GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Ελλάδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Πρέπει να είναι ανοιχτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;
ΝΑΙ, θα με βοηθήσει να ψωνίσω γιατί δεν προλαβαίνω τις υπόλοιπες ημέρες. 3 2.68%
ΝΑΙ, ελεύθερη οικονομία έχουμε, ας καθορίσει μόνη της τα ωράριά της. 15 13.39%
ΟΧΙ, μου φθάνουν οι υπόλοιπες 6 ημέρες για ψώνια. 31 27.68%
ΟΧΙ, η αργία της Κυριακής, δεν είναι διαπραγματεύσιμη. 71 63.39%
Δημοσκόπηση πολλών επιλογών Ψήφισαν: 112. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιό 03-11-2013, 20:32
georgios Ο/Η georgios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: BMW R1200 GS - 2011
Μηνύματα: 327
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Να πω και εγώ το μακρύ μου...

Από το 2004 έως το 2008 κάτοικος Mainz. ΝΑΙ, τα καταστήματα ήταν ανοιχτά μια Κυριακή το μήνα. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι ήταν ή δεν ήταν έτσι στην υπόλοιπη Γερμανία. Πάντως στο Mainz έτσι ήταν! και έτσι ήταν και στη Frankfurt! μόνο που ήταν άλλη Κυριακή εκεί. Επίσης, όπως εκεί στο Μαίντς, έτσι και εδώ στην Ελλάδα, προς το παρόν, ο νόμος δεν υποχρεώνει τον εμπορικό σύλλογο να λειτουργήσει, αλλά του δίνει το δικαίωμα να λειτουργήσει. Άρα όποιος επιχειρηματίας δεν θέλει, δεν ανοίγει. Αν φίλε μου στον Πολύγυρο δεν θέλεις στις 10 Νοεμβρίου να ανοίξεις, μην ανοίγεις! Τέλος.

Το αναφέρω το παράδειγμα της Γερμανίας, γιατί είχα κουραστεί πριν από 20 χρόνια, όντας ακόμα παιδί, να "ζηλεύουμε" τη Γερμανία, λέγοντας ότι "αυτοί είναι 100 χρόνια μπροστά". Τελικά ήταν μόλις 20 και τώρα που πάμε να γίνουμε λίγο πιο πρακτικοί/καπιταλαστικοί (λες και δεν ήμασταν) μας κακοφαίνεται. Α..., και αν αυτό που λείπει είναι το πολιτισμικό happening, βάλε μια ορχήστρα στην πλατεία Αριστοτέλους και 10 κουλουρτζήδες γύρω-γύρω και το έχεις το Sonntag-Bretzeln-Fest am Aristotelous-Platz όπως τα "Φαντασμαγορικά happenings" της Γερμανίας...

Όπως κακοφαίνεται και στον Branko που έρχεται από τα Σκόπια στη Θεσσαλονίκη και βρίσκει τα πάντα κλειστά. Και αν ο Branko δεν βρίσκει να ξοδέψει τα 10 ευρώ του την Κυριακή, χάνει και το μικρό κατάστημα χάνει όμως και το μεγάλο κατάστημα. Μα θα μου πεις πως το μέτρο ωφελεί μόνο τα μεγάλα καταστήματα. Ε, και; Εκεί δεν δουλεύουν άνθρωποι μέλη οικογενειών; Τα μεγάλα καταστήματα δεν πληρώνουν φόρους από τα κέρδη τους; Πληρώνουν... Άρα ας βγάλουν κέρδος.

Μα θα μου πεις ξανά, πως έτσι θα ψωνίζεις μόνο Κυριακές από τα μεγάλα. Ε, τι να κάνω; αφού τα μικρά τις Κυριακές είναι κλειστά. Ας ανοίξουν να πάω να ψωνίσω και από τα μικρά. Γιατί τώρα δηλαδή από που πάω και ψωνίζω; από το μεγάλο; το μικρό; ή αυτό που έχει καλύτερες τιμές; από αυτό που έχει αυτό που μου αρέσει; αυτό που είναι ανοιχτό όταν μπορώ...

