GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 20-11-2012, 21:12
kwstas Ο/Η kwstas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Orestiada
Μoto: R1200GSA
Μηνύματα: 2,726
Προεπιλογή Απάντηση: Tροφοδοσια απο can-bus

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από siraxanz Εμφάνιση μηνυμάτων
Κώστα η μηχανη μου έχει έρθει απο Αγγλία και είχε επάνω την βαση για το 550..

Ο Άγγλος ηλεκτρολόγος έχει συνδέσει την βάση στην μπαταρία με μια 15Α ασφαλεια.

Η πείρα μου από την μέχρι τώρα λειτουργεία του 550

μου λέει ότι δεν χρειάζετε να είναι ελεγχόμενο το ζουμο απο το διακόπτη γιατι

κάθε φορά που ανοιγοκλείνεις την μηχανή, ανοιγοκλείνει και το ζούμο...

Είναι κάτι που δεν θέλεις...(χρειάζεται αρκετή ώρα να εκκινήσει...)

Μπορείς βέβαια να είσαι με τεταμένη προσοχή ώστε

όταν σε ρωτήσει το ζούμο αν θελεις να συνεχίσει αυτό να είναι αναμμένο

να πατήσεις το ανάλογο κουμπάκι στην οθόνη και να μην σβήσει...στην περίπτωση που το συνδέσεις στο διακόπτη..

Πάντως έχω βολευτεί... ξεκινώ τις ετοιμασίες να ντυθώ να πάω κάπου ταξιδι,

αν είναι επάνω το ζουμο πατάω ΟΝ και το ξανασβύνω στον καφέ η στην ταβέρνα...

Αν το έχω βγάλει απο την βάση, μόλις το τοποθετήσω πάλι στην βαση, επειδη έχει συνέχεια ρεύμα ανάβει και

κάνω τις όποιες ρυθμίσεις θέλω χωρίς να χρειαστεί να έχω αναμμένο διακοπτη...

γενικα με βόλεψε, έτσι όπως το είχε συνδέσει ο Άγγλος τεχνικός.

Από την άλλη για το κομπρεσεράκι έχω μιά πρίζα αναπτήρα με κροκοδειλακια στο συν κ πλην, (απο ναυτιλιακά την αγόρασα)



αν και όποτε μου χρειαστεί, την βάζω στην μπαταρία + - με τα κροκοδειλακια και φουσκώνω το λάστιχο..

Ουτε μπρίζες ούτε τπτ...

Αυτα απο την δική μου εμπειρία ...
Eχεις δικιο Χαρη, το ιδιο ειχε κανει και ο Στεφανος (N4PST3R) και τελικα εβαλε συνεχομενο για να αποφυγει το αναψε-σβησε!
Η καλωδιωση του zumo ειχε ασφαλεια αλλα ελεγε 2, θα βαλω μια 15Α και το βαζω απευθειας στη μπαταρια!
Για τον αναπτηρα, επειδη δεν θελω να τρυπησω πλαστικα κτλ, ουτε να το εχω χυμα με δεματικα στο κοντερ, θα το κανω αφαιρουμενο με φυσακι ετσι ωστε να κανω αναμονη και στα μικρα μηχανακια μηπως χρειαστει το gps σε εμενα ή τον αδερφο μου!


για αλλη μια φορα!
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 21-11-2012, 00:51
VDR Ο/Η VDR βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: ΖΑΧΑΡΩ ΝΟΜΟΥ ΗΛΕΙΑΣ
Μoto: DR650SE R1200GSA Magma Red R1200GSA Rauchgrau-metallic-matt
Μηνύματα: 1,761
Προεπιλογή Απάντηση: Tροφοδοσια απο can-bus

Πριζα για φορτιστές, τρόμπες κτλ. θα πρότεινα αυτή της touratech με κόστος 34γιούρια (αν θυμάμαι καλά), έχει ασφαλεια 15Α και συνδέεται απευθείας στη μπαταρία. Προσωπικά την έβαλα στο DR στις 80.000km και πρίν 5 περίπου χρόνια που χάλασε το κοντεράκι της έγραφε 478.000km..σήμερα εξακολουθεί να δουλεύει..(το πριζάκι). Το ίδιο έχω και στο bmwεδάκι. Όσο για την μαμά αναμονή στο λαιμό, θα μπορούσες να την χρησιμοποιήσεις για ηλεκτρονικές συσκευές όπως gps,(αυτό το ανέφεραν και συμφορουμήτες παραπάνω). Φυσικά αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη.
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 21-11-2012, 01:41
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Tροφοδοσια απο can-bus

