GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Ελλάδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Πρέπει να είναι ανοιχτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;
ΝΑΙ, θα με βοηθήσει να ψωνίσω γιατί δεν προλαβαίνω τις υπόλοιπες ημέρες. 3 2.68%
ΝΑΙ, ελεύθερη οικονομία έχουμε, ας καθορίσει μόνη της τα ωράριά της. 15 13.39%
ΟΧΙ, μου φθάνουν οι υπόλοιπες 6 ημέρες για ψώνια. 31 27.68%
ΟΧΙ, η αργία της Κυριακής, δεν είναι διαπραγματεύσιμη. 71 63.39%
Δημοσκόπηση πολλών επιλογών Ψήφισαν: 112. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #111  
Παλιό 04-11-2013, 00:18
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mpampis Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιαννιο φιλε κοιτα...εχω δουλεψει ΠΟΛΛΕΣ ΚΥΡΙΑΚΕΣ στην ζωη μου.
Οταν το εργο επρεπε να τελειωσει εγω ημουν εκει.
Μπορω να σου πω οτι για 2-3 χρονια ζητημα ηταν να ΜΗΝ δουλεψα 15 κυριακες.
ΑΛΛΑ.....
Τους υπαλληλους ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΝ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΗΞΕΡΑΝ ΟΤΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΘΑ ΚΑΘΟΤΑΝ,ποιος τους ρωτησε???



Κανένας δεν τους ρώτησε και να είσαι σίγουρος κανένας δεν θα τους ρωτήσει, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα!!!!!!!



Πες μου εσυ πιστευεις οτι θα παρουν το εξτρα ρεπο που πρεπει να παρουν?
Εσυ πιστευεις οτι θα παρουν το μεροκαμματο που πρεπει να παρουν?
Εσυ πιστευεις οτι σωθηκαν με τα χρηματα που πηραν σημερα,ενω ολη την βδομαδα θα ειναι στο ποδι ΚΑΙ ΜΕ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ???



Όχι βέβαια, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα!!!!!



Το προβλημα μου δεν ειναι οι 7 κυριακες αλλα οτι ολο αυτο ειναι ενα πατημα ωστε να γινει μονιμο...
ΝΑΙ υπαρχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ που δουλευουν Κυριακες,ομως ολα αυτα ΠΑΝΤΑ ετσι δουλευαν.
Δεν ξερω πραγματικα ολοι αυτοι που γουσταρουν την Κυριακατικη δουλεια αν εχουν παιδια,αν εχουν κυκλο φιλικο και αν εχουν οικογενεια δεμενη.
Αν θελουν την Κυριακη να κατσουν με ολη την Οικογενεια(γονεις,αδερφια,ανηψια,παιδια) γυρω απο ενα τραπεζι και να φανε,να κανουν πλακα.
Δεν ξερω αν θελουν να αναψουν καρβουνα με το γαμπρο τους να ψησουν και να πιουνε 4 μπυρες μαζι.



Κανένας από αυτούς που δουλεύουν δεν θέλει να δουλεύει και την Κυριακή, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα!!!!




Ρε φιλε ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ καλο εχει ο Ελληνας την οικογενεια του.



Για την οικογένεια, άστο. Δεν έχει μόνο ο Έλληνας και πάρα πολλοί Έλληνες την έχουν διαλύσει για άλλους λόγους.



Να σου πω κατι...σε 5 μηνες,αν ολα πανε καλα,γενναμε,πραγματικα σου λεω δεν θα ηθελα ΚΑΜΙΑ Κυριακη να δουλεψω.



Με το καλό!!!!! Όλα να πάνε κατ' ευχήν!!!!!!!



Δουλευω καθε μερα απο τις 8 το πρωι εως τις 6-8 το βραδυ.Θελω την Κυριακη να μην ξυπνησω 7,να παρω το αμαξι το παιδι την γυναικα και το σκυλο να παω μια βολτα...στο πουθενα,στο παγκακι ,στα πεθερικα,στη θαλασσα,στο βουνο.....ποια οικονομικη ανοδος και καταπληκτικη οικονομια θα μου χαρισουν αυτες τις στιγμες?
Ποια οικονομια θα ηρεμησει την ψυχη μου και θα μου δωσει δυναμη για την νεα βδομαδα?
Ολα ειναι μια αλυσιδα,αν δουλεψει ο υπαλληλος στα μαγαζια,θα ανοιξει και η τραπεζα,θα ανοιξουν ολοι και εγω ,και ο καθε εγω,θα τρεχω για βλαβεσ και συντηρησεις ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ,χωρις να το θελω αλλα επειδη ετσι γουσταρουν καποιοι ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΙ εγκεφαλοι,επειδη ετσι γουσταρει το συστημα ΤΟΥΣ.
ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ...ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΛΟΙΠΟΝ.


Λυπάμαι Μπάμπη, αλλά το τι θέλεις εσύ και ο κάθε αδύναμος δεν είναι το θέμα. Τις αποφάσεις τις παίρνουν οι ισχυροί.
Παρ' όλα αυτά και κάποιοι άλλοι έχουν τον λόγο.
Είναι όσοι λαοί προσπαθούν να κερδίσουν τη θέση τους κάτω από τον ήλιο.
Όταν ήμουν μετανάστης στην Αυστραλία, είναι ζήτημα αν έκατσα μία ή δύο Κυριακές. Οι Αυστραλοί φυσικά κάθονταν ΣΚ και δούλευαν 7ωρο. καλά έκαναν, αλλά κι εγώ αν δεν έκανα έτσι δεν θα κατάφερνα τίποτα. Θα έμενα στα καφενεία και θα μυξόκλαιγα με τους άλλους χαμένους συνοδεία καζαντζίδη. Και στην Αυστραλία (μιλάμε για 1985) υπήρχαν μαγαζιά, κυρίως σε μεγάλα εμπορικά κέντρα που ήταν ανοικτά Κυριακές. Επίσης στην Κίνα που περνάω μεγάλα διαστήματα τα μαγαζιά δεν ξέρουν από αργίες. Και είναι και κoμoυvιστές!!!!
Τελευταία στον Μαυρίκιο, χρειάστηκα κάτι Κυριακή. Τα μαγαζιά στο κέντρο ήταν κλειστά. Όμως τα μεγάλα εμπορικά κέντρα ήταν ανοικτά. Όχι μόνο η εστίαση και η ψυχαγωγία, όλα!!!
Μπορώ να σου λέω για διάφορες χώρες... δεν έχει σημασία. Μην μου φέρεις και συ παράδειγμα την Ευρώπη. Η Ευρώπη των προνομιούχων κρατών στηρίχτηκε στα έσοδα από τον τρίτο κόσμο. Ζήτησα λίγη πραγματική σοκολάτα στην Ακτή Ελεφαντοστούν (από τις πρώτες χώρες στον κόσμο στην παραγωγή κακάο) και μου είπαν πως στο σούπερ μάρκετ έχει Ευρωπαϊκές. "Αν βρίσκαμε κανέναν γνωστό στο εργοστάσιο και κρυβόμασταν λίγο κι από τις κάμερες, ίσως"!!!!!! Όλη η παραγωγή από κακάο, καφέ, καουτσούκ κλπ φεύγει έξω με κυβερνητικές συμφωνίες και συμβάσεις φυσικά!!!!
Στην Κρήτη τα κηπευτικά φεύγουν κυρίως έξω. Αν περισσέψουν βαφτίζονται, ας πούμε Ιταλικά και επανεισάγονται...
Οι εποχές και η αγορά αλλάζουν συνεχώς ακολουθώντας άλλους κανόνες και νόμους από την ψησταριά του κουμπάρου σου.
Άκου Μπάμπη. Όταν εθελοτυφλείς η ζωή θα σε ξεπεράσει. Αν νομίζεις πως αυτή την γνώμη στη λέει ένας επαναστάτης του καναπέ... πάω πάσο. Ή μήπως νομίζεις πως εγώ θέλω να δουλεύω Κυριακές?!!??! Όταν ξεκίνησα να δουλεύω ήταν 6ημερο τυπικά 8ωρο, στην πραγματικότητα συχνά 12ωρο. Η ανάπτυξη (αληθινή, ψεύτικη δεν έχει σημασία) έφερε το 8ωρο, το ΣΚ, το 7,5ωρο, το 7ωρο και τις άδειες αεροθεραπείας των Δ.Υ.!!!!!!!
Στην Κίνα δουλεύουν χωρίς ανάσα,για μια χούφτα ρύζι. Τώρα που λαδώνει λίγο το άντερο, άρχισαν οι διεκδικήσεις για καλύτερες συνθήκες, δημοκρατικές ελευθερίες, ψωμί-παιδεία-ελευθερία... όταν θα αρχίσουν να τα επιτυγχάνουν, το κόστος θα έχει ανέβει και μετά θα τους φταίει το ΚΚΕ που δεν έρχονται πλοία για επισκευή στο Πέραμα της Σαγκάης!!!!!! Τότε θα πάρουν σειρά άλλοι που περιμένουν. Έτσι κινιόταν η αγορά και η ζωή γενικότερα πάντα στη Γη και μάλλον έτσι θα συνεχίσει... εκτός και φοβηθεί τους επαναστάτες του gsforum και μπατάρουν οι πόλοι!!!!!!
Όταν στη θάλασσα έρχεται φουρτούνα, σεβόμαστε. Δεν πάμε κόντρα πάση δυνάμει. Κόβουμε, ψαρεύουμε τον καιρό, διαβάζουμε τα άστρα, ρωτάμε όταν μπορούμε άλλους τι γίνεται πιο μπροστά και γενικά προσπαθούμε να φτάσουμε το φορτίο με ασφάλεια στο λιμάνι. Αυτός είναι ο σκοπός μας. Αυτό περιμένουν όλοι από μας. Αυτό περιμένει και το σπίτι μας για να κερδίσει τα προς το ζην.
Σήμερα πέρασα από το εκπτωτικό χωριό (όχι για ψώνια) στα Σπάτα. Όλα τα μαγαζιά ανοικτά. Ο κόσμος φουλ. Ρώτησα γύρω-γύρω. Τυπικά θα αμείβονταν εξτρά. Στην πράξη, κάποιοι ναι κάποιοι όχι. Σφιχτός έλεγχος από το ΙΚΑ... για πόσο;;
Επίσης, θυμάμαι από μικρός πως κάποια μπακάλικα κυρίως αλλά και άλλα μαγαζιά άνοιγαν το πορτάκι και εξυπηρετούσαν όλες τις μέρες, Κυριακές κι αργίες. Ακόμα και τώρα βλέπω στη γειτονιά κάποια μίνι-μάρκετ που είναι ανοιχτά συνεχώς.
Ανάπτυξη, βέβαια δεν έρχεται από τα μαγαζιά της Κυριακής. Το θέμα είναι αλλού. Στο πόσο δουλεύουμε και πόσο αμειβόμαστε. Αυτό όμως το κανονίζει ο παγκόσμιος ανταγωνισμός. Αν τώρα, κάποιοι γύρω μας επωφελούνται περισσότερο και κάποιοι λιγότερο... είναι ένα άλλο θέμα!!!!!!
Κατά την γνώμη μου, σ' αυτό το "άλλο θέμα" θα έπρεπε να δώσουμε σημασία, αλλά δεν βαριέσαι, ποιος δίνει σημασία στη γνώμη μου... έχουμε τρανούς επαναστάτες που ο τράχηλος τους ζυγόν δεν υπομένει!!!!! Θα σκίσουν πάλι τις κάλτσες τους βέβαια, αλλά και πάλι δεν βαριέσαι... την υγειά μας να 'χουμε!!!!!
Reply With Quote
  #112  
Παλιό 04-11-2013, 00:32