Και συγχαρητήρια. Ανακαλύψαμε την εργασία την Κυριακή... Δηλαδή στην Ελλάδα την Κυριακή είμαστε στο καναπέ και καθόμαστε; ή στις καφετέριες και πίνουμε καφέ; ή στις ταβέρνες και τρώμε μπακαλιάρο; Γιατί τον καφέ και τον μπακαλιάρο ποιος μας τον σερβίρει; ο Θεός εξ' ουρανών; εργαζόμενοι δεν είναι αυτοί;

Δεν σας έχω συστηθεί... Με λένε Γιώργο, είμαι Χημικός Μηχανικός, ιδιωτικός υπάλληλος, και δουλεύω Κυριακές, και Σάββατα και αργίες και ακόμα και στην άδεια μου αν με χρειαστούν οι συνάδελφοι μου ή το αφεντικό μου εδώ και 3,5 χρόνια. Πριν δηλαδή μάθουμε τη λέξη "κρίση". Γιατί αν δεν δουλέψω τώρα όσο πιο πολύ μπορώ για να βγάζω το μισθό μου και το αφεντικό μου όσο γίνεται περισσότερα, σύντομα θα έχει το αφεντικό μου πρόβλημα και ως εκ τούτου και εγώ.

Last edited by georgios; 03-11-2013 at 20:36.
Reply With Quote
  #92  
Παλιό 03-11-2013, 20:52
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από georgios Εμφάνιση μηνυμάτων
Να πω και εγώ το μακρύ μου...

Από το 2004 έως το 2008 κάτοικος Mainz. ΝΑΙ, τα καταστήματα ήταν ανοιχτά μια Κυριακή το μήνα. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι ήταν ή δεν ήταν έτσι στην υπόλοιπη Γερμανία. Πάντως στο Mainz έτσι ήταν! και έτσι ήταν και στη Frankfurt! μόνο που ήταν άλλη Κυριακή εκεί. Επίσης, όπως εκεί στο Μαίντς, έτσι και εδώ στην Ελλάδα, προς το παρόν, ο νόμος δεν υποχρεώνει τον εμπορικό σύλλογο να λειτουργήσει, αλλά του δίνει το δικαίωμα να λειτουργήσει. Άρα όποιος επιχειρηματίας δεν θέλει, δεν ανοίγει. Αν φίλε μου στον Πολύγυρο δεν θέλεις στις 10 Νοεμβρίου να ανοίξεις, μην ανοίγεις! Τέλος.

Το αναφέρω το παράδειγμα της Γερμανίας, γιατί είχα κουραστεί πριν από 20 χρόνια, όντας ακόμα παιδί, να "ζηλεύουμε" τη Γερμανία, λέγοντας ότι "αυτοί είναι 100 χρόνια μπροστά". Τελικά ήταν μόλις 20 και τώρα που πάμε να γίνουμε λίγο πιο πρακτικοί/καπιταλαστικοί (λες και δεν ήμασταν) μας κακοφαίνεται. Α..., και αν αυτό που λείπει είναι το πολιτισμικό happening, βάλε μια ορχήστρα στην πλατεία Αριστοτέλους και 10 κουλουρτζήδες γύρω-γύρω και το έχεις το Sonntag-Bretzeln-Fest am Aristotelous-Platz όπως τα "Φαντασμαγορικά happenings" της Γερμανίας...

Όπως κακοφαίνεται και στον Branko που έρχεται από τα Σκόπια στη Θεσσαλονίκη και βρίσκει τα πάντα κλειστά. Και αν ο Branko δεν βρίσκει να ξοδέψει τα 10 ευρώ του την Κυριακή, χάνει και το μικρό κατάστημα χάνει όμως και το μεγάλο κατάστημα. Μα θα μου πεις πως το μέτρο ωφελεί μόνο τα μεγάλα καταστήματα. Ε, και; Εκεί δεν δουλεύουν άνθρωποι μέλη οικογενειών; Τα μεγάλα καταστήματα δεν πληρώνουν φόρους από τα κέρδη τους; Πληρώνουν... Άρα ας βγάλουν κέρδος.

