GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Ελλάδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Πρέπει να είναι ανοιχτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;
ΝΑΙ, θα με βοηθήσει να ψωνίσω γιατί δεν προλαβαίνω τις υπόλοιπες ημέρες. 3 2.68%
ΝΑΙ, ελεύθερη οικονομία έχουμε, ας καθορίσει μόνη της τα ωράριά της. 15 13.39%
ΟΧΙ, μου φθάνουν οι υπόλοιπες 6 ημέρες για ψώνια. 31 27.68%
ΟΧΙ, η αργία της Κυριακής, δεν είναι διαπραγματεύσιμη. 71 63.39%
Δημοσκόπηση πολλών επιλογών Ψήφισαν: 112. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιό 04-11-2013, 02:14
mpampis Ο/Η mpampis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2013
Περιοχή: αγιοι αναργυροι
Μoto: Funduro 650st
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο ξαναείπα, μην αφήνεις στραβές ανασφάλειες να φρενάρουν τη ζωή και την εξέλιξη σου. Έχεις υποχρέωση στην οικογένεια σου.


ΥΓ. Χα, χα, χα!!!!! Χαζομπαμπάς έτσι!??!!?!?!?! Στο κλαμπ κι εσύ!!!

χεχεχεεχ τρελος χαζομπαμπας ...και ακομα δεν βγηκε...ασταααα
Οσο για το αλλο..κοιτα σε αυτο που ειμαι αυτη την στιγμη,προκοπη δεν υπαρχει,οτιδηποτε σε σχεση με την οικοδομη ΠΕΘΑΝΕ και δεν επανερχετε για τα επομενα 15 χρονια....αλλα αν διαβασες το κειμενο μου καλα ειδες οτι φτιαχνω και εγω το καραβακι μου για μεγαλυτερα τρεξιματα...χρατσα χρουτσα,χρατσα χρουτσα το παλευω και εγω...δεν ειμαι του καναπε ρε φιλε,οι επιλογες μου μπορει να μην ηταν οι σωστες,αλλα ολα αλλαζουν.
Αργησα λιγο αλλα πριν 2 χρονια πηρα αποφασεις σωστες,σκληρες και δικαιες....εμεινα πολυ πισω,ελπιζω με διαρκες ντεμαραζ να καλυψω τα πολυτιμα χαμενα χρονια...40αριζω σιγα σιγα βλεπεις....
Reply With Quote
  #122  
Παλιό 04-11-2013, 02:18
georgios Ο/Η georgios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: BMW R1200 GS - 2011
Μηνύματα: 327
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανέφερα ένα γεγονός, πετάς τη σκούφια σου μου φαίνεται φίλε μου. Εκτός αν παρεξηγώ το ύφος σου.
Την ερώτηση την έκανα εγώ, δεν ξέρω τι σκέφτηκε το αφεντικό.

Εσύ έχεις δουλέψει ποτέ δική σου επιχείρηση;
Είχες ποτέ την αγωνία πως θα βγάλεις τα κόστη της;
Το ότι εσύ και κάποιοι άλλοι εργάζονται και ΣΚ δε σημαίνει ότι πρέπει όλος ο κόσμος να εργάζεται. Κι εγώ έχει τύχει να πάω στο ιατρείο Κυριακή διότι δεν επιτρέπεται να αφήσω ασθενή μου να έχει πρόβλημα. Από κει όμως μέχρι να αρχίσω να ανοίγω το ιατρείο 7 μέρες την εβδομάδα έχει αγεφύρωτη διαφορά.

