GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Γενικά - Αναβάτης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 06-11-2009, 23:54
loulou1100gs Ο/Η loulou1100gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-Κέντρο, πιό κέντρο δεν γίνεται...
Μoto: R1100GS-XRV 650 και NX650 Dominator-ΧRV 750 RD 07-XTZ 750 Super Tenere
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή Απάντηση: Να γιατι ΚΤΜ...!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostasvar Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πιστεύω ότι κάθε μηχανή έχει το ''ειδικό'' βάρος της.Δεν μπάινω στην διαδικασία σύγκρισης γιατί δεν υπάρχει λόγος.Το θέμα είναι ο καθένας να επιλέγει το εργαλείο που χρειάζετε πραγματικά και όχι ότι προστάζει η ''μόδα''.Παράδειγμα εγώ έψαχνα μηχανή για ταξίδια και πήρα BMW.Ο φίλος μου γουστάρει πολύ χώμα και πήρε ΚΤΜ.Πιστεύω ότι τα πράγματα είναι ξεκάθαρα αν δεν αφήσουμε τους άλλους να μας παρασύρουν.Δεν νομίζω ότι η αλλαγή του κου Σπανού πρέπει να σας βάλει σε διαδικασία αλλαγής της μηχανής σας.Δηλαδή μέχρι προχτές ηταν η BMW και τώρα ξαφνικά είναι η KTM?Είναι λίγο επικοινωνιακό το θέμα.

Εντοπίστε τις ανάγκες σας και να κάνετε έξυπνες αγορές!

Φιλικά πάντα, Κώστας.
Ετσι ακριβώς αγαπητέ συν-ονόματε

Η "ταμπακιέρα": η B.M.W. με τα βίτσια της, τις ιδιοτροπίες της, τα "περίεργά" της, τις δυστροπίες της, τα "κουφά" της και όλα τα συμπαρομαρτούντα, θα είναι εδώ και τα επόμενα χρόνια(πολλά-πολλά χρόνια). Κάποιες άλλες εταιρίες...;Να θυμίσω εταιρίες που κάποτε ήταν must και τώρα σελίδες σε περιοδικά για "νεκρόφιλους"; Μέχρι και o Erik Buell ανακοίνωσε το οριστικό τέρμα της προσπάθειάς του.Δυστυχώς...

Αφιερωμένο εξαιρετικά στους συμφορουμίτες και αναβάτες παντός τύπου:
http://cgi.ebay.de/BMW-R80GS-BASIC-R...item335722013c

Αυτό ήταν-και είναι-το πραγματικό/αυθεντικό G/S. Τα υπόλοιπα...
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 07-11-2009, 00:28
kostasvar Ο/Η kostasvar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μoto: R1150GS
Μηνύματα: 831
Προεπιλογή Απάντηση: Να γιατι ΚΤΜ...!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από loulou1100gs Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετσι ακριβώς αγαπητέ συν-ονόματε


Αφιερωμένο εξαιρετικά στους συμφορουμίτες και αναβάτες παντός τύπου:
http://cgi.ebay.de/BMW-R80GS-BASIC-R...item335722013c

Αυτό ήταν-και είναι-το πραγματικό/αυθεντικό G/S. Τα υπόλοιπα...
Αυτό ακριβώς έχει ένας φίλος μου.Αυτό με το μεγάλο τεπόζιτο Paris-Dakar.
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 07-11-2009, 02:07
Sakis Ο/Η Sakis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Gs1200 η λευκή του 09!!
Μηνύματα: 7,888
Προεπιλογή Απάντηση: Να γιατι ΚΤΜ...!