Μα θα μου πεις ξανά, πως έτσι θα ψωνίζεις μόνο Κυριακές από τα μεγάλα. Ε, τι να κάνω; αφού τα μικρά τις Κυριακές είναι κλειστά. Ας ανοίξουν να πάω να ψωνίσω και από τα μικρά. Γιατί τώρα δηλαδή από που πάω και ψωνίζω; από το μεγάλο; το μικρό; ή αυτό που έχει καλύτερες τιμές; από αυτό που έχει αυτό που μου αρέσει; αυτό που είναι ανοιχτό όταν μπορώ...

Και συγχαρητήρια. Ανακαλύψαμε την εργασία την Κυριακή... Δηλαδή στην Ελλάδα την Κυριακή είμαστε στο καναπέ και καθόμαστε; ή στις καφετέριες και πίνουμε καφέ; ή στις ταβέρνες και τρώμε μπακαλιάρο; Γιατί τον καφέ και τον μπακαλιάρο ποιος μας τον σερβίρει; ο Θεός εξ' ουρανών; εργαζόμενοι δεν είναι αυτοί;

Δεν σας έχω συστηθεί... Με λένε Γιώργο, είμαι Χημικός Μηχανικός, ιδιωτικός υπάλληλος, και δουλεύω Κυριακές, και Σάββατα και αργίες και ακόμα και στην άδεια μου αν με χρειαστούν οι συνάδελφοι μου ή το αφεντικό μου εδώ και 3,5 χρόνια. Πριν δηλαδή μάθουμε τη λέξη "κρίση". Γιατί αν δεν δουλέψω τώρα όσο πιο πολύ μπορώ για να βγάζω το μισθό μου και το αφεντικό μου όσο γίνεται περισσότερα, σύντομα θα έχει το αφεντικό μου πρόβλημα και ως εκ τούτου και εγώ.
Αληθεια πως θα σου ερχόταν αν σε έβαζε το αφεντικό σου να δουλεύεις 7 μέρες την εβδομάδα ,και αληθεια αφού εσυ δουλεύεις Κυριακές μπορείς να ψωνίσεις άνετα και τις επόμενες μέρες ,,,και απο την αρχή του θέματος περιμενω έναν να αναφέρει ΕΝΑ επάγγελμα που δε εχει τον υπόλοιπο χρονο να ψωνίσει αλλα μόνο Κυριακές,,,,οσο για τα μεγάλα μαγαζιά αν διαβάσεις τον νομό θα δεις οτι απαγορεύεται να ανοίγουν οπως και τα εμπορικά.
Αληθεια κανένας δε αναρωτιέται γιατι το σύνολο των καταστηματαρχών αντιτίθεται σε αυτο?.λετε να ειμαστε τοσο άνετα οικονομικά?
Reply With Quote
  #93  
Παλιό 03-11-2013, 20:54
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Το μαγαζί που δούλευε η γύναικά μου, ένα κατάστημα γυναικείων ρούχων και υποδημάτων στην Αργυρούπολη, έκανε τζίρο 100 ευρώ. Αξιζε;
Reply With Quote
  #94  
Παλιό 03-11-2013, 20:56
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Λοιπόν σαν επιχειρηματίας ας σας πω πως έζησα την πρώτη Κυριακή .
Κόσμος πολύς για καφέ και φαγητό ίσως περισσότερος απο απλές Κυριακές.
Ταμείο καθημερινής απο γνωστούς πελάτες μου .
Μεσημέρι η αγορά αδειάζει για τις ταβέρνες και το απόγευμα μεταξύ καφέ και βόλτας χαζεύουμε και λίγο τα μαγαζιά.
Η αληθεια ειναι οτι το 30% της πελατείας μου σημερα είχαν έρθει και χθες και απλα ήθελαν να το ξανά σκεφτούν και ήρθαν και σημερα.
Reply With Quote
  #95  
Παλιό 03-11-2013, 21:06
georgios Ο/Η georgios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: BMW R1200 GS - 2011
Μηνύματα: 327
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Αγαπητέ, γενικεύεις, και ως εκ τούτου δεν σε καταλαβαίνω τι ακριβώς θέλεις να πεις.