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Λυπάμαι Μπάμπη, αλλά το τι θέλεις εσύ και ο κάθε αδύναμος δεν είναι το θέμα. Τις αποφάσεις τις παίρνουν οι ισχυροί.
Παρ' όλα αυτά και κάποιοι άλλοι έχουν τον λόγο.
Είναι όσοι λαοί προσπαθούν να κερδίσουν τη θέση τους κάτω από τον ήλιο.
Όταν ήμουν μετανάστης στην Αυστραλία, είναι ζήτημα αν έκατσα μία ή δύο Κυριακές. Οι Αυστραλοί φυσικά κάθονταν ΣΚ και δούλευαν 7ωρο. καλά έκαναν, αλλά κι εγώ αν δεν έκανα έτσι δεν θα κατάφερνα τίποτα. Θα έμενα στα καφενεία και θα μυξόκλαιγα με τους άλλους χαμένους συνοδεία καζαντζίδη. Και στην Αυστραλία (μιλάμε για 1985) υπήρχαν μαγαζιά, κυρίως σε μεγάλα εμπορικά κέντρα που ήταν ανοικτά Κυριακές. Επίσης στην Κίνα που περνάω μεγάλα διαστήματα τα μαγαζιά δεν ξέρουν από αργίες. Και είναι και κoμoυvιστές!!!!
Τελευταία στον Μαυρίκιο, χρειάστηκα κάτι Κυριακή. Τα μαγαζιά στο κέντρο ήταν κλειστά. Όμως τα μεγάλα εμπορικά κέντρα ήταν ανοικτά. Όχι μόνο η εστίαση και η ψυχαγωγία, όλα!!!
Μπορώ να σου λέω για διάφορες χώρες... δεν έχει σημασία. Μην μου φέρεις και συ παράδειγμα την Ευρώπη. Η Ευρώπη των προνομιούχων κρατών στηρίχτηκε στα έσοδα από τον τρίτο κόσμο. Ζήτησα λίγη πραγματική σοκολάτα στην Ακτή Ελεφαντοστούν (από τις πρώτες χώρες στον κόσμο στην παραγωγή κακάο) και μου είπαν πως στο σούπερ μάρκετ έχει Ευρωπαϊκές. "Αν βρίσκαμε κανέναν γνωστό στο εργοστάσιο και κρυβόμασταν λίγο κι από τις κάμερες, ίσως"!!!!!! Όλη η παραγωγή από κακάο, καφέ, καουτσούκ κλπ φεύγει έξω με κυβερνητικές συμφωνίες και συμβάσεις φυσικά!!!!
Στην Κρήτη τα κηπευτικά φεύγουν κυρίως έξω. Αν περισσέψουν βαφτίζονται, ας πούμε Ιταλικά και επανεισάγονται...
Οι εποχές και η αγορά αλλάζουν συνεχώς ακολουθώντας άλλους κανόνες και νόμους από την ψησταριά του κουμπάρου σου.
Άκου Μπάμπη. Όταν εθελοτυφλείς η ζωή θα σε ξεπεράσει. Αν νομίζεις πως αυτή την γνώμη στη λέει ένας επαναστάτης του καναπέ... πάω πάσο. Ή μήπως νομίζεις πως εγώ θέλω να δουλεύω Κυριακές?!!??! Όταν ξεκίνησα να δουλεύω ήταν 6ημερο τυπικά 8ωρο, στην πραγματικότητα συχνά 12ωρο. Η ανάπτυξη (αληθινή, ψεύτικη δεν έχει σημασία) έφερε το 8ωρο, το ΣΚ, το 7,5ωρο, το 7ωρο και τις άδειες αεροθεραπείας των Δ.Υ.!!!!!!!
Στην Κίνα δουλεύουν χωρίς ανάσα,για μια χούφτα ρύζι. Τώρα που λαδώνει λίγο το άντερο, άρχισαν οι διεκδικήσεις για καλύτερες συνθήκες, δημοκρατικές ελευθερίες, ψωμί-παιδεία-ελευθερία... όταν θα αρχίσουν να τα επιτυγχάνουν, το κόστος θα έχει ανέβει και μετά θα τους φταίει το ΚΚΕ που δεν έρχονται πλοία για επισκευή στο Πέραμα της Σαγκάης!!!!!! Τότε θα πάρουν σειρά άλλοι που περιμένουν. Έτσι κινιόταν η αγορά και η ζωή γενικότερα πάντα στη Γη και μάλλον έτσι θα συνεχίσει... εκτός και φοβηθεί τους επαναστάτες του gsforum και μπατάρουν οι πόλοι!!!!!!
Όταν στη θάλασσα έρχεται φουρτούνα, σεβόμαστε. Δεν πάμε κόντρα πάση δυνάμει. Κόβουμε, ψαρεύουμε τον καιρό, διαβάζουμε τα άστρα, ρωτάμε όταν μπορούμε άλλους τι γίνεται πιο μπροστά και γενικά προσπαθούμε να φτάσουμε το φορτίο με ασφάλεια στο λιμάνι. Αυτός είναι ο σκοπός μας. Αυτό περιμένουν όλοι από μας. Αυτό περιμένει και το σπίτι μας για να κερδίσει τα προς το ζην.
Σήμερα πέρασα από το εκπτωτικό χωριό (όχι για ψώνια) στα Σπάτα. Όλα τα μαγαζιά ανοικτά. Ο κόσμος φουλ. Ρώτησα γύρω-γύρω. Τυπικά θα αμείβονταν εξτρά. Στην πράξη, κάποιοι ναι κάποιοι όχι. Σφιχτός έλεγχος από το ΙΚΑ... για πόσο;;
Επίσης, θυμάμαι από μικρός πως κάποια μπακάλικα κυρίως αλλά και άλλα μαγαζιά άνοιγαν το πορτάκι και εξυπηρετούσαν όλες τις μέρες, Κυριακές κι αργίες. Ακόμα και τώρα βλέπω στη γειτονιά κάποια μίνι-μάρκετ που είναι ανοιχτά συνεχώς.
Ανάπτυξη, βέβαια δεν έρχεται από τα μαγαζιά της Κυριακής. Το θέμα είναι αλλού. Στο πόσο δουλεύουμε και πόσο αμειβόμαστε. Αυτό όμως το κανονίζει ο παγκόσμιος ανταγωνισμός. Αν τώρα, κάποιοι γύρω μας επωφελούνται περισσότερο και κάποιοι λιγότερο... είναι ένα άλλο θέμα!!!!!!
Κατά την γνώμη μου, σ' αυτό το "άλλο θέμα" θα έπρεπε να δώσουμε σημασία, αλλά δεν βαριέσαι, ποιος δίνει σημασία στη γνώμη μου... έχουμε τρανούς επαναστάτες που ο τράχηλος τους ζυγόν δεν υπομένει!!!!! Θα σκίσουν πάλι τις κάλτσες τους βέβαια, αλλά και πάλι δεν βαριέσαι... την υγειά μας να 'χουμε!!!!!