Παιδιά νομίζω ότι οι περισσότεροι συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα και πέφτουμε θύματα του Marketing και του σκληρού ανταγωνισμού μεταξύ των εταιριών στην τελική όλοι λάτρεις των 2 τροχών δεν είμαστε?
Οι μηχανές μας(GS1200 φυσικά) είναι για χρήση σε άσφαλτο, σε βατούς χωμάτινους και δασικούς δρόμους.
Για άγρια γούστα στο χώμα παίρνουμε ένα ξερό 250cc και οργώνουμε τα βουνά.
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 07-11-2009, 02:15
wet & dirty Ο/Η wet & dirty βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: athens
Μoto: R1200GS ADVENTURE & UNIVEGA ALPINA HT-550
Μηνύματα: 2,942
Προεπιλογή Απάντηση: Να γιατι ΚΤΜ...!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από loulou1100gs Εμφάνιση μηνυμάτων
Αργησες λίγο Τάκη, αλλα το κατάλαβες.Οταν ο μέσος Ελληνας μάθει να αγοράζει αυτό που πραγματικά έχει ανάγκη και όχι "βιτρίνα" και "καφετέρια" θα έχουμε κάνει ένα μεγάλο βήμα προς τα μπροστά.Σε ό,τι αφορά στα Adve. το τελευταίο καλό όπως κατ' επανάληψη σου έχω εξηγήσει ήταν το 1150 α΄ εξάμηνο του '04 πριν μπεί το CanBus σύστημα.Πάντως μέχρι στιγμής δεν έχει βρεθεί ούτε ένας με Κ.Τ.Μ να κάνει το γύρο του κόσμου. Ασφαλέστερα τον κάνει με τον Bigουλα (τον έχεις ακόμη ή μήπως τον έδωσες) παρά με Κ.Τ.Μ.

φιλε μου δεν αργησα να το καταλάβω αυτη ειναι η δική μου λογική στην εννοια του μοτοσυκλετισμου απο τα 14 μουπιστεψε με φιλε δεν ειμαι τυπος της καφετέριας ειμαι του οπου γης και πατρις σκηνη και υπνοδεν λεω κατι το αντίθετο για 1150...τωρα για τον γυρο του κοσμου σου λεω οτι ο bigουλας εχει 240χιλ απροβλημάτιστα χιλιομετρα και περυσι το καλοκαιρι πηγε και Ιταλια 2καβαλο με χωμάτινα λάστιχα...και φυσικα τον εχω ακόμα αυτο το μηχανάκι δεν το πουλάω με τιποτα μονο οι αναμνησεις που εχει επάνω του το κανει ανεκτιμητο
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 07-11-2009, 11:39
nontas Ο/Η nontas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή Απάντηση: Να γιατι ΚΤΜ...!

Με το καλό στην νέα θέση. Είναι ότι καλύτερο μπορούσε να κάνει η ΚΤΜ στο συγκεκριμένο θέμα. Όταν είσαι στο top team μιας εταιρείας ωφείλεις να γνωρίζεις άριστα το προιόν που πουλάς, τον ανταγωνισμό αλλά και τον χώρο. Στην συγκεκριμένη περίπτωση , ο Σπανός διαθέτει όλο το πακέτο. Εύχομαι καλή επιτυχία να έχει για το καλό του κλάδου γενικότερα.
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 07-11-2009, 12:24
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Να γιατι ΚΤΜ...!

Για αρχη παρτε αυτο το post απο το advrider:

http://www.advrider.com/forums/showt...ight=east+tour

Αν εχετε χρονο και ορεξη καθηστε να το διαβασετε. Μετα μου λετε αν τα ΚΤΜ δεν πανε το γυρο του κοσμου.
Οχι οτι ξαφνικα εγινα φανατικος των ΚΤΜ και τα υπερασπιζομαι, αλλα το αν ενα μηχανακι μπορει να κανει τον γυρο του κοσμου ή οχι ειναι καθαρα θεμα μυαλου.

Δηλαδη αν εχεις ενα ΚΤΜ και ειναι μια χαρα και χωρις προβληματα, γιατι δεν μπορεις να πας ενα ταξιδι μακρινο; Αυτα ειναι κολληματα του μυαλου και τιποτα αλλο.Εχω ακουσει για Ελβετό που πηγε απο Ζυριχη Σιγκαπουρη μ ενα Yamaha XT!

Οι περισσοτεροι λενε για τα bmw: "φιλε, δεν παει χωμα το R1200GS.Ειναι βαρυ"
Δηλαδη το ΚΤΜ 950Adv δεν ειναι βαρυ;

Για μενα ειναι θεμα μυαλου ΟΛΑ: Εχεις τα κοτσια να πας χωμα με το 1200; Μπραβο. Δεν εχεις; Το λες και παλι μπραβο.
Εχεις τα κοτσια να πας τον γυρο του κοσμου μ ενα ΚΤΜ; Πας και μπραβο.
Φοβασαι να πας; Το λες και παλι μπραβο.

