανήσυχο πνεύμα". Αλλά γιατί όπως λένε και οι ποιητές των τοίχων, "μόνη πατρίδα μας τα παιδικά μας χρόνια" και εκεί που τα ζήσαμε. Ε εγώ τώρα πρέπει να πάρω τα παιδιά μου και να τους τα στερήσω αυτά, να τα κάνω "ξένους" και "μετανάστες" γιατί; Μας χτύπησε τσουνάμι, λιμός, λοιμός καταποντισμός, , πόλεμος, σεισμός; Οχι, ο νεοφιλελευθερισμός του George P και πρέπει πάλι -γιατί στο σόι ήμασταν άλλοι μετανάστες και άλλοι ναυτικοί- να ξεσπιτωθούμε, για να μην πάει φυλακή ο Βενιζέλος και χάσει καμιά καρέκλα ο Σαμαράς.

Ή προς θεού πληρώσουν τα υπόλοιπα λαμόγια φίλοι τους όσα φάγανε.
Για αυτούς τους απλούστατους λόγους πρέπει να ξεσπιτωθούμε τώρα, και την χώρα και τα σπίτια να τα πάρουν οι τράπεζες, για να τα μοιραστούν με τον Ψυχάρη που έχει γιό βουλευτή ΝΔ, το Mega , τα Νεα το Βήμα και κρίση -κρίση αλλά παίρνει και 30 μύρια δάνειο. Από τις τράπεζες των οποίων τη σωτηρία πλήρωσα και πληρώνω εγώ και χωρίς να με ρωτήσουνε. Ή τον Μπόμπολα που πήρε αλλά τόσα αλλά δεν φτάνουνε γιαυτό και του χαρίζουνε και τα δις των διοδίων. Των δικών μου δρόμων.

Καλά να πάθω θα μου πεις γιατί "μαζί τα φάγαμε", και "δεν πείνασες ακόμα αρκετά, ψήφισε Αντώνη Σαμαρά" , οπότε τράβα γκασταρμπάιτερ τώρα και στις επόμενες εκλογές
μην ανησυχείς δεν θα έχεις τέτοια διλήμματα. Εκεί που θα είσαι δεν θα έχεις πολιτικά δικαιώματα. Θα είσαι "ξένος".


ΥΓ: Η φρέσκια κυβέρνηση της Ισλανδίας με το που βγήκε κούρεψε τα ...στεγαστικά των τραπεζών. Και έτσι χάρισε σε κάθε οικογένεια περίπου 25.000 ευρώ από το δάνειο της, να ανασάνει. Παρότι όλοι οι εκτός της χώρας "φίλοι" τους έλεγαν ότι θα καταστραφεί το τραπεζικό σύστημα της χώρας και θα βρέξει βατράχια και αίμα και ξέρω γω τι άλλο. Τίποτα από όλα αυτά δεν έγινε. Απλά η κυβέρνηση προτίμησε να τον πιούνε οι τραπεζίτες -που στην τελική τζογάρανε τόσα χρόνια και χάσανε- παρά να φύγει ο κόσμος μετανάστες και να ρημάξει ο τόπος τους. Όπως κάποτε η Ελληνική επαρχία.
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 04-12-2013, 13:23
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: Μεταναστεύει η «αφρόκρεμα» των νέων Ελλήνων

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Vag Εμφάνιση μηνυμάτων
Από υδραυλικούς καμία χώρα δεν στερήθηκε. Από πυρηνικούς επιστήμονες και απο ωκεανολόγους θα χρειαστεί. Αλλιώς ούτε πυρηνική ιατρική ούτε ψάρια να ψαρέψεις δεν θα έχεις. Τα άλλα είναι λαϊκισμοί.

Ο Οδυσσέας δεν πάλευε 10 χρόνια να γυρίσει σπίτι του γιατί ήταν "ανήσυχο πνεύμα". Αλλά γιατί όπως λένε και οι ποιητές των τοίχων, "μόνη πατρίδα μας τα παιδικά μας χρόνια" και εκεί που τα ζήσαμε. Ε εγώ τώρα πρέπει να πάρω τα παιδιά μου και να τους τα στερήσω αυτά, να τα κάνω "ξένους" και "μετανάστες" γιατί; Μας χτύπησε τσουνάμι, λιμός, λοιμός καταποντισμός, , πόλεμος, σεισμός; Οχι, ο νεοφιλελευθερισμός του George P και πρέπει πάλι -γιατί στο σόι ήμασταν άλλοι μετανάστες και άλλοι ναυτικοί- να ξεσπιτωθούμε, για να μην πάει φυλακή ο Βενιζέλος και χάσει καμιά καρέκλα ο Σαμαράς.

