GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Ελλάδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Πρέπει να είναι ανοιχτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;
ΝΑΙ, θα με βοηθήσει να ψωνίσω γιατί δεν προλαβαίνω τις υπόλοιπες ημέρες. 3 2.68%
ΝΑΙ, ελεύθερη οικονομία έχουμε, ας καθορίσει μόνη της τα ωράριά της. 15 13.39%
ΟΧΙ, μου φθάνουν οι υπόλοιπες 6 ημέρες για ψώνια. 31 27.68%
ΟΧΙ, η αργία της Κυριακής, δεν είναι διαπραγματεύσιμη. 71 63.39%
Δημοσκόπηση πολλών επιλογών Ψήφισαν: 112. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #131  
Παλιό 04-11-2013, 22:45
kwstas Ο/Η kwstas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Orestiada
Μoto: R1200GSA
Μηνύματα: 2,726
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Δεν βρίσκω το νοημα, σε εμάς πέρα από 2-3 μεγάλα σούπερ ΜΑΡΚΕΤ όλα ήταν κλειστα!
Διαφωνώ κάθετα και δεν προκειτε καμία τρόικα να μου το επιβαλλει.
Στο παρελθόν έχουμε δουλέψει πολλές φορές υπερωρίες διπλοβαρδυες κ Κυριακές γιατί είχε δουλειά!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Reply With Quote
  #132  
Παλιό 06-11-2013, 23:18
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από georgios Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου παρεξηγές το ύφος μου μάλλον. Στην ερώτηση απαντάω, γράφοντας την άποψή μου. Δεν μπορείς να κρίνεις αν "άξιζε" ή όχι, είτε έβγαζε 100 είτε έβγαζε 1000 ευρώ γιατί είναι η πρώτη φορά.
Δουλεύω κάθε μέρα τη "δική μου επιχείρηση". Έχω κάθε μέρα την αγωνία αν θα βγάλω το κόστος του αφεντικού μου ώστε να δικαιολογώ τα λεφτά που θα μου δώσει στο τέλος του μήνα. Όπως έχει άγχος ο επιχειρηματίας, έτσι έχω άγχος και εγώ.
Από εκεί και πέρα όμως ισχύει αυτό που έγραψες. Σκέψου λοιπόν, να υπήρχε νόμος ότι τα ιατρεία θα είναι κλειστά τα ΣΒΚ! Τέλος! Δεν υπάρχει επείγον, ξε-επείγον. Τέλος! Δεν ανοίγεις βρε αδελφέ. Δεν θα ήταν κάπως "δύσκολο" παράλογο κλπ; Και το λες και μόνο σου. Δεν το κάνεις ΚΑΘΕ Κυριακή. Έχεις το δικαίωμα όμως να το κάνεις όποτε θες, όποτε χρειαστεί όπως θες βάπτισέ το. Ε, έτσι λοιπόν σωστό μου φαίνεται να εμένα το κατάστημα που πουλάει ρολόγια στη Τσιμισκή, να έχει το δικαίωμα να ανοίξει και την Κυριακή, αν θέλει, αν χρειαστεί.
Αν το ερώτημα ήταν: Συμφωνείτε με το νόμο να ανοίγουν πλέον τα μαγαζιά κάθε Κυριακή; Όλα! Κάθε Κυριακή του έτους, τότε προφανώς θα διαφωνούσα. Αλλά ούτε αυτό λέει ο νόμος, ούτε αυτό είναι το ερώτημα.



Σήμερα άκουσα στο ράδιο ότι ο εμπορικός σύλλογος ανατολικής Αττικής αποφάσισε τα καταστήματα να ανοίγουν όλες τις Κυριακές. Δεν "έπιασα" τι θα γίνει με τα μεγάλα καταστήματα και το εκπτωτικό χωριό.

Στο Πόρτο Ράφτη πχ τα περισσότερα μαγαζιά ήταν ήδη ανοιχτά προ πολλού τις Κυριακές, ακριβώς επειδή ήταν πολύ κόσμος στα εξοχικά του.
Τι νόημα έχει όμως να είναι ανοιχτό το κοσμηματοπωλείο λέω γω στον Καρέα τις Κυριακές;!

Τέλος πάντων.... θα δούμε.
Reply With Quote
  #133  
Παλιό 06-11-2013, 23:57
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

[QUOTE=ortho;969891]

Σήμερα άκουσα στο ράδιο ότι ο εμπορικός σύλλογος ανατολικής Αττικής αποφάσισε τα καταστήματα να ανοίγουν όλες τις Κυριακές. Δεν "έπιασα" τι θα γίνει με τα μεγάλα καταστήματα και το εκπτωτικό χωριό.