Λοιπόν σ' συτό το ποστ σου Γιάννη, συμφωνώ 100%.
Αλήθεια λες και περιγράφεις ορθά την πραγματικότητα.
Το παρόν θέμα όμως, αναφέρεται στη θέληση των καταναλωτών και στις ανάγκες τους. Σ' αυτή τη βάση, σαν καταναλωτής, δεν έχω ανάγκη τον έξτρα χρόνο της Κυριακής. Έτσι, μ' αυτό το σκεπτικό απαντάνε οι πιο πολλοί. Δε θα τους έλεγα επαναστάτες....

















ΥΓ:Αλήθεια , γιατί δεν κρατάς μόνιμα αυτό το υφος, ασχέτως των όποιων προκλήσεων; μόνο θα κερδίσεις. Δε θα χάσεις ποτέ.
Είμαι μικρότερος(από τα δεδομένα που παραθέτεις), αλλά μη με παρεξηγήσεις και το δεις σα συμβουλή.
Μια διαπίστωση κάνω και έχω το θάρρος να σου την πω, απλά γιατί είναι θετική.
Reply With Quote
  #113  
Παλιό 04-11-2013, 00:33
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Al Bandy Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκεί τα δεδομένα είναι πολύυυυυ διαφορετικά. Σε πόσες χώρες έχεις ζήσει? Όχι έχεις πάει ως τουρίστας, έχεις ζήσει ως πολίτης. Έχει διαφορά. Ρωτάω για να δω αν έχεις προσωπική γνώμη ή απλώς το γράφεις έτσι.