Δεν σου είπα ότι δουλεύω Κυριακές βάση συμβολαίου. Δουλεύω "Κυριακές", "Σάββατο", βράδια, όταν η δουλειά μου το "απαιτεί". Τρέχει για παράδειγμα ένας διαγωνισμός. Τι να κάνω; να πω δε γ@μ@τ@ είναι ΣΒΚ, εγώ φεύγω; Μα αν δεν πάρουμε το έργο, δεν θα έχω δουλειά...

Τώρα για το "σύνολο" των καταστημάτων που αντιτίθεται, στο έγραψα στην αρχή. Γενικεύεις... Φίλος πιο πριν έγραψε για τη "λαχτάρα" καταστηματαρχών να δουλέψουν και τις Κυριακές. Άρα είτε έχουμε δυο σύνολα (λίγο δύσκολο), είτε να μην γενικεύουμε για χάρη της συζήτησης.

Και γράφω ξανά το "μακρύ" μου, γιατί έτσι έχουν οι συζητήσεις. Θεωρώ το μέτρο να ανοίγουν τα καταστήματα ΚΑΤ' ΕΠΙΛΟΓΗ και κάποιες Κυριακές το χρόνο, πολύ σωστό, για κοινωνικούς και οικονομικούς λόγους.
Reply With Quote
  #96  
Παλιό 03-11-2013, 21:08
georgios Ο/Η georgios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: BMW R1200 GS - 2011
Μηνύματα: 327
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μαγαζί που δούλευε η γύναικά μου, ένα κατάστημα γυναικείων ρούχων και υποδημάτων στην Αργυρούπολη, έκανε τζίρο 100 ευρώ. Αξιζε;
Έχουμε 2 καταστήματα, που στον ίδιο δρόμο, με απόσταση 100 μέτρα, πουλάνε τα ίδια προιόντα. Ο πρώτος, την πρώτη μέρα του μέτρου έκανε τζίρο 100 ευρώ και ο δεύτερο 1000 ευρώ. Αν είτε ο ένας, είτε ο άλλος έβγαλαν συμπέρασμα από την πρώτη μέρα του μέτρου, απορώ πως έγιναν επιχειρηματίες.

Από την άλλη, αν νομίζει ότι δεν άξιζε, ας μην ανοίξει ξανά την Κυριακή...
Reply With Quote
  #97  
Παλιό 03-11-2013, 21:30
MOYTPO Ο/Η MOYTPO βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW GS
Μηνύματα: 2,160
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Στην Θεσσαλονικη παντως βουλιαξε το κεντρο. Ειδικα απο Εγνατια και κατω γινοταν χαμος. Πολυς κοσμος εκμεταλλευομενοι και την κλειστη για αυτοκινητα Λ.Νικης (παραλιακη). Εαν ειχε ωφελος για την αγορα θα μας πει ο εμπορικος συλλογος στις επομενες μερες.
Εγω παντως δηλωνω οτι ειμαι υπερ να ειναι ΜΕΡΙΚΕΣ κυριακες ανοιχτα τα καταστηματα.
Δεν προκειται ουτε να μπω στην διαδικασια να υποστηριξω την αποψη μου ουτε και να συζητησω με οσους ειναι κατα.
Reply With Quote
  #98  
Παλιό 03-11-2013, 21:30
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από georgios Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχουμε 2 καταστήματα, που στον ίδιο δρόμο, με απόσταση 100 μέτρα, πουλάνε τα ίδια προιόντα. Ο πρώτος, την πρώτη μέρα του μέτρου έκανε τζίρο 100 ευρώ και ο δεύτερο 1000 ευρώ. Αν είτε ο ένας, είτε ο άλλος έβγαλαν συμπέρασμα από την πρώτη μέρα του μέτρου, απορώ πως έγιναν επιχειρηματίες.