Στο Πόρτο Ράφτη πχ τα περισσότερα μαγαζιά ήταν ήδη ανοιχτά προ πολλού τις Κυριακές, ακριβώς επειδή ήταν πολύ κόσμος στα εξοχικά του.
Τι νόημα έχει όμως να είναι ανοιχτό το κοσμηματοπωλείο λέω γω στον Καρέα τις Κυριακές;!

Τέλος πάντων.... θα δούμε.
[/πια
πιανει και το χαλανδρι μεσα?
Reply With Quote
  #134  
Παλιό 07-11-2013, 00:07
georgios Ο/Η georgios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: BMW R1200 GS - 2011
Μηνύματα: 327
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από AKIS_21 Εμφάνιση μηνυμάτων
...Αληθεια κανένας δε αναρωτιέται γιατι το σύνολο των καταστηματαρχών αντιτίθεται σε αυτο?.λετε να ειμαστε τοσο άνετα οικονομικά?
Μα καλά, στο σύνολο των καταστηματαρχών δεν υπήρχαν αυτοί της ανατολικής Αττικής; Ποιος τους πίεσε τους καταστηματάρχες και άλλαξαν γνώμη;

Αυτό ακριβώς εννοούσα λοιπόν "γενίκευση". Γιατί γράφουμε για ΟΛΟΥΣ όταν ΚΑΠΟΙΟΙ έχουν και εφαρμόζουν ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ άποψη!
Reply With Quote
  #135  
Παλιό 07-11-2013, 00:12
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

[QUOTE=georgios;969922]Μα καλά, στο σύνολο των καταστηματαρχών δεν υπήρχαν αυτοί της ανατολικής Αττικής; Ποιος τους πίεσε τους καταστηματάρχες και άλλαξαν γνώμη;

Αυτό ακριβώς εννοούσα λοιπόν "γενίκευση". Γιατί γράφουμε για ΟΛΟΥΣ όταν ΚΑΠΟΙΟΙ έχουν και εφαρμόζουν ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ άποψη![/QUOTE\

νομιζω οι αποφασεις σιγουρα βγαινουν κατω απο το τραπεζι εκτος αν αυτο ενοουσες και εσυ
Reply With Quote
  #136  
Παλιό 07-11-2013, 00:27
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Δεν ξέρω που ανήκει το Χαλάνδρι Άκη. Δεν είναι κεντρικός τομεας

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!
Reply With Quote
  #137  
Παλιό 14-11-2013, 00:41
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Τελικά, θα μπορούσαν να μας πουν οι έμποροι του φόρουμ αν άξιζε που είχαν τα καταστήματα τους ανοιχτά την Κυριακή η τζάμπα έφαγαν τη μέρα;

Sent from my LG-E610v using Tapatalk
Reply With Quote
  #138  
Παλιό 14-11-2013, 01:27
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά, θα μπορούσαν να μας πουν οι έμποροι του φόρουμ αν άξιζε που είχαν τα καταστήματα τους ανοιχτά την Κυριακή η τζάμπα έφαγαν τη μέρα;

Sent from my LG-E610v using Tapatalk
τσαμπα δουλεψαμε τις επομενες μερες οτι αγορασαν την κυριακη χα8ηκε την επομενη εβδομαδα
Reply With Quote
  #139  
Παλιό 14-11-2013, 09:43
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Εύχομαι να μην πάει έτσι ο υπόλοιπος μήνας

Sent from my LG-E610v using Tapatalk
Reply With Quote
  #140  
Παλιό 14-11-2013, 11:46
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Ευτυχως εδω στην επαρχια, προς το παρον λειπουν αυτες οι επιχειρησεις τυπου "τζαμπα" οποτε οι πελατες μας ειτε ειμαστε ανοιχτα - ειτε οχι απο εμας πρεπει να ψωνισουν...

Στην Αθηνα και στα μεγαλα κεντρα ομως, τα πολυκαταστηματα με τις σουπερ Κυριακατικες προσφορες θα παρουν τα σωβρακα απο τους μικρους της περιφερειακης αγορας που τους περιμενουν ακομη πιο δυσκολες μερες.
Οι περισσοτεροι πελατες θα περιμενουν την Κυριακη για πανε στους "κολοσσους" να κανουν τα ψωνια τους.


Αλλωστε κατα την αποψη μου αυτος ηταν ο στοχος....

Με δεδομενο το οτι το ποσο που ολοι μας ξοδευουμε στην αγορα ειναι συγκεκριμενο και περιορισμενο, το μονο που θα αλλαξει η καταργηση της Κυριακατικης αργιας ειναι ....η κατανομη του!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:37.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!