...

Αλλάζω διαβατήριο κάθε 1 με 1,5 χρόνο και για τουρισμό πάω στο Πλανητέρο.
Τι σημασία έχει αυτό όμως;;;
Όσοι ζουν για παράδειγμα στην Ελλάδα, έχουν όλοι την ίδια άποψη;;;; Και με την ίδια τεκμηρίωση;;;;
Όταν περνάει μια ωραία γυναίκα, άλλος βλέπει τα μάτια, άλλος το στήθος, άλλος τα πόδια, άλλος αλλού και άλλος το σικλαμάν φουλάρι!!!!
Reply With Quote
  #114  
Παλιό 04-11-2013, 00:41
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Η Κηφισιά προς μεγάλη μου έκπληξη ήταν ΓΕΜΑΤΗ.

ΚΑΙ με τσάντες ο κόσμος.

Κάτσαμε να φάμε κάτι και επειδή πήγαμε λίγο αργά, στις 3 η ώρα, το μαγαζί δεν είχε τα περισσότερα πράγματα του καταλόγου.


Μακάρι να δουλέψει, για όποιον το θέλει. Ας λάβουμε όμως υπ΄ όψιν:
1) Την περιέργεια της πρώτης ημέρας
2) Τις εκπτώσεις 50% και
3) Τον μισθό που μόλις είχε πέσει.


Η γνώμη μου, περί σκλαβιάς , όμως δεν αλλάζει.
Reply With Quote
  #115  
Παλιό 04-11-2013, 00:50
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων




ΥΓ:Αλήθεια , γιατί δεν κρατάς μόνιμα αυτό το υφος, ασχέτως των όποιων προκλήσεων; μόνο θα κερδίσεις. Δε θα χάσεις ποτέ.
Είμαι μικρότερος(από τα δεδομένα που παραθέτεις), αλλά μη με παρεξηγήσεις και το δεις σα συμβουλή.
Μια διαπίστωση κάνω και έχω το θάρρος να σου την πω, απλά γιατί είναι θετική.
Μπααα....
Αν είχα βλέψεις στην πολιτική ή αλλού ίσως. Εδώ έρχομαι για να περνάω κάποιες φορές την ώρα μου, με παρέα άλλοτε καλή, άλλοτε κακή, ανάλογα ποιος είναι εύκαιρος.
Στην παρέα και θα γελάσεις και θα φωνάξεις και θα αρπαχτείς... γιατί έρχεσαι για να ξεδώσεις. Δεν έρχεσαι για να το παίξεις καθηγητής (άσε τον ortho να λέει!!!) και είναι πιο όμορφο και πιο ζωντανό να τα λες όπως τα νιώθεις. Δεν μένουν κενά και πάντα κάτι θα δώσεις κάτι θα πάρεις, σε μια ζωντανή σχέση.
Θοδωρή (παίρνω το θάρρος) αν δεν θέλει κάποιος να ψάξει την ζωή του, δεν θα το κάνει κανείς άλλος για λογαριασμό του. Δεν έχει λοιπόν κανένα νόημα ο "καλός τρόπος". Άσε που συχνά κρύβει ιδιοτελείς σκοπούς (άστο καλό θυμήθηκα πάλι τον τύπο με τους ψεκασμούς και το γλυκομίλητο ύφος στο τηλ)!!!!!!
Χώνε τα που και που... κάνει καλό!!!!!
Reply With Quote
  #116  
Παλιό 04-11-2013, 01:00
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Με αφορμή το θέμα του Γιάννη, εδώ,
θα ήθελα την γνώμη των μελών μας - καταναλωτών,
για την χρησιμότητα ή μη,
των ανοικτών καταστημάτων τις Κυριακές.

Σε καμμιά περίπτωση δεν επιθυμώ να γίνει πεδίο αντιπαλότητας,
αλλά μια δημοσκόπηση για τις ανάγκες και επιθυμίες
των καταναλωτών.
.

Να θυμήσω το αρχικό ερώτημα του Δημήτρη...

