GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 10-10-2013, 21:59
Georgek Ο/Η Georgek βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Λαρισα
Μoto: R1200 GS ADVETURE
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή Απάντηση: Αλλαγή τακάκια, υπερχείλιση υγρών?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nivam Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο μια φορά το χρόνο είναι καλά, υδρόφιλο δεν ξέρω τι εννοεί.
Να έχεις πάντα το νου σου στο να είναι σωστά ρυθμισμένο το διακοπτάκι στη μανέτα, ώστε να μη δουλεύει συνεχώς το μοτέρ.
Πότε πότε με χαμηλές ταχύτητες πχ 25-30km/h τσίμπα δυνατά τα φρένα ώστε να δουλεύουν οι βαλβίδες την μονάδας.
Αν θες κάποια στιγμή πέρνα απ΄το Βόλο να σου κάνω την αλλαγή στα υγρά.
Νικο σε ευχαριστω το μοτερ δεν δουλευει συνεχεια το εχω παντα στο μυαλο μου καποια στιγμη ειχα πειραξει την χουφτα και εβρισκε η μανετα πανω και το μοτερ εκανε υπερωριες αλλα οκ τωρα το προσεχω συνεχεια.
για τις βαλβιδες η αληθεια ειναι οτι δεν το ηξερα θα κανω λιαν συντομως
τωρα για το βολο που λες ευχαριστως να το κανονισουμε με τον ορο ομως οτι μετα θα κερασω τσιπουρακι.
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 10-10-2013, 22:13
nivam Ο/Η nivam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Βόλος
Μoto: R1200GS 07 ΚawasakiTOP48(χορτοκοπτικό)
Μηνύματα: 3,193
Προεπιλογή Απάντηση: Αλλαγή τακάκια, υπερχείλιση υγρών?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Georgek Εμφάνιση μηνυμάτων
Νικο σε ευχαριστω το μοτερ δεν δουλευει συνεχεια το εχω παντα στο μυαλο μου καποια στιγμη ειχα πειραξει την χουφτα και εβρισκε η μανετα πανω και το μοτερ εκανε υπερωριες αλλα οκ τωρα το προσεχω συνεχεια.
για τις βαλβιδες η αληθεια ειναι οτι δεν το ηξερα θα κανω λιαν συντομως
τωρα για το βολο που λες ευχαριστως να το κανονισουμε με τον ορο ομως οτι μετα θα κερασω τσιπουρακι.

Έγινε Γιώργο, χτύπα τηλέφωνο 2-3 μέρες πριν μόνο,
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 11-10-2013, 11:52
Anthism Ο/Η Anthism βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2012
Περιοχή: Περιστερι
Μoto: R1200GS '07
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή Απάντηση: Αλλαγή τακάκια, υπερχείλιση υγρών?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανένα πρόβλημα,

εγώ αλλάζω υγρά κάθε χρόνο στην μονάδα και με τα πρώτα χιλιόμετρα μετά την αλλαγή μπορεί να ξεράσει, εξάλλου για αυτό είναι το σωληνάκι εκεί.

Αν την έχεις πάρει μτχ και έχει σερβό δεν κοιτάς να κάνεις μια αλλαγή σε όλο το κύκλωμα μπας και είναι τα υγρά μέσα από τότε που κυκλοφόρησε ;

Το χρώμα τους στο μπουκαλάκι είναι διαυγές ή θολό ;
Το υγρό είναι διαυγές μέσα στο δοχείο, τώρα όσο αναφορά την αλλαγή στο κύκλωμα μπορώ να το κάνω μόνος μου? Είναι κάτι δύσκολο?
Δεν νομίζω οτι έχει γίνει ποτέ αλλαγή γιατί ο οδοντίατρος που την αγόρασα την πήγαινε σε ενα άσχετο συνεργείο που να φανταστείτε οτι ο μηχανηκάρας που το είχε πήγε και πρόσθεσε απιονισμένο νερό στην μαμά μπαταρία και την κατέστρεψε! Τόσο καλός μηχανικός είναι! Για πεστε μου πληροφορίες για την αλλαγή υγρών σε όλο το σύστημα! Θένξ.
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 11-10-2013, 11:58
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Αλλαγή τακάκια, υπερχείλιση υγρών?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Anthism Εμφάνιση μηνυμάτων
Το υγρό είναι διαυγές μέσα στο δοχείο, τώρα όσο αναφορά την αλλαγή στο κύκλωμα μπορώ να το κάνω μόνος μου? Είναι κάτι δύσκολο?
Δεν νομίζω οτι έχει γίνει ποτέ αλλαγή γιατί ο οδοντίατρος που την αγόρασα την πήγαινε σε ενα άσχετο συνεργείο που να φανταστείτε οτι ο μηχανηκάρας που το είχε πήγε και πρόσθεσε απιονισμένο νερό στην μαμά μπαταρία και την κατέστρεψε! Τόσο καλός μηχανικός είναι! Για πεστε μου πληροφορίες για την αλλαγή υγρών σε όλο το σύστημα! Θένξ.
Yπάρχει κάπου βιντεάκι εδώ μέσα και παιδιά που το κάνουν μόνοι τους, δεν είναι πάντως εύκολη δουλειά αν ξεκινήσεις να την κάνεις χωρίς βοήθεια, καμία σχέση με ένα κλασσικό σύστημα και μία απλή εξαέρωση.

Και κάτι τελευταίο να θυμάσαι ότι η κατάσταση της μπαταρίας σου είναι συνδεδεμένη με την λειτουργεία του σερβό, χαμηλή τάση μπορεί να πετάξει το σύστημα εκτός λειτουργίας.
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 11-10-2013, 15:45
nivam Ο/Η nivam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Βόλος
Μoto: R1200GS 07 ΚawasakiTOP48(χορτοκοπτικό)
Μηνύματα: 3,193
Προεπιλογή Απάντηση: Αλλαγή τακάκια, υπερχείλιση υγρών?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Anthism Εμφάνιση μηνυμάτων
Το υγρό είναι διαυγές μέσα στο δοχείο, τώρα όσο αναφορά την αλλαγή στο κύκλωμα μπορώ να το κάνω μόνος μου? Είναι κάτι δύσκολο?
Δεν νομίζω οτι έχει γίνει ποτέ αλλαγή γιατί ο οδοντίατρος που την αγόρασα την πήγαινε σε ενα άσχετο συνεργείο που να φανταστείτε οτι ο μηχανηκάρας που το είχε πήγε και πρόσθεσε απιονισμένο νερό στην μαμά μπαταρία και την κατέστρεψε! Τόσο καλός μηχανικός είναι! Για πεστε μου πληροφορίες για την αλλαγή υγρών σε όλο το σύστημα! Θένξ.
Δεν είναι να σου πούμε εμείς πληροφορίες, αναζήτησε τες όπως ακριβώς αναφέρονται στο service manual της ΒΜW ή κάνε το με κάποιον που να το έχει ξανακάνει, το videaki που κυκλοφορεί στο youtube είναι άκρως διαφωτιστικό ως προς τη διαδικασία, αλλά ελλειπές, αφού δεν επαναλαμβάνει τη διαδικασία εξαέρωσης ξανά για τον πρώτο εξαερωτήρα των δύο(μπροστά-πίσω) κυκλωμάτων.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:07.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!