GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 10-01-2010, 17:58
jim1100gs Ο/Η jim1100gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R1100 GS
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή Ohlins gia 1100 gs

Ξερει καποιος (Κωστας ισως) να μου πει ρυθμισεις για ohlins που μολις πηρα για το 1100 GS? ευχαριστω.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 10-01-2010, 21:19
GAGARIN Ο/Η GAGARIN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μoto: R 1150 GS ADVENTURE
Μηνύματα: 538
Προεπιλογή Απάντηση: Ohlins gia 1100 gs

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jim1100gs Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξερει καποιος (Κωστας ισως) να μου πει ρυθμισεις για ohlins που μολις πηρα για το 1100 GS? ευχαριστω.
για δες εδω μηπως και ...........
Attached Images
File Type: jpg ohlins set-up.jpg (19.7 KB, 18 views)
File Type: jpg sag.jpg (20.8 KB, 11 views)
File Type: jpg sag2.jpg (77.4 KB, 6 views)
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 11-01-2010, 12:33
kostas-patra Ο/Η kostas-patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: α
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Ohlins gia 1100 gs

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jim1100gs Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξερει καποιος (Κωστας ισως) να μου πει ρυθμισεις για ohlins που μολις πηρα για το 1100 GS? ευχαριστω.

θες να μας πείς κάποια πράγματα για τον εαυτό σου ίσως;
ύψος, βάρος, εξωτερική εμφάνιση, προτιμήσεις;

στο προτιμήσεις μην καρφωθείς, εννοώ, χώμα, δρόμο, πίστα, κάτι ανάμεσα και με ποιά αναλογία

στο εξωτερική εμφάνιση αν είσαι σαν ομορφοβασιλόπουλο ή σαν χλιμίντζουρας

προσοχή: το ερωτηματολόγιο είναι σοβαρό!!!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 11-01-2010, 21:46
jim1100gs Ο/Η jim1100gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R1100 GS
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή Απάντηση: Ohlins gia 1100 gs

Κωστα ο Brat Pit μεγαλωσε με τη αφισα μου στο δωματιο του,αφου πριν παντρευτω ημουν 2 μετρα ξανθος με πρασινα ματια και κορμι φετες.
Τωρα βεβαια μπηκα λιγο και μετο ζορι φτανω το 1,76 και τα 75 kg
Η χρηση ειναι ειναι αποκλειστικα ασφαλτο (βολτα ταξιδι στοφιλικι...ε.το κυνηγαω οσο μπορω) 98% εκτος Αθηνας,υπαρχει και skouter
ενω τα καλοκαιρια με την συζηγο τριβαλιτσος εξω.Tα ohlins τα πηρα τωρα και το μπροστα δεν το εχω πηραξει μου φαινετε καλο το πισω ομως ηταν μαλακο και το εσφιξα.Εσυ τι λες? Ευχαριστω
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 13-01-2010, 11:51
kostas-patra Ο/Η kostas-patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: α
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Ohlins gia 1100 gs

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jim1100gs Εμφάνιση μηνυμάτων
Κωστα ο Brat Pit μεγαλωσε με τη αφισα μου στο δωματιο του,αφου πριν παντρευτω ημουν 2 μετρα ξανθος με πρασινα ματια και κορμι φετες.[IMG]file:///C:/DOCUME%7E1/USER/LOCALS%7E1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image001.gif[/IMG]
Τωρα βεβαια μπηκα λιγο και μετο ζορι φτανω το 1,76 και τα 75 kg[IMG]file:///C:/DOCUME%7E1/USER/LOCALS%7E1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image002.gif[/IMG]

ωραία, κάπου στα ίδια είμαστε, μόνο που εγώ έχω λίγη περισσότερη σάρκα πάνω μου

Η χρηση ειναι ειναι αποκλειστικα ασφαλτο (βολτα ταξιδι στοφιλικι...ε.το κυνηγαω οσο μπορω) 98% εκτος Αθηνας,υπαρχει και skouter
ενω τα καλοκαιρια με την συζηγο τριβαλιτσος εξω.Tα ohlins τα πηρα τωρα και το μπροστα δεν το εχω πηραξει μου φαινετε καλο το πισω ομως ηταν μαλακο και το εσφιξα.Εσυ τι λες? Ευχαριστω