Η ένσταση τουλάχιστον η δική μου είναι το μέτρο δεν έχει να προσφέρει τίποτε στο συνολικό τζίρο, παρά δημιουργεί προβλήματα σε μικρές επχειρήσεις κι εργαζόμενους.
Κι επίσης ότι δεν έχουμε ένα κράτος που μπορεί να εμπιστευτεί κανείς.
Φίλε μου παρεξηγές το ύφος μου μάλλον. Στην ερώτηση απαντάω, γράφοντας την άποψή μου. Δεν μπορείς να κρίνεις αν "άξιζε" ή όχι, είτε έβγαζε 100 είτε έβγαζε 1000 ευρώ γιατί είναι η πρώτη φορά.
Δουλεύω κάθε μέρα τη "δική μου επιχείρηση". Έχω κάθε μέρα την αγωνία αν θα βγάλω το κόστος του αφεντικού μου ώστε να δικαιολογώ τα λεφτά που θα μου δώσει στο τέλος του μήνα. Όπως έχει άγχος ο επιχειρηματίας, έτσι έχω άγχος και εγώ.
Από εκεί και πέρα όμως ισχύει αυτό που έγραψες. Σκέψου λοιπόν, να υπήρχε νόμος ότι τα ιατρεία θα είναι κλειστά τα ΣΒΚ! Τέλος! Δεν υπάρχει επείγον, ξε-επείγον. Τέλος! Δεν ανοίγεις βρε αδελφέ. Δεν θα ήταν κάπως "δύσκολο" παράλογο κλπ; Και το λες και μόνο σου. Δεν το κάνεις ΚΑΘΕ Κυριακή. Έχεις το δικαίωμα όμως να το κάνεις όποτε θες, όποτε χρειαστεί όπως θες βάπτισέ το. Ε, έτσι λοιπόν σωστό μου φαίνεται να εμένα το κατάστημα που πουλάει ρολόγια στη Τσιμισκή, να έχει το δικαίωμα να ανοίξει και την Κυριακή, αν θέλει, αν χρειαστεί.
Αν το ερώτημα ήταν: Συμφωνείτε με το νόμο να ανοίγουν πλέον τα μαγαζιά κάθε Κυριακή; Όλα! Κάθε Κυριακή του έτους, τότε προφανώς θα διαφωνούσα. Αλλά ούτε αυτό λέει ο νόμος, ούτε αυτό είναι το ερώτημα.
Reply With Quote
  #123  
Παλιό 04-11-2013, 02:22
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mpampis Εμφάνιση μηνυμάτων
χεχεχεεχ τρελος χαζομπαμπας ...και ακομα δεν βγηκε...ασταααα
Οσο για το αλλο..κοιτα σε αυτο που ειμαι αυτη την στιγμη,προκοπη δεν υπαρχει,οτιδηποτε σε σχεση με την οικοδομη ΠΕΘΑΝΕ και δεν επανερχετε για τα επομενα 15 χρονια....αλλα αν διαβασες το κειμενο μου καλα ειδες οτι φτιαχνω και εγω το καραβακι μου για μεγαλυτερα τρεξιματα...χρατσα χρουτσα,χρατσα χρουτσα το παλευω και εγω...δεν ειμαι του καναπε ρε φιλε,οι επιλογες μου μπορει να μην ηταν οι σωστες,αλλα ολα αλλαζουν.
Αργησα λιγο αλλα πριν 2 χρονια πηρα αποφασεις σωστες,σκληρες και δικαιες....εμεινα πολυ πισω,ελπιζω με διαρκες ντεμαραζ να καλυψω τα πολυτιμα χαμενα χρονια...40αριζω σιγα σιγα βλεπεις....




Στο τέλος όλα θα πάνε καλά!!!!!
Και όπως έλεγε και στην ταινία "αν δεν είναι όλα καλά... είναι γιατί δεν ήρθε ακόμη το τέλος"!!!!
Reply With Quote
  #124  
Παλιό 04-11-2013, 02:25
mpampis Ο/Η mpampis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2013
Περιοχή: αγιοι αναργυροι
Μoto: Funduro 650st
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων


Στο τέλος όλα θα πάνε καλά!!!!!
Και όπως έλεγε και στην ταινία "αν δεν είναι όλα καλά... είναι γιατί δεν ήρθε ακόμη το τέλος"!!!!

χεχεχεχεχ καλοοοο
να εισαι καλα Γιαννιο παντα γερος και με πολλες δυναμεις.
Reply With Quote
  #125  
Παλιό 04-11-2013, 09:20
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από georgios Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τη γενίκευση αναφέρομαι σε αυτό που γράφτηκε πριν: "...το σύνολο των καταστηματαρχών...". Αυτό είναι γενίκευση. Όταν λες ότι το σύνολο των καταστηματαρχών δεν το θέλουν είναι γενίκευση. Όπως επίσης και να πεις πως το σύνολο των καταστηματαρχών το θέλουν. Και μάλιστα να δημιουργήσεις αυτήν την εικόνα, είτε προς τη μία είτε προς την άλλη κατεύθυνση από την πρώτη κιόλας μέρα.
Ευτυχώς σε μερικά πράγματα η αληθεια ειναι η άσπρο η μαύρο στο εμπόριο που μιλω εγω ειναι καθολικά αντίθετοι με το άνοιγμα όλοι οι έμποροι απλα μερικοι δεν μπορούν να αντιδράσουν
Reply With Quote
  #126  
Παλιό 04-11-2013, 11:30
ARGI Ο/Η ARGI βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: KARDITSA
Μoto: R 850 GS (Red Fat Lady!!!)
Μηνύματα: 9,816
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Reply With Quote
  #127  
Παλιό 04-11-2013, 11:35
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