Από την άλλη, αν νομίζει ότι δεν άξιζε, ας μην ανοίξει ξανά την Κυριακή...
Δυστυχως υπαρχουν κανόνες στο εμπόριο οπως σε όλες της δουλειές .
Δε γίνεται να μην ανοίξεις έστω και ένα μαγαζί αν ανοίξει .
Οσο για την γενίκευση δε καταλαβαίνω τι εννοείς μιλώ για συγκριμενα θέματα .
Reply With Quote
  #99  
Παλιό 03-11-2013, 21:32
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από georgios Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχουμε 2 καταστήματα, που στον ίδιο δρόμο, με απόσταση 100 μέτρα, πουλάνε τα ίδια προιόντα. Ο πρώτος, την πρώτη μέρα του μέτρου έκανε τζίρο 100 ευρώ και ο δεύτερο 1000 ευρώ. Αν είτε ο ένας, είτε ο άλλος έβγαλαν συμπέρασμα από την πρώτη μέρα του μέτρου, απορώ πως έγιναν επιχειρηματίες.

Από την άλλη, αν νομίζει ότι δεν άξιζε, ας μην ανοίξει ξανά την Κυριακή...
Ανέφερα ένα γεγονός, πετάς τη σκούφια σου μου φαίνεται φίλε μου. Εκτός αν παρεξηγώ το ύφος σου.
Την ερώτηση την έκανα εγώ, δεν ξέρω τι σκέφτηκε το αφεντικό.

Εσύ έχεις δουλέψει ποτέ δική σου επιχείρηση;
Είχες ποτέ την αγωνία πως θα βγάλεις τα κόστη της;
Το ότι εσύ και κάποιοι άλλοι εργάζονται και ΣΚ δε σημαίνει ότι πρέπει όλος ο κόσμος να εργάζεται. Κι εγώ έχει τύχει να πάω στο ιατρείο Κυριακή διότι δεν επιτρέπεται να αφήσω ασθενή μου να έχει πρόβλημα. Από κει όμως μέχρι να αρχίσω να ανοίγω το ιατρείο 7 μέρες την εβδομάδα έχει αγεφύρωτη διαφορά.

Η ένσταση τουλάχιστον η δική μου είναι το μέτρο δεν έχει να προσφέρει τίποτε στο συνολικό τζίρο, παρά δημιουργεί προβλήματα σε μικρές επχειρήσεις κι εργαζόμενους.
Κι επίσης ότι δεν έχουμε ένα κράτος που μπορεί να εμπιστευτεί κανείς.
Reply With Quote
  #100  
Παλιό 03-11-2013, 21:50
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Φαντάζομαι ότι θα έκανε πάρτυ και το ΙΚΑ. Πόσοι άραγε να δήλωσαν ότι θα έχουν τους εργαζόμενους την Κυριακή; Θα τα μάθουμε υποθέτω τις επόμενες μέρες.

Στοχευμένες προσαρμογές στο μέτρο του ανοίγματος καταστημάτων Κυριακές ζήτησε ο πρόεδρος της Εθνικής Συνομοσπονδίας Ελληνικού Εμπορίου (ΕΣΕΕ) Β.Κορκίδης, χαρακτηρίζοντας τεστ την πρεμιέρα αυτής της Κυριακής και επισημαίνοντας πως η αγορά θα δείξει πού και πότε θα ωφελήσει.

Η Ομοσπονδία Ιδιωτικών Υπαλλήλων Ελλάδας έχει κηρύξει απεργία στον κλάδο του εμπορίου αλλά αρκετά καταστήματα λειτούργησαν τελικά στις περισσότερες πόλεις.

«Πολύς κόσμος κάνει βόλτα στην αγορά σήμερα με ανοικτά τα εμπορικά καταστήματα, αλλά λίγοι είναι αυτοί που κάνουν αγορές» σχολίασε στο ΑΠΕ-ΜΠΕ ο πρόεδρος της Εθνικής Συνομοσπονδίας Ελληνικού Εμπορίου Βασίλης Κορκίδης την Κυριακή.