Αλλα να λες οτι δεν παει το μηχανακι χωμα ή δεν παει μακρια ασφαλτο ειναι,οπως λεω παντα, στρουθοκαμηλισμος.
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 07-11-2009, 15:16
Sakis Ο/Η Sakis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Gs1200 η λευκή του 09!!
Μηνύματα: 7,888
Προεπιλογή Απάντηση: Να γιατι ΚΤΜ...!

Για το γύρο του κόσμου χρειάζεται ψυχή όχι μηχανή.
Ο Ηλίας Βροχίδης έκανε 75000Km σε 2,5 χρόνια δηλαδή 1,5 φορά το γύρο του κόσμου με Honda XR 250cc.
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 07-11-2009, 16:14
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Να γιατι ΚΤΜ...!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το γύρο του κόσμου χρειάζεται ψυχή όχι μηχανή.
Ο Ηλίας Βροχίδης έκανε 75000Km σε 2,5 χρόνια δηλαδή 1,5 φορά το γύρο του κόσμου με Honda XR 250cc.

Αυτος εισαι!
Μ' αρεσεις!!!
Απλα μερικοι νομιζουν οτι η μηχανη σε κανει ταξιδιωτη και οτι ξαφνικα μολις παρουμε BMW μπορουμε να γυρισουμε τον κοσμο, ενω οταν παρουμε ΚΤΜ ή καποια αλλη μηχανη, καθομαστε στ αυγα μας!
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 07-11-2009, 19:57
vtheo Ο/Η vtheo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Π.Φάληρο,Αττικής
Μoto: R1200 GSA
Μηνύματα: 1,343
Προεπιλογή Απάντηση: Να γιατι ΚΤΜ...!

Ρε παιδιά τι είναι αυτά που ακούω τα ΚΤΜ χαλάνε,βγάζουν προβλήματα κ.τ.λ.
Τα BMW δηλαδή τι κάνουν;Τα παλιότερα BMW ήταν αξιόπιστα και τίμια μηχανάκια τα 1200GS όμως βγάζουν πολλά προβλήματα σχεδόν όλοι οι ιδιοκτήτες έχουν κάτι να λένε.Πάντως φίλος με ΚΤΜ 990 adventure έχει κάνει 30.000 χλμ πολύ χώμα και το γκάζι στο τέρμα και η μοτό δεν έχει πάθει τίποτα.Όσον αφορά τη συμπεριφορά του στο χώμα θα το σύγκρινα με XR600 και όχι με GS.
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 07-11-2009, 21:09
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Να γιατι ΚΤΜ...!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vtheo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδιά τι είναι αυτά που ακούω τα ΚΤΜ χαλάνε,βγάζουν προβλήματα κ.τ.λ.
Τα BMW δηλαδή τι κάνουν;Τα παλιότερα BMW ήταν αξιόπιστα και τίμια μηχανάκια τα 1200GS όμως βγάζουν πολλά προβλήματα σχεδόν όλοι οι ιδιοκτήτες έχουν κάτι να λένε.Πάντως φίλος με ΚΤΜ 990 adventure έχει κάνει 30.000 χλμ πολύ χώμα και το γκάζι στο τέρμα και η μοτό δεν έχει πάθει τίποτα.Όσον αφορά τη συμπεριφορά του στο χώμα θα το σύγκρινα με XR600 και όχι με GS.
Τασο η κουβεντα δεν εχει ανοιχτει τοσο για το χωμα οσο για το αν τα ΚΤΜ μπορουν να κανουν το γυρο του κοσμου.Το θεμα ειναι αν το "μυαλο" του ανθρωπου μπορει να κανει τον γυρο του κοσμου και οχι οι μηχανες.

Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
[ΠΩΛΗΣΗ] ΚΤΜ Duke IΙ 640 yiannis1987 Πωλήσεις μοτοσυκλετών 1 25-10-2009 07:59
Να γιατι δεν υπαρχουν πλεον Στρουμφακια wolferin Χιούμορ 10 21-05-2009 20:54
Να γιατι δεν τραγουδησαν οι Depeche Mode στο Terra Vibe emix Χιούμορ 5 14-05-2009 08:01
Υβριδική μοτοσυκλέτα 2WD από την ΚΤΜ! riko46 Γενικά - Μοτοσυκλέτα 7 13-01-2009 17:03


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:42.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!