στο χλιμίντζουρας η όχι, μου απάντησες, παντρεμένος, άρα δικάβαλος. το θέμα είναι σχετικό με τα κιλά, γιατί διαφορετική ρύθμιση θέλει η ανάρτηση για ένα σαμιαμίδι και άλλη για ένα παλαιστή σούμο

οι προτιμήσεις έχουν σημασία σχετικά με το rebound, την απόσβεση συμπίεσης-επαναφοράς, γιατί θές κούτσουρο τις αναρτήσεις στην άμμο, ####### στο χώμα, στιβαρές στην ασφαλτο και στην πίστα

το μπροστινό αμμορτισέρ λες πως σου κάθεται καλά, οκ από μενα

χωρίς να μπλέξεις με μετρήσεις και υπολογισμούς και άγνωστες λέξεις, sag δυναμικά και στατικά, υπάρχει ένας τυφλοσούρτης, η χρυσή μετριότητα

έστω οτι από το τραμπολίνο 0 μέχρι το κούτσουρο έχεις 20 κλίκ(παράδειγμα), εσύ στόχευσε στα μισα δηλ στα 10 και μετά αυξομείωσε από ένα κλίκ, πάνω κάτω μέχρι που ο κ@λος και η μέση σου θα ναι ευχαριστημένοι

αν θες να κάνεις σωστή δουλειά, ξέσφιξε την προφόρτιση του ελατηρίου, μέτρα από το κέντρο της ρόδας μέχρι ένα σταθερό σημείο κάπου στη σέλα ή στο κάγκελο της πίσω βαλίτσας, σε κατεύθυνση παράλληλη με την ανάρτηση, όταν η μηχανή θα ναι στο κεντρικό στάντ
μετά, πές σε ένα φιλαράκι να σου κρατήσει το εργαλείο όρθιο και ξαναμέτρα από το κέντρο του τροχού στο ίδιο σημείο, αφού το τραμπαλίσεις μια δυό φορές για να κάτσει καλά.
μετά ανέβα πάνω με τα κιλά που συνήθως μετακινείσαι, δηλ αν έχεις τις μπαγκαζιέρες γεμάτες πέτρες και κλοπιμάια, να τα χεις και την ώρα της μέτρησης, είμαι σίγουρος οτι οι συνάδελφοι κακοί λύκοι θα δείξουν κατανόηση
έχεις τώρα τρία νούμερα και ένα τέταρτο την διαδρομή των αναρτήσεων που σου τη δίνει ο γερμανός


Ο κανόνας είναι:
ιδανικό στατικό sag:1/9 της συνολικής διαδρομής του ελατηρίου
ιδανικό δυναμικό sag:1/3 της συνολικής διαδρομης του ελατηρίου
η συνολική διαδρομή του ελατηρίου είναι 20cm ή αλλιώς 200mm
η διαφορά της πρώτης μέτρησης από την δεύτερη σου δίνει το στατικό sag, το οποίο συγκρινόμενο με το νουμεράκι 200mm* 1/9=22mm , ερμηνεύεται ως εξής,

αν είναι μεγαλύτερο από το ιδανικό σημαίνει πως τα δυό σημεία κάθονται περισσότερο απ όσο πρέπει, άρα σφίγγεις και ξαναμετράς, μέχρι να φτάσεις το νούμερο. για ευκολία ξεκίνα από τη μέση των κλίκ της προφόρτισης
το αντίθετο συμβαίνει όταν το νουμεράκι σου είναι μικρότερο από το ιδανικό




η διαφορά της πρώτης και της τρίτης μέτρησης, με πλήρες φορτίο σου δίνει το δυναμικό sag, το οποίο συγκρινόμενο με το νουμεράκι 200mm* 1/3=66mm, ερμηνεύεται ως εξής.
αν είναι μεγαλύτερο από το ιδανικό σημαίνει πως τα δύο σημεία κάθονται περισσότερο απ όσο πρέπει, άρα σφίγγεις και ξαναμετράς, μέχρι να φτάσεις το νουμερο. για ευκολία ξεκίνα από τη μέση των κλίκ της προφόρτισης
το αντίθετο συμβαίνει όταν το ννουμεράκι σου είναι μικρότερο από το ιδανικό