Ή προς θεού πληρώσουν τα υπόλοιπα λαμόγια φίλοι τους όσα φάγανε.
Για αυτούς τους απλούστατους λόγους πρέπει να ξεσπιτωθούμε τώρα, και την χώρα και τα σπίτια να τα πάρουν οι τράπεζες, για να τα μοιραστούν με τον Ψυχάρη που έχει γιό βουλευτή ΝΔ, το Mega , τα Νεα το Βήμα και κρίση -κρίση αλλά παίρνει και 30 μύρια δάνειο. Από τις τράπεζες των οποίων τη σωτηρία πλήρωσα και πληρώνω εγώ και χωρίς να με ρωτήσουνε. Ή τον Μπόμπολα που πήρε αλλά τόσα αλλά δεν φτάνουνε γιαυτό και του χαρίζουνε και τα δις των διοδίων. Των δικών μου δρόμων.

Καλά να πάθω θα μου πεις γιατί "μαζί τα φάγαμε", και "δεν πείνασες ακόμα αρκετά, ψήφισε Αντώνη Σαμαρά" , οπότε τράβα γκασταρμπάιτερ τώρα και στις επόμενες εκλογές
μην ανησυχείς δεν θα έχεις τέτοια διλήμματα. Εκεί που θα είσαι δεν θα έχεις πολιτικά δικαιώματα. Θα είσαι "ξένος".


ΥΓ: Η φρέσκια κυβέρνηση της Ισλανδίας με το που βγήκε κούρεψε τα ...στεγαστικά των τραπεζών. Και έτσι χάρισε σε κάθε οικογένεια περίπου 25.000 ευρώ από το δάνειο της, να ανασάνει. Παρότι όλοι οι εκτός της χώρας "φίλοι" τους έλεγαν ότι θα καταστραφεί το τραπεζικό σύστημα της χώρας και θα βρέξει βατράχια και αίμα και ξέρω γω τι άλλο. Τίποτα από όλα αυτά δεν έγινε. Απλά η κυβέρνηση προτίμησε να τον πιούνε οι τραπεζίτες -που στην τελική τζογάρανε τόσα χρόνια και χάσανε- παρά να φύγει ο κόσμος μετανάστες και να ρημάξει ο τόπος τους. Όπως κάποτε η Ελληνική επαρχία.

Βέβαια οταν βουλιάζει ένα πλοίο πρώτα οι ποντικόι φεύγουν

Last edited by AKIS_21; 04-12-2013 at 13:26.
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 04-12-2013, 13:31
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Μεταναστεύει η «αφρόκρεμα» των νέων Ελλήνων

Κοίτα, εγώ δεν ξεσπιτώνομαι, δεν μου παίρνει το σπίτι η τράπεζα (κι εγώ το χρωστάω), δεν τα "έτρωγα" πραγματικά, δεν έβαλα μέσο να μπω στο δημόσιο, τα παιδιά μου προχωράνε κανονικά σε δουλειές και σπουδές... παρ' όλα αυτά θεωρώ τον εαυτό μου συνυπεύθυνο. Στα παιδιά μου, η προτροπή μου ήταν πάντα πως αν θέλουν να θεωρούνται ανώτερα είδη στην φύση, πολίτες του κόσμου και διεκδικητές της ζωής, καλό θα είναι να βλέπουν τα σύνορα μόνο σαν πληγές στο σώμα του πλανήτη (μιας και πιάσαμε τα γκράφιτι)!!!!
Ο GeorgeP σε πληροφορώ πως ήταν από τους κλασικούς αιθεροβάμονες. Σπούδασε στην Αγγλία μηχανικός αεροσκαφών, όταν στην Ελλάδα υπήρχε μόνο η Ολυμπιακή και ήταν αδύνατον να μπεις χωρίς μέσον. Εκείνος προφανώς δεν είχε!! Συνέχισε να υποστηρίζει μια παρηκμασμένη παρέα με ακόμα πιο απίθανες ιδέες και ενέργειες, χωρίς κάποιο όφελος. Αν είναι κάποιος που θα έπρεπε, με τα δικά σου δεδομένα, να γκρινιάξει, τότε το δικαιούται. Ακόμα και ο Γιώργος όμως, με τέτοιο παρελθόν, έπαψε να κυνηγάει χίμαιρες. Ναι, συμφωνώ πως η έκφραση του, αλλού θέλει κι αλλού πάει, λίγο πιο προσεκτικά όμως θα έβλεπες τι είναι κάτω από τις τρίχες.
Επειδή δεν είμαι μαζόχας και επειδή μια χαρά τα πάω, τι να κάνουμε... θα ακολουθήσω το δικό μου παράδειγμα, με κάνει ευτυχέστερο!!!!
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:24.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!