[QUOTE=ARGI;968741][CENTER][/
Άντε μωρε ο αντί αναπτυξιακός οπισθοδρομικος να πάρει τον παππού στο μαγαζί να τον βοηθήσει τι αηδίες ειναι αυτές 90 χρόνων μια χαρά ειναι τσάμπα σύνταξη έπαιρνε
Reply With Quote
  #128  
Παλιό 04-11-2013, 13:02
Al Bandy Ο/Η Al Bandy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Κρήτη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλάζω διαβατήριο κάθε 1 με 1,5 χρόνο και για τουρισμό πάω στο Πλανητέρο.
Τι σημασία έχει αυτό όμως;;;
Όσοι ζουν για παράδειγμα στην Ελλάδα, έχουν όλοι την ίδια άποψη;;;; Και με την ίδια τεκμηρίωση;;;;
Όταν περνάει μια ωραία γυναίκα, άλλος βλέπει τα μάτια, άλλος το στήθος, άλλος τα πόδια, άλλος αλλού και άλλος το σικλαμάν φουλάρι!!!!
Εγώ προσωπικά κοιτάζω πρώτα τα δάχτυλα και αμέσως μετά τον κ*λο . Η ερώτησή μου δεν είναι γιατί έχεις διαφορετική άποψη -καλά κάνεις και την έχεις, αλίμονο- η ερώτησή μου ήταν πού την στηρίζεις αυτήν την άποψη.
Το έχεις δει προσωπικά ή απλώς επειδή στην Ευρώπη είναι ανοιχτά -που δεν είναι παντού και πάντα- πρέπει να κάνουμε κι εμείς το ίδιο? Αυτό λες?
Αν λες αυτό, ότι δηλαδή πρέπει να ανοίγουμε την Κυριακή μόνο και μόνο επειδή ανοίγουν και οι Γάλλοι/Γερμανοί/Άγγλοι, συγγνώμη αλλά δεν είναι αυτό επιχείρημα.
Διότι, θα το ξαναπώ, άλλα τα δεδομένα τών Άγγλων/Γάλλων/Γερμανών σε επίπεδο οικονομίας, κοινωνίας, νόμων, ηθών, καταναλωτικής συμπεριφοράς ακόμη και περιβάλλοντος και άαααααλλα τα δικά μας.

Και υπάρχουν πολλά παραδείγματα στο παρελθόν, στις δεκαετίες '80 και '90, που αντιγράψαμε κάτι επειδή το έκαναν οι άλλοι για να γίνουμε, λέει, Ευρώπη και απέτυχαν οικτρά.

Last edited by Al Bandy; 04-11-2013 at 13:07.
Reply With Quote
  #129  
Παλιό 04-11-2013, 14:09
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Al Bandy Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ προσωπικά κοιτάζω πρώτα τα δάχτυλα και αμέσως μετά τον κ*λο .


Πρώτα τα "ζωτικά" και μετά αστράγαλο. Είναι το ασφαλέστερο σημείο και δεν αλλάζει και με πλαστικές!!!!!


Το έχεις δει προσωπικά ή απλώς επειδή στην Ευρώπη είναι ανοιχτά -που δεν είναι παντού και πάντα- πρέπει να κάνουμε κι εμείς το ίδιο? Αυτό λες?


...

Αν κάνεις ένα κόπο και ρίξεις μια ματιά στο θέμα, όλο και κάτι εξηγώ...
Συγνώμη που δεν απάντησα σε όλα τα μέλη με προσωπική επιστολή, αλλά η γραμματεύς μου, είναι Κνίτισσα και αρνήθηκε να δουλέψει Κυριακή!!!!
Reply With Quote
  #130  
Παλιό 04-11-2013, 21:48
Astakos82 Ο/Η Astakos82 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ
Μoto: R1200GS , DIAS
Μηνύματα: 2,219
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Άντε και λίγο χιούμορ




Sent from my iPhone 4S using Tapatalk 2
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:25.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!