Ο Β.Κορκίδης ζήτησε να μην γενικευτεί το μέτρο των Κυριακών με ανοιχτά καταστήματα, αλλά να γίνουν στοχευμένες προσαρμογές όπως για παράδειγμα στο κέντρο της Αθήνας ή σε τουριστικές περιοχές, ενώ σημείωσε ότι η σημερινή Κυριακή θα αποτελέσει τεστ για το μέτρο, αφού συνεκτιμηθούν ο τζίρος, η προσέλευση των καταναλωτών και το κόστος για τους εμπόρους.

Η ΕΣΕΕ, ανέφερε, πραγματοποιεί έρευνα για να διαπιστωθεί ποιο θα είναι το τελικό όφελος από τη σημερινή λειτουργία των καταστημάτων και από τα μέχρι τώρα στοιχεία δεν προκύπτει αύξηση του τζίρου.

Ωστόσο, όπως συμπλήρωσε ο ίδιος, οι έμποροι περιμένουν περισσότερα και καλύτερα αποτελέσματα από την ενδιάμεση περίοδο εκπτώσεων που οδήγησε χθες σε αύξηση του τζίρου στα καταστήματα κατά 40%, σε σχέση με άλλα Σάββατα, παρά στην κυριακάτικη λειτουργία των καταστημάτων.

Ο ίδιος υπογραμμίζει ακόμη ότι σκοπός δεν είναι ο διχασμός μεταξύ εργαζόμενων και εργοδοτών, μεταξύ πόλεων ή μεταξύ μεγάλων και μικρών καταστημάτων, αλλά να βρεθεί η φόρμα εκείνη που ωφελεί την καλύτερη λειτουργία της αγοράς και εξυπηρετεί τους καταναλωτές. Συμπλήρωσε ακόμη ότι είναι νωρίς για συμπεράσματα και «το ότι είναι ανοικτά τα μαγαζιά ίσως να αλλάξει τελικά και το κλίμα».

Ο πρόεδρος του Εμπορικού Συλλόγου Αθηνών Παναγής Καρέλλας, σε δήλωσή του, ανέφερε ότι η ανταπόκριση στο μέτρο, είναι εντυπωσιακή, αν και διευκρίνισε ότι θα πρέπει να μετρηθούν τα αποτελέσματα και να «γίνει το ταμείο» της ημέρας, ενώ ειδική αναφορά έκανε και στην ανάγκη να τηρηθούν οι υποχρεώσεις προς τους εμποροϋπαλλήλους, με την επιπλέον αμοιβή και τα ρεπό που πρέπει να δοθούν σε όσους εργάζονται σήμερα και τις επόμενες Κυριακές που θα ισχύσει το μέτρο. «Εάν δεν θέλουμε να βγάλουμε τα μάτια μας, αυτά θα πρέπει να καταβληθούν» είπε χαρακτηριστικά ο κ.Καρέλλας.

Από την πλευρά του, ο δήμαρχος Αθηναίων Γιώργος Καμίνης χαρακτήρισε «ευκαιρία να αποκτήσει και πάλι ζωή το κέντρο» το κυριακάτικο άνοιγμα των καταστημάτων.

«Δεν καταλαβαίνω γιατί, σε μια πόλη που θέλει να είναι τουριστικός προορισμός αυτόνομος, να μην είναι ανοικτά, τουλάχιστον, όπως είχαμε από την πρώτη στιγμή τονίσει, στο ιστορικό κέντρο της πόλης τα καταστήματα», ανέφερε σε δηλώσεις του στο ραδιοσταθμό ΣΚΑΪ.

Ο Εμπορικός Σύλλογος Αθήνας έχει ανακοινώσει ωράριο λειτουργίας 11:00-18:00, στη Θεσσαλονίκη έχει ανακοινωθεί ωράριο 11:00-17:00, στον Πειραιά 11:00-15:00. Ο νόμος δίνει τη δυνατότητα να μείνουν ανοιχτά τα καταστήματα 11:00-20:00.

Κορκίδης: Πολλοί κάνουν βόλτα στα μαγαζιά, λίγοι ψωνίζουν - κοινωνία - Το Βήμα Online


Οψόμεθα....
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:48.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!