GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 19-11-2013, 10:55
heli Ο/Η heli βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2013
Περιοχή: ALIMOS
Μoto: ελπιζω συντομα GSA 1200
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή Απάντηση: καλη τιμη για BMW ADV μεταχειρισμενη

εδω και βδομαδες βλεπω στο car ενα 2010 Me 11.000 ευρω και βρηκα και ενα 2010 με 10,000 σε μαγαζι.. χωρις βαλιτσες βεβαια.
να υποθεσω οτι ειναι χρεπια-θα τα παω σε συνεργειο βεβαια- ή απλα ευκαιρια? το ευκαιρια σχετικο βεβαια με 10,000 ευρω.
συμφωνω απολυτα μαζι σου chris απλα εαν μπορεις να τπαρεις και extra με την ιδια τιμη καλα ειναι (αν ο πωλητης δεν θα παρει αλλη μηχανη για να τα βαλει πανω)
thodora οσα εχω δει ειναι απο 45000 εως 60,000 χλμ να σου πω την αληθεια και ενα που ειχε 15,000χλμ 2008 το εδινε 13,000ευρω

συνεχιζουμε..
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 19-11-2013, 11:30
georgios Ο/Η georgios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: BMW R1200 GS - 2011
Μηνύματα: 327
Προεπιλογή Απάντηση: καλη τιμη για BMW ADV μεταχειρισμενη

Καλημέρα σας,

φίλε μου ελπίζω σε πρώτη φάση να είναι οκ αυτά που βρήκες και να τελειώνεις. Από εκεί και πέρα αυτό που συμβαίνει με όσους πουλάνε/με BMW είναι φοβερό...

Πριν από 7 μήνες βρέθηκα στη θέση: 1) Να πουλάω ένα BMW650, 2) να ψάχνω για να αγοράσω BMW1200 αλλά και 3) να αγοράζει η γυναίκα μου μεταχειρισμένο αυτοκίνητο.

Θα ξεκινήσω με το "3". Το αυτοκίνητο που αγόρασε ήταν 3 ετών, με 30.000χμ και τιμή αγοράς καινούριου, όταν πρωτοκυκλοφόρησε, σχεδόν 20.000 ευρώ. Όλα όσα οχήματα βρίσκαμε από το συγκεκριμένο μοντέλο που ψάχναμε, είχαν αρχική τιμή από 9.000 έως 12.000 ευρώ ανάλογα με τα χμ. Τελικά πήραμε με 9.500 ευρώ. Επίτηδες κράτησα για το τέλος. Α-150 το μοντέλο με όλα τα service στον επίσημο και καινούρια ελαστικά. Του κουτιού. Μόνο βενζίνη βάλαμε! Και το "περίεργο" είναι ότι ήταν από μάντρα και όχι από ιδιώτη.

Το μέτρο σύγκρισης που κάνεις δεν είναι ακριβώς σωστό. Θα πρέπει να δεις πόσο έχει ένα καινούριο ADV. προηγούμενης γενιάς, μιας και τέτοιο θα πάρεις, και όχι το LC. Ένα τέτοιο λοιπόν, ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ, βγαίνει κοντά στα 19.000 ευρώ (το απλό έχει 16.000). Ε, 3 χρονών μηχανή, δεν γίνεται να κάνει πάνω από 10.000 ευρώ. Δεν μπορούμε να δούμε την πραγματικότητα απλά. Οι πωλητές θεωρούν ότι αυτοί που θέλουν να αγοράσουν μηχανή και θα δαπανήσουν μερικές χιλιάδες λεφτά, θέλουν να εκμεταλλευτούν την πώληση "λόγω των ημερών". Ε, λοιπόν όχι! Με αυτήν τη λογική, ο πωλητής θέλει να εκμεταλλευτεί το όνομα μιας μηχανής για να την πουλήσει σε υψηλότερη τιμή από την αντικειμενική της αξία.
Ο πωλητής θέλει να μεταφέρει στον αγοραστή το ποσοστό των χρημάτων που έδωσε πριν από μερικά χρόνια, και αντιστοιχούν σε λέξεις όπως "καινούριο" και "BMW". Ε, δεν γίνεται... Γιατί πολύ απλά ΔΕΝ είναι καινούριο. Γιατί πολύ απλά και ο ίδιος ο πωλητής, όταν πριν από 3-4 χρόνια ήταν απέναντι στον αντιπρόσωπο και άκουγε 19.000 ευρώ, καταλάβαινε, ήξερε ότι είναι πολλά! Ζητούσε έκπτωση! Κανείς δεν έλεγε: Τι; μόνο 19.000 ευρώ; για αυτήν την εκπληκτική και καινούρια μηχανή, μόνο 19.000; Μπράβο στη BMW, το αξίζει. Το σκέφτονταν από εδώ, το σκέφτονταν από εκεί, πήγαινε στη Suzuki, στην KTM που σου πρόσφεραν τα μοντέλα τους με 2.000 και 3.000 ευρώ λιγότερα αλλά τελικά επέστρεφε στη BMW. Τα έδινε! ή μάλλον τις περισσότερες φορές, τα δανείζονταν για να τα δώσει. Αλλά σίγουρα στραβοκατάπινε κάθε φορά που η γυναίκα του, μουρμούριζε για τα 19.000 ευρώ και για τις 33 δόσεις που δεν τελειώνουν ποτέ. Και επειδή για 33 μήνες υποφέρει, τώρα που την πουλάει θέλει να εξισορροπήσει τη χασούρα που αποκόμισε αγοράζοντας καινούρια BMW.