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από VDR Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριζα για φορτιστές, τρόμπες κτλ. θα πρότεινα αυτή της touratech με κόστος 34γιούρια (αν θυμάμαι καλά), έχει ασφαλεια 15Α και συνδέεται απευθείας στη μπαταρία. Προσωπικά την έβαλα στο DR στις 80.000km και πρίν 5 περίπου χρόνια που χάλασε το κοντεράκι της έγραφε 478.000km..σήμερα εξακολουθεί να δουλεύει..(το πριζάκι). Το ίδιο έχω και στο bmwεδάκι. Όσο για την μαμά αναμονή στο λαιμό, θα μπορούσες να την χρησιμοποιήσεις για ηλεκτρονικές συσκευές όπως gps,(αυτό το ανέφεραν και συμφορουμήτες παραπάνω). Φυσικά αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη.

Βασίλη, αφού το GS 1200 του Κώστα έχει δικό του πριζάκι ... ΕΤΟΙΜΟ κ λειτουργικό, κάτω απ' τη σέλα,

γιατί να μπει στη διαδικασία να βάζει "άλλο" πριζάκι ???

Το πολύ πολύ, να έχει μαζί του ένα ανταπτοράκι που μετατρέπει το μικρό πριζάκι σε "κανονικό" - γενικής χρήσεως ...








.
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 21-11-2012, 03:26
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Tροφοδοσια απο can-bus

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη, αφού το GS 1200 του Κώστα έχει δικό του πριζάκι ... ΕΤΟΙΜΟ κ λειτουργικό, κάτω απ' τη σέλα,

γιατί να μπει στη διαδικασία να βάζει "άλλο" πριζάκι ???

Το πολύ πολύ, να έχει μαζί του ένα ανταπτοράκι που μετατρέπει το μικρό πριζάκι σε "κανονικό" - γενικής χρήσεως ...

.
Αυτο ακριβως εχω και εγω, και... καθαρισα !!! Με μονο 14 ευρω αν θυμαμαι καλα.
Ο πλοηγος μου παιρνει απο την ετοιμη παροχη της μηχανης μπροστα.... ξανακαθαρισα!!! χι χι χι...

Αξιοπιστες ΑΠΛΕΣ λυσεις δηλαδη.

Last edited by BOXER; 21-11-2012 at 03:37.
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 21-11-2012, 10:35
VDR Ο/Η VDR βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: ΖΑΧΑΡΩ ΝΟΜΟΥ ΗΛΕΙΑΣ
Μoto: DR650SE R1200GSA Magma Red R1200GSA Rauchgrau-metallic-matt
Μηνύματα: 1,761
Προεπιλογή Απάντηση: Tροφοδοσια απο can-bus

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη, αφού το GS 1200 του Κώστα έχει δικό του πριζάκι ... ΕΤΟΙΜΟ κ λειτουργικό, κάτω απ' τη σέλα,

γιατί να μπει στη διαδικασία να βάζει "άλλο" πριζάκι ???

Το πολύ πολύ, να έχει μαζί του ένα ανταπτοράκι που μετατρέπει το μικρό πριζάκι σε "κανονικό" - γενικής χρήσεως ...








.
Καλημέρα Νικόλα!Ναι έχει αλλά τοποθετώντας το σε κάποιο σημείο γύρω από τα όργανα είναι πιο εύκολο να φορτίσεις κάποια συσκευή κατά τη διάρκεια του ταξιδιού, διότι μπορείς να την τοποθετήσεις στο tankbag ή όπως εγώ σε μία θήκη στο "fairing".Πιστεύω οτι καλύτερο είναι να φορτίζουμε οτιδήποτε όταν ο κινητήρας είναι σε λειτουργία..
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 21-11-2012, 13:18
gako Ο/Η gako βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: ATHINA-HRAKLEIO KRHTHS
Μoto: BMW 1200GS
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή Απάντηση: Tροφοδοσια απο can-bus

