GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Απαραίτητα έγγραφα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 09-04-2013, 22:47
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: παραχώρηση μοτοσικλέτας σε φιλο

Θα διαφωνήσω με όλους όσους έχουν γράψει μέχρι τώρα,
φίλους έχω πολλούς, σίγουρα δεν θα εμπιστευόμουν σε όλους την μηχανή για διαφόρους λόγους στον καθένα, υπάρχουν όμως και μερικοί που δεν έχω κανένα πρόβλημα να το κάνω.

Δεν είμαστε παιδάκια πλέον ο κάθε ένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του.
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 09-04-2013, 23:29
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: παραχώρηση μοτοσικλέτας σε φιλο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα διαφωνήσω με όλους όσους έχουν γράψει μέχρι τώρα,
φίλους έχω πολλούς, σίγουρα δεν θα εμπιστευόμουν σε όλους την μηχανή για διαφόρους λόγους στον καθένα, υπάρχουν όμως και μερικοί που δεν έχω κανένα πρόβλημα να το κάνω.

Δεν είμαστε παιδάκια πλέον ο κάθε ένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του.
με βρισκεις Α Π Ο Λ Υ Τ Α συμφωνο............
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 10-04-2013, 11:21
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: παραχώρηση μοτοσικλέτας σε φιλο

Ωραίο θέμα αλά κατά τη γνώμη μου άστοχες απαντήσεις.

Και αυτό έχει βαθιές ρίζες στην προσωπική ζωή του καθενός μας. Ίσως γιατί τα τελευταία χρόνια αφήσαμε σε Κο#####στές την εκπαιδευτική κοινότητα στη χώρα μας. Απάτριδες και Άθεοι. Όλα δικά μου.
Από την πρώτη τάξη του Γυμνασίου ακόμη θυμούμαι το πρώτο μάθημα. Ο Φίλος Τον Φίλο εν πόνοις και κινδύνεις γιγνώσκει.
Ξεχάσαμε η μπερδέψαμε τη λέξη ΑΓΑΠΩ και την έχουμε συνδυάσει με το sex. Αρχίζει από το Α και τελειώνει στο Ω. Εμπεριέχει αυτή η λέξη όλα τα γράμματα της Ελληνικής Αλφαβήτου. Και τι γράφουνε οι εικόνες που απεικονίζουν τον Ιησού. Εγώ είμαι το Α και το Ω.
Ο φίλος δεν ρωτάει πως το έπαθες αυτό. Κάθεται δίπλα σου και πονάει μαζί σου. Ο Φίλος δεν ρωτάει θα μου δανείσεις το !!! απλά εσύ του το προσφέρεις.
Η λέξη Φίλος είναι το προτελευταίο γράμμα. Η λέξη Δικό μου είναι στα Αρχικά. Πάνω απ΄όλα το συμφέρον μας.
Να κάμεις αυτό που λέει η καρδιά σου και όχι οι Νόμοι.
Αυτοί υπάρχουν για να τους καταπατούμε. Ο φίλος υπάρχει για να τον /μας στηρίξει.......
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 10-04-2013, 11:59
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: παραχώρηση μοτοσικλέτας σε φιλο

Φίλε Νάπο η ερώτηση απ' ότι κατάλαβα ήταν να παραχωρηθεί η μηχανή και όχι να δοθεί για λίγο. Που σημαίνει ότι τα πράγματα περιπκλέκονται τόσο στο ποινικό μέρος όσο και στο αστικό. Δηλ. δε πρόκειται για άμεση ανάγκη ώπου το δίνεις αυθόμητα χωρίς 2η σκέψη, αλλά για συγκεκριμένη πράξη που προκύπτει κατόπιν συμφωνίας. Οπότε θέλοντας και μη προκύπτουν ευθύνες που δεν έχουν να κάνουν μεταξύ 2 φίλων αλλά και προς τρίτους.
Κανονικά θέλει συμβόλαιο που να ορίζει χρονικό διάστημα, τυχόν μίσθωμα, ευθυνη κατάστασης και συντήρησης οχήματος, λόγοι και τρόποι χρήσης, που θα πηγαίνει ποιος θα το οδηγάει κλπ κλπ ένας νομικός τα ξέρει καλύτερα. Επίσης θα πρέπει να ενημερωθεί και η ασφαλιστική εταιρία τουλάχιστον

Last edited by JohnGS1100; 10-04-2013 at 12:03.
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 10-04-2013, 12:18
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: παραχώρηση μοτοσικλέτας σε φιλο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Νάπο η ερώτηση απ' ότι κατάλαβα ήταν να παραχωρηθεί η μηχανή και όχι να δοθεί για λίγο. Που σημαίνει ότι τα πράγματα περιπκλέκονται τόσο στο ποινικό μέρος όσο και στο αστικό. Δηλ. δε πρόκειται για άμεση ανάγκη ώπου το δίνεις αυθόμητα χωρίς 2η σκέψη, αλλά για συγκεκριμένη πράξη που προκύπτει κατόπιν συμφωνίας. Οπότε θέλοντας και μη προκύπτουν ευθύνες που δεν έχουν να κάνουν μεταξύ 2 φίλων αλλά και προς τρίτους.
Κανονικά θέλει συμβόλαιο που να ορίζει χρονικό διάστημα, τυχόν μίσθωμα, ευθυνη κατάστασης και συντήρησης οχήματος, λόγοι και τρόποι χρήσης, που θα πηγαίνει ποιος θα το οδηγάει κλπ κλπ ένας νομικός τα ξέρει καλύτερα. Επίσης θα πρέπει να ενημερωθεί και η ασφαλιστική εταιρία τουλάχιστον