Κλείνοντας. Η γνώμη μου είναι πως ΟΧΙ! Δεν κλέβεις ψάχνοντας να αγοράσεις με 10.000-11.000 ευρώ μηχανή 3ετίας. Καλή συνέχεια στην αναζήτηση.

Last edited by georgios; 19-11-2013 at 11:42.
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 19-11-2013, 11:49
nikosgs Ο/Η nikosgs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Byronas
Μoto: GSA
Μηνύματα: 244
Προεπιλογή Απάντηση: καλη τιμη για BMW ADV μεταχειρισμενη

Να σου υπενθυμισω βεβαια οτι στη περιπτωση του αυτοκινητου ειχε ηδη κυκλοφορησει στην ελλαδα 1 χρονο η νεα γενια Α class ενω για τη μηχανη μιλαμε ακομα για 1 εξαμηνο μην σου πω και χρονο που θα ερθει ελλαδα. Επιςης αλλη η αγορα της Α class και αλλη της gs ... Λογω και των πολλων εισαγωγων (υποθετω και το αμαξι που πηρες τετοιο ειναι,δεν το μειωνω φυσικα απλα το αναφερω) μιλαμε για περιπου 200 αυτοκινητα στο car.gr ενω για τα adv 2010+ νομιζω βρισκεις περιπου 15-20 ... Ολοι οι αγοραστες καινουριων διτροχων η τετρατροχων γνωριζουν οτι με το που παιρνουν το κλειδι στο χερι εχουν χασει ενα 15% - 20% των χρηματων τους.. Αυτο δεν σημαινει οτι θα τα χαρισουν κιολας. Οπως και να εχει για μενα ελευθερη αγορα ειναι και ο καθενας μπορει να ζητησει οτι θελει. Προσωπικα πιςτευω στα 11-12 χιλιαρικα θα μπορεσει να βρει ενα πολυ καλο μηχανακι!!


Σεντ φρομ αιφον
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 19-11-2013, 13:03
Thodoras Ο/Η Thodoras βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2012
Περιοχή: Αργυρούπολη Αττικής
Μoto: r1200gs 08
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή Απάντηση: καλη τιμη για BMW ADV μεταχειρισμενη

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από heli Εμφάνιση μηνυμάτων
εδω και βδομαδες βλεπω στο car ενα 2010 Me 11.000 ευρω και βρηκα και ενα 2010 με 10,000 σε μαγαζι.. χωρις βαλιτσες βεβαια.
να υποθεσω οτι ειναι χρεπια-θα τα παω σε συνεργειο βεβαια- ή απλα ευκαιρια? το ευκαιρια σχετικο βεβαια με 10,000 ευρω.
συμφωνω απολυτα μαζι σου chris απλα εαν μπορεις να τπαρεις και extra με την ιδια τιμη καλα ειναι (αν ο πωλητης δεν θα παρει αλλη μηχανη για να τα βαλει πανω)
thodora οσα εχω δει ειναι απο 45000 εως 60,000 χλμ να σου πω την αληθεια και ενα που ειχε 15,000χλμ 2008 το εδινε 13,000ευρω

συνεχιζουμε..
Προσοχη με τις ημερομηνιες!!!
Εσυ θεωρω πως ψαχνεις adve με τους διπλους εκκεντροφορους στην κεφαλη....αυτα ειναι τα μοντελα του 2010 κ μετα.... τα υπολοιπα ειναι κατασκευης εως του 2009, απλα ισως εχουν πρωτη αδεια απο το 2010 κ μετα...
Δωσε προσοχη στα καπακια των κεφαλων, το μαυρο πλαστικο να ειναι καθετο, οχι οριζοντιο....
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 19-11-2013, 13:40
heli Ο/Η heli βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2013
Περιοχή: ALIMOS
Μoto: ελπιζω συντομα GSA 1200
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή Απάντηση: καλη τιμη για BMW ADV μεταχειρισμενη

thodoras μακραν η καλυτερη συμβουλη που ακουσα!! οι πιο εμπειροι βεβαια θα την ηξεραν -εγω παντως οχι!!
georgios συμφωνω με αυτα που λες αλλα οπως λεει και ο NIKOS ελευθερη αγορα ειναι , οτι θελει πουλαει ο καθενας ,οσο θελει, και αν θες το αγοραζεις.
μακαρι να ειμασταν ολοι ικανοποιημενοι (αγοραστες και πωλητες)
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 19-11-2013, 14:06
chris71 Ο/Η chris71 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: ???
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή Απάντηση: καλη τιμη για BMW ADV μεταχειρισμενη