σχετικά με την προφόρτιση, εδώ το πράγμα σηκώνει νερό, κρασί, μεζέ και γκομενολογία, σου αρέσουν οι ξανθιές ή οι μελαχρινές; βουνό η θάλασσα; ρέκλα ή εξτρίμ σπόρτς;
το μπουκαλάκι του αζώτου της απόσβεσης συμπίεσης λειτουργεί από τέρμα ανοιχτό=τραμπολίνο ένδειξη s(soft), έως τερμα βιδωμένο=κουτσουρο, ένδειξη h(hard)
η χρυσή μετριότητα βρίσκεται κάπου στη μέση και επηρεάζεται από τοταιρέν και τις οδηγητικές σου προτιμήσεις.
δεν είναι το ίδιο να περνάς από την ίδια λακκούβα με 10Km/h και με 160Km/h, όπως δεν είναι το ίδιο να περνάς ένα σαμαράκι ενός πόντου και ένα άλλο των δεκαπέντε
ρύθμισε την προφόρτιση στη άγια χρυσή μετριότητα και μετά αναλόγως με το τι θα σου πει η μέση σου αν είναι πιο σφικτή και αν πηγαίνει σαν βάρκα στο γυαλό στα πολλά χιλιόμετρα, αν είναι πιο χαλαρή. εδώ δεν θα μετρήσεις κλίκ, αλλά στροφές, από το τέρμα κλειστό στο τέρμα αοικτό και θα ξεκινάς να ρυθμίζεις πάντα από το τέρμα κλειστό.για το ψάξιμο της ιδανικής θέσης της απόσβεσης, να δοκιμάζεις 1/4 της στροφής του πλαστικού ρεγουλατόρου.
σε γενικές γραμμές, αν κάποιος φίλος σου σου κρατάει το τιμόνι και η μηχανή κάθεται στις ρόδες της, δοκίμασε να ασκήσεις δύναμη στη σχάρα προς τα κάτω και πρόσεξε τον ρυθμό με τον οποίο συμπιέζεται και επανέρχεται. το βασικότερο είναι να μην έχεις φαινόμενα ελεύθερης ταλάντωσης. αν έχεις, δώσε την δώρο στο εργαστήρι φυσικής κανενός τει, α-τει, ιεκ, για να δούν τι σημαίνει σουμιέ

σε κάθε περίπτωση, ρύθμισε πρώτα την προφόρτιση του ελατηρίου, μετά ρύθμισε κατά τα γούστα σου την απόσβεση επαναφοράς-συμπίεσης και κάνε ένα κόπο κάποια στιγμή πριν το ταξίδι το μεγάλο συν γυναιξι και τέκνοις, μαζί και μπαγκαζιέρων το ανάγνωσμα, να ρυθμίσεις τα νέα στατικά και δυναμικά sag, ώστε να κυκλοφορήσεις ξεκούραστα και με ασφάλεια


ελπίζω να φτάνουν τόσα

Last edited by kostas-patra; 13-01-2010 at 11:58. Λόγος: ετσι
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 13-01-2010, 15:24
jim1100gs Ο/Η jim1100gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R1100 GS
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή Απάντηση: Ohlins gia 1100 gs

Ok ευχαριστω, θα το δοκιμασω.Α εχεις καθαρισει ποτε τους αυλους εισαγωγης?τι λες δυσκολη δουλεια?γιατι τα μπεκ τα καθαρισα με υπερηχους οχι ομως και τους αυλους
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 13-01-2010, 17:38
kostas-patra Ο/Η kostas-patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: α
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Ohlins gia 1100 gs

εύκολο θέμα, το χω

άνοιξε καινούρια σελίδα, γράψε και θα γράψω
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Zητηση 1100 GS geoski Ζήτηση 34 12-05-2010 19:33
BMW R 1100 R thetrefoil Πωλήσεις μοτοσυκλετών 4 18-11-2009 18:57
GS 1100 95 skippybi Πωλήσεις μοτοσυκλετών 1 12-10-2009 23:46
WP ή OHLINS ;;; epimelitisf Τεχνικά θέματα διάφορα 22 30-09-2009 02:07
R 1100 GS Vasilis Πωλήσεις μοτοσυκλετών 9 19-03-2009 00:39


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:46.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!