Η ερώτηση ήταν. Εάν δώσω σε έναν Φίλο. κλπ

Προσωπικά μίλησα. Αφορά μόνον εμένα.
Θα σου πω μια μικρή Ιστορία. Βλέπω πριν χρόνια ένα Σμηνίτη στη στάση του λεωφορείου. Είχε χάσει το δρομολόγιο. Υπηρετούσε στην Τανάγρα. Χωρίς να το σκεφτώ του έδωσα τα κλειδιά του αυτοκινήτου μου. Μου το επέστρεψε μετά από βδομάδα.
Γίναμε οι καλύτεροι φίλοι. Είναι γεωπόνος στη Βόρεια Ελλάδα. Ο Άνθρωπος έτσι πρέπει να φέρεται. Βοήθα τον πλησίον σου ως εαυτών λέει το Ευαγγέλιο. Απλά έχουμε ξεφύγει από τις αρχές μας. Ότι κάμεις να είστε σίγουρος ότι θα το βρείτε μπροστά σας. Καλό κάμεις καλό θα δεις. Κακό κάμεις κάποια στιγμή θα το πληρώσεις. Όλα εδώ πληρώνονται.
Άς μη το τραβάμε το θέμα διότι θα καταντήσουμε γραφικοί και είναι κάτι που με ενοχλεί.
-----------------------------------------------------
Θα έχουμε από τον Ιούνιο 12% επιπλέον περικοπές. Θα φτάσουν τις αποζημιώσεις μας επίδομα επιβίωσης........
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 10-04-2013, 13:15
alexat Ο/Η alexat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Melissia
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή Απάντηση: παραχώρηση μοτοσικλέτας σε φιλο

Παλιά είχα δανείσει σε ένα φίλο φοιτητή του εξωτερικού τη δεύτερη μηχανή μου για όλο το καλοκαίρι που θα ήταν εδώ. Όλα πήγαν καλά και στατιστικά όλα καλά θα πάνε και σε σένα. Αλλά σήμερα, 25 χρόνια αργότερα, θα έκανα

Αυτο:
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από napgeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά εάν έχω εμπιστοσύνη δανείζω. Οι φίλοι πάνω απ΄όλα, και εάν γίνει στραβή θα το υποστώ...........
σε συνδυασμό με αυτό:
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν πάλι είναι αναγκαίο, καλύτερα να του το μεταβιβάσεις για το χρονικό διάστημα που το χρειάζεται και μετά να το επαναφέρεις στο όνομά σου.Το κόστος είναι 80€ Χ 2 = 160 €.
Και έτσι το μεγαλύτερο ρίσκο που μπορείς να πάρεις είναι υλικό.
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 10-04-2013, 14:24
dmnds Ο/Η dmnds βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: athina
Μoto: f650gs
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή Απάντηση: παραχώρηση μοτοσικλέτας σε φιλο

Δώς του την γυναίκα σου καλύτερα......
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 10-04-2013, 15:03
κμβ Ο/Η κμβ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: gs adventure 2008
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή Απάντηση: παραχώρηση μοτοσικλέτας σε φιλο

Πριν 2 μέρες ο κουμπάρος μου ήπιε λίγο παραπάνω ενώ είχε ερθει επίσκεψη σπίτι μου, και έτσι μου άφησε ένα satellis peygeot 250cc κάτω απο το σπίτι μου.

Πάρτο και καμιά βολτούλα μου είπε και σε πέρνω ένα τηλ όταν το χρειαστώ να μου το φέρεις.

Καλά είπα και εγώ που νύσταζα για να μην τραβήξει και άλλο το πράγμα και μείνω αϋπνος. Πήγα κανα 2 βόλτες και εγω να δω τι μακακία μηχανάκη είναι και το άφησα στην άκρη, αφού του είχα συμπληρώσει και 300ml λαδακι castrol παρακαλώ!!!!.

Μετά απο 4 μέρες μου το ζήτησε.
Με παίρνει την επόμενη (5μερα) να μου πεί πως βάρεσε μπιέλα!!!!!!! Το μοτερ δεν είχε σταγονα λάδι, και το λαδάκι που συμπλήρωσα εγώ δεν σταθηκε ικανό να το σωσει μιας και είχε πολυ λίγο!!!!Όταν το παρέδωσα σαφώς και ήταν μια χαρά!!

Ευτυχως εδω και μια βδομάδα δεν μου έχει πει κάτι αν και απο τυψεις εγω, που δεν εκανα και κατι κακο, του χαρίζω μια πάπια που έχω και πηγαίνω στην δουλειά μου να την παρει αυτός να κάνει την δουλειά του!!!!
Ευκαιρία να ξαραχνιάσω και λίγο την χοντρή!!!!
Τα συμπεράσματα δικά σας!!!
Μακρυά .......... απο τέτοια......
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 10-04-2013, 16:11
PITS Ο/Η PITS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Μoto: GS 1150 ADV Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΩΝ GS!!!!!
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή Απάντηση: παραχώρηση μοτοσικλέτας σε φιλο

σημερα πριν απο λιγο με πηρε τηλ γιατι τρεχει φιλος στο νοσοκομειο γιατι δανεισε το παπι του σε φιλο του και τρακαρε... αμνησια και ρηξη σπληνας μεχρι στιγμης το παπι τροχαια και αρχιζουν τα δυσκολα
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 10-04-2013, 16:38
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή

Εγώ πάντως δεν την δανείζω,άλλο να την δώσω και με βαριά καρδια να παει μια πάνω κατω να την δει κι άλλο να την δανείζω για μισή,1 ωρα.
Καταρχήν το χω κόλλημα,η μηχανη οδηγείται με τον τροπο μου και μονο και δεύτερον,δεν θέλω να εχω τρεχαματα και να δω την μηχανη Μου κουταλι.


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:49.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!