Σ' αυτό απαντάμε, όποιος θέλει!
Το άλλο ποστ, του Γιάννη (ortho), είναι για να σφαχτούμε



Παίζει ρόλο το θέμα.....
Αλλιώς βγαίνουμε εκτός θέματος
Reply With Quote
  #117  
Παλιό 04-11-2013, 01:04
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπααα....
Αν είχα βλέψεις στην πολιτική ή αλλού ίσως. Εδώ έρχομαι για να περνάω κάποιες φορές την ώρα μου, με παρέα άλλοτε καλή, άλλοτε κακή, ανάλογα ποιος είναι εύκαιρος.
Στην παρέα και θα γελάσεις και θα φωνάξεις και θα αρπαχτείς... γιατί έρχεσαι για να ξεδώσεις. Δεν έρχεσαι για να το παίξεις καθηγητής (άσε τον ortho να λέει!!!) και είναι πιο όμορφο και πιο ζωντανό να τα λες όπως τα νιώθεις. Δεν μένουν κενά και πάντα κάτι θα δώσεις κάτι θα πάρεις, σε μια ζωντανή σχέση.
Θοδωρή (παίρνω το θάρρος) αν δεν θέλει κάποιος να ψάξει την ζωή του, δεν θα το κάνει κανείς άλλος για λογαριασμό του. Δεν έχει λοιπόν κανένα νόημα ο "καλός τρόπος". Άσε που συχνά κρύβει ιδιοτελείς σκοπούς (άστο καλό θυμήθηκα πάλι τον τύπο με τους ψεκασμούς και το γλυκομίλητο ύφος στο τηλ)!!!!!!
Χώνε τα που και που... κάνει καλό!!!!!