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από VDR Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα Νικόλα!Ναι έχει αλλά τοποθετώντας το σε κάποιο σημείο γύρω από τα όργανα είναι πιο εύκολο να φορτίσεις κάποια συσκευή κατά τη διάρκεια του ταξιδιού, διότι μπορείς να την τοποθετήσεις στο tankbag ή όπως εγώ σε μία θήκη στο "fairing".Πιστεύω οτι καλύτερο είναι να φορτίζουμε οτιδήποτε όταν ο κινητήρας είναι σε λειτουργία..
Το mp3 πιο παλιά και τώρα το κινητό που έχει μπλε δόντι για να ακούω μουσική, το έχω ξεκινόντας πάντα φορτισμένο. Αν χρειαστέι φόρτιση, το βάζω στην τσέπη του μπουφάν και το φορτίζω από το μπριζάκι της μαμάς. Και αυτό μόνο αν το έχω ξεχάσει ξεφόρτιστο και πάλι μετά από πολλές ώρες ταξίδι γιατί αλλιώς κάπου θα φτάσεις και στο ξενοδοχείο το βάζω στο ρεύμα.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 21-11-2012, 15:11
ThanDim Ο/Η ThanDim βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Καλαμάτα
Μoto: R1200GS 05
Μηνύματα: 492
Προεπιλογή Απάντηση: Tροφοδοσια απο can-bus

Παιδιά, το μαμίσιο πριζάκι επειδή είναι συνδεμένο στο can-bus οπότε δεν σηκώνει μεγάλα φορτία.... Αυτό είναι το μόνο πρόβλημα του!

Αν δεν σε απασχολεί να βάλεις σε αυτό, τρόμπα αέρα για λάστιχα ή για στρώμα θαλάσσης τότε είσαι μια χαρά.
Πάντως υπάρχει και μια φίσα-αναμονή στο καλώδιο λίγο πριν το μαμίσιο μπριζάκι από το οποίο μπορείς να πάρεις ρευμα και να το μεταφέρεις μπροστά! Πάλι όμως συνδεμένο στο can-bus
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 23-11-2012, 03:27
VDR Ο/Η VDR βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: ΖΑΧΑΡΩ ΝΟΜΟΥ ΗΛΕΙΑΣ
Μoto: DR650SE R1200GSA Magma Red R1200GSA Rauchgrau-metallic-matt
Μηνύματα: 1,761
Προεπιλογή Απάντηση: Tροφοδοσια απο can-bus

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ThanDim Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά, το μαμίσιο πριζάκι επειδή είναι συνδεμένο στο can-bus οπότε δεν σηκώνει μεγάλα φορτία.... Αυτό είναι το μόνο πρόβλημα του!

Αν δεν σε απασχολεί να βάλεις σε αυτό, τρόμπα αέρα για λάστιχα ή για στρώμα θαλάσσης τότε είσαι μια χαρά.
Πάντως υπάρχει και μια φίσα-αναμονή στο καλώδιο λίγο πριν το μαμίσιο μπριζάκι από το οποίο μπορείς να πάρεις ρευμα και να το μεταφέρεις μπροστά! Πάλι όμως συνδεμένο στο can-bus
Βασικά η τρόμπα για τα λάστιχα δουλεύει στο μαμά πριζάκι, αλλά..θα περιμένεις λίγο παραπάνω..Ένας από τους λόγους που πρότεινα aftermarket πριζάκι με ρεύμα κατευθείαν από τη μπαταρία.(εννοείται με την ασφάλεια του.)
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 23-11-2012, 12:43
kwstas Ο/Η kwstas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Orestiada
Μoto: R1200GSA
Μηνύματα: 2,726
Προεπιλογή Απάντηση: Tροφοδοσια απο can-bus

Χρησιμοποιω το μαμα ηδη με τον καταλληλο ανταπτορα!

20€ για να παρω απο το can-bus και να με κοβει οποτε θελω ρευμα δεν δινω.

Οποτε θα παρω για το gps συνεχομενο απο τη μπαταρια και θα δω αν το βαλω να κλεινει απο το διακοπτη, που μαλλον δεν θα το θεμα επανεκινησης οπως ειπε ο Χαρης απλα θα το σβηνω ή αφαιρω απο τη βαση του οταν δεν χρειαζετε!
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 23-11-2012, 15:46
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Tροφοδοσια απο can-bus







50€, ΜΑΚΑΝ.2 αναπτηράκια
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:55.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!