Εγώ επιμένω ότι όλα είναι marketing. Ο φίλος μου ο Θάνος κάνει το γύρο του κόσμου με Vespa (δες το σχετικό θέμα) και εμείς συζητάμε για τα extra και τα καπάκια. Η γνώμη μου είναι να βρεις μια μηχανή σωστά δουλεμένη και συντηρημένη για να κάνεις το κέφι σου και να έχει τα extra που σου είναι χρήσιμα. Τα υπόλοιπα είναι για φιγούρα (όχι ότι δεν είναι καλή και η φιγούρα). Τέλως πάντων περί ορέξεως ουδείς λόγος...
Πάντως η καλή τιμή δεν είναι πάντα ευκαιρία, όπως η ακριβή δεν είναι πάντα καλή μηχανή. Όπως είπα και πριν, είναι και λίγο λαχείο η αγορά μεταχειρισμένης.
Σου εύχομαι καλή τύχη ό,τι και να αποφασίσεις.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 19-11-2013, 14:28
heli Ο/Η heli βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2013
Περιοχή: ALIMOS
Μoto: ελπιζω συντομα GSA 1200
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή Απάντηση: καλη τιμη για BMW ADV μεταχειρισμενη

ποτε δεν ειχα αγορασει μεταχειρισμενη μηχανη να πω την αληθεια και την φοβαμαι αλλα δεν μπορω να αγορασω τετοια μηχανη καινουργια-δεν βγαινω- απλα θελω να κανω την καλυτερη επιλογη οσο γινεται και να πιασουν τοπο τα λεφτα μου. το ξερω οτι παντα θα εχω τον φοβο αν εκανα καλα και τελικα θα παρω οτι πιστευω οτι ειναι καλο και γιαυτο μαζευω εμπειριες και γνωμες απο εσας που στανταρ ξερετε καλυτερα σε αυτο το θεμα.
ολες οι αποψεις ειναι ευπροσδεκτες
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 19-11-2013, 14:29
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: καλη τιμη για BMW ADV μεταχειρισμενη

κατα την ταπεινη μου γνωμη αγορασε κατι μεχρι 6-7 χιλιαδες κρατα τα υπολοιπα να κανεις ταξιδια!!!
κοιτα να ειναι σερβιριζμενη σωστα απο εξουσιοδοτημενο και να θυμασι οτι αυτα τα εργαλεια οταν τους φερεσαι καλα βγαζουν πανω απο 350000χλμ για πλακα!!!!!!
και απο αυτον τον χιλιομετρικο αριθμο να υπολογιζεις παντα!!!!τα υπολοιπα
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 19-11-2013, 15:47
Thodoras Ο/Η Thodoras βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2012
Περιοχή: Αργυρούπολη Αττικής
Μoto: r1200gs 08
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή Απάντηση: καλη τιμη για BMW ADV μεταχειρισμενη

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από heli Εμφάνιση μηνυμάτων
ποτε δεν ειχα αγορασει μεταχειρισμενη μηχανη να πω την αληθεια και την φοβαμαι αλλα δεν μπορω να αγορασω τετοια μηχανη καινουργια-δεν βγαινω- απλα θελω να κανω την καλυτερη επιλογη οσο γινεται και να πιασουν τοπο τα λεφτα μου. το ξερω οτι παντα θα εχω τον φοβο αν εκανα καλα και τελικα θα παρω οτι πιστευω οτι ειναι καλο και γιαυτο μαζευω εμπειριες και γνωμες απο εσας που στανταρ ξερετε καλυτερα σε αυτο το θεμα.
ολες οι αποψεις ειναι ευπροσδεκτες
Φίλε heli να σε ρωτήσω δύο πράγματα;;;

Πόσο χρονών είσαι και για ποιό λόγο κατέληξες σε BMW και συγκεκριμένα σε adve του 2010;;;
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 19-11-2013, 16:28
heli Ο/Η heli βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2013
Περιοχή: ALIMOS
Μoto: ελπιζω συντομα GSA 1200
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή Απάντηση: καλη τιμη για BMW ADV μεταχειρισμενη

ειμαι 36 χρονων καιοσο θυμαμαι τον εαυτο μου παντα ειμουν πανω σε μηχανακι ή μηχανη.
δουλευα μεχρι τα 30 διανομεας εξω στον δρομο και γενικαδεν αλλαζω με τιποτα την αισθηση της ελευθεριας και τον αερα του δικυκλου.
εδω και 2 χρονια ειμαι εγκλωβισμενος λογω της δουλειας να εχω beverly αλλα τελος χρονου,αρχες επομενου εχοντας μαζεψει καποια λεφτα θελω να κανω ενα ονειρο μου, να μπορεσω να κανω ταξιδι στο εξωτερικο. αλλα και εμφανισιακα μαρεσει πολυ το adv.
θεωρω οτι οσο πιο καινουργιο μοντελο τοσο καλυτερα (2010 απο του 2009 κοκ) και ειναι πιο κοντα στα λεφτα μου απο του 2011.
Γιατι ομως ρωτας με τοσα ερωτηματικα;;;;;;;
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:39.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!