Καλά, εδώ διαφωνώ...
Αλλά άστο


Οπως αγαπάει ο καθένας
Reply With Quote
  #118  
Παλιό 04-11-2013, 01:39
mpampis Ο/Η mpampis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2013
Περιοχή: αγιοι αναργυροι
Μoto: Funduro 650st
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Λυπάμαι Μπάμπη, αλλά το τι θέλεις εσύ και ο κάθε αδύναμος δεν είναι το θέμα. Τις αποφάσεις τις παίρνουν οι ισχυροί.
Παρ' όλα αυτά και κάποιοι άλλοι έχουν τον λόγο.
Είναι όσοι λαοί προσπαθούν να κερδίσουν τη θέση τους κάτω από τον ήλιο.
Όταν ήμουν μετανάστης στην Αυστραλία, είναι ζήτημα αν έκατσα μία ή δύο Κυριακές. Οι Αυστραλοί φυσικά κάθονταν ΣΚ και δούλευαν 7ωρο. καλά έκαναν, αλλά κι εγώ αν δεν έκανα έτσι δεν θα κατάφερνα τίποτα. Θα έμενα στα καφενεία και θα μυξόκλαιγα με τους άλλους χαμένους συνοδεία καζαντζίδη. Και στην Αυστραλία (μιλάμε για 1985) υπήρχαν μαγαζιά, κυρίως σε μεγάλα εμπορικά κέντρα που ήταν ανοικτά Κυριακές. Επίσης στην Κίνα που περνάω μεγάλα διαστήματα τα μαγαζιά δεν ξέρουν από αργίες. Και είναι και κoμoυvιστές!!!!
Τελευταία στον Μαυρίκιο, χρειάστηκα κάτι Κυριακή. Τα μαγαζιά στο κέντρο ήταν κλειστά. Όμως τα μεγάλα εμπορικά κέντρα ήταν ανοικτά. Όχι μόνο η εστίαση και η ψυχαγωγία, όλα!!!
Μπορώ να σου λέω για διάφορες χώρες... δεν έχει σημασία. Μην μου φέρεις και συ παράδειγμα την Ευρώπη. Η Ευρώπη των προνομιούχων κρατών στηρίχτηκε στα έσοδα από τον τρίτο κόσμο. Ζήτησα λίγη πραγματική σοκολάτα στην Ακτή Ελεφαντοστούν (από τις πρώτες χώρες στον κόσμο στην παραγωγή κακάο) και μου είπαν πως στο σούπερ μάρκετ έχει Ευρωπαϊκές. "Αν βρίσκαμε κανέναν γνωστό στο εργοστάσιο και κρυβόμασταν λίγο κι από τις κάμερες, ίσως"!!!!!! Όλη η παραγωγή από κακάο, καφέ, καουτσούκ κλπ φεύγει έξω με κυβερνητικές συμφωνίες και συμβάσεις φυσικά!!!!
Στην Κρήτη τα κηπευτικά φεύγουν κυρίως έξω. Αν περισσέψουν βαφτίζονται, ας πούμε Ιταλικά και επανεισάγονται...
Οι εποχές και η αγορά αλλάζουν συνεχώς ακολουθώντας άλλους κανόνες και νόμους από την ψησταριά του κουμπάρου σου.
Άκου Μπάμπη. Όταν εθελοτυφλείς η ζωή θα σε ξεπεράσει. Αν νομίζεις πως αυτή την γνώμη στη λέει ένας επαναστάτης του καναπέ... πάω πάσο. Ή μήπως νομίζεις πως εγώ θέλω να δουλεύω Κυριακές?!!??! Όταν ξεκίνησα να δουλεύω ήταν 6ημερο τυπικά 8ωρο, στην πραγματικότητα συχνά 12ωρο. Η ανάπτυξη (αληθινή, ψεύτικη δεν έχει σημασία) έφερε το 8ωρο, το ΣΚ, το 7,5ωρο, το 7ωρο και τις άδειες αεροθεραπείας των Δ.Υ.!!!!!!!
Στην Κίνα δουλεύουν χωρίς ανάσα,για μια χούφτα ρύζι. Τώρα που λαδώνει λίγο το άντερο, άρχισαν οι διεκδικήσεις για καλύτερες συνθήκες, δημοκρατικές ελευθερίες, ψωμί-παιδεία-ελευθερία... όταν θα αρχίσουν να τα επιτυγχάνουν, το κόστος θα έχει ανέβει και μετά θα τους φταίει το ΚΚΕ που δεν έρχονται πλοία για επισκευή στο Πέραμα της Σαγκάης!!!!!! Τότε θα πάρουν σειρά άλλοι που περιμένουν. Έτσι κινιόταν η αγορά και η ζωή γενικότερα πάντα στη Γη και μάλλον έτσι θα συνεχίσει... εκτός και φοβηθεί τους επαναστάτες του gsforum και μπατάρουν οι πόλοι!!!!!!
Όταν στη θάλασσα έρχεται φουρτούνα, σεβόμαστε. Δεν πάμε κόντρα πάση δυνάμει. Κόβουμε, ψαρεύουμε τον καιρό, διαβάζουμε τα άστρα, ρωτάμε όταν μπορούμε άλλους τι γίνεται πιο μπροστά και γενικά προσπαθούμε να φτάσουμε το φορτίο με ασφάλεια στο λιμάνι. Αυτός είναι ο σκοπός μας. Αυτό περιμένουν όλοι από μας. Αυτό περιμένει και το σπίτι μας για να κερδίσει τα προς το ζην.
Σήμερα πέρασα από το εκπτωτικό χωριό (όχι για ψώνια) στα Σπάτα. Όλα τα μαγαζιά ανοικτά. Ο κόσμος φουλ. Ρώτησα γύρω-γύρω. Τυπικά θα αμείβονταν εξτρά. Στην πράξη, κάποιοι ναι κάποιοι όχι. Σφιχτός έλεγχος από το ΙΚΑ... για πόσο;;
Επίσης, θυμάμαι από μικρός πως κάποια μπακάλικα κυρίως αλλά και άλλα μαγαζιά άνοιγαν το πορτάκι και εξυπηρετούσαν όλες τις μέρες, Κυριακές κι αργίες. Ακόμα και τώρα βλέπω στη γειτονιά κάποια μίνι-μάρκετ που είναι ανοιχτά συνεχώς.
Ανάπτυξη, βέβαια δεν έρχεται από τα μαγαζιά της Κυριακής. Το θέμα είναι αλλού. Στο πόσο δουλεύουμε και πόσο αμειβόμαστε. Αυτό όμως το κανονίζει ο παγκόσμιος ανταγωνισμός. Αν τώρα, κάποιοι γύρω μας επωφελούνται περισσότερο και κάποιοι λιγότερο... είναι ένα άλλο θέμα!!!!!!
Κατά την γνώμη μου, σ' αυτό το "άλλο θέμα" θα έπρεπε να δώσουμε σημασία, αλλά δεν βαριέσαι, ποιος δίνει σημασία στη γνώμη μου... έχουμε τρανούς επαναστάτες που ο τράχηλος τους ζυγόν δεν υπομένει!!!!! Θα σκίσουν πάλι τις κάλτσες τους βέβαια, αλλά και πάλι δεν βαριέσαι... την υγειά μας να 'χουμε!!!!!
Φιλαρακι συμφωνω 100% σε αυτα που γραφεις αλλα τι???
πες μου τι???
αντε και δουλευουμε ΟΛΟΙ και τις Κυριακες ...τι θα αλλαξει για εμας τους ημερομισθιους??ειδικα σε αυτη την χωρα που εχει πτωχευσει χρονια τωρα?
Μην μπερδευετε το ``οταν εγω ημουν μεταναστης`` εγω δεν ειμαι,ζω στην χωρα μου.Αν ημουν μεταναστης μπορει να δουλευα 20 ωρες την ημερα μια και για αυτο μεταναστευσα.
Ουτε εσυ ηθελες να δουλευεις Κυριακη αλλα,αν καταλαβα καλα,η δουλεια σου μεγαλωσε απεδιδε περισσοτερα οποτε και αυξηθηκαν οι αναγκες να εισαι περισσοτερη ωρα σε αυτες.
Οκ και εγω που εχω σκοπο καποια στιγμη να κανω τα μελισσια μου 200 ξερω απο τωρα οτι Κυριακες δεν θα εχω,αλλα θα το κανω για την ΠΑΡΤΗ μου και επειδη το αποφασισα ΕΓΩ και επειδη ``ετσι ειναι αυτη η απασχοληση``.
Μην μπερδευετε τις δουλειες που (δοξα το θεο και καλα κανετε) εχετε με τις δουλειες που ειναι βασισμενες στο μεροκαματο.
Για τον καθε ``Γιαννη`` ισως μια κυριακη να σημαινει χιλιαδες ευρω,για τον καθε ``Μπαμπη`` ισως μια Κυριακη να σημαινει 30-40 ευρω...Ε ΚΑΙ!!!!
ΤΙ???
τι αλλαξε για εμενα?
τι κερδισα εγω?
Αρα τι,απο την στιγμη που εγω ειμαι ολοκληρη την βδομαδα πιεσμενος βουτηγμενος μεσα στα προβληματα,πιεσμενος απο το τιποτα που δημιουργησαν αλλοι,να μην εχω μια μερα χαλαρος?
Γιατι να με ΥΠΟΧΡΕΩΣΟΥΝ ρε Γιαννη να κανω αυτο που θελει το συστημα.
Θα μου πεις αντεδρασε....θα σου απαντησω ΜΠΕΕΕΕΕΕΕΕ ΜΠΕΕΕΕΕΕ
Δυστυχως ο Ελληνας ειναι πλεον προβατο...ειδες ποσοι πηγαν για ψωνια σημερα??Για πιο λογο δεν μπορουσαν να πανε αυριο??η το Σαββατο???
Η Γυναικα ψελισε να παμε να παρουμε απο το καρφουρ γαλα που δεν ειχε(ειμαστε σε καφε στο παρκο Τριτση...διπλα δηλαδη) ΤΑ ΑΚΟΥΣΕ ΧΟΝΤΡΑ.
Καταλαβε οτι ειπε λαλακια,πηγα στο περιπτερο(εβραιο τον φωναζουμε εδω στους Αγιους.......)πηρα γαλα και ας μην ηταν αυτο που ηθελε και ας ηταν και 50 λεπτα πιο ακριβο...εκανα οτι εκανα καθε Κυριακη.
Αποτελεσμα....
Οι μικρες βαρκουλες πανε μικρες βολτες,μεσα στο λιμανι και απαιτουνε 1 ανθρωπο.
Τα καραβια πανε σε μακρινα λιμανια αλλα θελουν πολλους ανθρωπους και πολλες ωρες...ειναι κουτο να βαλουν με το ετσι θελω μια βαρκουλα να παει Ηρακλειο...δεν θα φτασει ποτε....
αστο η βαρκουλα προτιμα να μεινει στο λιμανι ...το ιδιο και το ιδιο...να ριξει πετονια και να βγαλει ψαρακι,να το ριξει στα καρβουνα με ενα φιλο και να πιει ενα ουζο στον ηλιο...και ασε τα καραβια να τρεχουν....μακαρι η βαρκουλα να γινοταν καποτε καραβι,θα ετρεχε και αυτη..αλλα ΔΕΝ!

Τελος παντων ,να ειμαστε ολοι καλα και να ζουμε,ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΕ,ελευθεροι!!!

Υ.Γ. ευχαριστω για τις ευχες σου.ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ!!! να μου ερθει.

Last edited by mpampis; 04-11-2013 at 01:45.
Reply With Quote
  #119  
Παλιό 04-11-2013, 02:04
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mpampis Εμφάνιση μηνυμάτων
...


...μακαρι η βαρκουλα να γινοταν καποτε καραβι,θα ετρεχε και αυτη..αλλα ΔΕΝ!

Α, ρε Μπάμπη και να' ξερες πόσο λάθος κάνεις και πόσο καιρό χάνεις!!!!
...

Υ.Γ. ευχαριστω για τις ευχες σου.ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ!!! να μου ερθει.

Στο ξαναείπα, μην αφήνεις στραβές ανασφάλειες να φρενάρουν τη ζωή και την εξέλιξη σου. Έχεις υποχρέωση στην οικογένεια σου.


ΥΓ. Χα, χα, χα!!!!! Χαζομπαμπάς έτσι!??!!?!?!?! Στο κλαμπ κι εσύ!!!
Reply With Quote
  #120  
Παλιό 04-11-2013, 02:10
georgios Ο/Η georgios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: BMW R1200 GS - 2011
Μηνύματα: 327
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από AKIS_21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχως υπαρχουν κανόνες στο εμπόριο οπως σε όλες της δουλειές .
Δε γίνεται να μην ανοίξεις έστω και ένα μαγαζί αν ανοίξει .
Οσο για την γενίκευση δε καταλαβαίνω τι εννοείς μιλώ για συγκριμενα θέματα .
Για τη γενίκευση αναφέρομαι σε αυτό που γράφτηκε πριν: "...το σύνολο των καταστηματαρχών...". Αυτό είναι γενίκευση. Όταν λες ότι το σύνολο των καταστηματαρχών δεν το θέλουν είναι γενίκευση. Όπως επίσης και να πεις πως το σύνολο των καταστηματαρχών το θέλουν. Και μάλιστα να δημιουργήσεις αυτήν την εικόνα, είτε προς τη μία είτε προς την άλλη κατεύθυνση από την πρώτη κιόλας μέρα.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:14.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!